პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას, უმრავლესობის ლიდერმა არჩილ თალაკვაძემ განაცხადა: „60%-ით არის გაზრდილი საქართველოდან ღვინის ექსპორტი. 44 ქვეყანაში ხორციელდება ექსპორტი. განსაკუთრებული ზრდა გვაქვს ჩინეთში, საფრანგეთსა და ისრაელში”.
ფაქტ-მეტრმა აღნიშნული ინფორმაცია გადაამოწმა.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით,
მიმდინარე წლის იანვარ-აგვისტოში ექსპორტზე 45.3 მლნ ბოთლი ღვინო გავიდა, რაც გასული წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს 61%-ით აღემატება. აღსანიშნავია, რომ ექსპორტირებული ღვინის ღირებულებამ 100.3 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. ღვინის რეალიზაციიდან შემოსული თანხები კი, წინა წელთან შედარებით 55%-ით გაიზარდა.
იანვარ-აგვისტოს მონაცემებით, ქართული ღვინის იმპორტიორი ქვეყნების პირველ ხუთეულს რუსეთი, ჩინეთი, უკრაინა, ყაზახეთი და პოლონეთი იკავებენ.
ქართული ღვინის იმპორტიორი ქვეყნები, სადაც ყველაზე მაღალი ზრდა დაფიქსირდა (2017 წლის იანვარი-აგვისტო)
ქვეყანა რაოდენობა (ბოთლი) ზრდა %
საფრანგეთი 95 530 378
ისრაელი 139 994 232
აზერბაიჯანი 102 342 170
რუსეთი 28 493 063 94
აშშ 286 496 67
ჩინეთი 5 098 091 51
უკრაინა 4 334 970 42
გერმანია 256 672 39
ბელორუსია 904 070 35
ლატვია 963 266 25
პოლონეთი 1 622 872 19
მიმდინარე წლის რვა თვის მონაცემებით, ღვინის ექსპორტის ყველაზე მაღალი ზრდა საფრანგეთში, ისრაელში და აზერბაიჯანში დაფიქსირდა. მნიშვნელოვანი ფაქტია, რომ ჩინეთში, რომელიც ქართული ღვინისთვის ახალ ბაზარს წარმოადგენს და გაყიდული ღვინის რაოდენობის მიხედვით მეორე ადგილის იკავებს, კვლავ მაღალი, 51%-იანი ზრდა დაფიქსირდა.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, მიმდინარე წლის იანვარი-აგვისტოს თვის პერიოდში საქართველოდან ექსპორტირებული იქნა 45.3 მლნ ბოთლი ღვინო, რაც 61%-ით აღემატება გასული წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებლებს. ჩინეთში, საფრანგეთსა და ისრაელში ღვინის ექსპორტი შესაბამისად 51, 378 და 232%-ით გაიზარდა.

the following in his speech: “Wine export from Georgia has increased by 60%. Wine is exported to 44 countries. We have the biggest growth of wine export to China, France and Israel.”
According to the informationof the National Wine Agency of Georgia, a total of 45.3 million bottles of wine were exported between January and August 2017 which is 61% more as compared to the figure registered in the same period of the previous year. Of note is that the value of the exported wine reached USD 100.3 million. The income received from the export of wine increased by 55% as compared to the previous year.
As of the January-August data, the top five importers of Georgian wine are Russia, China, Ukraine, Kazakhstan and Poland.
Georgian Wine Importer Country with Highest Registered Growth Rate (January-August 2017)
Country | Quantity (Bottle) | Growth % |
France | 95,530 | 378 |
Israel | 139,994 | 232 |
Azerbaijan | 102,342 | 170 |
Russia | 28,493,063 | 94 |
USA | 286,496 | 67 |
China | 5,098,091 | 51 |
Ukraine | 4,334,970 | 42 |
Germany | 256,672 | 39 |
Belarus | 904,070 | 35 |
Latvia | 963,266 | 25 |
Poland | 1,622,872 | 19 |
According to the data of the first eight months of 2017, wine export to France, Israel and Azerbaijan had the highest growth. Of importance is that China, which is a new market for Georgian wine and takes the second place in terms of the quantity of wine sold there, has again shown a high growth rate of 51%.
According to the information of the National Wine Agency of Georgia, a total of 45.3 million bottles of wine were exported from Georgia between January and August 2017 which is 61% more as compared to the figure registered in the same period of the previous year. The export of wine to China, France and Israel has increased by 51%, 378% and 232%, respectively.