რეზიუმე: სტატუსის მიხედვით დასაქმებულები თვითდასაქმებულებად და დაქირავებით დასაქმებულებად იყოფიან. 2018 წელს პირველი შემთხვევა იყო, როცა სტატუსის მიხედვით დასაქმებულთა განაწილებაში თვითდასაქმებულთა რაოდენობა უფრო ნაკლები იყო, ვიდრე დაქირავებით დასაქმებულები. გასულ წელს მთლიან დასაქმებაში თვითდასაქმებულთა წილმა 49.79% შეადგინა. აქვე აღსანიშნავია, რომ გასულ წლებში თვითდასაქმებულთა წილს შემცირების ტენდენცია ახასიათებდა, ხოლო ხუთწლიან პერიოდში თვითდასაქმებულთა რაოდენობა 11.37%-ით, 107.0 ათასი პირით შემცირდა. ამავე პერიოდში, დაქირავებით დასაქმება კი - 23.99%-ით, 166.4 ათასი პირით გაიზარდა. შესაბამისად, ხუთწლიან პერიოდში თვითდასაქმებულთა რაოდენობის 20%-იანი შემცირება არ არის, როგორც ეს განცხადებაშია ნახსენები. გარდა ამისა, მიმდინარე წლის II კვარტალში 2018 წლის ტენდენცია შეიცვალა და დასაქმებაში დაქირავებით დასაქმების წილი 50.16%-მდე შემცირდა, რაც წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით თვითდასაქმებულთა რაოდენობის 21.1 ათასი პირით ზრდას უკავშირდება.
სტატუსის მიხედვით განაწილებაში, დაქირავებით დასაქმებულთა რაოდენობის ზრდა გავლენას ახდენს მთლიან დასაქმებაში თვითდასაქმების წილზე, რასაც პრემიერ-მინისტრის განცხადება მოიცავს. თავი მხრივ, დაქირავებით დასაქმების ზრდაში წვლილი კერძო და საჯარო სექტორს აქვს. ხუთწლიან პერიოდში საჯარო სექტორში დასაქმება (დაქირავებით დასაქმება) 47.7 ათასი პირით, 18.92%-ით გაიზარდა. ამდენად, დაქირავებით დასაქმების ზრდაში უმთავრესი წვლილი საჯარო სექტორმა შეიტანა. საერთო ჯამში, ხუთწლიან პერიოდში დასაქმებულთა რაოდენობა 50.8 ათასი პირით გაიზარდა, რომლის ძირითადი ნაწილი საჯარო სექტორში ზრდას უკავშირდება.
საპარლამენტო მოსმენის დროს პრემიერ-მინისტრობის კანდიდატის რანგში გიორგი გახარიამ დასაქმებაზე ისაუბრა. მისი თქმით, „წელს პირველი წელია, როცა თვითდასაქმებულების რაოდენობა 1%-ით ნაკლებია ოფიციალურად დასაქმებულთა რაოდენობაზე. ოფიციალურად დასაქმებული ადამიანების რაოდენობა 2018 წელს პირველად იყო 51%, რაც ნიშნავს იმას, რომ დასაქმებულთა საერთო რაოდენობაში 49% იყო თვითდასაქმებული. თვითდასაქმებულების რაოდენობა ბოლო 5 წლის განმავლობაში შემცირებულია 20%-ით. შემიძლია, გითხრათ, რომ ეს არის ძირითადი და ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი მიღწევა და ეს არის ის, რაც უნდა გაგრძელდეს“. გიორგი გახარია აღნიშნულ განცხადებაში თვითდასაქმების შემცირებაზე ამახვილებს ყურადღებას, სადაც თვითდასაქმებულების დაქირავებით დასაქმებაში მობილობაზე აკეთებს აქცენტს. თავის მხრივ, პრემიერ-მინისტრობის კანდიდატი ბოლო წლებში შრომის ბაზარზე მნიშვნელოვან მიღწევად ამ უკანასკნელს ასახელებს.
