წლის 20 ნოემბერს პარლამენტის რიგგარეშე სხდომა გაიმართა, რომელზეც პრემიერ-მინისტრისა და მთავრობის ახალ შემადგენლობას უყარეს კენჭი. სიტყვით გამოსვლისას  საპარლამენტო უმცირესობის წევრმა ზურაბ ჯაფარიძემ ასევე განაცხადა: "სამჯერ არის შემცირებული საქართველოს ეკონომიკის ზრდა. ერთ მილიარდამდეა დაახლოებით ბიუჯეტი გარღვეული. მომავალ წელს 1.1 მლრდ ლარზე მეტ ვალს იღებთ. თქვენ ზრდით ბიუჯეტის დეფიციტს’’.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა, რამდენად შეესაბამება ზურაბ ჯაფარიძის მიერ გაკეთებული განცხადება სიმართლეს.
ჯაფარიძის საუბრის კონტექსტიდან გამომდინარე „ეკონომიკური ზრდის შემცირებაში“ ეკონომიკური ზრდის ტემპის შემცირება იგულისხმება. ქვეყნის ეკონომიკის ზრდის ტემპი  მთლიანი შიდა პროდუქტის (ერთი წლის განმავლობში ქვეყნის საზღვრებში წარმოებული მთლიანი საბოლოო პროდუქციისა და მომსახურების საერთო ღირებულებით) ცვლილების მიხედვით განისაზღვრება.  ინფორმაცია, თუ რამდენად შემცირდა ეკონომიკის ზრდის ტემპი, ჩვენ სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებზე
დაყრდნობით გადავამოწმეთ.
jkaaff ცხრილში 2012 და 2013  წლების პირველი სამი კვარტლის მთლიანი შიდა პროდუქტის მონაცემებია ნაჩვენები.  2012 წლის მშპ-ის პირველი სამი კვარტლის ეკონომიკური ზრდის საშუალო  მაჩვენებელი  7.4% იყო, ხოლო 2013 წლის პირველი სამი კვარტლის
საშუალო მაჩვენებლი კი - 1.7%,  რაც  2012 წლის პირველი სამი კვარტლის მონაცემებზე 4.3 ჯერ ნაკლებია - იმაზე მეტიც კი, ვიდრე დეპუტატი საუბრობდა.
jaf
ბიუჯეტში არსებული გარღვევა შემოსულობებში არსებული სხვაობით განისაზღვრება, რომელიც შემოსავლებს, ფინანსურ და არაფინანსურ აქტივებსა და ვალდებულებების ზრდას მოიცავს. ზემოთ მოყვანილ ცხრილში ნაჩვენებია 2013 წლის შემოსულობების  9 თვის საპროგნოზო საწყისი მაჩვენებლები კორექტირებამდე  და 9 თვის საკასო შესრულება. მათ შორის სხვაობა 749.1 მილიონი ლარია. ეს მონაცემი მართალია ნაკლებია მილიარდზე, რაზეც ზურაბ ჯაფარიძე მიუთითებდა, თუმცა, ლოგიკურად თანხვედრაში მოდის მის განცხადებასთან, რადგან 2013 წლის ბიუჯეტის შესრულების ასეთი ტენდენციით, წლის ბოლოს, ბიუჯეტის ერთ მილიარდამდე გარღვევა ნამდვილად შესაძლებელია. ამასთან, დეპუტატი „დაახლოებით მილიარდამდე“ მოცულობას მიუთითებს.
რაც შეეხება ვალის საკითხს, განცხადების გაკეთებისას, ზურაბ ჯაფარიძე 2014 წლის საბიუჯეტო პროექტის მეორე  წარდგენას ეყრდნობოდა, სადაც სახელმწიფო ვალის მოცულობა 1,132 მლნ. ლარს შეადგენდა. საქართველოს 2014 წლის საბიუჯეტო პროექტის (მესამე  წარდგენა)
მიხედვით. სახელმწიფო ბიუჯეტის ვალდებულებების ზრდა (სახელმწიფო ვალი) 1,636 მლნ. ლარის ოდენობით განისაზღვრა. აქედან, 600 მლნ ლარს სახელმწიფო ფასიანი ქაღალდების გამოშვებიდან მიღებული თანხა შეადგენს; იგეგმება საერთაშორისო  საფინანსო ინსტიტუტებსა და უცხო ქვეყნის მთავრობებისაგან გრძელვადიანი  საინვესტიციო კრედიტების აღება 600  მლნ  ლარის ოდენობით; მსოფლიო ბანკის განვითარების პოლიტიკის ფარგლებში გათვალისწინებულია 136 მლნ  ლარი და სხვადასხვა საფინანსო  ინსტიტუტებიდან  ბიუჯეტის მხარდასაჭერად ასევე გათვალისწინებულია 300 მლნ ლარის  ოდენობის ფინანასური რესურსი.
ბიუჯეტის დეფიციტის გაზრდასთან დაკავშირებით, ერთმანეთს  2013 წლის და 2014 წლის ბიუჯეტების დეფიციტი შევადარეთ. ბიუჯეტის პარლამენტში მეორე წარდგენით, 2013 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის დეფიციტი 418 მილიონ ლარს (მშპ-ის 1.5 %), ხოლო 2014 წლის მეორე წარდგენით ბიუჯეტის დეფიციტი კი 628 მილიონ ლარს (მშპ-ის 2 %) შეადგენდა. მესამე წარდგენით ბიუჯეტის დეფიციტი კი 1,118 მილიონ ლარამდე (მშპ-ის 3.8 %) გაიზარდა.
