რეზიუმე: ღვინის ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, 2019 წლის იანვარ-მაისში საქართველოდან მსოფლიოს 39 ქვეყანაში 33.6 მლნ ბოთლი (0.75 ლ) ღვინოა ექსპორტირებული, რაც 2018 წლის ამავე მაჩვენებელს 6%-ით აღემატება. ექსპორტირებული ღვინის ღირებულება 87 მლნ აშშ დოლარს აჭარბებს, რაც 2018 წლის ანალოგიურ მონაცემზე 16%-ით მეტია.
ექსპორტი გაიზარდა ქართული ღვინის სტრატეგიულ ბაზრებზე: აშშ - 126% (322 835 ბოთლი), ჩინეთი - 27% (2 972 733) და პოლონეთი - 18% (1 540 182). ზრდა აღსანიშნავია ასევე შემდეგ ქვეყნებში: საფრანგეთი - 91% (46 254), ისრაელი - 72% (131 184), ლიეტუვა - 57% (270 564), რუსეთი - 5% (21 372 581). ექსპორტზე გატანილი ღვინის მიხედვით, ქვეყნების ხუთეული ასე გამოიყურება: რუსეთი (21 372 581), უკრაინა (3 080 562), ჩინეთი (2 972 733), პოლონეთი (1 540 182) და ყაზახეთი (1 223 256).
ამასთან, მსოფლიოს 17 ქვეყანაში ექსპორტირებულია 10.7 მლნ ბოთლი (0.5 ლ) ბრენდი, რაც 60%-ით აღემატება 2018 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს. ბრენდის ექსპორტით მიღებულმა შემოსავლებმა 23 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა (ზრდა 67%). მსოფლიოს 19 ქვეყანაში ექსპორტირებულია 216.5 ათასი ბოთლი (0.5 ლ) ჭაჭა, ექსპორტის ზრდამ 61% შეადგინა. ჭაჭის ექსპორტით მიღებული შემოსავალი 572.2 ათას აშშ დოლარს აღწევს (ზრდა 37%).
იმის მიუხედავად, რომ ბოლო წლებში ქართული ღვინის ექსპორტი ყოველწლიურად სულ უფრო მეტ ქვეყანაში ხორციელდება და ახალი ბაზრების ათვისება ხდება, წამყვან საექსპორტო ბაზრად ისევ რუსეთის ბაზარი რჩება. 20 ივნისის შემდგომ განვითარებულმა მოვლენებმა (რუსეთის მუქარა ქართულ პროდუქტებზე სანქციების დაწესების შესახებ) კიდევ ერთხელ აჩვენა, რომ რუსეთი არასანდო სავაჭრო პარტნიორია, რომელიც საქართველოსთან ვაჭრობას პოლიტიკური მიზნებისთვის იყენებს.
პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე „ქართული ოცნების“ დეპუტატმა ოთარ დანელიამ, სოფლის მეურნეობის შესახებ ისაუბრა და აღნიშნა: „2019 წლის მაჩვენებელი ღვინის ექსპორტის თვალსაზრისით არის მნიშვნელოვნად გაზრდილი. აქ მინდა ხაზი გავუსვა, რომ ექსპორტი გაიზარდა ისეთ სტრატეგიულ ბაზრებზე, როგორიც არის აშშ. ეს არის 126%-იანი ზრდა. მიუხედავად იმისა, რომ მზარდი იყო ჩინეთის ტენდენცია, აქ ასევე არის ზრდა დამატებით 27%-ის ოდენობით. პოლონეთში გაზრდილია 18%-ით და საფრანგეთში გაზრდილია 91%-ით. ეს ქვეყნები მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ დივერსიფიკაციის თვალსაზრისით, არამედ აღნიშნულ ქვეყნებს აქვთ საკმაოდ დიდი მეღვინეობის ტრადიციები და შესაბამისად, ქართული ღვინო პოულობს კონკურენტუნარიან პოზიციას აღნიშნულ ბაზარზე. ასევე ძალიან მნიშვნელოვანი ინფორმაცია გახლავთ, რომ გაზრდილია ბრენდის ექსპორტი 60%-ით. ასეთი მაჩვენებლები ჩვენ არ გვქონდა და 61%-ით არის გაზრდილი ჭაჭის ექსპორტი“.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, 2019 წლის იანვარ-მაისში საქართველოდან მსოფლიოს 39 ქვეყანაში 33.6 მლნ ბოთლი (0.75ლ) ღვინოა ექსპორტირებული, რაც 2018 წლის ამავე მაჩვენებელს 6%-ით აღემატება. ექსპორტირებული ღვინის ღირებულება 87 მლნ აშშ დოლარს აჭარბებს, რაც 2018 წლის ანალოგიურ მონაცემზე 16%-ით მეტია.
