რეზიუმე: 2019 წლის 1-ლი იანვრიდან დღემდე დოლარის კურსის ყველაზე დაბალი ნიშნული 19 თებერვალს 2.6404-ის, ყველაზე მაღალი - 23 მაისს 2.7756-ის დონეზე ფიქსირდება. ლარის კურსის კლების შედარებით გამოკვეთილი ტენდენცია 8 მაისიდან დაიწყო და ორ კვირიან პერიოდში 1 დოლარის ღირებულება 2.7083-დან 2.7756-მდე, 2.48%-ით გაიზარდა (ანუ, ლარის კურსი შემცირდა).
ვალუტის კურსის შემცირებას არ მიუღია ის მასშტაბები რაც ეკონომიკური თვალსაზრისით პრობლემებს წარმოშობდა, თუმცა ლარის კურსის შემცირების შედეგად, სესხის მომსახურება იმ პირებს გაუძვირდებათ, რომლებიც შემოსავალს ეროვნულ ვალუტაში იღებენ, ვალდებულებები კი დოლარში აქვთ. მოცემულ ნაწილში დოლარიზაციის (მაგ. სესხების დოლარიზაცია) შემცირების მნიშვნელობაზე ფინანსთა მინისტრის მითითება რელევანტურია და განსხვავებული მოსაზრება, შესაძლებელია, მხოლოდ მიზნის მიღწევის მისაღებ გზებზე მსჯელობისას იკვეთებოდეს.
რაც შეეხება ლარის კურსის მიმდინარე კლების მიზეზებს, კონკრეტულ მოკლევადიან პერიოდში კურსის ცვლილების ასახსნელად მნიშვნელოვანია ვიცოდეთ როგორ იცვლებოდა ფულადი ნაკადები. ქვეყნიდან გამავალი და შემომავალი ფულადი ნაკადების შესახებ სრულყოფილი ინფორმაცია ასახულია საგადასახდელო ბალანსში, თუმცა ის ჯერჯერობით საჯარო არ არის. უფრო ოპერატიულად ქვეყნდება ბალანსის ცალკეული მუხლების შესახებ მონაცემები (მაგ. საგარეო ვაჭრობა, გზავნილები და სხვა, თუმცა ვინაიდან მიმდინარე თვე დასრულებული არ არის, არც აღნიშნული მონაცემებია საჯაროდ ხელმისაწვდომი, რაც სრულყოფილი ანალიზის საშუალებას მხოლოდ იმ სუბიექტებისთვის იძლევ, ვისაც ხელი ოპერატიულ ინფორმაციაზე დროის რეალურ რეჟიმში მიუწვდება (ეროვნული ბანკი, მთავრობის ეკონომიკური გუნდი).
გავლენის მქონედ დასახელებული საგარეო ფაქტორი კი თურქეთში არსებული რთული ეკონომიკური ვითარების სახით, ნამდვილად წარმოადგენს ლარის კურსის კლების ერთ-ერთ მიზეზს, ვინაიდან თურქეთი საქართველოს ერთ-ერთი მთავარი სავაჭრო პარტნიორია და როცა იქ სიტუაცია უარესობისკენ იცვლება, ეს საქართველოზეც აისახება. თუმცა, არის თუ არა კურსის მიმდინარე შემცირების მაპროვოცირებელი ერთადერთი ან ძირითადი ფაქტორი მხოლოდ საგარეო ფაქტორი, ამის გადაჭრით თქმა ჯერჯერობით შეუძლებელია, რადგან შესაბამისი მონაცემები ცნობილი არ არის.
ამდენად, ფაქტ-მეტრი ფინანსთა მინისტრის განცხადებას ვერდიქტის გარეშე ტოვებს და საკითხის სრულყოფილ ანალიზს შესაბამისი სტატისტიკის გასაჯაროების შემდგომ დაუბრუნდება.
მიმდინარე პერიოდის ერთ-ერთი აქტუალური საკითხი დოლართან მიმართებით ლარის კურსის მორიგი კლება გახდა. მაისის დასაწყისში 1 დოლარი 2.7 ლარის ტოლი იყო, დღეის მდგომარეობით კი კურსი 2.78-ის ნიშნულზეა. საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა ივანე მაჭავარიანმა აღნიშნული ცვლილება საგარეო ფაქტორებს, მათ შორის თურქული ლირის გაუფასურებას დაუკავშირა და მოქალაქეთათვის სავალუტო რისკის შემცირების ნაწილში, ყურადღება დედოლარიზაციის მნიშვნელობაზე გაამახვილა.
