ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, სერგო რატიანის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
საჯარო სკოლების მასწავლებელთა შრომის ანაზღაურების მინიმალურ ოდენობას და პირობებს არეგულირებს საქართველოს განათლების მინისტრის 2015 წლის ბრძანება, რომლის მიხედვითაც მასწავლებელთა ხელფასები მათი პროფესიული განვითარების და კარიერული წინსვლის სქემის შესაბამისი იქნება. 2018 წლის მაისის თვის მონაცემებით (სასწავლო წლის დასასრული), საქართველოს საჯარო სკოლებში 57 944 პედაგოგია. პედაგოგები 4 კატეგორიად იყოფიან: პრაქტიკოსი, უფროსი, წამყვანი და მენტორი.
მასწავლებელთა შრომის ანაზღაურების სქემა ითვალისწინებს ხელფასის ზრდას მხოლოდ უფროსი - 16 811, წამყვანი - 202 და მენტორი - 7 მასწავლებლისთვის. გამოდის, რომ ჯამში ხელფასის ზრდის პირველ საფეხურს აკმაყოფილებს საჯარო სკოლის 57 944 მასწავლებლიდან, მხოლოდ 17 020. თუმცა, სტატუსი არ არის საკმარისი იმისათვის, რომ მასწავლებელმა მიიღოს ხელისუფლების დაპირებული 800 ლარი და მეტი ანაზღაურება. მასწავლებელს უნდა ჰქონდეს სრული საგაკვეთილო დატვირთვა, რომ შეძლოს სტატუსთან მიბმული დანამატის მიღება. სრული საგაკვეთილო დატვირთვა ნიშნავს, რომ პედაგოგს აქვს 18 საგაკვეთილო საათი კვირაში. საქართველოს საჯარო სკოლებში სრული საგაკვეთილო დატვირთვა აქვს მხოლოდ 8 940 მასწავლებელს. მათგან უფროსი მასწავლებელი არის 3 163, წამყვანი - 31 და მენტორი - 1. სრულზე მეტი საგაკვეთილო დატვირთვა (19 საათი და მეტი) აქვს  1 985 უფროს, წამყვან და მენტორ პედაგოგს. ზემოთ ხსენებული 17 020 შესაბამისი სტატუსიანი პედაგოგიდან სრული და სრულზე მეტი საგაკვეთილო დატვირთვა აქვს მხოლოდ 5 180 მასწავლებელს, რაც საერთო რაოდენობის 8.9%-ია. მაგრამ არც ეს არ არის მაქსიმალური რაოდენობა, რომელსაც შესაძლოა ხელფასი დაპირებულ ნიშნულამდე გაეზარდოს. რეალურად, ამ რიცხვს შესაძლოა გამოაკლდეს იმ მასწავლებელთა რაოდენობა, რომელებიც აკმაყოფილებენ ორ ძირითად მოთხოვნას, მაგრამ 10 წელზე ნაკლები სტაჟი აქვთ და იმ მასწავლებელთა რაოდენობაც, რომელსაც არ აქვს შესაბამისი აკადემიური ხარისხი.
ანალიზი პარლამენტის წევრმა „ევროპული საქართველოდან“, სერგო რატიანმა, პარლამენტის სხდომაზე პედაგოგთა ხელფასების საკითხზე ისაუბრა და განაცხადა:
„58-60 ათასი მასწავლებლიდან, 16 ათასი არის სერტიფიცირებული. ეს ისედაც საკმაოდ არასახარბიელო მდგომარეობაა. 16 ათასიდან, მხოლოდ, 3 522-ს აქვს შესაძლებლობა მიიღოს 800 ლარი. დანარჩენი ანუ დაახლოებით 12 ათასი, ფაქტობრივად, ვერ იღებს კუთვნილ ხელფასს, მხოლოდ იმის გამო, რომ მათი ხელფასი არის მიბმული საათობრივ ანაზღაურებაზე და სახელმწიფო, სკოლა ვერ უზრუნველყოფს მათთვის საჭირო საათების ქონას“.
