ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, მიხეილ სააკაშვილის განცხადება არის რიცხვებით მანიპულირება.
რეზიუმე: ეკონომიკის მოცულობა ეროვნულ ვალუტაში ითვლება და მისი უცხოურ ვალუტაში პირდაპირი კონვერტაციის გზით დაანგარიშება, დროში ანალიზის მიზნით, არასწორია. მსგავსი მიდგომით მიღებული მაჩვენებლები ეკონომიკის მოცულობის ცვლილების რეალურ ტენდენციას არ ასახავს. გარდა ამისა, პოლიტიკოსის მიერ განხორციელებული შედარება, პერიოდსა და საბაზო ეფექტის გავლენაში არსებითი განსხვავების გამო, არაობიექტურია. გარდა იმისა, რომ მშპ-ს უცხოურ ვალუტაში გადაანგარიშებით შეფასება არასწორია, მიხეილ სააკაშვილის მიერ გამოყენებული „მეთოდში“ ნომინალური მშპ-ს მონაცემებია კონვერტირებული, რაც ინფლაციას არ გამორიცხავს და რეალურ სურათს კიდევ უფრო მეტად ამახინჯებს. დოლარში კონვერტირებული ნომინალური მშპ-ს მოცულობა 2004-2012 წლებში თითქმის 4-ჯერ, 297%-ით გაიზრდა, მაგრამ ეს მონაცემი ეკონომიკის რეალური ზრდის მაჩვენებლისაგან არსებითად აცდენილია. სინამდვილეში, 2004-2012 წლებში ეკონომიკა 1.7-ჯერ, 70.8%-ით გაიზარდა, ხოლო 2013-2017 წლებში - 1.2-ჯერ, 20.2%-ით არის გაზრდილი.
„რუსთავი 2“-ის გადაცემა „არჩევანში“ საქართველოს ექს-პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა მისი პრეზიდენტობის პერიოდსა და ახლანდელ მდგომარეობაზე ისაუბრა. ექს-პრეზიდენტის თქმით, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მმართველობის პერიოდში ეკონომიკა 4-ჯერ, 400%-ით გაიზარდა, ხოლო „ქართული ოცნების“ დროს დოლარებში დათვლილი ეკონომიკა პრაქტიკულად არ გაზრდილა. ქვეყნის ეკონომიკის - მთლიანი შიდა პროდუქტის მოცულობა ეროვნულ ვალუტაში ითვლება, რაც ერთი წლის განმავლობაში საბოლოო მოხმარებისთვის წარმოებული საქონლისა და მომსახურების ერთობლიობას ასახავს. იმისთვის, რომ ქვეყნის ეკონომიკის რეალური მოცულობა ვნახოთ, აღნიშნულის დათვლა მუდმივ ფასებში ხორციელდება, რაც ინფლაციას გავლენას გამორიცხავს და წლების მიხედვით წარმოებული საბოლოო მოხმარების საქონლისა და მომსახურების მოცულობას გვიჩვენებს. ეკონომიკის უცხოურ ვალუტაში პირდაპირი კონვერტაციის გზით დათვლისას, საკურსო ეფექტს არსებითი გავლენა აქვს და ამ მეთოდით დათვლილი მაჩვენებელი რეალურ ტენდენციას არ ასახავს. შესაბამისად, დოლარში გადაანგარიშებულიეკონომიკის მოცულობით მდგომარეობის შეფასება არასწორია და რიცხვებით მანიპულირების საშუალებას იძლევა. ამრიგად, მიხეილ სააკაშვილის მიერ გამოყენებული მიდგომა, რაც ეკონომიკის მოცულობის დოლარებში შეფასებას გულისხმობს, არასწორია. ამავდროულად, ამ ორი პერიოდის შედარება ნაკლებად ობიექტურია, რადგან პერიოდებს შორის არსებითი განსხვავებაა (9 წელი და 5 წელი). გასათვალისწინებელია საბაზო ეფექტის გავლენაც, რომელიც აშკარადაა გამოხატული პოსტრევოლუციურ წლებში.გარდა ამისა, 4-ჯერ ზრდა 300%-ით ზრდას შეესაბამება და არა 400%-იანს, როგორც ამას მიხეილ სააკაშვილი ამბობს.