საქართველოს ეროვნულ ვალუტას მცურავი გაცვლითი კურსი აქვს, რაც ნიშნავს, რომ კურსი ყალიბდება სავალუტო ბაზარზე არსებული მოთხოვნა-მიწოდების შესაბამისად და ეროვნული ბანკი მოცემულ პროცესში კურსის კორექტირების მიზნით არ ერევა, გარდა იმ გამონაკლისი შემთხვევისა, როცა კურსის ცვლილება ინფლაციის პროვოცირებისათვის საკმარის მასშტაბებს აღწევს.
ვალუტის კურსის ცვლილება, ეკონომიკაში მიმდინარე პროცესების შესაბამისად, ბუნებრივი პროცესია და ერთგვარ მარეგულირებელ ეფექტს ატარებს. ტენდენციიდან მოკლევადიანი არსებითი გადახრის შემთხვევის გარდა, კურსის ცვლილების ხელოვნურად შეზღუდვა კონკრეტულ ნიშნულზე პრაქტიკულად შეუძლებელია და მოსალოდნელი შედეგების გათვალისწინებით, როგორც წესი, არასასურველიც. ისეთი იმპორტდამოკიდებული ქვეყნის შემთხვევაში, როგორიც საქართველოა, ეროვნული ვალუტის კურსის შემცირებით გამოწვეული ერთ-ერთი მთავარი საფრთხე ინფლაციის (სამომხმარებლო პროდუქტებზე ფასების მატება) შესაძლო პროვოცირებაა. აპრილის მდგომარეობით წლიური ინფლაცია (ფასების დონის ზრდა) 4.1%-ია და მიზნობრივ (3%) მაჩვენებელს 1.1 პროცენტული პუნქტით აღემატება. თუ კურსის შემდგომი შემცირება (ან ნებისმიერი სხვა ინფლაციაზე მოქმედი ფაქტორი) მიიღებს იმ მასშტაბებს, რომ საფრთხეს შეუქმნის ქვეყანაში ფასების დონის სტაბილურობას, ეროვნულ ბანკს მოუწევს გადადგას ნაბიჯები პოლიტიკის გამკაცრების მიმართულებით ფასების დონის მიზნობრივი მაჩვენებლის ფარგლებში შენარჩუნებისათვის, რაც ეკონომიკურ ზრდაზე უარყოფითი გავლენის მატარებელი იქნება (ფასების სტაბილურობის ხარჯზე). თუმცა, ამ ეტაპზე, მსგავს სცენარზე საუბარი ნაადრევია.
გრაფიკი 1: დოლართან მიმართებით ლარის კურსის ცვლილება
ლარის კურსის კლების ბოლო, შედარებით გამოკვეთილი პროცესი, 8 მაისიდან იწყება და ორ კვირიანი პერიოდისათვის ცვლილება 2.48%-ია. როგორც გრაფიკიდან ჩანს, მიმდინარე წელი განსხვავდებოდა გასული პერიოდებისაგან ვალუტის შედარებითი სტაბილურობით. ეკონომიკისათვის მეტად დამაზიანებელი სწორედ კურსის არსებითი მერყეობა - კურსის მნიშვნელოვანი კლებისა და ზრდის ტენდენციის ხშირი მონაცვლეობაა, რაც სავალუტო რისკების ზრდას განაპირობებს.
გასათვალისწინებელია კურსის ცვლილების არა მხოლოდ ეკონომიკური, არამედ სოციალური ასპექტიც. მიუხედავად იმისა, რომ ვალუტის კურსის შემცირებას არ მიუღია ის მასშტაბები, რაც ეკონომიკური თვალსაზრისით არსებით პრობლემებს წარმოშობდა, შესაძლებელია ითქვას, რომ კურსის შემცირების პროპორციულად გაუძვირდებათ სესხის მომსახურება პირებს, რომლებიც შემოსავალს ეროვნულ ვალუტაში იღებენ, ვალდებულებები კი დოლარში აქვთ. მოცემულ ნაწილში დოლარიზაციის (მაგ. სესხების დოლარიზაცია) შემცირების მნიშვნელობაზე ფინანსთა მინისტრის მითითება რელევანტურია.