შრომისუნარიანი პირი დასაქმებულად მიიჩნევა თუ ის საქსტატის მიერ სამუშაო ძალის გამოკვლევისთვის ჩატარებული გამოკითხვისას წინა 7 დღის განმავლობაში მუშაობდა (სულ მცირე 1სთ მაინც) შემოსავლის (ხელფასის, ნატურალური შემოსავლის, მოგების და ა.შ.) მიღების მიზნით; ეხმარებოდა უსასყიდლოდ შინამეურნეობის სხვა წევრებს; ან რაიმე მიზეზით არ იმყოფებოდა სამუშაოზე, თუმცა ფორმალურად ირიცხებოდა მომუშავედ. თავის მხრივ, დასაქმებულები სტატუსის მიხედვით დაქირავებით დასაქმებულად და თვითდასაქმებულად იყოფიან.
დაქირავებით დასაქმებულია პირი, რომელიც საანგარიშო პერიოდში სამუშაოს ასრულებდა ხელფასის ან სხვა სახის ანაზღაურების (ფულით ან ნატურით) მიღების მიზნით. ხოლო, თვითდასაქმებულია პირი, რომელსაც აქვს საკუთრება და იქ მუშაობს მოგების ან ოჯახური შემოსავლის (ფულით ან ნატურით) მიღების მიზნით, აგრეთვე - საოჯახო მეურნეობაში უსასყიდლოდ მომუშავე პირი. გარდა ამისა, შრომისუნარიანი პირის დამსაქმებელი სახელმწიფო (საჯარო) ან არასახელმწიფო (კერძო) სექტორია. საჯარო სექტორში დასაქმებულად მიიჩნევიან ის პირები, ვინც სახელმწიფო, ა/რ და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებში, მათ მიერ დაფინანსებულ ან/და დაფუძნებულ/კონტროლს დაქვემდებარებულ ორგანიზაციებში და სახელმწიფო/მუნიციპალურ საწარმოებში მუშაობს. კერძო სექტორში კი - ის დასაქმებული პირები, რომლებიც საჯარო სექტორში არ მუშაობენ. აღსანიშნავია, რომ ყველა ის პირი, რომელიც საჯარო სექტორში არის დასაქმებული, ამავდროულად დაქირავებით დასაქმებულის სტატუსს ატარებს.
2019 წლის II კვარტალში დასაქმებულთა რაოდენობამ 1 717.2 ათასი პირი შეადგინა, რომლის 50.16%, 861.3 ათასი პირი დაქირავებით დასაქმებული სტატუსის მქონეა, ხოლო 49.79%, 855.1 ათასი კი - თვითდასაქმებული. აღნიშნული მაჩვენებლები წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით შეცვლილია. კონკრეტულად, 2018 წლის II კვარტალთან შედარებით დაქირავებით დასაქმებულთა წილი მთლიან დასაქმებაში 1.13% პუნქტით შემცირდა, ხოლო თვითდასაქმებულთა წილი კი - 1.10% პუნქტით გაიზარდა [1]. რაც შეეხება 2018 წელს, ეს პერიოდი ისტორიულად პირველი წელი იყო, როცა დაქირავებით დასაქმებულთა რაოდენობა უფრო მეტია, ვიდრე თვითდასაქმებულები. ამ წლის წლიური მაჩვენებლით დასაქმებულთა 50.77%-ს დაქირავებით დასაქმებულის სტატუსი აქვს, ხოლო 49.19%-ს კი - თვითდასაქმებულის.
გრაფიკი 1: სტატუსის მიხედვით დასაქმებულთა განაწილება (%)
წყარო1: სტატისტიკის ეროვნული სამსახური
მცირედით, მაგრამ მიმდინარე წლის პირველ ორ კვარტალში მთლიან დასაქმებაში თვითდასაქმებულთა წილი გაიზარდა.2019 წლისIIკვარტალში 2018 წლისIIკვარტალთან შედარებით თვითდასაქმებულთა რაოდენობა 21.1 ათასი პირით გაიზარდა, როცა ანალოგიურ პერიოდში დაქირავებით დასაქმებულთა რაოდენობა 16.9 ათასი პირით შემცირდა. შესაბამისად, მიმდინარე წლის განმავლობაში 2018 წელს არსებული ტენდენცია საპირისპირო მიმართულებითარის შეცვლილი.
