2018 წლის 2 ნოემბერს საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით(არქივირებული ბმული) ყველა სამინისტროში სტრატეგიული კომუნიკაციების სტრუქტურული ერთეულების შექმნა დაიწყო. აღნიშნული ერთეულების შექმნის მიზნად ანტიდასავლური პროპაგანდის ზეგავლენის შემცირება, ქვეყნის ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის შესახებ მოსახლეობის ინფორმირების გაზრდა და ქვეყანაში ეფექტიანი, კოორდინირებული და პროაქტიური სტრატეგიული კომუნიკაციების სისტემის ჩამოყალიბება დასახელდა.
თავდაცვის სამინისტრო ის გამონაკლისი იყო, რომელმაც 2018 წლის მთავრობის გადაწყვეტილებამდეც, ამ მიმართულებით სტრუქტურული ცვლილებები განახორციელა. 2015 წლის 13 აგვისტოს თავდაცვის მინისტრის, თინა ხიდაშელის ბრძანებით, სამინისტროში სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტი შეიქმნა და ის ცალკე სტრუქტურულ ქვედანაყოფად ჩამოყალიბდა. დეპარტამენტის ამოცანებად ნატოში ინტეგრაციისა და ალიანსთან თანამშრომლობის საკითხების, ასევე საქართველოს შეიარაღებულ ძალებში მიმდინარე პროცესების (რეფორმები, სწავლებები, ოფიციალური შეხვედრები, ვიზიტები და ა.შ.) შესახებ საზოგადოების ინფორმირება განისაზღვრა.
2016 წლის 23 სექტემბერს, თავდაცვის მინისტრმა ლევან იზორიამ „სამინისტროში რეორგანიზაციის განხორციელების მიზეზითგააუქმა სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტის შესახებ 2015 წლის ბრძანება. ამ გადაწყვეტილების შემდეგ, მინისტრმა სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტი სამმართველოდ გადააკეთა და ახალ დეპარტამენტში, „სტრატეგიული კომუნიკაციებისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტში“ გააერთიანა. [1]
სტრატეგიული კომუნიკაციებისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის გაერთიანებული დეპარტამენტის ამოცანებში შემდეგი საკითხები გამოიყო: NATO-ში ინტეგრაციისა და ალიანსთან თანამშრომლობის საკითხების შესახებ საზოგადოების ინფორმირებულობის გაზრდა; საკომუნიკაციო ინსტრუმენტების და პროდუქტების შემუშავება, საინფორმაციო კამპანიების უზრუნველყოფა, შესაბამისი მასალების მომზადება და გავრცელება; საზოგადოებასა და მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებთან ურთიერთობა, მათ შორის, მედიის წარმომადგენლებისთვის პრესრელიზების, საინფორმაციო და ვიზუალური მასალების მომზადება და მასობრივი საინფორმაციო საშუალებებით გავრცელება.
თავდაცვის სამინისტრო ასევე ერთ-ერთი პირველი უწყება გახდა, რომელმაც 2017-2020 წლების თავდაცვის სტრატეგიული მიმოხილვის დოკუმენტში კრემლის „რბილი ძალის“ ინსტრუმენტები საქართველოს უსაფრთხოების გამოწვევად აღიარა. დოკუმენტის თანახმად, „კრემლი განსაკუთრებულ აქცენტს გააკეთებს „რბილი ძალის“ ელემენეტების გაძლიერებაზე იმისათვის, რომ უზრუნველყოს სახელმწიფო ინსტიტუტების შესუსტება, პრორუსული საზოგადოებრივი და პოლიტიკური ჯგუფების გაძლიერება და მოახდინოს დასავლური საგარეო პოლიტიკური კურსის დისკრედიტაცია“.
