რეზიუმე: 2017 წლის ივლისში „ქრონიკული დაავადებების სამკურნალო მედიკამენტებით უზრუნველყოფის“ სახელმწიფო პროგრამა ამოქმედდა. ჯანდაცვის მინისტრი დავით სერგეენკო აცხადებდა, რომ პროგრამით დაახლოებით 150 000-დან 200 000-მდე ადამიანი ისარგებლებდა. 2017-2018 წლებში პროგრამით სარგებლობის მიზნით, ჯამში, მხოლოდ 35 661 ადამიანია რეგისტრირებული, მათგან 32 669 პირმა ისარგებლა პროგრამით (აფთიაქს მიმართა და მედიკამენტები გაიტანა).
მედიკამენტებზე მოსახლეობის დაბალი ხელმისაწვდომობა ჯანდაცვის სექტორის ერთ-ერთ მთავარ გამოწვევად რჩება. მოსახლეობის მიერ ჯანდაცვაზე გაწეული ხარჯები ყოველწლიურად იზრდება, რაც ძირითადად მედიკამენტებზე ფასების ზრდას უკავშირდება. მედიკამენტებზე ხელმისაწვდომობის გაზრდის მიზნით, 2017 წლის 1 ივლისიდან „ქრონიკული დაავადებების სამკურნალო მედიკამენტებით უზრუნველყოფის“ სახელმწიფო პროგრამა ამოქმედდა. შეგახსენებთ, რომ საყოველთაო ჯანდაცვის სახელმწიფო პროგრამა, რომელიც 2013 წელს ამოქმედდა, მედიკამენტების დაფინანსებას ან თანადაფინანსებას არ ითვალისწინებდა.
2017 წელს ჯანდაცვის მინისტრი დავით სერგეენკო აცხადებდა, რომ სამინისტროს გათვლებით, უფასო მედიკამენტების პროგრამა დაახლოებით 150 000-დან 200 000-მდე ადამიანზე უნდა გავრცელებულიყო. პროგრამის ამოქმედებიდან წელიწად-ნახევარი გავიდა, პროგრამის მოსარგებლეთა რაოდენობა მიახლოებულიც კი არ არის იმ რიცხვთან, რასაც მინისტრი გვპირდებოდა.
სოციალური მომსახურების სააგენტოს მოწოდებული ინფორმაციით, „ქრონიკული დაავადებების სამკურნალო მედიკამენტების უზრუნველყოფის“ პროგრამით სარგებლობის მიზნით, 2017-2018 წლებში ჯამში, 35 661 ადამიანია რეგისტრირებული. მათგან 32 669 პირმა ისარგებლა პროგრამით (აფთიაქს მიმართა და მედიკამენტები გაიტანა). 2017 წელს „ქრონიკული დაავადებების სამკურნალო მედიკამენტების უზრუნველყოფის“ პროგრამის ფარგლებში მხოლოდ 13 010 ადამიანი იყო რეგისტრირებული. 2018 წელს პროგრამაზე 22 651 ახალი ბენეფიციარი დარეგისტრირდა, რაც, დიდწილად, პროგრამის გაფართოებას უკავშირდება.
საწყის ეტაპზე მედიკამენტების დაფინანსების პროგრამა ქრონიკული დაავადების მქონე, სოციალურად დაუცველ მოქალაქეებზე (რომლის ოჯახის სარეიტინგო ქულა 100 000 არ აღემატება) გავრცელდა. პროგრამის ფარგლებში გულ-სისხლძარღვთა, ფილტვის, ფარისებრი ჯირკვლის ქრონიკული დაავადებების და დიაბეტი ტიპი 2-ის (არაინსულინდამოკიდებული) სამკურნალო მედიკამენტები ფინანსდებოდა, ჯამში 23 დასახელების მედიკამენტი. 2018 წლის სექტემბრიდან პროგრამა გაფართოვდა და ის ასაკით პენსიონერებზე და შშმ სტატუსის მქონე პირებზეც გავრცელდა. აღსანიშნავია, რომ სოციალურად დაუცველ მოქალაქეებს მედიკამენტები თითქმის სრულიად უნაზღაურდებათ (თანაგადახდა მაქსიმუმ 1 ლარს შეადგენს). პენსიონერებს და შშმ პირებს კი მედიკამენტები ნაწილობრივ უფინანსდებათ, მოსარგებლის მხრიდან თანაგადახდა მედიკამენტის საბაზრო ღირებულების 50%-ია (ზოგ შემთხვევაში ნაკლები). გასული წლის დეკემბერში, პროგრამას პარკინსონის დაავადება და ეპილეფსია დაემატა. შესაბამისად, გაიზარდა მედიკამენტების ჩამონათვალიც, მიმდინარე წლიდან პროგრამის ფარგლებში 40 დასახელების მედიკამენტი ფინანსდება.
