მიმდინარე წლის 12 მარტს, ფინანსთა მინისტრმა, ნოდარ ხადურმა განაცხადა: "ჩვენი მთავრობა დიდ ყურადღებას უთმობს გადასახადების ნაწილში შეღავათებს, ამ კუთხით მრავალი სახის გადასახადის შემცირება განხორციელდა, რაც ქვეყანაში საინვესტიციო და ბიზნეს გარემოზე დადებითად მოქმედებს".
იმისთვის, რომ გაგვერკვია, კერძოდ რა სახის გადასახადები შემცირდა ბოლო წლებში, ჩვენ საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს მიერ 2014 წლის დეკემბერში გამოქვეყნებულ ანგარიშს - "2
წლის მუშაობის შედეგი", გავეცანით. ამასთან, საქართველოს საგადასახადო კოდექსში შეტანილი ცვლილებებიც მიმოვიხილეთ.
საგადასახადო კოდექსის მიხედვით, დღეისთვის საქართველოში 5 საერთო-სახელმწიფოებრივი გადასახადია: ა) საშემოსავლო გადასახადი; ბ) მოგების გადასახადი; გ) დამატებითი ღირებულების გადასახადი (დღგ); დ) აქციზის გადასახადი და ე) იმპორტის გადასახადი.
ბოლო ორ წელიწადში, ზემოთ ჩამოთვლილი არცერთი გადასახადი არ შემცირებულა. თუმცა, საშემოსავლო გადასახადთან დაკავშირებით, საქართველოს მთავრობამ დაუბეგრავი მინიმუმის ცნება შემოიღო. 2014 წლის პირველი აპრილიდან დღემდე 459 766  ფიზიკურ პირს 128 060 800 ლარი დაუბრუნდა. დაუბეგრავი მინიმუმი 2015 წელს ბოლოჯერ გაიცემა. ამის შემდგომ, დაუბეგრავი მინიმუმის წესი აღარ იმოქმედებს (საქართველოს საგადასახადო კოდექსი
მუხლი 309 ნაწილი 76).
აღსანიშნავია, რომ წინა ხელისუფლებას ჰქონდა გეგმა, რომელიც საშემოსავლო გადასახადის 15%-მდე შემცირებას და დივიდენდისა და საპროცენტო შემოსავალზე დარიცხული გადასახადის გაუქმებას გულისხმობდა. თუმცა, ამჟამინდელმა ხელისუფლებამ ეს გეგმა არ გაიზიარა, აღნიშნული ჩანაწერი გააუქმა
და მის ნაცვლად სწორედ ზემოთ ხსენებული დაუბეგრავი მინიმუმი შემოიღო.
როგორც აღვნიშნეთ, ხუთი ჩამოთვლილი გადასახადიდან არცერთის შემცირება არ მომხდარა. მეტიც, გარკვეული მიმართულებით გადასახადები გაიზარდა. მაგალითისთვის, თამბაქოსა და ლუდზე აქციზის გადასახადი მნიშვნელოვნად გაიზარდა, რაზეც ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა (ბმული 1, ბმული 2).
მიუხედავად იმისა, რომ ძირითადი გადასახადები არ შემცირებულა, საგადასახადო კოდექსით გარკვეული შეღავათები დაწესდა სხვადასხვა სფეროების წახალისების მიზნით. 2017 წლის 1 იანვრამდე საშემოსავლო/მოგების გადასახადისგან გათავისუფლდა სასოფლო-სამეურნეო წარმოებაში დასაქმებული პირის მიერ საქართველოში წარმოებული სოფლის მეურნეობის პროდუქციის პირველადი მიწოდებით მიღებული დასაბეგრი შემოსავალი, თუ კალენდარული წლის განმავლობაში მსგავსი შემოსავალი 200 000 ლარს არ აღემატება (მუხლი 99.1.).
წლის 1 იანვრიდან საშემოსავლო გადასახადისგან გათავისუფლდა ბავშვობიდან შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირის, აგრეთვე მკვეთრად და მნიშვნელოვნად გამოხატული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირის მიერ კალენდარული წლის განმავლობაში მიღებული შემოსავალი 6 000 ლარამდე (ნაცვლად არსებული 3 000 ლარისა).
