რეზიუმე: 2018 წლის ბუნებრივი გაზის ბალანსის დამტკიცების შესახებ, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის ბრძანების თანახმად, საქართველოში გაზის მთლიან მიწოდებაში, აზერბაიჯანული გაზის წილი, 94.2%-ის დონეზე იყო პროგნოზირებული. 2019 წლის ბალანსის თანახმად კი, ანალოგიური მაჩვენებელი, 99%-ის ნიშნულზეა ნავარაუდევი. აღსანიშნავია, რომ 2019 წელს რუსეთიდან ბუნებრივი აირის მიღება დაგეგმილი არ არის.
რაც შეეხება უშუალოდ ფაქტობრივ მაჩვენებლებს, სემეკის[1] მონაცემებით, 2018 წელს, მთლიან მიწოდებაში, აზერბაიჯანული გაზის წილმა 97.2% შეადგინა და აღნიშნული მაჩვენებელი 3.3 პუნქტით არის გაზრდილი, 2017 წელთან შედარებით. აზერბაიჯანული გაზის წილის ზრდის ერთ-ერთი მიზეზი შესაძლებელია იყოს რუსული გაზის ტრანზიტის სანაცვლოდ მისაღები ტარიფის მონეტიზაცია[2]. კერძოდ, ტრანზიტის საფასურის ნატურალური ფორმით მიღებისას (2016 წლამდე სრულად და 2017 წელს ნაწილობრივ), საქართველო ერთგვარად იძულებული იყო მოეხმარა სომხეთის მოხმარების 10%-ის ოდენობით რუსული გაზი (გატარების საფასური). ტარიფის მონეტიზაციის შედეგად, საქართველო აღარ იღებს ტრანზიტის გატარების სანაცვლოდ ბუნებრივ აირს, მოხმარების შემცირების ფონზე (2018 წელს 2176 მლნ კუბ.მ) კი, აზერბაიჯანული წყაროებიდან მისაღებმა რესურსმა თითქმის სრულად უზრუნველყო არსებული მოთხოვნის დაკმაყოფილება და 2018 წელს შედარებით, მცირე ოდენობით რუსული გაზის შეძენა გახდა საჭირო (39 მლნ კუბ.მ), ვიდრე აქამდე მოქმედი ხელშეკრულების პირობებში მოიხმარებოდა (2016-2017 წლებში შესაბამისად 122 და 135 მლნ კუბ.მ).
აზერბაიჯანული გაზი საქართველოს ორი ალტერნატიული გაზსადენით მოეწოდება. მთლიანი მიწოდების ერთი ნაწილია შაჰდენიზის გაზსადენით[3], ტრანზიტულად გაზის გატარების სანაცვლოდ გაფორმებული ხელშეკრულებების ფარგლებში, მისაღები ბუნებრივი აირის მოცულობები. აზერბაიჯანული გაზის მეორე ნაწილი კი, საქართველოს „სოკარის“ ოპერირების ქვეშ მყოფი „ყაზახი-საგურამოს“ გაზსადენით მოეწოდება.
პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის სხდომაზე მოხსენებით გამოსვლისას, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა ნათია თურნავამ, ქვეყნის ენერგოუსაფრთხოების კონტექსტში აღნიშნა, რომ ბუნებრივ აირზე საქართველოს მოხმარების 95% აზერბაიჯანული გაზით კმაყოფილდება, რომელიც ქვეყანას ორი წყაროდან მიეწოდება და სრულად ფარავს მოსახლეობისა და თბოელექტროსადგურების მოხმარებას.