ექსპორტი გაიზარდა ქართული ღვინის სტრატეგიულ ბაზრებზე: აშშ - 126% (322 835 ბოთლი), ჩინეთი - 27% (2 972 733) და პოლონეთი - 18% (1 540 182). ზრდა შეინიშნება შემდეგ ქვეყნებშიც: საფრანგეთი-91% (46 254), ისრაელი - 72% (131 184), ლიეტუვა - 57% (270 564), რუსეთი - 5% (21 372 581) და ა.შ. საქართველოდან ექსპორტზე გატანილი ღვინის მიხედვით, ქვეყნების ხუთეული ასე გამოიყურება: რუსეთი (21 372 581), უკრაინა (3 080 562), ჩინეთი (2 972 733), პოლონეთი (1 540 182) და ყაზახეთი (1 223 256).
ყველაზე დიდი რაოდენობით ექსპორტირებულია „ქინძმარაული“ - 6 047 911 ბოთლი (ზრდა 6%), „მუკუზანი“ - 1 957 553 (ზრდა 20%), „წინანდალი“-1 509 961 (ზრდა 10%),ახაშენი- 638 878 (0%) და „ხვანჭკარა“ - 402 802 (ზრდა 43%).
ამასთან, მსოფლიოს 17 ქვეყანაში ექსპორტირებულია 10.7 მლნ ბოთლი (0.5 ლ) ბრენდი, რაც 60%-ით აღემატება 2018 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს. ბრენდის ექსპორტით მიღებულმა შემოსავლებმა 23 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა (ზრდა 67%). მსოფლიოს 19 ქვეყანაში ექსპორტირებულია 216.5 ათასი ბოთლი (0.5ლ) ჭაჭა, ექსპორტის ზრდამ 61% შეადგინა. ჭაჭის ექსპორტით მიღებული შემოსავალი 572.2 ათას აშშ დოლარს აღწევს (ზრდა 37%).
რაც შეეხება 2018 წელს, საქართველოდან მსოფლიოს 53 ქვეყანაში 86.2 მლნ ბოთლი (0.75ლ) ღვინოა ექსპორტირებული, რაც ღვინის ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, ბოლო 30 წლის რეკორდული მაჩვენებელია.ზრდამ, 2017 წელთან შედარებით, 13%-ს მიაღწია. ექსპორტირებული ღვინის ღირებულება 203 მლნ აშშ დოლარს აღწევს, რაც 2017 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან შედარებით, 20%-ით არის გაზრდილი. ყველაზე დიდი რაოდენობით ღვინო კვლავ რუსეთის ბაზარზე გავიდა (53 682 627), რაც მთლიანი ექსპორტის 62.3%-ია.
