მიმდინარე წლის 7 ნოემბერს, გადაცემა „სპექტრის“ ეთერში, ნოდარ ხადურმა ქვეყნის მიერ მიღწეულ ეკონომიკურ შედეგებზე ისაუბრა. მან ასევე აღნიშნა, რომ სოფლის მეურნეობა წინა წლებში მცირდებოდა და 2011 წელს იყო 20%-ით ნაკლები ვიდრე 2003 წელს, ხოლო მთავრობის შეცვლის შემდეგ, სოფლის მეურნეობაში განხორციელებული პროექტების შედეგად, სოფლის მეურნეობამ განვითარება დაიწყო.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა აღნიშნული განცხადებით და მისი გადამოწმება გადაწყვიტა.
საქსტატის მონაცემებით, 2003 წელს სოფლის მეურნეობაში[1]
შექმნილმა მშპ-მა 1 653 მლნ ლარი შეადგინა, რაც მთლიანი მშპ-ის 19%-ს წარმოადგენდა. 2011 წელს სოფლის მეურნეობაში შექმნილმა პროდუქციამ (2003 წლის ფასებში გაანგარიშებით) 1 446 მლნ ლარი შეადგინა, რაც  მთლიანი მშპ-ის 10% იყო. 2011 წელს სოფლის მეურნეობა 2003 წელთან შედარებით 12.5%-ით შემცირდა.
სოფლის მეურნეობა
გრაფიკი გვიჩვენებს მშპ-ის და სოფლის მეურნეობაში შექმნილი პროდუქციის დინამიკას 2003-2013 წლებში. როგორც გრაფიკიდან ჩანს, სოფლის მეურნეობის განვითარების პროცესი მერყეობით ხასიათდებოდა, ეს ნაწილობრივ ბუნებრივ-კლიმატურ პირობებზე დამოკიდებულებითაც აიხსნება. 2004 წელს, ამავე წლის ბიუჯეტის ანგარიშის მიხედვით, სოფლის მეურნეობის პროდუქციის შემცირება არახელსაყრელი ბუნებრივ-კლიმატური პირობების შედეგია, რამაც სოფლის მეურნეობაში მოსავლის კლება გამოიწვია. 2005 წელს
მოსავლიანობის ზრდის შედეგად (ძირითადად ხილისა და ციტრუსის წარმოება) სოფლის მეურნეობის პროდუქციაში კვლავ მატება დაფიქსირდა და გამოშვებამ 2003 წლის მაჩვენებელს გადააჭარბა. 2008-2010 წლებში სოფლის მეურნეობაში კლების ტენდენცია დაფიქსირდა, რაც რუსეთის მიერ ემბარგოს დაწესების, 2008 წლის ომის და გლობალური ეკონომიკური კრიზისის შედეგია. 2011 და 2013 წლებში სოფლის მეურნეობა გაიზარდა, თუმცა, მიუხედავად ამისა, 2003 წლის დონეს კვლავ ჩამორჩებოდა.
წელს სოფლის მეურნეობის პროდუქცია 2012 წელთან შედარებით 11.3%-ით გაიზარდა. იმის გათვალისწინებით, რომ 2013 წელს მშპ-ის ზრდის ტემპის შემცირების ტენდენცია გვქონდა, სოფლის მეურნეობის ასეთი მაღალი ზრდა პოზიტიური ნიშანია. თუმცა, ასევე უნდა აღვნიშნოთ, რომ მიმდინარე წლის პირველ ორ კვარტალში სოფლის მეურნეობის ზრდის ტემპი 1.2%-მდე დაეცა, როდესაც წინა წლის ანალოგიურ პერიოდში 11%-იანი ზრდა გვქონდა.
2013 წლიდან სოფლის მეურნეობის განვითარების მიზნით სხვადასხვა პროექტი
განხორციელდა. 2013 წლის მარტში ამოქმედდა შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტი, რომელიც ფერმერებისთვის გრძელვადიანი სახსრების ხელმისაწვდომობას უზრუნველყოფს. საგაზაფხულო სამუშაოების ჩატარების ხელშეწყობის პროექტის ფარგლებში მოხდა მცირემიწიან ფერმერებზე აგრობარათების გაცემა, მიწის დასამუშავებლად საჭირო პროდუქციის შესყიდვის დასაფინანსებლად. ამოქმედდა პროექტი – „აწარმოე საქართველოში,“ რომელიც ეკონომიკის სამინისტროსა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით ხორციელდება და სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გადამამუშავებელ საწარმოებზე იაფი კრედიტის გაცემას უზრუნველყოფს.
ასევე, მიმდინარე წლის სექტემბრიდან ამოქმედდა აგროდაზღვევის პროექტი. უნდა აღვნიშნოთ, რომ სხვადასხვა პროგრამები სოფლის მეურნეობის განვითარების მხარდასაჭერად ადრეც ხორციელდებოდა, თუმცა მიმდინარე პროგრამები მეტწილად ფერმერებისთვის იაფი კრედიტების ხელმისაწვდომობაზეა ორიენტირებული, რაც კერძო წარმოების წასახალისებლად პოზიტიური ფაქტორია.