საქართველომ ბუნებრივი აირი თეორიულად ხუთი განსხვავებული წყაროდან შეიძლება მიიღოს. მათ შორის, რუსეთიდან შემომავალი „მოზდოკი-საგურამოს“ გაზსადენის გამტარუნარიანობა დღეში 20 მლნ კუბ.მ-ს შეადგენს. მოცემული გაზსადენით, რუსული ბუნებრივი აირი შესაძლებელია მიეწოდოს საქართველოსა და სომხეთს, თუმცა საქართველოს ბოლო წლების მთლიან მოხმარებაში რუსული აირის დაბალი ხვედრითი წილის ფონზე (საშუალოდ 10%-ზე ნაკლები), გაზსადენის ძირითადი დატვირთვა სომხეთში რუსული გაზის ტრანზიტზე მოდის. 2017 წლამდე მოცემული გაზსადენით ტრანზიტული გაზის გატარების საფასურად საქართველო გატარებული აირის მოცულობის 10%-ს ნატურალური სახით იღებდა, ხოლო 2018 წლიდან ანაზღაურება სრულად ფულადი სახით ხორციელდება. მოცემულ საკითხზე იხ. ფაქტ-მეტრის კვლევები (ბმული1; ბმული2; ბმული3).
საქართველოში მოხმარებული ბუნებრივი აირის უმთავრესი წილის მოწოდება აზერბაიჯანიდან შემომავალი ორი გაზსადენით ხორციელდება. აზერბაიჯანიდან შემომავალი „ყაზახი-საგურამოს“ გაზსადენის გამტარუნარიანობა დღეში 5 მლნ კუბ.მ-ს უტოლდება და მისი საშუალებით საქართველოს ბუნებრივ აირს აზერბაიჯანული სახელმწიფო გაზის კომპანია „სოკარი“ აწვდის. აზერბაიჯანიდანვე შემომავალი სატრანზიტო გაზსადენის („სამხრეთ კავკასიური მილსადენი - SCP”) საპროექტო გამტარუნარიანობა დღეში 18 მლნ კუბ.მ-ია, თუმცა მოცემულ სისტემასთან საქართველოს ერთი მიერთების წერტილი აქვს, საიდანაც დღეში 3.25 მლნ კუბ.მ გაზის მიღებაა შესაძლებელი. სწორედ მოცემული გაზსადენით იღებს საქართველო აზერბაიჯანიდან თურქეთში ბუნებრივი აირის გატარების საფასურის სახით მისაღებ ბუნებრივ აირს. ასევე, ამავე ხელშეკრულებით გათვალისწინებული კვოტის ფარგლებში, შეღავათიანი პირობებით შესასყიდ ოფციურ და დამატებით მოცულობებს. სომხეთში გამავალი მაგისტრალური გაზსადენის რევერსული გაზსადენის გამტარუნარიანობა დღეში 3.14 მლნ კუბ.მ-ია და მისი საშუალებით ბუნებრივი აირის მიღება სომხეთიდანაა შესაძლებელი, თუმცა აღნიშნული მოცულობა, როგორც წესი, მიზერულია. ბუნებრივი აირის მეხუთე წყარო ადგილობრივი მოპოვების პუნქტებია, საიდანაც მისაღები აირის მოცულობა ფაქტობრივ მოპოვებაზეა დამოკიდებული.
საქართველოში ბუნებრივ აირზე არსებული მოთხოვნა ბოლო წლებში საშუალოდ 2.2 მლრდ კუბ.მ-ის ფარგლებშია, ცალკეულ წლებში კლიმატური პირობებითა თუ სხვა ფაქტორებით გამოწვეული გადახრით საშუალოდან.
გრაფიკი 1: ბუნებრივი აირის მოხმარება საქართველოში
რაც შეეხება ბაზრის მიწოდების მხარეს, ბუნებრივი აირის ადგილობრივი მოპოვება მიზერულია და მთლიან მიწოდებაში მისი წილი 0.3-0.4%-ის ფარგლებშია, შესაბამისად, ქვეყანა დამოკიდებულია იმპორტირებულ ბუნებრივ აირზე. ბუნებრივი აირის მიწოდებას მომწოდებელი ქვეყნების მიხედვით ცხრილი 1 ასახავს.
