რეზიუმე: 2010 წელს საქართველოს მთავრობამ სკოლებში საერთო საატესტატო გამოცდების შემოღების გადაწყვეტილება მიიღო. ტესტირების შინაარსობრივი, ადმინისტრაციული თუ ტექნიკური (პროგრამული) მხარის მომზადება, შემდეგ კი განხორციელება, გამოცდების ეროვნულ ცენტრს დაევალა. გამოცდების ნაწილს სკოლის მოსწავლეები მეთერთმეტე კლასის ბოლოს, ნაწილს კი, მეთორმეტე კლასის დასრულების შემდეგ აბარებდნენ.
2018 წელს საერთო საატესტატო გამოცდებზე გასული 47 669 აპლიკანტიდან, მინიმალური კომპეტენციის ზღვარი ვერ გადალახა (ერთ საგანში მაინც ჩაიჭრა) 11 674 მათგანმა, რაც საერთო რაოდენობის 24.5%-ია. მარიამ ჯაშის მიერ დასახელებულ ციფრებში გარკვეული უზუსტობაა. 2018 წელს სკოლის გამოსაშვებ გამოცდებში, საგამოცდო ზღვრის მიღმა დარჩა მოსწავლეთა 24.5% და არა - 22%. რაც რიცხვებში 11 674 მოსწავლეა 47 669-დან. შესაბამისად, ჯაშის განცხადება შეფასდა, როგორც მეტწილად სიმართლე.
აღსანიშნავია, რომ 2019 წლის 8 აპრილს საქართველოს მთავრობის მიერ წარდგენილი კანონპროექტი, საატესტატო გამოცდების გაუქმებასთან დაკავშირებით, პარლამენტმა დაამტკიცა და სკოლის გამოსაშვები გამოცდები გაუქმდა.
პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარემ, მარიამ ჯაშმა, პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას 2018 წლის საატესტატო გამოცდების შედეგებზე ისაუბრა და განაცხადა: „მინდა დაგიდასტუროთ, რომ 2018 წელს მოსწავლეების საკმაოდ მნიშვნელოვანი რაოდენობა წარმატებით ვერ ასრულებდა საატესტატო გამოცდებს, ეს გახლდათ 22%, 11 000 მოსწავლე 59 000-დან“.
შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის მიერ ფაქტ-მეტრისთვის მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, 2018 წელს სკოლის გამოსაშვებ გამოცდებზე რეგისტრირებული იყო 49 248 აპლიკანტი, მათგან გამოცდაზე გავიდა 47 669 მოსწავლე. 47 669 აპლიკანტიდან, 11 674 აპლიკანტი ერთ საგანში მაინც საგამოცდო მინიმალური ზღვრის მიღმა დარჩა. ეს მოსწავლეთა საერთო რაოდენობის 24.5%-ია.
რაც შეეხება გასულწლებს, 2017 წელს რეგისტრირებული 48 434 აპლიკანტიდან, გამოცდაზე გავიდა 47 063 აპლიკანტი, გამოსაშვები გამოცდები ვერ დაძლია 12 803-მა მათგანმა, რაც საერთო რაოდენობის დაახლოებით 27%-ია. ერთ საგანში მაინც, განმეორებით გამოცდაზე გავიდა 13 941 აპლიკანტი, მათგან განმეორებითი გამოცდა გადალახა 5 562 აპლიკანტმა. განმეორებითი გამოცდის შემდეგ, ზღვარს მიღმა დარჩა ხელმეორედ გამოცდაზე გასული აპლიკანტების 40%, რაც მთლიანი პოპულაციის დაახლოებით 18%-ია. 2016 წელს საგამოცდო ზღვარს მიღმა დარჩა აპლიკანტთა 25.3%, ხოლო 2015 წლის იგივე მაჩვენებელი 14.8%-ია (2011-2017 წლის მონაცემები დეტალურად იხ. ცხრილ 1-ში).
