რუსული საოკუპაციო ძალების მიერ საქართველოს ტერიტორიების ე.წ. ბორდერიზაციის პროცესი წლებია გრძელდება. წლების განმავლობაში სულ უფრო მეტი მიწა ექცევა საოკუპაციო ხაზის მიღმა, საქართველოს მოქალაქეები კარგავენ სახნავ-სათეს მიწებს, ეზოებს, საკუთრებას. საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ინფორმაციით, გამონაკლისი არც 2018 წელი ყოფილა. 2018 წელს ე.წ. ხანძარსაწინააღმდეგო ხნულების გავლების უკანონო პროცესი, საოკუპაციო ხაზის თითქმის მთელს პერიმეტრზე განხორციელდა. აღნიშნულს ემატება საქართველოს მოქალაქეების მასიური გატაცებები. ადგილობრივებს ბრალად ე.წ. საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთა ედებათ, საოკუპაციო რეჟიმი მათ მხოლოდ ჯარიმის გადახდის სანაცვლოდ ათავისუფლებს. განმეორებითი გატაცების შემთხვევაში კი, ორმაგი თანხის გადახდას ითხოვს.
2018 წელს, უკანასკნელ წლებთან შედარებით, ე.წ. საზღვრის პირას უკანონოდ დაკავებული მოქალაქეების რაოდენობა შემცირდა. სუს-ის ინფორმაციით, გასულ წელს ცხინვალის ე.წ. საზღვართან, საოკუპაციო ძალებმა საქართველოს 100 მოქალაქე დააკავეს. 2009 წლის შემდეგ, აღნიშნული რიცხვი ყველაზე მცირეა. რაც შეეხება აფხაზეთის მიმართულებას, 2018 წელს საქართველოს 28 მოქალაქე გაიტაცეს.
როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, ე.წ. საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის ბრალდებით დაკავებულებს ოკუპირებული ტერიტორიიდან ჯარიმის გადახდის სანაცვლოდ ათავისუფლებენ. აღნიშნული „დანაშაულისთვის“ ჯარიმა პირველ შემთხვევაში 2 000 რუბლია, ხოლო მოქალაქის განმეორებით დაკავების შემთხვევაში გამოსასყიდი თანხა ორმაგდება და შესაბამისად, 4 000 რუბლს შეადგენს. თუ გავითვალისწინებთ 2018 წელს დაკავებულთა რაოდენობას, ცხინვალისა და აფხაზეთის ე.წ. ბიუჯეტები, საქართველოს მოქალაქეების გატაცების ხარჯზე, მინიმუმ 256 000 რუბლით შეივსო, რაც მიმდინარე კურსით, დაახლოებით, 10 000 ლარია. აღსანიშნავია, რომ 2018 წლის ოქტომბრის დასაწყისში, ოკუპირებული ცხინვალის დე ფაქტო პარლამენტმა ე.წ. საზღვრის უკანონო გადაკვეთისთვის ჯარიმების გაზრდაზე კანონპროექტი დაამტკიცა. კანონპროექტის მიხედვით, ე.წ. საზღვრის უკანონო გადაკვეთისთვის ჯარიმა 2 ათასიდან 20 ათას რუბლამდე გაიზარდა. აღნიშნული გამოსასყიდი თანამდებობის პირებისთვის 30 ათასიდან 50 ათას რუბლამდე, ხოლო იურიდიული პირებისთვის 400 ათასიდან 800 ათას რუბლამდე გაიზარდა. როგორც ვხედავთ, საქართველოს მოქალაქეების გატაცება საოკუპაციო ძალებმა სერიოზული შემოსავლის წყაროდ აქციეს.
2018 წელს კონფლიქტის ზონამ საზოგადოების ყურადღება სხვადასხვა გახმაურებული ფაქტებითაც მიიპყრო. მათ შორის ყველაზე მძიმე ახალგორიდან დევნილი არჩილ ტატუნაშვილის წამებისა და მკვლელობის ფაქტი და სოფელ ხურვალეთის მკვიდრის, მაია ოთინაშვილის გატაცების საქმეები იყო.
გამყოფი ზოლის მიმდებარე ტერიტორიებზე ე.წ. საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის ბრალდებით მოქალაქეების გატაცება ბოლო 10 წლის განმავლობაში გრძელდება (2008 წელს რუსეთის ფედერაციის მიერ საქართველოს ინტერვენციის შემდეგ). 2009 წლის 1-ლ იანვრამდე ამ ბრალდებით 5 ადამიანი დააკავეს. უკანონო დაკავებების ფაქტები შემდეგ წლებში სულ უფრო იზრდებოდა. სუს-ის ინფორმაციით, 2008 – 2018 წლებში ოკუპირებული აფხაზეთის მიმართულებით საქართველოს მოქალაქის უკანონო დაკავების 1 820 ფაქტი დაფიქსირდა, ხოლო ოკუპირებული ცხინვალის მიმართულებით - 1 244. გარდა ამისა, ერთზე მეტჯერ უკანონოდ იქნა დაკავებული ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით 60 ადამიანი, ხოლო ოკუპირებული აფხაზეთის მიმართულებით 53 ადამიანი. აღნიშნული სტატისტიკის შესახებ ფაქტ-მეტრი გასულ წლებშიც წერდა.
