ვერდიქტი: არჩილ თალაკვაძის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.   რეზიუმე:
Heritage Foundation ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსის შესახებ ანგარიშს ყოველწლიურად აქვეყნებს. აღნიშნულ რეიტინგში, ეკონომიკური თავისუფლების ერთ-ერთი კომპონენტის, ინვესტიციების თავისუფლების თვალსაზრისით, საქართველო 2012 წელს 70 ქულით 36-ე ადგილზე იმყოფებოდა. 2017 წლის მდგომარეობით აბსოლუტური ქულა 80-მდე გაიზარდა, რეიტინგში კი ქვეყანამ 21-ე ადგილზე გადაინაცვლა. ბოლო, 2018 წლის ანგარიშის თანახმად, აბსოლუტური ქულა უცვლელი დარჩა, თუმცა სხვა ქვეყნების მაჩვენებლების ცვლილების შედეგად, საქართველომ ადგილი რეიტინგში 3 საფეხურით გაიუარესა და 24-ე ადგილზეა.
ანალიზი საპარლამენტო უმრავლეოსობის ერთ-ერთმა ლიდერმა, არჩილ თალაკვაძემ პარლამენტის სხდომაზე განაცხადა:
„გაუმჯობესება გვაქვს ინვესტიციების დაცულობის თვალსაზრისით, Heritage Foundation-ის ანგარიშის მიხედვით, საქართველომ 36-ე ადგილიდან 21-ე ადგილზე გადაინაცვლა“.
Heritage Foundation-მა, 2018 წლის ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსი, მიმდინარე წლის აპრილში გამოაქვეყნა.
საქართველო, ამ ინდექსის მიხედვით, რეგიონის (ევროპა) 44 ქვეყანას შორის მე-9, ხოლო მსოფლიოს 180 ქვეყანას შორის მე-16 ადგილს იკავებს. 2017 წლის ანგარიშის თანახმად კი, რეგიონსა და მსოფლიოში, შესაბამისად, მე-5 და მე-13 ადგილზე იმყოფებოდა.
ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსის ერთ-ერთი კომპონენტია ინვესტიციების თავისუფლება, თუმცა ის არა თავისთავად ინვესტორის „დაცულობას“, არამედ ინვესტიციების შემოდინება-გადინებაზე დაწესებულ შეზღუდვებს ზომავს. ზოგადად, საკუთრების უფლებების და მათ შორის ინვესტორის/ინვესტიციების დაცვაზე საუბრისას, მეტად რელევანტურია, ეკონომიკური თავისუფლების სხვა კომპონენტზე, კერძოდ, საკუთრების უფლების მაჩვენებელზე საუბარი. საქართველოსთვის აღნიშნული მონაცემი 2017 წელთან შედარებით 55.2-დან 62.8 ქულამდე გაუმჯობესდა, შედეგად, ქვეყანამ შესაბამის რეიტინგში 77-ე ადგილიდან 50-ეზე გადაინაცვლა. 2012 წელს 40 ქულით საქართველო 71-ე ადგილს იკავებდა.
ინვესტირების თავისუფლების კომპონენტში საქართველოს მიღწევები აბსოლუტურ მაჩვენებლებში 80 ქულით არის შეფასებული და აღნიშნული მონაცემი უცვლელია 2014 წლიდან მოყოლებული. თუმცა, სხვა ქვეყნების შედეგების ცვლილებიდან (გაუარესება ან გაუმჯობესება) გამომდინარე, ადგილი რეიტინგში უცვლელი აბსოლუტური ქულის პირობებშიც ცვალებადია. ინვესტიციების თავისუფლების კუთხით, 2018 წელს, 2017 წელთან შედარებით, საქართველომ რეიტიგში ადგილი 3 საფეხურით გაიუარესა და 24-ე ადგილს იკავებს. რეიტინგში ცვლილების ტენდენციას 2012-2018 წლებისათვის ცხრილი 1 ასახავს.
საქართველო ეკონომიკური თავისუფლების რეიტინგში
2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსი ქულა 69.4 72.2 72.6 73 72.6 76 76.2
ადგილი მთლიან რეიტინგში 34 21 22 22 23 13 16
ადგილი რეგიონში 16 11 12 11 12 5 9
ინვესტირების თავისუფლება ქულა 70 75 80 80 80 80 80
ადგილი მთლიან რეიტინგში 36 27 23 23 23 21 24
ადგილი რეგიონში 21 19 16 17 18 16 18
წყარო: The Heritage Foundation
როგორც ცხრილიდან ჩანს, ინვესტიციების თავისუფლებით 36-ე ადგილზე საქართველო 2012 წელს იმყოფებოდა, 21-ე ადგილი კი 2017 წლის მონაცემს შეესაბამება. 2018 წელს, 2017 წლამდე არსებული დადებითი ტენდენცია შეიცვალა და საქართველო როგორც ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსის, ასევე ინვესტიციების თავისუფლების რეიტინგში დაქვეითდა. ამავდროულად, აღსანიშნავია, რომ ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსის შესაბამისი აბსოლუტური ქულა 0.2-ით გაიზარდა, თუმცა რეიტინგში ადგილის შესანარჩუნებლად საკმარისი არ აღმოჩნდა.