ცხრილი 1: ბუნებრივი აირის მიწოდება საქართველოში[4]
მომწოდებელი
ზომის ერთეული
მლნ კუბ.მ
2 080
2 113
2 201
2 223
ბაზრის წილი
82.8%
93.5%
93.9%
97.2%
295
122
135
5.4%
5.8%
1.7%
127
5.1%
ადგილობრივი
0.4%
2 513
2 260
2 344
2 286
როგორც ცხრილიდან ჩანს, ბუნებრივი აირის ძირითადი მომწოდებელი ქვეყანა აზერბაიჯანია. 2018 წლის მდგომარეობით, წლიური ჯამური მიწოდების 97.2% სწორედ აზერბაიჯანზე მოდის და აღნიშნული მაჩვენებელი გაზრდილია წინა პერიოდებთან მიმართებით. აღნიშნულის მიზეზი რუსეთიდან სომხეთში გასატარებელი ტრანზიტის საფასურის ტარიფის მონეტიზაციაში შეიძლება მდგომარეობდეს. კერძოდ, 2016 წლის ჩათვლით, სრულად და 2017 წელს ნაწილობრივ ,ტრანზიტის საფასური რუსული გაზით ნატურალური ფორმით ნაზღაურდებოდა, შესაბამისად, საქართველო ფაქტობრივადავტომატურ რეჟიმში იღებდა სომხეთის მოხმარების 10%-ის ოდენობით რუსულ გაზს. 2018 წლიდან ტრანზიტის ტარიფი ფულად ფორმაშია განსაზღვრული და შესაბამისად, რუსული გაზის მოხმარების აუცილებლობა აღარ დგას.
მინისტრი განცხადებაში სავარაუდოდ გაზის ბალანსში ასახულ საპროგნოზო მონაცემებს ეყრდნობა, 2018 წლის ბუნებრივი გაზის ბალანსის დამტკიცების შესახებ საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის ბრძანების თანახმად, მთლიან მიწოდებაში აზერბაიჯანული გაზის წილი 94.2%-ის დონეზე იყო განსაზღვრული. 2019 წლის ბალანსის თანახმად კი, ანალოგიური მაჩვენებელი 99%-ის ნიშნულზეა ნავარაუდევი. საგულისხმოა, რომ 2019 წელს რუსეთიდან ბუნებრივი აირის მიღება დაგეგმილი არ არის.

Resume: In accordance with the decree of the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia about the approval of the 2018 natural gas balance, the share of gas from Azerbaijan in Georgia’s total natural gas supply was estimated to be 94.2%. In accordance with the 2019 balance, however, the same figure is estimated to be 99%. Of note is that there is no plan to have a gas supply from Russia in 2019.
In regard to factual figures per se and in accordance with the GNERC[1] data, the share of gas from Azerbaijan constituted 97.2% in the total supplies and this figure increased by 3.3 percentage points as compared to 2017. One of the reasons behind the increased share of gas from Azerbaijan could be the monetisation[2] of tariffs imposed for the transit of Russian gas. In particular, when Georgia received in kind payments for Russian gas transit (fully before 2016 and partially in 2017), the country was forced to consume 10% of the supply going to Armenia instead of receiving monetary compensation for the transit. After the monetisation of the tariff, Georgia does not receive natural gas in exchange for transit whilst in light of decreased consumption (2,176 million cubic metres in 2018), supplies from Azerbaijan almost fully meet existing demands and a relatively less volume of Russian natural gas was needed to be purchased in 2018 as compared to the volumes under the previous contract (122 million and 135 million cubic metres of natural gas respectively in 2016-2017).
Azerbaijan’s gas is supplied to Georgia through two alternative pipelines. One part of the total supply is natural gas which Georgia receives in exchange for the natural gas transit through the Shah-Deniz[3] gas pipeline. The second part of gas from Azerbaijan is supplied to Georgia through the Gazakh-Saguramo pipeline operated by SOCAR.
At the session of the Sector Economy and Economic Policy Committee of the Parliament of Georgia, the Minister of Economy and Sustainable Development, Natia Turnava, whilst speaking on the country’s energy security, stated that gas from Azerbaijan, which is supplied from two sources, accounts for 95% of Georgia’s natural gas consumption and fully meets the needs of the population and the thermal power plants.