მოგების გადასახადისგან გათავისუფლდა სასოფლო-სამეურნეო ან სამედიცინო საქმიანობის განმახორციელებელი პირი, თუ იგი საგადასახადო წლის დასრულებიდან 3 წლის განმავლობაში მაინც განახორციელებს აღნიშნული მოგების რეინვესტირებას (საქართველოს საგადასახადო კოდექსი,
მუხლი 99.1).
მთავრობის მიერ მიღებული კიდევ ერთი ცვლილება საგადასახადო დავალიანების იძულებით გადახდევინებას ეხება. საგადასახადო დავალიანების იძულებითი გადახდევინების პროცედურა მხოლოდ საგადასახადო დავის დასრულების შემდეგ დაიწყება, რაც ბიზნესს საშუალებას აძლევს სასამართლოთი ან დავების საბჭოთი ისარგებლოს მანამ, სანამ მის მიმართ იძულებითი გადახდევინების ღონისძიება განხორციელდება.
ასევე, 500 ლარიდან 200 ლარამდე შემცირდა ჯარიმის ოდენობა საკონტროლო-სალარო აპარატის გამოყენების წესების დარღვევისთვის. სასაქონლო ზედნადების გარეშე საქმიანობის პირველად გამოვლენისას, კანონდამრღვევი 1 000 ლარის ნაცვლად 500 ლარით ჯარიმდება. აგრეთვე, 200 ლარის ნაცვლად 50 ლარით განისაზღვრა
სანქცია დეკლარაციის დაგვიანებით წარდგენისათვის.
შემსუბუქდა საგადასახადო სანქციები. მათ შორის, გადასახადის დაგვიანებით გადახდისთვის დადგენილი საურავის ოდენობა 0.07%-დან 0.06%-მდე შემცირდა.
ეტაპობრივად ხორციელდება საგადასახადო შემოწმების, გადასახადის გადამხდელისთვის გადასახადის და სანქციის დარიცხვის, აგრეთვე, გადასახადის გადამხდელის მოთხოვნის წარდგენის 6 წლიანი ხანდაზმულობის ვადის 3 წლამდე შემცირება. 2015 წლის 1 იანვრიდან 2016 წლის 1 იანვრამდე ხანდაზმულობის ვადა შემცირდება 5 წლამდე, 2016 წლის 1 იანვრიდან 2017 წლის 1 იანვრამდე - 4 წლამდე, ხოლო 2017 წლიდან კი - 3 წლამდე.
საერთაშორისო ფინასური ინსტიტუტების მიერ გამოშვებული სასესხო ფასიანი ქაღალდებიდან პროცენტის სახით მიღებული შემოსავალი, აგრეთვე ასეთი ფასიანი ქაღალდების რეალიზაციით მიღებული ნამეტი შემოსავალი საშემოსავლო/მოგების გადასახადისგან გათავისუფლდა.
მინისტრთა კაბინეტის გადაწყვეტილებით, საცხოვრებელი ბინის გაქირავებიდან მიღებული შემოსავალი 20%-ის ნაცვლად 5%-ით დაიბეგრება.
ზემოთ აღნიშნული შეღავათების გარდა, მოხდა გადამხდელების მიმართ გარკვეული საგადასახადო დავალიანებების ჩამოწერაც. კერძოდ:
• 2005 წლის 1 იანვრამდე წარმოშობილი და დღემდე გადაუხდელი საგადასახადო დავალიანების თანხა, თუ გადამხდელს შემდგომ პერიოდში აქტივობები არ უფიქსირდება;
• 2009 წლის 1 იანვრამდე წარმოშობილ აღიარებულ საგადასახადო დავალიანებაზე დარიცხული საურავი და 2009 წლის 1 იანვრამდე დარიცხული აღიარებული ჯარიმა, აღიარებული გადასახადის თანხის გადახდის პირობით, თუ პირს შემდგომ პერიოდში აქტივობები არ უფიქსირდება;
• საკონტროლო სალარო აპარატის გამოყენების წესების დარღვევისთვის ფიზიკური პირისთვის 2013 წლის 1 იანვრამდე დაკისრებული/დარიცხული და ამ ნორმის ამოქმედებამდე გადაუხდელი ჯარიმა.