2018 წლის მაისის თვის მონაცემებით (სასწავლო წლის დასასრული), საქართველოს საჯარო სკოლებში 57 944 პედაგოგია. პედაგოგები 4 კატეგორიად იყოფიან: პრაქტიკოსი, უფროსი, წამყვანი და მენტორი. პრაქტიკოსია მასწავლებელი, რომელიც გეგმავს და წარმართავს საგაკვეთილო პროცესს ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნის შესაბამისად. უფროსია მასწავლებელი, რომელიც აკმაყოფილებს, როგორც პრაქტიკოსის სქემით განსაზღვრულ მოთხოვნებს, ასევე, აქვს შესაბამისი სერტიფიკატით დადასტურებული საგნობრივი და მეთოდური კომპეტენციები. წამყვანია პედაგოგი, რომელიც როგორც აკმაყოფილებს უფროსი პედაგოგის მოთხოვნებს, ასევე, პრაქტიკული კვლევის საფუძველზე, შეიმუშავებს საგნის სწავლების ეფექტურ სტრატეგიებს და შედეგებს უზიარებს კოლეგებს. რაც შეეხება მენტორ მასწავლებელს, ის გარდა იმისა, რომ აკმაყოფილებს წამყვანი პედაგოგის ყველა მოთხოვნას, ის აგრეთვე, შეიმუშავებს რეკომენდაციებს სწავლა-სწავლების ხარისხის გაუმჯობესებისათვის, არის სხვა მასწავლებლების კონსულტანტი, ხელმძღვანელობს სტუდენტებსა და დამწყები მასწავლებლების პედაგოგიურ პრაქტიკას.
საქართველოს საჯარო სკოლების პედაგოგთა სრული რაოდენობიდან, 40 924 არის პრაქტიკოსი, 16 811 - უფროსი, 202 - წამყვანი და 7 მენტორის სტატუსის მქონე მასწავლებელი.
საქართველოს საჯარო სკოლების პედაგოგთა სტატუსები
პედაგოგის სტატუსი პრაქტიკოსი უფროსი წამყვანი მენტორი
რაოდენობა 40 924 16 811 202
წყარო: საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო
საჯარო სკოლების მასწავლებელთა შრომის ანაზღაურების მინიმალურ ოდენობას და პირობებს არეგულირებს საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის 2015 წლის 28 სექტემბრის ბრძანება,
რომლის მიხედვითაც მასწავლებელთა ხელფასები მათი პროფესიული განვითარების და კარიერული წინსვლის სქემის შესაბამისი იქნება. იგივე ბრძანების თანახმად, მასწავლებლის შრომის ანაზღაურება მოიცავს თანამდებობრივ სარგოს, თანამდებობრივ დანამატს, კლასკომპლექტით სწავლების დანამატს, კლასის დამრიგებლის დანამატს, მოსწავლეებისთვის პროფესიული ორიენტაციის და დაგეგმვის დანამატს, სრულ განაკვეთზე მეტი დატვირთვის დანამატს, მაღალმთიან დასახლებებში სწავლების და არაქართულენოვან სკოლებში/სექტორებში სწავლების დანამატებს.
ამასთან, მასწავლებლის სქემით განსაზღვრული სტატუსის შესაბამისი დანამატის ოდენობა დამოკიდებულია პედაგოგის სქემით განსაზღვრულ, ზემოთ განმარტებულ სტატუსებზე. შესაბამისი სტატუსის დანამატის სრული ოდენობა 2018 წელს განისაზღვრება შემდეგნაირად:
• უფროსი მასწავლებელი - 320 ლარი;
• წამყვანი მასწავლებელი - 700 ლარი;
• მენტორი - 1 000 ლარი.
რაც შეეხება სკოლებში დასაქმებული მასწავლებლების საბაზო თანამდებობრივ სარგოს, რომელსაც შემდგომ ემატება ზემოთ ჩამოთვლილი დანამატები 2018 წელს არის 405, 2017 და 2016 წლებში იყო, აგრეთვე, 405, ხოლო 2015 წელს იყო 355 ლარი.
ზუსტად რომ განვსაზღვროთ, კანონის მიხედვით, მასწავლებლის შრომის ანაზღაურების სქემა/გაანგარიშება შემდეგნაირია:
Sal(m) = Sal(b)*Ed(c) + Sal(b)*Ed(c)*WS(c) + Sal(b)*WE(c)*WS(c)
სადაც:
Sal(m) =  გასაანგარიშებელი ერთი თვის თანამდებობრივი სარგოს განაკვეთი
Sal(b)=    ერთი თვის საბაზო თანამდებობრივი სარგო (405 ლარი);
Ed(c) =    მასწავლებლის განათლების შესაბამისი კოეფიციენტი;
WS(c) =  მასწავლებლის სამუშაო დატვირთვის კოეფიციენტი (0.15 კლასში მოსწავლეთა რაოდენობის მიუხედავად);
WE(c )=   მასწავლებლის სამუშაო სტაჟის შესაბამისი კოეფიციენტი.