რაც შეეხება კურსის ცვლილების მიზეზებს, ლარის კურსი ეროვნული ვალუტის ერთგვარი ფასია, გამოსახული სხვა ქვეყნის ეროვნულ ვალუტაში. თუ მაღალია ლარის მიწოდება და დოლარზე მოთხოვნა, ლარის კურსი მცირდება. ლარზე მაღალი მოთხოვნისა და დოლარის მაღალი მიწოდების შემთხვევაში, პირიქით, ლარი მყარდება. ბაზარზე არსებული ლარის მოცულობაზე (მიწოდება) ძირითადად ეროვნული ბანკის მონეტარული და ნაწილობრივ მთავრობის ფისკალური პოლიტიკა ახდენს გავლენას. დოლარის მიწოდება კი მრავალ ფაქტორზეა დამოკიდებული (საგარეო ვაჭრობა, უცხოური ინვესტიციები, ტრანსფერები, საგარეო ვალის ცვლილება და სხვა). ვალუტების მიწოდებასა და მოთხოვნაზე გარდა რეალური ფაქტორებისა, დამატებით გავლენას ახდენს ბაზრის მონაწილეების მოლოდინი. თუ ბაზრის მონაწილეებს აქვთ უახლოეს მომავალში ცალკეული ვალუტის კურსის შემცირების მოლოდინი, აღნიშნული დღესვე ცვლის ეკონომიკური ქცევას და მოლოდინი აისახება მიმდინარე პერიოდშივე კურსის შემცირებაზე.
აქვე აღსანიშნავია, რომ კონკრეტულ მოკლევადიან პერიოდში კურსის ცვლილების მიზეზის ასახსნელად მნიშვნელოვანია თუ როგორ იცვლებოდა ფულადი ნაკადები. კვარტალურად ან წლიურად აგრეგირებული მონაცემები ამ კუთხით საჭირო ინფორმაციის მატარებელი არ არის და მხოლოდ ზოგადი მდგომარეობის შეფასების საშუალებას იძლევა. ქვეყნიდან გამავალი და შემომავალი ფულადი ნაკადების შესახებ სრულყოფილი ინფორმაცია ასახულია საგადასახდელო ბალანსში, თუმცა ის დროში დაყოვნებით ქვეყნდება და ვითარების მხოლოდ პოსტფაქტუმ გაანალიზების შესაძლებლობას ტოვებს. შედარებით უფრო ოპერატიულად ქვეყნდება ბალანსის ცალკეული მუხლების შესახებ მონაცემები (მაგ. საგარეო ვაჭრობა, ფულადი გზავნილები და სხვ.) თუმცა, ვინაიდან მიმდინარე თვე დასრულებული არ არის არც აღნიშნული მონაცემებია საჯაროდ ხელმისაწვდომი, რაც სრულყოფილი ანალიზის საშუალებას მხოლოდ იმ სუბიექტებისთვის ტოვებს, ვისაც ხელი ოპერატიულ ინფორმაციაზე დროის რეალურ რეჟიმში მიუწვდება (ეროვნული ბანკი, მთავრობის ეკონომიკური გუნდი).
კურსზე გავლენის მქონედ დასახელებული საგარეო ფაქტორი, თურქეთში არსებული რთული ეკონომიკური ვითარების სახით, ნამდვილად წარმოადგენს ერთ-ერთ მდგენელს, რასაც სავარაუდოა ჰქონოდა გავლენა ლარის გაცვლით კურსზე, ვინაიდან თურქეთი საქართველოს ერთ-ერთი მთავარი სავაჭრო პარტნიორია. თუმცა, არის თუ არა ლარის კურსის მიმდინარე შემცირების მაპროვოცირებელი ერთადერთი ან თუნდაც ძირითადი ფაქტორი მხოლოდ საგარეო ფაქტორები, ამ ეტაპზე გადაჭრით თქმა ჯერჯერობით შეუძლებელია, შესაბამისი მონაცემების ხელმიუწვდომლობიდან გამომდინარე.

Resume: Since 1 January 2019, the lowest GEL to USD exchange rate was on 19 February at 2.6404 whilst the highest one at 2.7756 was registered on 23 May. The relatively discernible trend of depreciation of the GEL exchange rate started on 8 May and the value of USD 1 increased by 2.48% from 2.7083 to 2.7756 in a period of two weeks (that is, the GEL exchange rate depreciated).
The depreciation of the national currency is not on a scale to cause economic problems although the GEL depreciation will make debt service more expensive for individuals with income in GEL and obligations in USD. In this part, the Minister of Finance’s claim about the importance of reducing dollarization (for instance, loan dollarization) is relevant, with a difference of opinion only concerning the steps needed to achieve the aim.
In regard to the causes behind the current GEL depreciation, it is important to know about the changes in currency flows in order to shed some light on the changes in the currency exchange rate in a specific short-term period. Comprehensive information vis-à-vis the country’s currency inflows and outflows is given in the balance of payments although this information is not yet available. Data about certain components (for instance, foreign trade, remittances, etc.) of the balance of payments are published sooner although the aforementioned data are not available given the fact that the current month has not yet come to an end. Therefore, only those bodies which have access to information in real time (the National Bank, the government’s economic team) are able to make a complete analysis.