ცხრილი 1: საატესტატო გამოცდებზე რეგისტრირებული, გამოცდებზე გასული და საგამოცდო ზღვარს მიღმა დარჩენილი მოსწავლეები, 2011-2017 წლები
რეგისტრირებული მოსწავლეები
46 490
41 483
41 947
38 140
44 482
47 084
48 434
გამოცდაში მონაწილეობდა
41 482
40 545
37 945
37 189
43 525
45 688
47 063
ზღვარი ვერ გადალახა
5 978
4 727
7 941
5 235
6 446
11 577
12 803
%
14.4%
11.7%
14.8%
25. 3%
რაც შეეხება სკოლის საატესტატო გამოცდების დანიშვნის და შემდგომ უკვე გაუქმების საკითხს, 2010 წელს საქართველოს მთავრობამ სკოლებში საერთო საატესტატო გამოცდების შემოღების გადაწყვეტილება მიიღო. ტესტირების შინაარსობრივი, ადმინისტრაციული თუ ტექნიკური (პროგრამული) მხარის მომზადება, შემდეგ კი განხორციელება, გამოცდების ეროვნულ ცენტრს დაევალა. გამოცდების ნაწილს სკოლის მოსწავლეები მეთერთმეტე კლასის ბოლოს, ნაწილს კი, მეთორმეტე კლასის დასრულების შემდეგ აბარებდნენ.
2019 წლის 6 თებერვალს განათლების ახალმა მინისტრმა, მიხეილ ბატიაშვილმა, საზოგადოებას განათლების სისტემის კომპლექსური რეფორმის შემაჯამებელი პრეზენტაცია წარუდგინა. პრეზენტაციაში დადასტურებულად იყო ნათქვამი, რომ გაუქმდა სკოლის გამოსაშვები გამოცდები: „2018-2019 სასწავლო წელს მე-11 და მე-12 კლასელთათვის მოიხსნა გამოსაშვები გამოცდები. შეფასების ახალი მოდელის მიზანია უნივერსიტეტების ავტონომიის ეტაპობრივი ზრდა, ეროვნული გამოცდების პროგრამის სასკოლო პროგრამასთან დაახლოება და მშობლების დანახარჯების შემცირება“. აღნიშნულ პრეზენტაციამდეც ბატიაშვილი უკვე საუბრობდა საატესტატო გამოცდების გაუქმებაზე, თუმცა იგი მხოლოდ მე-11 კლასელთათვის აპირებდა გამოცდების გაუქმებას, მე-12 კლასელები კი, უკვე, 2020 წლისთვის აღარ ჩააბარებდნენ სასკოლო გამოცდებს.
ამ გადაწყვეტილებიდან რამდენიმე დღეში, მას შემდეგ, რაც ზოგიერთი სკოლის მე-12 კლასელმა მოსწავლეებმა „არათანაბარი მოპყრობის“ მიზეზით საპროტესტო აქცია გამართეს, პრემიერ-მინისტრმა მამუკა ბახტაძემ სპეციალური ბრიფინგი მოაწყო და განაცხადა, რომ მისი გადაწყვეტილებით, მე-12 კლასელებიც არ ჩააბარებდნენ 2019 წელსვე სკოლის გამოსაშვებ გამოცდებს: „მივიღე გადაწყვეტილება, რომ სკოლის დამამთავრებელი გამოცდები წელსვე მოეხსნათ, როგორც მე-11 კლასელებს, ისე მე-12 კლასის მოსწავლეებს“.
2019 წლის 5 აპრილს ამ ცვლილებას პარლამენტში კენჭი ეყარა, თუმცა ჩავარდა.[1] კანონპროექტს 8 აპრილს ხელახლა ეყარა კენჭი[2] და „ზოგადი განათლების შესახებ კანონში“ ცვლილება შევიდა - სკოლის გამოსაშვები გამოცდები გაუქმდა (გამოცდების გაუქმებასთან დაკავშირებით დეტალური ანალიზი იხ. ბმულზე).
[1] 54 მომხრე, არცერთი წინააღმდეგი, კვორუმი 63. უმრავლესობის დეპუტატებმა განაცხადეს, რომ კანონპროექტი ტექნიკური ხარვეზის მიზეზით ჩავარდა, კერძოდ, ცუდი აკუსტიკის გამო, მათ არ ესმოდათ ხმა და ვერ მიხვდნენ თუ რომელ კანონპროექტს იღებდნენ

Resume: In 2010, the Government of Georgia decided to launch the unified education completion exams at public schools. Georgia’s National Assessment and Examination Centre was tasked to prepare the content of the tests and ensure administrative and technical (software) provisions as well as hold the exams. Schoolchildren took the exams in some of the subjects by the end of the 11th grade whilst they had to take the exams in the remaining subjects by the end of the 12th grade.