გრაფიკი2: დასაქმებულთა რაოდენობა სტატუსის მიხედვით (ათასი პირი)
წყარო 2: სტატისტიკის ეროვნული სამსახური
ხუთწლიან პერიოდში თვითდასაქმებულთა რაოდენობა 11.37%-ით, 107.0 ათასი პირით შემცირდა, ხოლო დაქირავებით დასაქმება კი 23.99%-ით, 166.4 ათასი პირით გაიზარდა. აქვე აღსანიშნავია ის გარემოება, რომ თვითდასაქმებულები საკუთარ თავს დასაქმებულად ნაკლებად აღიქვამენ და სამუშაოს ძებნაში უმუშევარ პირებთან კონკურენციაში შედიან. შესაბამისად, თვითდასაქმებულები დაქირავებით დასაქმებაში გადადიან.
როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, საჯარო სექტორში ყველა დასაქმებულებს დაქირავებით დასაქმებულთა სტატუსი აქვთ. აქედან გამომდინარე, საინტერესოა პრემიერ-მინისტრის მიერ დასახელებულ პერიოდში, დაქირავებით დასაქმების ზრდაში საჯარო სექტორის წვლილის განხილვა. ხუთწლიან პერიოდში საჯარო სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობა 47.7 ათასი პირით, 18.92%-ით გაიზარდა. 2018 წელს საჯარო სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობამ 299.8 ათასი შეადგინა, რაც 2013 წელს 252.1 ათასი პირი იყო. ამდენად, თვითდასაქმებულების დაქირავებით დასაქმებაში მობილობას და მთლიან დასაქმებაში მათი წილის შემცირებაში საჯარო სექტორში დასაქმების ზრდასაც წვლილი შეაქვს წვლილი.
გრაფიკი 3: საჯარო სექტორში დასაქმება (ათასი პირი, %)
წყარო 3: სტატისტიკის ეროვნული სამსახური
2019 წლის II კვარტალში დასაქმებულთა რაოდენობამ 1 717.2 ათასი პირი შეადგინა, რაც ამავე პერიოდის შრომისუნარიანი მოსახლეობის 56.4%-ია. აღსანიშნავია, რომ 2015 წლის შემდეგ დასაქმების დონე შემცირებულია. ე.ი. შრომისუნარიან მოსახლეობაში დასაქმებულთა წილი შემცირდა. თავის მხრივ, ხუთწლიან პერიოდში დასაქმებულთა რაოდენობა 50.8 ათასი პირით, 3.09%-ით გაიზარდა.
გრაფიკი 4: დასაქმება და დასაქმების დონე (ათასი პირი, %)
წყარო 4: სტატისტიკის ეროვნული სამსახური
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ 2018 წლის პირველ ორ კვარტალთან შედარებით, მიმდინარე წლის პირველ ნახევარში დასაქმება მცირედით, მაგრამ გაზრდილია. კონკრეტულად, მიმდინარე წლის I კვარტალში შრომისუნარიან მოსახლეობაში დასაქმებულთა წილი 0.79% პუნქტით გაიზარდა, ხოლო II კვარტალში კი - 0.18% პუნქტით.
[1] დაქირავებით დასაქმება და თვითდასაქმების პროცენტული მაჩვენებლების ჯამი 100%-ს არ შეადგენს, რადგან არსებობს იმ ტიპის დასაქმება, როდესაც სტატუსის დადგენა გაურკვეველია.

Resume: In terms of status, employed individuals are divided into two categories: those hired and those self-employed. In 2018, it was the first time when in terms of the employment status, the number of the self-employed was less as compared to hired employees. In the last year, the share of self-employment in the total employment constituted 49.79%. Of further note is that in the last years, the share of self-employment has been inclined to decrease whilst the amount the self-employed dropped by 11.37% in the last five years; that is, by 107,000. In the same period, the number of hired employees increased by 23.99%; that is, by 166,400. Therefore, in the last five we do not have a 20% reduction in self-employment as stressed in the statement. In addition, in the second quarter of 2019, the 2018 trend was changed and the share of hired employment in the total employment decreased to 50.16% which is related to the growth of self-employment by 21,100 individuals as compared to the same period of the previous year.
In the total distribution by employment status, the growth of hired employment affects the share of self-employment in the total employment which is referred to in the Prime Minister’s statement. In turn, both the private and public sectors contribute to the growth of hired employment. In the last five years, employment (hired employment) in the public sector increased by 47,700 (18.92%). Therefore, the public sector was the principal contributor to the growth of hired employment. In total, in the last five years, the amount of employees increased by 50,800 and the greater part of this figure is associated with growth in the public sector.