გრაფიკი 1: ოკუპირებული ტერიტორიების მიმართულებით ე.წ. საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის ბრალდებით დაკავებულთა რიცხვი 2009-2018 წლებში
შენიშვნა: სუს-ის ინფორმაციით, უკანონო დაკავებულთა რაოდენობაში ცდომილება დაახლოებით 5-10%-ს შეადგენს.
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, საქართველოს ყველაზე მეტი მოქალაქე (163) 2015 წელს დააკავეს, ამ მხრივ ყველაზე დაბალი მაჩვენებლით, 2009 წლის შემდეგ, 2018 წელი გამოირჩევა. 2017 წელთან შედარებით, 2018 წელს დაკავებულთა რიცხვი აფხაზეთის მიმართულებით 23 მოქალაქით შემცირდა, ცხინვალის რეგიონში კი - 25 მოქალაქით.
საერთო ჯამში, 2009-2018 წლებში აფხაზეთისა და ცხინვალის ე.წ. ბიუჯეტებში საზღვრის კვეთის ბრალდებით დაკავებულთა ხარჯზე დაახლოებით 6 128 000 რუსული რუბლი შევიდა, რაც თითქმის 240 000 ლარია.

Russian occupying forces have been carrying out the so-called “borderisation” process of Georgia’s territories for years already. More and more land ends up beyond the line of occupation as Georgian citizens lose agricultural land, yards and property. In accordance with the information of the State Security Service of Georgia, 2018 was not an exception. Throughout 2018, so-called anti-fire trenches were dug around nearly the entire perimeter of the occupation line. Apart from these, there are numerous cases of the abduction of Georgian citizens. The locals are accused of so-called border trespassing and the occupation regime frees them after paying a fine. In the case of another abduction, the amount of the fine doubles.
As compared to the last years, the number of illegally detained citizens in the area adjacent to the so-called border decreased in 2018. In accordance with the information of the State Security Service of Georgia, occupying forces detained 100 Georgian citizens near the Tskhinvali border in 2018. Since 2009, this has been the lowest figure. In regard to Abkhazia, 28 Georgian citizens were abducted there in 2018.
As already mentioned, people who are detained for the allegation of so-called border trespassing are released from the occupied territories after paying a fine. The fine for the aforementioned “crime” is RUB 2,000 in the first case and if a citizen is detained second time, the abduction ransom doubles and reaches RUB 4,000. Given the number of detained people in 2018, the Tskhinvali and Abkhazia budgets received at least RUB 256,000 at the expense of kidnapping Georgian citizens which is nearly GEL 10,000 at the current exchange rate. Of note is that at the beginning of October 2018, the de facto parliament of the occupied Tskhinvali region adopted a draft law to increase the fines for border trespassing. In accordance with the draft law, the fine for border trespassing increased from RUB 2,000 to RUB 20,000. This ransom for government officials is between RUB 30,000 and RUB 50,000 whilst for legal entities it is from RUB 400,000 to RUB 800,000. As we see, the abduction of Georgian citizens has become a lucrative source of income for the occupying forces.
In 2018, a variety of notorious facts brought the conflict zone into the spotlight. Of these facts, the most troublesome were the ones of the abduction and torture of Archil Tatunashvili from Akhalgori and the abduction of Maia Otinashvili from the village of Khurvaleti.
In the course of the last decade (since 2008’s intervention of the Russian Federation into Georgia), the abduction of Georgian citizens for the allegations of border trespassing from the territories adjacent to the dividing line has been ongoing. Prior to 1 January 2009, five persons were detained for this allegation. The facts of illegal detentions have grown further over the following years. In accordance with the State Security Service of Georgia’s information, there were 1,820 facts of illegal detention of Georgian nationals in the occupied Abkhazia direction and 1,244 such facts in the occupied Tskhinvali direction between 2002 and 2018. In addition, 60 persons have been illegally detained more than once in the occupied Tskhinvali direction and the same happened to 53 persons in the occupied Abkhazia direction. FactCheck wrote about these statistics in the previous years.
Graph 1: Number of Illegally Detained Persons in the Occupied Territories for So-called Border Trespassing in 2009-2018
Comment: In accordance with the information of the State Security Service, the margin of error in the number of illegally detained persons is 5-10%
As illustrated by the graph, the highest number (163) of illegally detained Georgian citizens occurred in 2015. The lowest number after 2009 was registered in 2018. As compared to 2017, the number of illegally detained citizens in the occupied Abkhazia direction dropped by 23 whilst it dropped by 25 in the occupied Tskhinvali direction.
In total, nearly RUB 6,128,000 (which is almost GEL 240,000) were paid to the Abkhazia and Tskhinvali budgets between 2009 and 2018 at the expense of those detained for the allegation of border trespassing.