რეზიუმე: ზოგადად, ქვეყანაში საგადასახადო ტვირთის შესაფასებლად გამოიყენება მაჩვენებელი, რომელიც საგადასახადო შემოსავლების მთლიან შიდა პროდუქტთან ფარდობას ზომავს. მაია ცქიტიშვილი საწარმოს კომერციულ მოგებაში პირდაპირი გადასახადების ფარდობით მაჩვენებელს გულისხმობს,რაც მსოფლიო ბანკის ბიზნესის კეთების რეიტინგის ერთ-ერთი კომპონენტია. რადგან გამოსვლისას პოლიტიკოსი ბიზნეს-კონიუნქტურაზე საუბრობდა, აღნიშნული მაჩვენებლის გამოყენება მიზანშეწონილია, თუმცა საბოლოო ჯამში, კონკრეტიკა არასაკმარისია და განცხადება ქვეყანაში საგადასახადო ტვირთთან დაკავშირებულ ვითარებას სრულად ვერ ასახავს.
როგორც ინფრასტრუქტურის მინისტრმა განაცხადა, 2018-2019 წლებში ბიზნესის საგადასახადო წნეხის მაჩვენებელი 9.9%-ს შეადგენს, რითაც საქართველო ვანუატუსა და ბრუნეის შემდეგ, მსოფლიოში მესამე ადგილს იკავებს. აღნიშნული შემცირება 2017 წლის დასაწყისში მოგების გადასახადის ე.წ „ესტონური მოდელის“ შემოღებას უკავშირდება, რომელიც გაუნაწილებელი მოგების ნულოვან დაბეგვრას გულისხმობს. როგორც წესი, doing business კონკრეტული წლის ანგარიშის დამუშავება გასული ორი წლის მონაცემებზე დაყრდნობით ხდება, შესაბამისად, 2017 წლის კონიუნქტურა 2018 წლის ანგარიშში აისახა. რაც შეეხება საგადასახადო შემოსავლების ფარდობას მთლიან შიდა პროდუქტთან, მსოფლიო ბანკის 2017 წლის მონაცემებით[1], 147 ქვეყანას შორის 21.7%-იანი მაჩვენებლით, საქართველო 35-ე ადგილს იკავებს.
საქართველოს ვიცე-პრემიერმა, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა მაია ცქიტიშვილმა ლონდონში, ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD) აღმოსავლეთ პარტნიორობის საინვესტიციო სამიტის ფარგლებში, მაღალი დონის სადისკუსიო პანელზე - „ზრდის სტიმულირება: შესაძლებლობები ინვესტორებისთვის” გამოსვლისას განაცხადა, რომ „მსოფლიოში მესამე ადგილზე ვართ [საქართველო] საგადასახადო ტვირთის სიმცირის მიხედვით“.
აღსანიშნავია რომ ზოგადად, ქვეყანაში საგადასახადო ტვირთის შესაფასებლად გამოიყენება მაჩვენებელი, რომელიც საგადასახადო შემოსავლების მთლიან შიდა პროდუქტთან ფარდობას ზომავს. მაია ცქიტიშვილი საწარმოს კომერციულ მოგებაში პირდაპირი გადასახადების ფარდობით მაჩვენებელს გულისხმობს, რომელიც მსოფლიო ბანკის ბიზნესის კეთების რეიტინგის ერთ-ერთი კომპონენტია. რადგან გამოსვლისას პოლიტიკოსი ბიზნეს-კონიუნქტურაზე საუბრობდა, აღნიშნული მაჩვენებლის გამოყენება მიზანშეწონილია, თუმცა საბოლოო ჯამში, კონკრეტიკა არასაკმარისია და განცხადება ქვეყანაში საგადასახადო ტვირთთან დაკავშირებულ ვითარებას სრულად ვერ ასახავს.
საგადასახადო ტვირთის დინამიკა 2005-2019 წლებში გრაფიკ 1-ზეა ასახული. 2006 წელს, წინა წლებთან შედარებით, საგადასახადო ტვირთი (total rate % of profit) 18.4 პროცენტული პუნქტით შემცირდა, რაც 2004 წლის ბოლოს ახალი საგადასახადო კოდექსის მიღებით არის განპირობებული. აღნიშნული ცვლილების შემდეგ, გადასახადების რიცხვი 19-დან 7-მდე შემცირდა, ასევე, 2009 წელს საგადასახადო ტვირთი 38.6%-დან 15.3%-მდე დაიწია, რაც კვლავ საგადასახადო კოდექსში განხორციელებული ცვლილებების შედეგი იყო. აღნიშნულ პერიოდში სოციალური გადასახადი გაუქმდა (გაერთიანდა საშემოსავლო გადასახადთან) და საშემოსავლო გადასახადი 20%-ით განისაზღვრა. აღსანიშნავია, რომ გადასახადების მოგებასთან ფარდობის მაჩვენებლის შემცირების პარალელურად, მშპ-თან ბიუჯეტის საგადასახადო შემოსავლების ფარდობის მაჩვენებელი იზრდებოდა, რაც საგადასახადო სისტემაში კორუფციის აღმოფხვრით, ბიუჯეტთან ანგარიშწორების პროცესის მოწესრიგებით და ადმინისტრირების გაუმჯობესებით აიხსნება.