თავდაცვის სამინისტროს 2017-2020 წლების საკომუნიკაციო სტრატეგიაში ასევე რუსეთიდან მომდინარე ჰიბრიდული საფრთხეებია გამოყოფილი: „საინფორმაციო სივრცეში მნიშვნელოვნად იზრდება პრორუსული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის მოწინააღმდეგე არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მედიასაშუალებების რაოდენობა, რომელთა ერთ-ერთ მნიშვნელოვან მიზანს სახელმწიფო ინსტიტუტების, მათ შორის სამინისტროს დისკრედიტაცია წარმოადგენს, რომელიც ქვეყნის სუვერენიტეტის დაცვისა და ევროპულ და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის მიმართულებით ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი სახელმწიფო ინსტიტუტია“. აღნიშნულთან საბრძოლველად, სამინისტრომ მიზნად ტრადიციულ მედიასთან (ტელევიზია, რადიო, გაზეთი) ერთად, სოციალური ქსელებისა (Facebook, Twitter) და ონლაინგამოცემების მეშვეობით მოსახლეობასთან პროაქტიური კომუნიკაცია დაისახა. ბუნებრივია, ამ ფუნქციების შესრულება სამინისტროს სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტის ერთ-ერთი მთავარი მოვალეობაა. მიუხედავად იმისა, რომ 2017 წლის საკომუნიკაციო სტრატეგია სოციალურ ქსელებში კომუნიკაციასაც გულისხმობდა, Facebook-ზე თავდაცვის სამინისტროს სტრატკომის გვერდი მხოლოდ 2020 წლის 5 თებერვალს შეიქმნა. გვერდის აღწერაში მითითებულია, რომ თავდაცვის სამინისტროს სტრატეგიული კომუნიკაციებისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის ერთ-ერთი მთავარი მიზანი დეზინფორმაციასთან და ყალბ ახალ ამბებთან ბრძოლაა. აღნიშნული კი, თავდაცვის სამინისტროს სტრატეგიის გათვალისწინებით, სწორედ რუსული ჰიბრიდული საფრთხებიისა და მისი მავნე დეზინფორმაციული კამპანიების კონტექსტში ბრძოლას ნიშნავს.
ამ დროისთვის გვერდზე მხოლოდ 11 Facebook პოსტია გამოქვეყნებული. თავდაპირველი პოსტები ძირითადად პროპაგანდის და დეზინფორმაციის მშრალ განმარტებებს დაეთმო. ასევე, სტრატკომის გვერდმა 18 თებერვალს გამოაქვეყნა დონალდ ტრამპის 2017 წლის „ტვიტი“, სადაც ის ყალბი ამბების გამავრცელებელ მედიასაშუალებებზე წერს: „ყალბი ინფორმაციის გამავრცელებელი მედიასაშუალებები კონტროლს აღარ ექვემდებარებიან. ისინი ყველაფერს იზამენ და იტყვიან ყურადღების მისაქცევად“. ნაკლებ სავარაუდოა, რომ პრეზიდენტი ტრამპი ამ „ტვიტში“ რუსულ დეზინფორმაციას გულისხმობდა, თუმცა რომც ეგულისხმა, აღნიშნული გზავნილი რუსული პროპაგანდის წინააღმდეგ ქართული საზოგადოების მედეგობას რა კუთხით გაზრდიდა, გაუგებარია.
თავდაცვის სტრატკომის ოფიციალურ Facebook-გვერდზე 19 თებერვალს გამოქვეყნდა ვიდეორგოლი, რომელშიც თავდაცვის სამინისტრო ხელისუფლებისადმი კრიტიკულად განწყობილ მედიასაშუალებებს (მთავარი არხი, ტვ პირველი და ფორმულა) დეზინფორმაციის გავრცელებაში ადანაშაულებს. აღნიშნულმა მედიასაშუალებებმა ირაკლი ღარიბაშვილის მინისტრად დანიშვნის შემდეგ კომპანია „სერპანტინის“ მიერ მოგებულ სახელმწიფო ტენდერების რაოდენობის ზრდაზე ისაუბრეს. სიუჟეტები, თავის მხრივ, ეყრდნობოდა „საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს“ კვლევას.
21 თებერვალს სტრატკომის გვერდმა კიდევ ერთი ვიდეომასალა გამოაქვეყნა, სადაც უკვე მხოლოდ ტელეკომპანია მთავარს უპასუხა და მათ მიერ გაშუქებულ ამბავს ირაკლი ღარიბაშვილის ბაკურიანში, რეკრეაციულ ზონაში, მშენებარე სახლის შესახებ, ასევე დეზინფორმაცია უწოდა. ამის პარალელურად, სტრატკომის მიერ ამ დრომდე გამოქვეყნებულ მასალებში რუსეთიდან მომდინარე მტრულ დეზინფორმაციაზე არაფერი თქმულა. ეს იმის ფონზე, როდესაც საკუთარ სტრატეგიულ დოკუმენტებში თავდაცვის სამინისტრო რუსული დეზინფორმაციის ზრდაზე თავადვე საუბრობს. სამინისტროს მხრიდან სოციალურ ქსელში სტრატეგიული კომუნიკაციისას რუსულ დეზინფორმაციაზე არსაუბარი და მეორე მხრივ, პოლიტიკური მიზნებით ხელისუფლებისადმი კრიტიკული მედიის დეზინფორმატორებად გამოცხადება, საზოგადოების კიდევ უფრო მეტ პოლარიზებას იწვევს და საერთო არაფერი აქვს მტრული დეზინფორმაციის წინააღმდეგ მოსახლეობის იმუნიტეტის ზრდასთან. თავად მაუწყებლების მიერ გამოქვეყნებული მასალის დეზინფორმაციად შეფასების ნაწილიც სადავოა. მაგალითად, ევროკავშირის დეზინფორმაციის წინააღმდეგ შემუშავებული სამოქმედო გეგმა დეზინფორმაციის განმარტებაში არ გულისხმობს გაშუქებისას დაშვებულ შეცდომებსა და გამოკვეთილად მიკერძოებულ გაშუქებას. შესაბამისად, თავდაცვის სამინისტრო რომც თვლიდეს ზემოაღნიშნული მედიასაშუალებების სიუჟეტებს მიკერძოებულად, მათი დეზინფორმაციად შეფასება ევროკავშირის მიერ შემუშავებულ დეზინფორმაციის განმარტებაში არ ჯდება.