An external factor – the difficult economic situation in Turkey – which is said to be affecting the GEL exchange rate is indeed one of the reasons for the GEL depreciation. This is because Turkey is one of Georgia’s main trade partners and when the situation deteriorates there, this is also reflected in Georgia. However, it is currently impossible to assert whether or not the external factor alone is the only or the main factor spurring on the depreciation of the exchange rate owing to the current unavailability of respective data.
Therefore, FactCheck leave’s the Minister of Finance’s statement without a verdict and will return to a comprehensive analysis of the topic after the respective statistical data are published.
Yet another depreciation of the GEL to USD exchange rate has emerged as one of today’s pressing issues. At the beginning of May, USD 1 equalled GEL 2.7 whilst the current USD to GEL exchange rate is at 2.78. The Minister of Finance of Georgia, Ivane Machavariani, stated that the changes are related to external factors, including the depreciation of TRY, and emphasised the importance of de-dollarization in terms of the reduction of currency risks for the population.
Georgia’s national currency has a floating exchange rate which means that the rate is determined in line with supply and demand at the currency market and the National Bank does not interfere in this process to make corrections in the exchange rate. The only exception is when changes in the exchange rate are large enough to evoke inflation.
Changes in the currency exchange rate, corresponding to the unfolding processes in the economy, are part of a natural process and to some extent bear a regulatory effect. With the exception of a short-term substantial deviation from the trend, the artificial limitation of changes in the exchange rate is almost impossible and also undesirable given the expected outcomes. In the case of an import-dependent country such as Georgia, one of the main dangers caused by the depreciation of the national currency is to potentially evoke inflation (rising prices on consumer goods). As of April, the annual inflation rate (increase in price level) is 4.1% and exceeds the targeted inflation figure (3%) by 1.1 percentage points. If a further depreciation of GEL (or any other factor affecting inflation) will be of a scale to threaten the stability of price levels in the country, the National Bank will have to step in and impose a stricter policy to retain the level of prices within the margins of the targeted figure which will negatively affect economic growth (at the expense of price stability). However, at this stage, it is early to speak about this scenario.
Graph 1: Changes of GEL to USD Exchange Rate
The latest relatively discernible process of GEL depreciation started on 8 May and the change in a two-week period constituted 2.48%. As illustrated by the graph, this year differed from the previous periods by a relative currency stability. A substantial fluctuation of the currency exchange rate is rather detrimental for the economy – the frequent alteration of the currency exchange rate growth and decline trends are what stipulate the growth of currency risks.
Not only the economic but the social aspect of changes in the currency exchange rate also need to be taken into account. Even though the currency depreciation is not on a scale to cause economic problems, it can be said that debt service for individuals with their income in GEL and obligations in USD has become proportionally expensive. In this part, the Minister of Finance’s claim about the importance of reducing dollarization (for instance, loan dollarization) is relevant.
In regard to the reasons behind the changes in the exchange rate, the GEL exchange rate expressesa certain value of the national currency denominated in the national currency of another country. If the GEL supply and demand vis-à-vis USD is high, the GEL exchange rate depreciates. If there is a high demand on GEL and a large supply of USD, the GEL exchange rate appreciates. The volume (supply) of GEL at the market is largely affected by the National Bank’s monetary policy and partially by the government’s fiscal policy. USD supply depends on multiple factors (foreign trade, foreign investments, remittances, change in foreign debt, etc.). Apart from real factors, the expectations of market stakeholders also affect currency supply and demand. If market participants expect a depreciation of a certain currency exchange rate in the nearest future, this expectation changes economic behaviour the same day and the expectation is reflected in an immediate depreciation of a currency.
Of additional note is that in order to clarify the changes in the currency exchange rate in a specific short-term period, it is important to know about the changes in currency flows. The quarterly or yearly aggregated data do not provide the necessary information in this regard and only allow the possibility to make a general assessment. Comprehensive information in regard to currency inflows and outflows in the country is given in the balance of payments. However, this information is published with a delay and leaves room for only a post-factum analysis of the situation. Data about certain components (for instance, foreign trade, remittances, etc.) of the balance of payments are published sooner although the aforementioned data are not available given that the current month has not yet come to an end. Therefore, only those bodies which have access to information in real time (the National Bank, the government’s economic team) are able to make a complete analysis.
The external factor – the difficult economic situation in Turkey – which is said to be affecting the GEL exchange rate is indeed one of the reasons which possibly affected the GEL depreciation. This is because Turkey is one of Georgia’s main trade partners. However, it is currently impossible to assert whether or not the external factor alone is the only or the main factor spurring on the depreciation of the exchange rate because respective data still remain unavailable.