ეკონომიკური ზრდის ტემპი იმაზე მეტად არის შემცირებული, ვიდრე ეს ზურაბ ჯაფარიძის განცხადებაშია აღნიშნული. დღეის მდგომარეობით მშპ-ს მხოლოდ სამი კვარტლის მონაცემები გვაქვს, რომელთა შედარება წინა წლის სამი კვარტლის მონაცემებთან  გვაძლევს საშუალებას დავასკვნათ, რომ ეკონომიკის ზრდის ტემპი 4.3-ჯერ არის  შემცირებული. რაც შეეხება ბიუჯეტის „დაახლოებით ერთ მილიარდამდე გარღვევას“, სამი კვარტლის მონაცემებით გარღვევა 750 მლნ. ლარამდეა. თუმცა, ბიუჯეტის შესრულების ამჟამინდელი ტენდენციით, წლის ბოლოს 1 მილიარდამდე გარღვევა სავსებით შესაძლებელია. 2014 წლის საბიუჯეტო პროექტის (მეორე წარდგენა) მიხედვით სახელმწიფო  ვალი 1,320 მილიონ ლარს შეადგენდა. ასევე სახეზეა ბიუჯეტის დეფიციტის ზრდა, როგორც ნომინალურ, ისე ფარდობით მაჩვენებლებში.
შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ ზურაბ ჯაფარიძის განცხადება: ,,სამჯერ არის  შემცირებული საქართველოს ეკონომიკის ზრდა. ერთ მილიარდამდეა დაახლოებით ბიუჯეტი გარღვეული. მომავალ წელს 1.1 მლრდ. ლარზე მეტ ვალს იღებთ. თქვენ ზრდით ბიუჯეტის დეფიციტს’’, არის სიმართლე.

“Economic growth sees a threefold decline. Shortfall in the budget borders on one billion. Next year, you [government] are planning on taking a debt of over GEL 1.1 billion. You are expanding the budget deficit.”
At an ad hoc session held on 20 November 2013, the Parliament voted on the new Prime Minister’s candidacy and the government’s new composition. Delivering a speech at the session, member of the Parliamentary Minority Zurab Japaridze stated: “Economic growth sees a threefold decline. Shortfall in the budget borders on one billion. Next year, you are planning on taking a debt of over GEL 1.1 billion. You are expanding the budget deficit.” FactCheck inquired about the accuracy of Zurab Japaridze’s statement. Considering the context of Zurab Japaridze’s statement, mentioning “decline in economic growth,” the MP refers to a downturn in economic growth rates. The economic growth rate is a measure of the rate of change that a nation's gross domestic product (total value of products and services produced in the country throughout a year) experiences from one year to another. We verified the MP’s assertions regarding a decrease in economic growth rates based upon the data provided by the National Statistics Office of Georgia.
jaf
The table above depicts GDP growth rates for the first three quarters of 2012 and 2013. The average growth rate for the first three quarters of 2012 amounted to 7.4% while in 2013 the same indicator was at 1.7% which represents a 4.3-fold decline relative to the indices of the three quarters of 2012. Therefore, the downturn is even larger than claimed by the MP. Untitled Budget shortfall is defined based upon the difference between the projected and real receipts of the budget. Receipts include revenues, financial and non-financial assets and growth of bonds. The table above presents preliminary indices of budget receipts for the first nine months of 2013 prior to a revision of the draft budget and also depicts cash execution for the same period. The difference between the forecast and the execution of receipts equals GEL 749.1 million. Although this figure is much lower than a billion, as estimated by Zurab Japaridze, logically, this data is still consistent with the MP’s statement as in the case if the current tendency persists, at the end of the year the shortfall could very well reach GEL one billion. As for the matter of debt, Zurab Japaridze bases his statement upon the second version of the 2014 state draft budget presented to the Parliament in which the state debt was defined in the amount of GEL 1,132 million. In accordance with the third edition of the 2014 state draft budget, government bonds (state debt) were to be augmented by GEL 1,636 million. Of these, GEL 600 million will be obtained through issuing government securities. The government intends to take long-term investment loans in the amount of GEL 600 million from international financial institutions and foreign governments. Additional financial resources are provided for the support of the Georgian budget by the World Bank in the framework of the Development Policy – GEL 136 million and by various financial institutions – GEL 300 million. Inquiring about the dynamics of the deficit in the budget, we compared the budget deficit of 2013 to that of 2014. The second version of the 2013 state budget presented to the Parliament foresaw the deficit to equal GEL 418 million (1.5% of GDP) while the second version of the 2014 state budget forecast a deficit of GEL 628 million (2% of GDP). The third version of the 2014 state budget raised the projected deficit to GEL 1,118 million (3.8% of GDP).   Conclusion The economic growth rates of 2013 saw a greater downturn than asserted in Zurab Japaridze’s statement. Presently, we hold data on GDP indicators for only three quarters of the current year; comparing those to the statistical data of the three quarters of the previous year, we find that the economic growth rate saw a 4.3-fold decrease. As for the budget shortfall “bordering on GEL one billion,” indices of the three quarters illustrate a shortfall in the amount of about GEL 750 million. Considering current data on budget execution, however, by the end of the year the size of the shortfall might reach GEL one billion. In agreement with the 2014 state draft budget (second version), government debt totalled GEL 1,320 million. We also observe a rise in budget deficit in nominal as well as relative indicators. Accordingly, we conclude that Zurab Japaridze’s statement: “Economic growth sees a threefold decline. Shortfall in the budget borders on one billion. Next year, you are planning on taking a debt of over GEL 1.1 billion. You are expanding the budget deficit,” is TRUE.