კოეფიციენტების ოდენობაც იგივე კანონით განისაზღვრება (იხ. ცხრილი 2).
მასწავლებლის ხელფასების განმსაზღვრელი სქემის შესაბამისი კოეფიციენტები, საბაზისო ხელფასის რაოდენობა და სტატუსთან მიბმული დანამატების რაოდენობა
საბაზო ხელფასი, სტაჟი, აკადემიური ხარისხი, სტატუსთან მიბმული დანამატი კოეფიციენტი
თანხა
საბაზისო ხელფასი 405
სრული ზოგადი განათლება 0.8
პროფესიული განათლება 0.9
ბაკალავრი ან მასთან გათანაბრებული ხარისხი 1.0
მაგისტრი ან მასთან გათანაბრებული ხარისხი 1.1
დოქტორი ან მასთან გათანაბრებული ხარისხი 1.2
სტაჟი 5 წლამდე 0.2
სტაჟი 5-დან 10 წლის ჩათვლით 0.5
სტაჟი 10 წლის ზემოთ 0.6
უფროსი მასწავლებლის დანამატი 320
წამყვანი მასწავლებლის დანამატი 700
მენტორი მასწავლებლის დანამატი 1000
წყარო: საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე; საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო
როგორც ცხრილიდან ჩანს, მასწავლებელთა შრომის ანაზღაურების სქემა ითვალისწინებს ხელფასის ზრდას მხოლოდ უფროსი - 16 811, წამყვანი - 202 და მენტორი - 7 მასწავლებლისთვის. გამოდის, რომ ჯამში ხელფასის ზრდის პირველ საფეხურს აკმაყოფილებს საჯარო სკოლის 57 944 მასწავლებლიდან მხოლოდ 17 020. თუმცა, სტატუსი არ არის საკმარისი იმისათვის, რომ მასწავლებელმა მიიღოს 800 ლარი და მეტი ანაზღაურება. მასწავლებელს უნდა ჰქონდეს სრული საგაკვეთილო დატვირთვა, რომ შეძლოს სტატუსთან მიბმული დანამატის მიღება. სრული საგაკვეთილო დატვირთვა ნიშნავს, რომ პედაგოგს აქვს 18 საგაკვეთილო საათი კვირაში. საქართველოს საჯარო სკოლებში სრული საგაკვეთილო დატვირთვა აქვს მხოლოდ 8 940 მასწავლებელს.  მათგან უფროსი მასწავლებელი არის 3 163, წამყვანი - 31 და მენტორი - 1. სრულზე მეტი საგაკვეთილო დატვირთვა (19 საათი და მეტი) აქვს 1 985 უფროს, წამყვან და მენტორ პედაგოგს. ზემოთ ხსენებული 17 020 შესაბამისი სტატუსიანი პედაგოგიდან სრული და სრულზე მეტი საგაკვეთილო დატვირთვა აქვს მხოლოდ 5 180 მასწავლებელს. გამოდის, რომ საქართველოს საჯარო სკოლებში ხელფასის გასაზრდელ ორ ძირითად მოთხოვნას - შესაბამის სტატუსსა და საგაკვეთილო დატვირთვას - აკმაყოფილებს, მხოლოდ, 5 180 მასწავლებელი, რაც საერთო რაოდენობის 8.9%-ია. მაგრამ არც ეს არ არის მაქსიმალური რაოდენობა, რომელსაც შესაძლოა ხელფასი გაეზარდოს ამ ნიშნულამდე. რეალურად, ამ რიცხვს შესაძლოა გამოაკლდეს იმ მასწავლებელთა რაოდენობა, რომელებიც აკმაყოფილებენ ორ ძირითად მოთხოვნას, მაგრამ 10 წელზე ნაკლები სტაჟი აქვთ და იმ მასწავლებელთა რაოდენობაც, რომელსაც არ აქვს შესაბამისი აკადემიური ხარისხი. მეტი სიზუსტისთვის, განათლების სამინისტროს მივმართეთ კითხვით, თუ რამდენი მასწავლებლის ანაზღაურება შეადგენს 800 ლარს და მეტს საქართველოს საჯარო სკოლებში, სამინისტრომ გვიპასუხა, რომ მსგავს ინფორმაციას არ ფლობს. „ქართული ოცნების“ 2016 წლის საარჩევნო პროგრამის მიხედვით, 2017 წლის 1 იანვრიდან, მასწავლებელთა ხელფასების ზრდა დაგეგმილი სქემის მიხედვით განხორციელდება და საშუალო ხელფასი 800 ლარს მიაღწევს. სპეციალურ პრესკონფერენციაზე, იმ დროისათვის განათლების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ განაცხადა, რომ მომავალი წლიდან გაიზრდებოდა მასწავლებლების ხელფასები და საშუალო ანაზღაურება მიაღწევდა 800 ლარს. ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა, ასევე, დაადასტურა, რომ 2017 წლიდან იზრდებოდა პედაგოგების ხელფასები და საშუალო ხელფასი იქნებოდა 800 ლარი. ამ დაპირებებმა საზოგადოებაში ისეთი ფონი შექმნა, თითქოს, ყველა მასწავლებლის საშუალო ხელფასი 800 ლარი იქნებოდა. რეალურად, პედაგოგთა ხელფასების ზრდის მოქმედი სქემა, ამ მოცემულობით, მთელი საქართველოს მასშტაბით, ყველაზე მაქსიმუმ, მასწავლებელთა 9 %-თვის იძლევა ხელფასის ამ ზღვრამდე ზრდის საშუალებას.

VerdictFactCheck concludes that Sergo Ratiani’s statement is MOSTLY TRUE.