მსგავსი მაჩვენებლები ასახულია მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის გლობალური კონკურენტუნარიანობის ანგარიშებშიც. აღნიშნული წყაროს თანახმად, 2012 წელს (2012-2013 წლების საანგარიშო პერიოდი) საქართველო საკუთრების უფლებების დაცვის კუთხით 3.1 ქულით 144 ქვეყანას შორის 131-ე, ხოლო ინვესტორის დაცვის სიძლიერით 7 ქულით მე-17 ადგილზე იმყოფებოდა. 2017 წლის მონაცემებით (2017-2018 წლები საანგარიშო პერიოდი), საკუთრების უფლებების თვალსაზრისით, საქართველო 4.7 ქულით 46-ე ადგილზეა, ინვესტორის დაცვის სიძლიერით კი 7.7 ქულით - მე-7. აღსანიშნავია, რომ წინამორბედ პერიოდთან (2016-2017 წლების საანგარიშო პერიოდი) შედარებით, საკუთრების უფლების თვალსაზრისით, საქართველო 3 ადგილით დაქვეითდა, ხოლო ინვესტორის დაცვის რეიტინგში წინსვლამ 13 საფეხური შეადგინა.

Resume: The Heritage Foundation publishes its Index of Economic Freedom annually. In 2012, Georgia was in 36th place with 70 points in terms of investment freedom which is one of the components of economic freedom in the ranking. As of 2017, Georgia’s overall points increased to 80 and the country moved up to the 21st place. In accordance with the latest 2018 report, Georgia’s overall points remained unchanged; however, as a result of changes in other countries’ indicators, Georgia’s ranking worsened by three positions and it now ranks 24th.
Analysis At the session of the Parliament of Georgia, one of the leaders of the Parliamentary Majority, Archil Talakvadze, stated: “We have improvements in terms of investment protection. In accordance with the Heritage Foundation’s report, Georgia moved up in the ranking from the 36th to the 21st
place.”
In April 2018, the Heritage Foundation published its 2018 Index of Economic Freedom. In accordance with the Index, Georgia is ranked 9th from the 44 countries in our region (Europe) and 16th from the 180 countries of the world. In accordance with the 2017 Index of Economic Freedom, Georgia was ranked 5th in the region and 13th
in the world.
Investment freedom is one of the components of economic freedom. However, it does not refer to the “protection” of an investor as such but measures restrictions imposed upon the inflow-outflow of investments. Generally, whilst speaking about property rights and including the protection of the investor/investment, it is more relevant to pay attention to another component of economic freedom – property rights. Georgia’s indicator in the 2018 Index improved from 55.2 points to 62.8 points as compared to 2017. As a result, the country moved up from the 70th place to the 50th. In 2012, Georgia was ranked 71st
with 40 points.
Georgia’s achievements in terms of the investment freedom component are assessed at 80 points overall and this figure has remained unchanged since 2014. However, changes in the performance of other countries (improvement or deterioration) prompt changes in rankings in spite of the overall points being the same. In 2018, Georgia’s ranking in terms of investment freedom worsened by three positions as compared to 2017 with the country now ranked in the 24th
place. The tendency of changes in the ranking in the period of 2012-2018 is given in Table 1.
Georgia in the Index of Economic Freedom Ranking
2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Index of Economic Freedom Points 69.4 72.2 72.6 73 72.6 76 76.2
Ranking Position 34 21 22 22 23 13 16
Position in the Region 16 11 12 11 12 5 9
Investment Freedom Points 70 75 80 80 80 80 80
Ranking Position 36 27 23 23 23 21 24
Position in the Region 21 19 16 17 18 16 18
Source: The Heritage Foundation
As illustrated by the table, Georgia was in 36th place in terms of investment freedoms in 2012 and then ranked 21st
in 2017. In 2018, the former positive tendency which continued until 2017 stopped and Georgia’s position went downhill both in terms of the Index of Economic Freedom and investment freedom. At the same time, of note is that the country’s overall points in the Index of Economic Freedom did increase by 0.2 points; however, it was not enough the keep its previous position in the ranking.
Similar indicators are given in the World Economic Forum’s Global Competitiveness Reports. In accordance with this source, Georgia was ranked 131st from 144 countries with 3.1 points in terms of property rights in 2012 (2012-2013 accounting period). It ranked 17th in terms of investment protection with 7 points. In accordance with 2017’s data (2017-2018 accounting period), Georgia is 46th with 4.7 points in terms of property rights protection and 7th with 7.7 points in terms of investor protection. Of note is that as compared to the previous period (2016-2017 accounting period), Georgia has fallen back by three positions although it advanced by 13 positions in the ranking of investment protection.