ცხრილი 1: ღვინის ექსპორტი 2010-2018 წლებში, მოცულობა და ექსპორტიდან მიღებული შემოსავალი
მლნ ბოთლი (0.75 ლიტრი)
19
23
46
59
36
50
76
86
ღირებულება (მლნ დოლარი)
41
54
65
128
185
96
87
170
203
ბოლო წლებში ქართული ღვინის ექსპორტის ზრდა ან კლება, რუსეთის ფაქტორზეა დამოკიდებული. როგორც ვიცით, რუსეთმა საქართველოდან სოფლის მეურნეობის პროდუქციის შეტანა 2006 წელს, რუსეთის მთავარი სანიტარის, გენადი ონიშენკოს ბრძანებით, უხარისხობის მოტივით აკრძალა. ქართული ღვინის და ბრენდის ექსპორტი რუსეთში 2013 წლის ივნისში აღდგა. 2013-2014 წლებში ქართული ღვინის ექსპორტი მნიშვნელოვნად სწორედ რუსეთში ქართული ღვინის ემბარგოს გაუქმების გამო გაიზარდა. 2015 წელს, ასევე, რუსეთის ფაქტორმა განაპირობა ქართული ღვინის ექსპორტის კლება. ამ წელს რუსეთსა და უკრაინაში შექმნილი არასტაბილური მდგომარეობა მნიშვნელოვნად აისახა ქართული ღვინის ექსპორტზე და ღვინის ექსპორტის 39%-იანი კლება გამოიწვია.
რუსეთის ბაზარზე ბოლო წლებში ქართული ღვინის ექსპორტის სტატისტიკა შემდეგნაირია:
გრაფიკი 1: 2013-2018 წლებში ქართული ღვინის ექსპორტი რუსეთის ბაზარზე (მლნ ბოთლი, 0.75 ლ)
უნდა აღინიშნოს, რომ გასულ წელს, წინა წელთან შედარებით, რუსეთის ბაზარზე ქართული ღვინის ექსპორტი 11.2%-ით გაიზარდა, როცა წინა წლებში გაცილებით დიდი პროცენტული ზრდა ფიქსირდებოდა (მაგ. 2017 წელს, 2016 წელთან შედარებით, ზრდა 43% იყო). მიმდინარე წლის ხუთ თვეში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ქართული ღვინის ექსპორტი რუსეთის ბაზარზე 5% -ით არის გაზრდილი. როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, გასულ წელსაც ყველაზე მეტი ქართული ღვინო რუსეთის ბაზარზე გავიდა (მთლიანი ექსპორტის 62.3%). იმის მიუხედავად, რომ ბოლო წლებში ქართული ღვინის ექსპორტი ყოველწლიურად სულ უფრო მეტ ქვეყანაში ხორციელდება და ახალი ბაზრების ათვისება ხდება, წამყვან საექსპორტო ბაზრად ისევ რუსეთის ბაზარი რჩება. 20 ივნისის შემდეგ საქართველოში განვითარებული მოვლენები (რუსეთის მუქარა ქართულ პროდუქტებზე სანქციების შესახებ) კი კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ რუსეთი არასანდო სავაჭრო პარტნიორია, რომელიც საქართველოსთან ვაჭრობას პოლიტიკური მიზნებისთვის იყენებს.

Resume: In accordance with the National Wine Agency, 33.6 million bottles (0.75 litres each) of wine were exported to 39 countries in January-May 2019 which is 6% more as compared to the same figure of the previous year. The value of the exported wine exceeds USD 87 million which is 16% more as compared to the same figure of 2018.
Wine export increased to wine markets which are strategic for Georgia – to the USA by 136% (322,835 bottles), to China by 27% (2,972,733 bottles) and to Poland by 18% (1,540,182). There is a notable export growth to the following countries: to France by 91% (46,254), to Israel by 72% (131,184), to Lithuania by 57% (270,564) and to Russia by 5% (21,372,581). In terms of wine export, the top five export destinations are as follows: Russia (21,372,581), Ukraine (3,080,562), China (2,972,733), Poland (1,540,182) and Kazakhstan (1,223,256).
In addition, 10.7 million bottles (0.5 litres each) of brandy have been exported to 17 countries which is 60% more as compared to the same figure of 2018. The volume of revenues from brandy export amounts to USD 23 million (67% growth). There were 216,500 bottles (0.5 litres each) of chacha exported to 19 countries with export growth reaching 61%. The volume of revenues from chacha export amounts to USD 572,200 (37% growth).
Although Georgian wine gets exported to a growing number of countries every year and enters new markets, the Russian market still remains as the leading export destination. The events unfolding in the wake of June 20 (Russian threats to impose sanctions on Georgian goods) is yet another demonstration that Russia is an unreliable trade partner which uses trade with Georgia to achieve political objectives.