The minimum wage and terms of labour remuneration for public school teachers are governed by the 2015 decree of the Minister of Education and Science of Georgia. In accordance with the decree, the salaries of teachers should correspond to their professional development and career advancement plan. As of May 2018 (the end of the academic year), there is a total of 57,944 teachers in Georgia’s public schools. These teachers are divided into four categories:  practicing, senior, lead and mentor.
The labour remuneration plan for teachers envisages salary pay raise for only the senior (16,811), lead (202) and mentor (7) categories of teachers. It turns out that only 17,020 of the total 57,944 teachers are eligible for the first phase of the pay raise. However, even this group will not receive the minimum wage of GEL 800 as promised by the government. In order to be qualified for receiving a teacher category related bonus, a teacher should have a full teaching workload. A full teaching workload implies 18 teaching hours per week. In Georgia’s public schools, only 8,940 teachers have a full teaching workload. Of this amount, there are 3,163 senior teachers, 31 lead teachers and one mentor teacher. Additionally, 1,985 senior, lead and mentor teachers have more than a full teaching workload. Of the aforementioned 17,020 teachers within their respective categories, only 5,180 teachers have either a full or more than full teaching workload which is 8.9% of the total amount of teachers. However, this is not the maximum amount of teachers whose salaries could be increased to the level promised by the government. In fact, the number of teachers who meet the two primary criteria but have less than ten years of work experience and the number of teachers who do not have the necessary academic degree could be subtracted from that amount.
Analysis European Georgia – Movement for Freedom MP, Sergo Ratiani, spoke about the salaries of teachers at a session of the Parliament of Georgia and stated:
“Of the 58,000-60,000 teachers, 16,000 are certified. This accounts for an already disappointing situation. Of these 16,000, only 3,522 are eligible to receive the GEL 800 salary. The rest of them, or nearly 12,000 teachers, in effect, cannot receive their salaries only because they are tied to hourly pay and their public school cannot provide them with the required number of teaching hours.”
As of May 2018 (the end of the academic year), there is a total of 57,944 teachers in Georgia’s public schools. These teachers are divided into four categories:  practicing, senior, lead and mentor. A teacher is a practicing teacher if he plans and conducts his teaching process in accordance with the standards outlined in the national curriculum. A senior teacher is one who meets the criteria of a practicing teacher as well as holds a certificate which attests to his teaching subject and methodological competence. A lead teacher is a teacher who meets the criteria of a senior teacher and develops effective teaching strategies based on practical research and whose results are shared with his teaching colleagues. A mentor teacher meets all of the criteria of a lead teacher and also elaborates recommendations for the improvement of teaching-learning quality, serves as a consultant for other teachers and supervises the pedagogical practice
of students as well as early career teachers.
Of the total amount of teachers in Georgia’s public schools, there are 40,924 practicing teachers, 16,811 senior teachers, 202 lead teachers and 7 mentor teachers.