გრაფიკი 1: ბიზნესის საგადასახადო წნეხი და საგადასახადო შემოსავლების პროცენტული წილი მშპ-სთან 2005-2019 წლებში
როგორც მინისტრმა განაცხადა, 2018-19 წლებში, ბიზნესის საგადასახადო წნეხის მაჩვენებელი 9.9%-ს შეადგენს, რითაც საქართველო მსოფლიოში, ვანუატუსა და ბრუნეის შემდეგ, მესამე ადგილს იკავებს. აღნიშნული შემცირება 2017 წლის დასაწყისში მოგების გადასახადის ე.წ „ესტონური მოდელის“ შემოღებას უკავშირდება, რომელიც გაუნაწილებელი მოგების ნულოვან დაბეგვრას გულისხმობს. როგორც წესი, Doing Business კონკრეტული წლის ანგარიშის დამუშავება გასული ორი წლის მონაცემებზე დაყრდნობით ხდება, შესაბამისად, 2017 წლის კონიუნქტურა 2018 წლის ანგარიშში აისახა. რაც შეეხება საგადასახადო შემოსავლების ფარდობას მთლიან შიდა პროდუქტთან, მსოფლიო ბანკის 2017 წლის მონაცემებით, 147 ქვეყანას შორის 21.7%-იანი მაჩვენებლით, საქართველო 35-ე ადგილს იკავებს.
[1] მსოფლიო ბანკს 2017 წელს შეფასებული აქვს 147 ქვეყანა, ხოლო 2018 წელს 62 ქვეყანა, შესაბამისად უფრო ინფორმაციულია 2017 წლის კონიუნქტურის განხილვა, რადგან წინა წელთან შედარებით, საქართველოს მაჩვენებელი 2018 წელს უმნიშვნელოდ შეიცვალა.

Resume: In general, tax revenue to GDP ratio is the indicator used to measure tax burden in a country. Maia Tskitishvili is referring to total tax payable as share of gross profit, which is one of the components of the World Bank’s Ease of Doing Business ranking. Since Ms Tskitishvili was speaking of business conjecture, it is appropriate to use the aforementioned indicator. However, eventually, there is a lack of specificity and the statement does not fully reflect situation in the country in regard to debt burden.
As stated by the Minister of Regional Development and Infrastructure, business tax burden in 2018-2019 is 9.9%, making Georgia one of the top three countries in the world, after Vanuatu and Brunei. This reduction in tax burden is associated with the introduction of the so called “Estonian Model” of the profit tax in the beginning of 2017, which implies zero taxation of undistributed income. Usually, Ease of Doing Business report of a specific year is based on data of the previous two years and therefore, 2017 conjecture was reflected in 2018 report. In regard to tax revenue to GDP ratio, according to the World Bank’s 2017 data,[1] of 147 countries, Georgia is ranked 35th with 21.7% ratio.
The Deputy Prime Minister and the Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Maia Tskitishvili, in her speech at the European Reconstruction and Development Bank (EBRD) Eastern Partnership Investment Summit’s high level discussion panel: “Fueling Growth: Opportunities for Investors” stated that [Georgia] is ranked the third in the world in terms of lightness of tax burden.
Of note is that in general, tax revenue to GDP ratio is the indicator used to measure tax burden in a country. Maia Tskitishvili is referring to total tax payable as share of gross profit, which is one of the components of the World Bank’s Ease of Doing Business ranking. Since Ms Tskitishvili was speaking of business conjecture, it is appropriate to use the aforementioned indicator. However, eventually, there is a lack of specificity and the statement does not fully reflect situation in the country in regard to tax burden.
Tax burden dynamic in 2005-2019 is given at graph 1. In 2006, as compared to the previous years, tax burden (total rate % of profit) dropped by 18.4 percentage points, which was stipulated by adoption of the new Tax Code of Georgia by the end of 2004. As a result of that change, number of taxes was cut from 19 to 7 as well as tax burden in 2009 dropped from 38.6% to 15.3%, which was again the result of amendments enacted in the Tax Code. In that period, social tax was abolished (was merged with the income tax) and income tax was set at 20%. Of note is simultaneously with reduction of the tax revenue to profit ratio, budget tax revenue to GDP ratio was increasing gradually, which might be explained by eliminating corruption in the tax system, putting budget accountancy process in order and improving tax administration.
Graph 1: Business Tax Burden and Tax Income to GDP Ratio in 2005-2019
As stated by the Minister of Infrastructure and Regional Development, business tax burden in 2018-2019 is 9.9%, making Georgia one of the top three countries in the world, after Vanuatu and Brunei. This reduction in tax burden is associated with the introduction of the so called “Estonian Model” of the profit tax in the beginning of 2017, which implies zero taxation of undistributed income. Usually, Ease of Doing Business report of a specific year is based on data of the previous two years and therefore, 2017 conjecture was reflected in 2018 report. In regard to tax revenue to GDP ratio, according to the World Bank’s 2017 data,[1] of 147 countries, Georgia is ranked 35th with 21.7% ratio.
[1] In 2017, World Bank measured data of 147 countries, whilst in 2018 the number of countries was 62. Therefore, discussing 2017 conjecture is more informative, since Georgia’s position in 2018 altered insignificantly as compared to the previous year.