დასკვნა 2003-2013
წლებში სოფლის მეურნეობის დარგში მეტწილად კლების ტენდენცია შეიმჩნეოდა, რაც ბუნებრივ-კლიმატური პირობების და არახელსაყრელი გარე ფაქტორების დამსახურებაა. 2011 წელს სოფლის მეურნეობაში შექმნილი პროდუქცია 2003 წელთან შედარებით 12.5%-ით ნაკლები იყო (და არა 20%-ით, როგორც ამას მინისტრი აღნიშნავს), ხოლო სოფლის მეურნეობის წილი მშპ-ში 19%-დან 10%-მდე შემცირდა.
სოფლის მეურნეობის განვითარების მიზნით სხვადასხვა პროგრამები გასულ წლებშიც ხორციელდებოდა, თუმცა 2013 წლიდან სოფლის მეურნეობის მხარდაჭერის მიზნით განხორციელებული პროექტები იმ კუთხითაა მნიშნელოვანი, რომ ისინი ხელს უწყობს ფერმერებისთვის გრძელვადიანი სახსრების ხელმისაწვდომობას და კერძო წარმოების წახალისებას. 2013 წელს სოფლის მეურნეობა 11.3%-ით გაიზარდა. რაც შეეხება მიმდინარე წელს, პირველ ორ კვარტალში სოფლის მეურნეობის ზრდის ტემპი დაეცა და 1.2% შეადგინა.
შესაბამისად, ნოდარ ხადურის განცხადება: „2011 წელს ჩვენი სოფლის მეურნეობა იყო 20%-ით ნაკლები, ვიდრე 2003-ში. დღეს არის ზრდა სოფლის მეურნეობაში,“ არის მეტწილად სიმართლე.
აღნიშნული მონაცემები მოიცავს სოფლის მეურნეობის, ნადირობის და სატყეო მეურნეობის, თევზჭერისა და მეთევზეობის სფეროში შექმნილ პროდუქციას

On 7 November 2014 as a guest of the talk show, Spectre,
Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, talked about Georgia’s achievements in the field of economy. He also stated that in the previous years the field of agriculture had a trend of decrease and was 20% smaller in 2011 than it was in 2003 whilst after the new government assumed office, Georgian agriculture started to grow due to numerous projects implemented in the field.
According to the data of the National Statistics Office of Georgia,[1]
the share of agriculture in the overall GDP equalled GEL 1,653 million or 19% in 2003. The overall value of agricultural production (2003 prices) amounted to GEL 1,446 million which constituted 10% of the overall GDP in 2011. The field of agriculture was 12.5% smaller in 2011 than it was in 2003.
Agriculture
The chart above reflects the dynamics of agricultural production and the overall GDP from 2003 to 2013. As we can see, the development of agriculture was characterised by fluctuations which can be partly explained by the fact that it relies upon environmental and climatic conditions. According to the 2004 State Budget Implementation Report, the decrease in the field of agriculture in 2004 was mainly due to non-favourable climatic conditions. Production increased again in 2005 (mainly due to the increase in the harvest of fruit and citrus) exceeding the levels of 2003. There was a trend of increase in agriculture from 2008 to 2010 which was mainly due to the economic embargo imposed on Georgia by the Russian Federation, the 2008 war between Russia and Georgia and the global economic crisis. Agriculture increased again from 2011 to 2013; however, it was still smaller as compared to 2003.
The production of agriculture increased by 11.3% in 2013 as compared to 2012. Taking into account the trend of decrease of the overall GDP in 2013, such a high level of growth in the field of agriculture is a positive sign. However, it should also be noted that the level of growth in the field of agriculture decreased to 1.2% in the first two quarters of 2014 which is very low as compared to 11% just a year ago.
Various projects have been launched in the field of agriculture since 2013. The long-term Preferential Agro Credits project was launched in March 2013 which provides farmers with long-term funding. Agro-cards were distributed to farmers as a part of the Spring Work Facilitating project which enabled farmers to acquire all the necessary items for cultivation. The Produce in Georgia project has been enacted with the support of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia and the Ministry of Agriculture of Georgia and provides agricultural products processing enterprises with low-interest credit.
In addition, the Agro-Insurance project has been enacted since September 2014. It should be pointed out that there have been many other projects for supporting agriculture in previous years as well; however, the current projects are mainly focused upon providing cheap credit for farmers which is a positive factor for encouraging private manufacturing.
There was a trend of decrease in the field of agriculture from 2003 to 2013 which was mainly due to non-favourable climatic conditions and external factors. The field of agriculture was 12.5% (and not 20% as stated by the Minister) smaller in 2011 than it was in 2003 whilst the share of agriculture in the overall GDP decreased from 19% to 10%.
There have been many other projects for supporting agriculture in previous years as well; however, the current projects are distinguished by the fact that they are mainly focused upon providing cheap credit for farmers which is a positive factor for encouraging private manufacturing. The field of agriculture grew by 11.3% in 2013. As for 2014, the growth rate in the first two quarters dropped to 1.2%.
Hence, Nodar Khaduri’s statement: “Our agriculture was 20% smaller in 2011 as compared to 2003. Today, we have growth in the field of agriculture,” is MOSTLY TRUE.
These data include the production in the fields of agriculture, hunting, forestry, fishery and so on.