In accordance with the information of Georgia’s National Assessment and Examination Centre, 11,674 of the 47,669 applicants registered to take school graduation exams failed to surpass the minimum competence threshold (failed in at least one school subject) which constitutes 24.5% of the total amount. There is a certain inaccuracy in Mariam Jashi’s figures. As a result of the 2018 school graduation exams, 24.5% of students – and not 22% – failed to surpass the exam threshold which is 11,674 students of the total of 47,669. Therefore, Ms Jashi’s statement was assessed as mostly true.
Of note is that on 8 April 2019, the Parliament of Georgia adopted the draft law submitted by the Government of Georgia about the abolition of education completion exams. School graduation exams were subsequently abolished.
The Chair of the Parliament of Georgia’s Education, Science and Culture Committee, Mariam Jashi, in her speech before the Parliament of Georgia, spoke about the results of the 2018 school graduation exams and stated: “I would like to confirm that in 2018, a rather large number of students failed to successfully pass school graduation exams. It was 22%; that is, 11,000 students out of 59,000.”
In accordance with the information of Georgia’s National Assessment and Examination Centre, 49,248 applicants registered for the 2018 school graduation exams. Of this number, 47,669 applicants did take an exam with 11,674 having failed to surpass the minimum competence threshold in at least one school subject which constitutes 24.5% of the total number of applicants.
In regard to the previous years, 47,063 of 48,434 registered applicants took an exam in 2017. Of this number, 12,803 applicants failed which constitutes nearly 27% of the total number of applicants. There were 13,941 applicants who took an exam again in at least one subject. Of this number, 5,562 applicants passed the second exam. Nearly 40% of the applicants who retook an exam still failed which amounted to approximately 18% of the total number of applicants. In 2016, 25.3% of applicants failed to pass the minimum threshold. This figure was 14.8% in 2015 (see detailed 2011-2017 data in Table 1).
Table 1: Number of Students who Registered for Graduation Exams, Took the Exams and Failed to Pass the Exam Threshold in 2011-2017
Registered Students
46,490
41,483
41,947
38,140
44,482
47,084
48,434
Students who Took the Exam
41,482
40,545
37,945
37,189
43,525
45,688
47,063
Students who Failed to Surpass the Threshold
5,978
4,727
7,941
5,235
6,446
11,577
12,803
%
14.4%
11.7%
20.9%
14.8%
25. 3%
Source: National Assessment and Examination Centre
In regard to the introduction of school graduation exams and their eventual abolition, the Government of Georgia decided to launch the unified graduation exams at public schools in 2010. Georgia’s National Assessment and Examination Centre was tasked to prepare the content of the tests and ensure administrative and technical (software) provisions as well as hold the exams. Schoolchildren took exams in some of the subjects by the end of the 11thgrade whilst they had to take the exams in the remaining subjects by the end of the 12th grade.
On 6 February 2019, Mikheil Batiashvili, the new Minister of Education, had a concluding presentation for the public about a complex reform of the education system. The presentation officially announced that school graduation exams were abolished: “In the 2018-2019 academic year, graduation exams have been abolished for 11th and 12th graders. The new model of assessment seeks to gradually increase the autonomy of universities, a harmonisation of the national exam programme to the school programme and decrease education expenses for parents.” Prior to the presentation, Mr Batiashvili started talking about the abolition of school graduation exams although he planned this for 11th graders only whilst 12th graders would have to wait until 2020 to have their school graduation exams abolished.
In a few days after the announcement of this decision and after 12th graders from several schools protested this “unequal treatment,” the Prime Minister, Mamuka Bakhtadze, held a special briefing and announced that 12th graders would also not have to pass the 2019 school graduation exams as per his decision. In particular, Mr Bakhtadze stated: “I made a decision to abolish school graduation exams in this same year for both 11th and 12th graders.”
On 5 April 2019, the draft law was introduced for parliamentary vote but failed.[1] On 8 April 2019 the draft law was again submitted for voting[2] and the Law of Georgia on General Education was amended – school graduation exams were abolished (a detailed analysis in regard to abolition of the exams can be found here).
[1] 54 MPs in favour, none against with a quorum of 63. Parliamentary Majority MPs stated that the draft law had failed due to technical errors. In particular, because of bad acoustics, they could not hear and were not able to tell which draft law was submitted for voting.