At the plenary session of the Parliament of Georgia, Otar Danelia, Georgian Dream MP, spoke about agriculture and stated: “There is a significant growth in terms of wine export in 2019. I would like to emphasise that export increased to such strategic markets as the USA. There, we have a 126% growth. In spite of export to China being already growing, there we have an additional 27% growth. Export to Poland increased by 18% and to France by 91%. These countries are important not only because of export diversification but because of strong winery traditions there and, hence, Georgian wine finds a competitive niche in that market. Another very important piece of information is that export of brandy increased by 60% and we did not have such figures before whilst the export of chacha also increased by 61%.”
In accordance with the National Wine Agency’s information, 33.6 million bottles (0.75 litres each) of wine were exported to 39 countries in January-May 2019 which is 6% more as compared to the same figure of the previous year. The value of exported wine exceeds USD 87 million which is 16% more as compared to the same figure of 2018.
Wine export increased wine markets which are strategic for Georgia – to the USA by 136% (322,835 bottles), to China by 27% (2,972,733 bottles) and to Poland by 18% (1,540,182). There is a notable export growth to the following countries: to France by 91% (46,254), to Israel by 72% (131,184), to Lithuania by 57% (270,564) and to Russia by 5% (21,372,581). In terms of wine export, the top five export destinations are as follows: Russia (21,372,581), Ukraine (3,080,562), China (2,972,733), Poland (1,540,182) and Kazakhstan (1,223,256).
The leader of export is Kindzmarauli wine with 6,047,911 bottles (6% growth), followed by Mukuzani with 1,957,553 bottles (20% growth), Tsinandali with 1,509,961 bottles (10% growth), Akhasheni with 638,878 bottles (0%) and Khvanchkara with 402,802 bottles (43% growth).
In regard to 2018, 86.2 million bottles (0.75 litres each) of wine were exported from Georgia to 53 different countries. In accordance with the National Wine Agency’s information, this is a record figure in the last 30 years. Growth constituted 13% as compared to 2017. The value of exported wine amounts to USD 203 million which is 20% more as compared to the same figure of 2017. The largest export destination of Georgian wine was still the Russian market (53,682,627 bottles) which constitutes 62.3% of total wine export.
Table 1: Wine Export in 2010-2018, Volume and Revenue from Export
Million Bottles (0.75 Litre) |
Value (USD Million) |
65 |
185 |
96 |
87 |
170 |
203 |
The growth or decline in the export of Georgian wine in the last years depends upon the Russian factor. As we know, Russia banned the import of agricultural goods from Georgia in 2006, as decreed by Russia’s Chief Sanitary Inspector, Gennady Onishchenko, under the pretext of poor quality. Export of Georgian wine and brandy to Russia was restored in June 2013. Georgian wine export in 2013-2014 increased largely because of the reversing of the ban on Georgian wine. In 2015, it was again the Russian factor which caused a decrease in Georgian wine export. This year, the unstable situation in Russia and Ukraine significantly affected Georgian wine export, resulting in a 39% decline in total export.
Georgian wine export statistics to the Russian market in the last year are as follows:
Graph 1: Georgian Wine Export to the Russian Market (Million Bottles, 0.75 litre)
Of note is that in 2018, Georgian wine export to the Russian market increased by 11.2% as compared to the previous year whilst the percentage growth was much higher in the past years (for instance, growth in 2017 was 43% as compared to 2016). In the first five months of 2019 as compared to the same period of the previous year, Georgian wine export to Russia increased by 5%. As mentioned previously, the Russian market was the top destination for Georgian wine export (62.3% of total wine export) in the previous year as well. Although Georgian wine gets exported to s growing number of countries every year and enters new markets, the Russian market still remains as the leading export destination. The events unfolding in the wake of June 20 (Russian threats to impose sanctions on Georgian goods) is yet another demonstration that Russia is an unreliable trade partner which uses trade with Georgia to achieve political objectives.