საქართველო წლებია რუსული მავნე ზეგავლენის სამიზნეა, რომელიც მისი მხრიდან სხვადასხვა პოლიტიკური, ეკონომიკური, კიბერ თუ სამხედრო ინსტრუმენტებით ხორციელდება. 20 თებერვალს ცნობილი გახდა, რომ 28 ოქტომბერს საქართველოს წინააღმდეგ ფართომასშტაბიანი კიბერშეტევის უკან რუსეთის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის მთავარი სამმართველო იდგა. მსგავსი მტრული ქმედებები მოსალოდნელია, რომ კიდევ უფრო გამწვავდება 2020 წლის არჩევნების კონტექსტში. ესტონეთის საგარეო სადაზვერვო სამსახურმა თავის ანგარიში „საერთაშორისო უსაფრთხოება და ესტონეთი 2020“ განაცხადა, რომ რუსეთი 2020 წელს საქართველოს საპარლამენტო არჩევნებში, სავარაუდოდ, ჩაერევა. ამის საპირისპიროდ, თავდაცვის სამინისტროს სტრატკომის Facebook გვერდზე გამოქვეყნებულ მასალებში ვერ მოხვდა პრორუსული და ანტიდასავლური დეზინფორმაციის მაგალითები, ვერც 28 ოქტომბრის კიბერშეტევაში გამოვლენილი „გრუს“ საქმიანობა. როგორც ჩანს, თავდაცვის სამინისტროს სტრატკომისთვის ამ დრომდე მინისტრის „იმიჯზე“ ზრუნვა უფრო პრიორიტეტულია, ვიდრე რუსეთიდან მომდინარე გამოწვევებზე საზოგადოებასთან კომუნიკაცია.
1.თავდაცვის ყოფილი მინისტრის, თინა ხიდაშელისა და თავდაცვის სტრატეგიული კომუნიკაციის დეპარტამენტის ყოფილი ხელმძღვანელის, გიორგი მოლოდინის შეფასებით, აღნიშნული ცვლილებით სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტი შინაარსობრივი დატვირთვით ფაქტობრივად გაუქმდა.
რედაქტორის შენიშვნა: სტატიის თავდაპირველ ნაწილში თავდაცვის სამინისტროს სტრატეგიული კომუნიკაციების სტრუქტურული ერთეულის შექმნის თარიღად მითითებული იყო 2016 წლის 23 სექტემბერი. მკითხველის შენიშვნის შემდეგ, სტატია განახლდა და დაზუსტდა, რომ სამინისტროში სტრატკომის შექმნის თავდაპირველი გადაწყვეტილება თავდაცვის მინისტრის 2015 წლის 13 აგვისტოს ბრძანებით მოხდა. 2016 წლის 23 სექტემბერს სტრატკომის დეპარტამენტი გაუქმდა და ის სამმართველოს სახით შევიდა „სტრატეგიული კომუნიკაციებისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტში“. სტატიის განახლებულ ვერსიას ასევე დაემატა თავდაცვის ყოფილი მინისტრის, თინა ხიდაშელისა და თავდაცვის სტრატკომის ხელმძღვანელის, გიორგი მოლოდინის შეფასება სქოლიოში.

On 2 November 2018, the Government of Georgia announced its decision to launch strategic communications structural units in every ministry. According to the authorities, the rationale behind the creation of the aforementioned bodies was to curb the influence of anti-Western propaganda, raising the population’s awareness in regard to Georgia’s European and Euro-Atlantic integration and the establishment of effective, a coordinated and proactive strategic communications system in the country.