During the parliamentary hearings in the capacity of the candidate for Prime Minister of Georgia, Giorgi Gakharia spoke about employment. As stated by Mr Gakharia: “This is the first year when the amount of the self-employed is less than those officially employed. The amount of officially employed people was 51% for the first time in 2018 which means that 49% of the total employment was self-employment. The amount of self-employment has decreased by 20% in the last five years. I would like to say this is the main and one of the most important achievements and this is what has to be continued.” In the aforementioned statement, Mr Gakharia emphasises the decrease in self-employment and stresses the mobility of the self-employed to hired employment. The candidate for the Prime Minister also named the latter as an important achievement in the labour market in the past years.
A working-age person is considered employed if he was employed (even for one hour) during a seven-day period prior to the National Statistics Office of Georgia’s survey to receive income, assisted other members of a domestic household for free or for some reason was absent from the workplace although formally registered as an employee. In turn, in terms of status, employed individuals are divided into two categories: those hired and those self-employed. A hired employee is an individual who worked in a reporting period to receive salary or other compensation (monetary or in-kind) whilst a self-employed person is an individual who owns property and works on his property for profit or family income (monetary or in-kind form) as well as an individual who works in a domestic household for free. In addition, an employer of a working-age person is the state (public) or the non-state (private) sector. Persons who work in state, autonomous republic and local self-government bodies or in organisations funded or/and founded/controlled by the aforementioned bodies as well as in state/municipal enterprises are considered to be employed in the public sector. All those employees who do not work in the public sector are considered to be employed in the private sector. Of note is that all of those individuals employed in the public sector have the status of hired employees.
The amount of employed persons in the second quarter of 2019 amounted to 1,717,200. Of that amount, 50.16%; that is, 861,300 have a hired employee status whilst 49.79%; that is, 855,100, are self-employed. These figures have been changed as compared to the same period of the previous year. In particular, as compared to the second quarter of 2018, the share of hired employment in the total employment decreased by 1.13 percentage points whilst the share of self-employment increased by 1.1 percentage points.[1] In regard to 2018, historically this was the first year when the amount of hired employees exceeded the amount of self-employees. In accordance with the annual figures of 2018, 50.77% of the total number of employees had a hired employee status whilst 49.19% had a self-employee status.
Graph 1: Distribution of Employment in Terms of Status
In the first two quarters of 2019 the share of self-employment increased in the total employment, albeit slightly. In the second quarter of 2019 as compared to the second quarter of 2018, the amount of self-employees increased by 21,100 whilst in the same period the amount of hired employees dropped by 16,900. Therefore, in the course of this year, the 2018 trend has been altered in an opposite direction.
Graph 2: Amount of Employees in Terms of Status (Thousand Persons)
In the last five years, the amount the self-employed dropped by 11.37%; that is, by 107,000, whilst the number of hired employees increased by 23.99%; that is, by 166,400. Of note is that the self-employed are not keen to perceive themselves as having employment and compete with the unemployed to find a job. Therefore, the self-employed move into hired employment.
As mentioned previously, all employees in the public sector have a hired employee status. Therefore, of interest is to have a look at the contribution of the public sector to the growth of hired employment in the Prime Minister‘s timeframe. In the last five years, employment (hired employment) in the public sector increased by 47,700 (18.92%). In 2018, the amount of public sector employees amounted to 299,800 whilst this figure was 252,100 in 2013. Therefore, the growth of employment in the public sector contributes to the mobility of the self-employed to hired employment and to the reduction of the share of self-employment in the total employment.
Graph 3: Employment in the Public Sector (Thousand Persons, %)
In the second quarter of 2019, the number of hired employees was 1,717,200 which constitutes 56.4% of the working-age population of the same period. Of note is that since 2015, the employment rate has decreased. Therefore, the share of employment in the working-age population has dropped. In turn, the amount of employees in the last five years has increased by 50,800 (3.09%).
Graph 4: Employment and Employment Rate (Thousand Persons, %)
Of additional note is that as compared to the first two quarters of 2018, there is a slight growth of employment in the first half of 2019. In particular, in the first quarter of 2019, the share of employees in the working-age population increased by 0.79 of a percentage point and in the second quarter growth constituted 0.18 of a percentage point.
[1] The total sum of the percentage amount of both hired employment and self-employment does not constitute 100% because there are types of employment where the status is unclear.