ამასთან, გარკვეული მიმართულებებით შემცირდა მომსახურების საფასურები:
• 3 000 ლარამდე საბაჟო ღირებულების საქონლის გაფორმებისთვის მომსახურების საფასური 150 ლარიდან 100 ლარამდე შემცირდა. ამასთან, 50 ლარამდე შემცირდა ფიზიკური პირების მომსახურების საფასური;
• შემცირდა მექანიკური სატრანსპორტო საშუალების გაფორმების მიზნით, საბაჟო დეკლარაციის წარდგენის ვადის 5 კალენდარულ დღეზე მეტი ვადით გაგრძელების საფასური (100 ლარს + 5 ლარი ყოველ კალენდარულ დღეზე, 100 ლარს + 10 ლარის ნაცვლად).
ზემოთ აღნიშნულის გარდა, საინტერესოა, ზოგადად რამდენია საგადასახადო ტვირთი ქვეყანაში, რაც გვიჩვენებს მთლიანი შიდა პროდუქტის რა ნაწილი მიემართება სახელმწიფოს ნაერთ ბიუჯეტში გადასახადების სახით.
საგადასახადო ტვირთი 2010-2015 წლებში
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, საგადასახადო ტვირთი 2013 და 2014 წლებში შემცირებულია, მაგრამ 2015 წლის საპროგნოზო მაჩვენებლით, საგადასახადო ტვირთი 25.2 %-ს შეადგენს. აქვე აღსანიშნავია "საქართველოს სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების სტრატეგია"
ე.წ. "საქართველო 2020", სადაც დაგეგმილი საგადასახადო ტვირთი 2020 წლისთვის 25%-ითაა განსაზღვრული.
როგორც კვლევამ აჩვენა, 2012 წლის შემდეგ საქართველოს საგადასახადო კოდექსში რამდენიმე ცვლილება განხორციელდა. მათ შორის, აღსანიშნავია დაუბეგრავი მინიმუმი, სასოფლო-სამეურნეო წარმოებისთვის ხელშემწყობი შეღავათები, ჩამოწერას დაქვემდებარებული გადაუხდელი საგადასახადო დავალიანებები და მომსახურების შემცირებული საფასურები.
ამასთან, 2013-2014 წლებში საგადასახადო ტვირთი შემცირდა. თუმცა, მიუხედავად ამისა, საგადასახადო კოდექსში საერთო-სახელმწიფოებრივი გადასახადები (საშემოსავლო გადასახადი, მოგების გადასახადი, დამატებული ღირებულების გადასახადი (დღგ), აქციზი, იმპორტის გადასახადი) არ შემცირებულა. მეტიც, ზოგიერთი გადასახადი გაიზარდა, მაგალითად აქციზის გადასახადი თამბაქოსა და ლუდზე. აგრეთვე, აღსანიშნავია ისიც, რომ "საქართველოს სოციალურ-ეკონომიკური გავითარების სტრატეგიის" მიხედვით, 2020 წლისთვის საგადასახადო ტვირთის 25%-მდე ზრდა იგეგმება.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ნოდარ ხადურის განცხადება: ჩვენ მრავალი სახის გადასახადი შევამცირეთ, არის მეტწილად მცდარი.

We have cut plenty of taxes.