ცალკე განხილვის თემაა პროგრამის ბიუჯეტი და მისი შესრულება. ქრონიკული დაავადებების სამკურნალო მედიკამენტებით უზრუნველყოფის პროგრამის 2017 წლის ბიუჯეტი თავდაპირველად 3 360 ათასი ლარით განისაზღვრა, თუმცა რეალურმა ხარჯმა 2 686 ათასი ლარი შეადგინა. 2018 წელს პროგრამის ბიუჯეტი10 მლნ ლარით განისაზღვრა. 2018 წლის 6 თვეში პროგრამის ხარჯი მხოლოდ 102 ათასი ლარი იყო, რაც 6 თვის დაზუსტებული გეგმის 5%, ხოლო წლიური გეგმის - 1%-ია. პროგრამის გაფართოების შემდეგ ხარჯები გაიზარდა, სახელმწიფო ხაზინის მონაცემებით,2018 წელს პროგრამის რეალურმა ხარჯმა 7 616 866 ლარი შეადგინა. შესაბამისად, დაახლოებით 2 მლნ 383 ათასი ლარი აუთვისებელი დარჩა. 2019 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტში ქრონიკული დაავადებების სამკურნალო მედიკამენტებით უზრუნველყოფის პროგრამის დაფინანსებისთვის 20 მლნ ლარია განსაზღვრული.
მიუხედავად იმისა, რომ ქრონიკული დაავადებების სამკურნალო მედიკამენტებით უზრუნველყოფის პროგრამა გაფართოვდა, ბიუჯეტის მოცულობიდან გამომდინარე, პროგრამა არც 2019 წელს არის გათვლილი მოსახლეობის იმ რაოდენობაზე (150 ათასიდან 200 ათასამდე ადამიანზე), რასაც ჯანდაცვის მინისტრი გვპირდებოდა.

Resume: In July 2017, the State Programme for Providing Medicine for Chronic Diseases was launched. The Minister of Labour, Health and Social Affairs, Davit Sergeenko, stated that 150,000 to 200,000 persons would be beneficiaries of that programme. In 2017-2018, only 35,561 persons have registered to become programme beneficiaries and 32,669 of those registered have benefitted from the programme (for example, visited a pharmacy and obtained medication).
The population’s limited access to medication remains one of the biggest challenges for Georgia’s healthcare sector. The population’s expenses on healthcare have been increasing annually which is mostly related to the rising prices of medications. In order to increase people’s access to prescription medication, the State Programme for Providing Medicine for Chronic Diseases was launched on 1 July 2017. As a reminder, the universal state healthcare programme, which was launched in 2013, did not envisage funding or co-funding for medicine.
In 2017, the Minister of Labour, Health and Social Affairs, Davit Sergeenko, stated that in accordance with the Ministry’s calculations, nearly 150,000 to 200,000 persons would be covered by the programme. A year-and-a-half has passed since the launching of the programme and the number of actual programme beneficiaries is not even close to the figure promised by the Minister.
In accordance with the information provided by the Social Services Agency, some 35,561 persons registered to become beneficiaries of the State Programme for Providing Medicine for Chronic Diseases in 2017-2018. Of that number, 32,669 persons have benefitted from the programme (visited a pharmacy and obtained medication). In 2017, only 13,010 persons were registered to become beneficiaries of the State Programme for Providing Medicine for Chronic Diseases. In 2018, 22,651 new beneficiaries were registered which is largely related to the expansion of the programme.
At the initial phase, the State Programme for Providing Medicine for Chronic Diseases started to cover socially vulnerable citizens with chronic ailments (those whose families’ ranking points were below 100,000). Prescription medications for chronic cardiovascular, lung and thyroid diseases as well as for type 2 diabetes (non-insulin dependent), comprising a total of 23 different medications, have been funded as part of the programme. Since September 2018, the programme has expanded and started to cover old age pensioners and persons with disabilities. Of note is that socially vulnerable citizens have their medication almost fully funded (co-funding amounts to a maximum of GEL 1). Pensioners and disabled people have partial funding for their medicine and beneficiaries co-pay 50% (in some cases even less) of the medication’s market value. In December 2018, the programme expanded to cover Parkinson’s disease and epilepsy.  Therefore, the selection of medications has also increased. Since 2019, 40 types of medication have been funded as part of the programme.
A separate matter of discussion is the programme’s budget and its execution. The 2017 budget for the State Programme for Providing Medicine for Chronic Diseases was initially set at GEL 3.36 million whilst actual expenses constituted GEL 2.686 million. In 2018, GEL 10 million was allocated for the programme’s budget. In the first six months of 2018, the programme’s expenses amounted to only GEL 102,000 which constitutes 5% of the six-month adjusted plan and 1% of the annual plan. As a result of the expansion of the programme, expenses increased as well. In accordance with the data of the State Treasury, the actual expenses of the programme were GEL 7,616,866 in 2018. Therefore, nearly GEL 2.383 million was not used up. The 2019 state budget allocates GEL 20 million for the State Programme for Providing Medicine for Chronic Diseases.
Despite expanding the State Programme for Providing Medicine for Chronic Diseases and given the amount of its budget, the 2019 programme is still not intended for the number of people (150,000 to 250,000) which was promised by the Minister of Labour, Health and Social Affairs.