Categories of Teachers in Georgia’s Public Schools
Teacher Category Practicing Senior Lead Mentor
Quantity 40,924 16,811 202 7
Source: Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia   The minimum wage and the terms of labour remuneration for public school teachers are governed by the decree
of the Minister of Education and Science of Georgia issued on 28 September 2015. In accordance with this decree, the salaries of teachers should correspond to their professional development and career advancement plan. In accordance with this same decree, a teacher’s labour remuneration includes the salary, a salary supplement, a supplement for teaching united classes, a supplement for being a head teacher, a supplement for pupil professional orientation and planning, a supplement for working more than a full workload and a supplement for teaching in mountainous settlements and in non-Georgian schools/sectors.
At the same time, the amount of the supplements as defined in the teacher’s remuneration description depends on the aforementioned four categories. As of 2018, the full amounts of salary supplement in accordance with the respective teacher category may reach the following:
• Senior Teacher – GEL 320
• Lead Teacher – GEL 700
• Mentor – GEL 1,000
In regard to base salary of public school teachers where the aforementioned supplements are added, they were GEL 405 in 2017, 2016 and 2018, and GEL 355 in 2015.
To be more precise, the teacher labour remuneration calculation formula is as follows in accordance with the law:
Sal(m) = Sal(b)*Ed(c) + Sal(b)*Ed(c)*WS(c) + Sal(b)*WE(c)*WS(c)
In this formula:
Sal(m) = One month labour remuneration rate
Sal(b) = One month base salary (GEL 405)
Ed(c) = Coefficient corresponding to a teacher’s education
WS(c) = Coefficient of a teacher’s workload (0.15 notwithstanding the number of pupils in the class)
WE(c) = Coefficient corresponding to a teacher’s work experience
The coefficients are calculated according to the same law (see Table 2).
Coefficients Corresponding to the Teacher Salary Plan, Amount of Base Salary and Amount of Supplements Per Category
Base Salary, Work Experience, Academic Degree, Supplement Per Category Coefficient Amount of Money
Base Salary 405
Full Secondary Education 0.8
Vocational Education 0.9
Bachelor’s Degree or Equivalent 1.0
Master’s Degree or Equivalent 1.1
Doctoral Degree or Equivalent 1.2
Five Years Work Experience 0.2
Five to Ten Years Work Experience 0.5
Over Ten Years Work Experience 0.6
Supplement for Senior Teacher 320
Supplement for Lead Teacher 320
Supplement for Mentor Teacher 320
SourceGeorgia’s Legislative Herald,
Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia
As illustrated by the table, the teacher labour remuneration plan envisages a pay raise for only senior (16,811), lead (202) and mentor (7) teachers. It turns out that only 17,020 of the total 57,994 teachers are eligible for the first phase of the pay raise. However, their position within a teacher category alone is not sufficient for receiving the GEL 800 and higher salary as promised by the government. In order to be qualified to receive a category related bonus, a teacher should have a full teaching workload. A full teaching workload implies that a teacher has 18 teaching hours per week. In Georgia’s public schools, only 8,940 teachers have a full teaching workload. Of this amount, there are 3,163 senior teachers, 31 lead teachers and one mentor teacher. Additionally, 1,985 senior, lead and mentor teachers have more than a full teaching workload. Of the aforementioned 17,020 teachers within their respective categories, only 5,180 teachers meet the two primary requirements for a pay raise which comprises 8.9% of the total amount of teachers. However, this is not the maximum amount of teachers whose salaries could be increased to the level promised by the government. In fact, the number of teachers who meet the two primary criteria but have less than ten years of work experience and the number of teachers without the necessary academic degree
could be subtracted from this amount.
For additional clarity, FactCheck addressed the Ministry of Education, Science, Culture and Sport with the question of how many teachers receive a salary of GEL 800 or more in Georgia’s public schools. The Ministry replied that it did not possess
this type of information.
In accordance with the Georgian Dream’s election programme, pay raises for teachers were to be carried out according to the plan with the average salary reaching GEL 800. At a special press conference, the then Minister of Education and Science, Aleksandre Jejelava, stated that teacher salaries were going to be increased from the next year and that the average salary was going to reach GEL 800. The former Prime Minister, Giorgi Kvirikashvili, also confirmed that teacher salaries were going to be increased from 2017 with the average salary reaching GEL 800. These promises created an impression that each and every teacher’s average salary would be GEL 800. In fact, the existing plan for pay raises for teachers under the present circumstances allows this increase for a maximum of only 9% of all teachers throughout the whole of Georgia.