On 12 March 2015, Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, declared: "Our government pays a great deal of attention to tax relief. We have cut a lot of taxes which has a positive impact upon both the investment and the business environments of the country." FactCheck took interest in the accuracy of the statement. In order to find out which taxes were cut in the last few years, FactCheck consulted with the report published by the Ministry of Finance in December 2014, entitled Two Year Work Results. In addition, we analysed the amendments to the Tax Code of Georgia. According to the Tax Code of Georgia, there are presently five national taxes in Georgia:  a) personal income tax, b) corporate income tax, c) value added tax (VAT), d) excise tax and e) import tax. In the last two years, none of the aforementioned taxes was cut. However, the Government of Georgia introduced the concept of tax deductible income with regard to personal income tax. Since 1 April 2014 until today, 459,766 individuals have been reimbursed tax allowances in the amount of GEL 128,060,800. Tax deductible income will be reimbursed in 2015 for the last time. Afterwards, the tax deductible income law will be abolished (Tax Code of Georgia, Article 309, Part 76). It needs to be mentioned that the previous government used to have a plan which envisaged personal income tax being cut to 15% and the abolition of taxes on dividends and interest incomes. However, the incumbent government rejected that plan, scrapped the relevant clause and introduced the concept of tax deductible income instead. As we have noted, none of the taxes from among the aforementioned five has been cut. Moreover, some of the taxes were raised. For instance, excise tax on tobacco and beer increased significantly. FactCheck has already written about this issue (link 1, link 2). Even though the national taxes have not been cut, the Tax Code of Georgia introduced some tax relief to encourage various fields. Until 1 January 2017, every individual who is employed in agriculture and produces agricultural goods on the territory of Georgia is exempt from paying personal and corporate income taxes if the taxable income received from the initial delivery of agricultural products does not exceed GEL 200,000 per year. Since 1 January, every disabled person (since childhood) together with individuals of visible disability have been exempted from income taxes if their income does not exceed GEL 6,000 per year (previously it was GEL 3,000 per year). All individuals who pursue agricultural or medical activities are exempt from corporate income tax if their profits at the end of a tax year are reinvested in the course of the following three years (Tax Code of Georgia, Article 99.1). Another amendment adopted by the Government of Georgia concerns the forcible payment of tax debts. The procedure of forcible payment of tax debts will start only after a tax dispute which will allow business owners to address the court or a tax dispute council before the forcible payments procedure is enforced. Further, the amount of the fine for individuals who violate the rules of the proper use of cash registers was reduced from GEL 500 to GEL 200. If an individual conducts business without a waybill and is detected of so doing for the first time, the amount of the fine will be GEL 500 instead of GEL 1,000. Also further, a delay in submitting a tax declaration will be penalised by a fine of GEL 50 instead of GEL 500. Tax sanctions were also lessened. This includes the fine for the delay in paying taxes which was reduced from 0.07% to 0.06%. The statute of limitation for tax inspection, the imposition of taxes and sanction on taxpayers and the submission of a taxpayer request form to decrease the date from six to three years is gradually being implemented. From 1 January 2015 until 1 January 2016, the statute of limitation will be reduced to five years, from 1 January 2016 until 1 January 2017 it will be reduced to four years and from 2017 onwards it will be reduced to three years. The income received in the form of interest on loan securities issued by international financial institutions, together with extra income received from the realisation of the aforementioned securities, will be exempt from personal income and corporate income taxes. According to the decision of the Government of Georgia, the income generated from the rent of an apartment will be subject to 5% tax instead of 20%. Apart from the aforementioned tax relief, certain taxpayer debts were cancelled, such as:
• Tax debts accumulated before 1 January 2005 and still not paid, provided that the debtor has not had any further activities since that date.
• The surcharge on tax debt accumulated before 1 January 2009 and acknowledged by the debtor and the fine imposed on unpaid debts, accumulated before 1 January 2009 and acknowledged by the debtor with the latter’s promise to pay the debts, provided that the debtor has not had any further activities since that date.
• The fine imposed on an individual for the violation of cash register rules before 1 January 2013 and which was not paid before this clause went into force.
Additionally, certain service fees were also reduced:
• Service fee to register imported goods at the customs office in the amount of GEL 3,000 was reduced from GEL 150 to GEL 100. Additionally, the service fee for individuals was reduced to GEL 50.
• The fee to postpone the customs declaration submission deadline for mechanical means of transport after five calendar days was also reduced (GEL 100 + GEL 5 for each additional day, instead of GEL 100 + GEL 10 for each additional day).
Graph 1: Tax Burden in the Years 2010-2015
As illustrated by the graph, the tax burden was reduced in the years 2013-2014. However, the estimated tax burden for 2015 is 25.2%. Of mention herein is the Socio-Economic Development Strategy for Georgia (Georgia 2020) where the planned tax burden for 2020 is 25%.   Conclusion As illustrated by the research, several amendments have been introduced into the Tax Code of Georgia since 2012. Among them are tax deductible income, tax relief for agriculture production, the cancellation of tax debts and reduced service fees. Additionally, the tax burden in the period of 2013-2014 was reduced. However, not a single national tax (personal income tax, corporate income tax, value added tax [VAT], excise tax and import tax) given in the Tax Code of Georgia was reduced. On the contrary, some of the taxes were increased, including the excise tax on tobacco and beer. Further additionally, it must be noted that according to the Socio-Economic Development Strategy for Georgia, plans are to increase the tax burden up to 25% for the year 2020. FactCheck concludes that Nodar Khaduri’s statement: We have cut plenty of taxes, is MOSTLY FALSE.