Theoretically speaking, Georgia can receive natural gas from five different sources. Of those sources, the daily capacity of the Mozdoki-Saguramo gas pipeline coming from Russia is 20 million cubic metres. With this pipeline, Russian natural gas can be supplied to Georgia and Armenia. However, in light of the meagre share (less than 10% on average) of Russian natural gas in Georgia’s total gas consumption of the last years, the Mozdoki-Saguramo pipeline is mostly employed for the transit of Russian gas to Armenia. Prior to 2017, in exchange for the transit of natural gas through the aforementioned pipeline, Georgia received 10% of the transited gas as an in kind payment whilst reimbursement has been fully monetised since 2018. See FactCheck’s research on this topic (link 1, link 2 and link 3).
Most of the natural gas consumed in Georgia is supplied by two pipelines coming from Azerbaijan. The daily capacity of the Gazakh-Saguramo pipeline, coming from Azerbaijan, constitutes five million cubic metres and SOCAR (State Oil Company of the Azerbaijani Republic) uses it to supply natural gas to Georgia. The transit pipeline coming from Azerbaijan (South Caucasus Pipeline – SCP) has a projected capacity of 18 million cubic metres per day. However, Georgia has only one connection spot with this pipeline and it is possible to get 3.25 million cubic metres of natural gas per day. It is from this pipeline where Georgia gets natural gas in exchange for the transit of natural gas from Azerbaijan to Turkey as well as optional and additional volumes envisaged under the quotas of the agreement. The capacity of the reverse pipeline of the magistral gas pipeline going to Armenia is 3.14 million cubic metres per day and it possible to receive natural gas from Armenia. This volume, however, is usually negligible. The fifth source of natural gas is local extraction spots where the output of natural gas depends on the factual amount of obtained volumes.
Demand on natural gas in Georgia is 2.2 billion cubic metres on average in the last years with deviations from the median stipulated by climatic conditions or other factors.
Graph 1: Natural Gas Consumption in Georgia
Source: GNERC
In regard to the issue of market supply, the local extraction of natural gas is negligible and its share in the total supply is in the margins of 0.3-04%. Therefore, Georgia is dependent on imported natural gas. Table 1 shows the natural gas supply in terms of supplier countries.
Table 1: Natural Gas Supply in Georgia[4]
| Supply | Measure Unit | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 |
| Azerbaijan | Million Cubic Metres | 2,080 | 2,113 | 2,201 | 2,223 |
| Market Share | 82.8% | 93.5% | 93.9% | 97.2% | |
| Russia | Million Cubic Metres | 295 | 122 | 135 | 39 |
| Market Share | 11.7% | 5.4% | 5.8% | 1.7% | |
| Armenia | Million Cubic Metres | 127 | 19 | 0 | 15 |
| Market Share | 5.1% | 0.8% | 0.0% | 0.7% | |
| Local | Million Cubic Metres | 11 | 6 | 8 | 9 |
| Market Share | 0.4% | 0.3% | 0.3% | 0.4% | |
| Total | Million Cubic Metres | 2 513 | 2 260 | 2 344 | 2 286 |
As illustrated by the table, Azerbaijan is the main natural gas supplier country. As of 2018, imports from Azerbaijan account for 97.2% of the total annual supply and this figure has increased as compared to previous periods. The reason for this could be the full monetisation of the gas transit fee from Russia to Armenia. In particular, fully before 2016 and partially in 2017, the transit fee was paid in kind in the form of Russian natural gas. Therefore, Georgia received 10% of the Russian natural gas supply going to Armenia instead of monetary compensation for the transit. Since 2018, the transit fee has been in a monetary form and, therefore, there is no necessity to consume Russian natural gas.
The Minister’s statement is perhaps based on estimated figures in the gas balance. In accordance with the decree of the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia about the approval of the 2018 natural gas balance, the share of gas from Azerbaijan in Georgia’s total natural gas supply was estimated to be 94.2%. In accordance with the 2019 balance, however, the same figure is estimated to be 99%. Of note is that there is no plan to have a gas supply from Russia in 2019.
[1] Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission.
[2] Monetary payments instead of in kind payments.
[3] Also known as the South Caucasus Pipeline or the Baku-Tbilisi-Erzerum Pipeline.
[4] The difference between the total consumption and the total supply is stipulated by losses during transportation.