გრაფიკი 1: რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტი და ეკონომიკური ზრდა (მლნ ლარი, %)
vvvvvvvvv
2004-2012 წლებში რეალური მშპ ყოველწლიურად საშუალოდ 6.2%-ით იზრდებოდა, ხოლო 2003 წლიდან 2012 წლის ჩათვლით, მშპ-ს მოცულობა 1.7 ჯერ გაიზარდა, რაც 70.8%-იანი ზრდაა. რაც შეეხება, 2012 წლის შემდეგ ეკონომიკური ზრდის ტემპს - 2013-2017 წლებში ყოველწიურად საშუალო ზრდა 3.7%-ია. ჯამში, 2012 წელთან შედარებით, 2017 წელს რეალური მშპ-ს მოცულობა 20.2%-ით, 1.2 -ჯერ გაიზარდა. გარდა იმისა, რომუცხოურ ვალუტაში ეკონომიკის მოცულობის შეფასება არასწორია, მიხელ სააკაშვილის მიერ დასახლებული მაჩვენებლები ნომინალური მშპ-ს დოლარში გადაანგარიშებით მიღებული მონაცემია. აღნიშნული კი გაცილებით უფრო მეტადაა ეკონომიკის რეალურ მოცულობას აცდენილი, ვინაიდან ასეთი „მეთოდოლოგიით“ მშპ-სდათვლისას, საკურსო ეფექტთან ერთად, ინფლაციის გავლენაც არ არის გამორიცხული. განცხადების ავტორის მიერ გამოყენებული „მეთოდით“, 2004-2012 წლებში ეკონომიკის მოცულობა თითქმის 4-ჯერ, 297%-ით გაიზრდა, ხოლო 2012-2017 წლებში არ გაზრდილა. თუმცა, ამ მონაცემების საფუძველზე მიღებული შეფასება რეალობას არსებითად არის აცდენილი.

Verdict: FactCheck concludes that Mikheil Saakashvili’s statement is aMANIPULATION OF NUMBERS.
Resume: The economy is measured in the national currency and it is inappropriate to directly convert it into a foreign currency in order to get measurements for analysis over time. The figures based on this approach do not reflect a real trend in the changes of the volume of an economy. In addition, Mr Saakashvili’s statement also lacks objectivity given the substantial difference in the time periods and the base effect. Although it is incorrect to measure the gross domestic product (GDP) converted into aforeign currency, the former President of Georgia employs a method which converts nominal GDP figures into USD where inflation is not excluded and the real picture is further distorted. The volume of the USD converted nominal GDP in 2004-2012 did increase almost fourfold; however, this figure is substantially in congruent with the real growth figures of the economy.
In fact, in 2004-2012, Georgia’s economy increased by the factor of 1.7; that is, by 70.8%, whilst in 2013-2017 the economy increased by the factor of 1.2; that is, by 20.2%.
On air on Rustavi 2’s talk show,Archevani,the former President of Georgia spoke about his presidency as well as the current situation. Mr Saakashvili stated that Georgia’s economy increased fourfold by 400% under the United National Movement whilst the USD denominated economy has practically not increased under the Georgian Dream.
The volume of a country’s economy, the GDP, is calculated in the national currency and reflects the total value of goods and services produced in one year for final consumption. In order to see the real volume of a country’s economy, calculations have to be made in constant prices which exclude the inflation effect and show the volume of goods and services produced for the years in question and designated for final consumption. To measure the economy by converting it into a foreign currency implies that the exchange rate effect has a substantial influence. The figure based on this method of measurement does not reflect a real trend. Therefore, it is incorrect to assess the economy by using its volume expressed in USD as it gives the possibility for the manipulation of numbers. Consequently, Mikheil Saakashvili’s approach for measuring the volume of the economy is wrong. At the same time, a comparison of the aforementioned two periods lacks fairness because there is a substantial difference between these periods (nine years and five years). Of additional consideration is the base effect which clearly played a role in the post-revolutionary years. Further, a fourfold growth means a 300% growth instead of a 400% growth as claimed by Mr Saakashvili.
Graph 1: Real GDP and Economic Growth Rate (GEL Million, %)
In 2014-2012 the real GDP average annual growth rate was 6.2%whilst the GDP volume increased by the factor of 1.7, a 70.8% growth, between 2003 and 2012. In regard to the economic growth rate since 2012, the average annual growth rate was 3.7% between 2013 and 2017. In total, the real GDP volume increased by 20.2% in 2017 as compared to 2012; that is, by the factor of 1.2.
Apart from the fact that measuring the economy in a foreign currency is simply wrong, the numbers in Mikheil Saakashvili’s statement are the figures based on converting the nominal GDP into USD. This diverges from the actual volume of the economy because using this methodology to measure the GDP does not exclude the inflation effect whilst the currency exchange rate remains a factor. To use the methodology employed by the former President of Georgia, the volume of the economy did indeed increase almost fourfold; that is, by 297%, and did not increase in the period of 2012-2017. However, a measurement based on these data remains considerably far from reality.