The Ministry of Defence was the only exception vis-à-vis the aforementioned announcement and enacted respective structural changes regarding communication prior to the decision of the Government of Georgia. On 13 August 2015, as per the decree of the then Minister of Defence of Georgia, Tinatin Khidasheli, the Strategic Communications Department was established at the Ministry of Defence as a separate structural entity. The objectives of the Department were defined to inform the public about the issues of NATO integration and NATO-Georgia cooperation as well as the ongoing processes in the Georgian Armed Forces (reforms, exercises, official meetings, visits, etc.).
On 23 September 2016, the then Minister of Defence, Levan Izoria, “on the grounds of reorganisation in the Ministry,” revoked the 2015 decree on the establishment of the Strategic Communications Department. Following that decision, the Minister transformed the Strategic Communications Department into a division and incorporated it into a new department – the Department of Strategic Communications and Public Relations. [1]
The tasks of the joint Strategic Communications and Public Relations Department were as follows: Increasing public understanding of NATO integration and Georgia-NATO cooperation, the elaboration of communications instruments and products, informational campaigns, the preparation and dissemination of relevant materials and relations with the public and the mass media, including the preparation of press releases as well as information and visuals for media representatives and their dissemination through mass media outlets.
The Ministry of Defence has been one of the first bodies which acknowledged the Kremlin’s “soft power” instruments as Georgia’s security challenge in its 2017-2020 Strategic Defence Review. According to the document: “The Kremlin will particularly focus on reinforcing the elements of its soft power to ensure the weakening of state institutions, the strengthening of pro-Russian civil and political movements and discrediting the pro-Western foreign policy agenda.”
The Ministry of Defence’s 2017-2020 Communication Strategy also highlights the hybrid threats coming from Russia: “The number of pro-Russian non-governmental organisations and media outlets opposing Euro-Atlantic integration is significantly growing in the information space. Their goal is to discredit state institutions, among them the Ministry of Defence, which is one of the most important institutions aimed at defending the sovereignty of the country and its Euro-Atlantic integration. To fight this, the Ministry of Defence aimed to have proactive communication with the public through traditional media (TV, radio, newspapers) together with social networks (Facebook, Twitter) and online media outlets. Naturally, it is one of the most important obligations of the Strategic Communications Department to fulfil these functions. Although the 2017 Communications Strategy also implied communications through social networks, the Facebook page of the Ministry of Defence StratCom was only created on 5 February 2020. The page description reads that one of the primary objectives of the Strategic Communications and Public Relations Department of the Ministry of Defence is fighting against disinformation and fake news. This, according to the strategy of the Ministry of Defence, is a fight against Russian hybrid threats and it maligning disinformation campaigns.
Only 11 Facebook posts have been published until now. The initial posts were mostly crisp explanations of propaganda and disinformation. In addition on 18 February 2020, the StratCom Facebook page published Donald Trump’s 2017 tweet: “The Fake News media is officially out of control. They will do or say anything in order to get attention.” However, it is less likely that President Trump meant Russian disinformation in his tweet. Although even if he did mean this, it is still unclear how that message would have contributed to Georgian public’s resilience vis-à-vis Russian propaganda.
On 19 February 2020, a video was published on StratCom’s official Facebook page where the Ministry of Defence accuses those media outlets which are critical of the government (Mtavari, TV Pirveli and Formula) of spreading disinformation. The aforementioned media outlets have talked about the growing number of tenders awarded to the Serpantin company after Irakli Gharibashvili’s appointment as the Minister of Defence. The broadcasts, in turn, were based on Transparency International Georgia’s research study.
On 21 February 2020, StratCom published another video where they only responded to TV Mtavari and stated that Mtavari’s report on Irakli Gharibashvili’s house under construction in Bakuriani’s recreational zone was also disinformation. At the same time, there has thus far been nothing about Russia’s hostile disinformation in the materials published by StratCom. And this is taking place against the backdrop of the Ministry of Defence’s highlighting the growing Russian disinformation in its strategic documents. The decision of the Ministry of Defence to say nothing about Russian disinformation during the strategic communications through social networks whilst, on the other hand, proclaiming that the media which is critical of the government is spreading disinformation leads to even more of a polarisation of the public and has nothing to do with boosting the population’s immunity against hostile disinformation. The assessment of the aforementioned TV reports as disinformation is also controversial. For instance, the European Union’s Action Plan Against Disinformation in its definition of disinformation does not include inadvertent errors or clearly identified partisan news and commentary. Therefore, even if the Ministry of Defence considers the stories of the aforementioned media as biased, indicating them as disinformation does not fit into the EU’s definition of disinformation.
Georgia has been a target of Russia’s maligning influence for years and this is being carried out by a variety of political, economic, cyber or military tools. On 20 February 2020, it was revealed that the Main Intelligence Directorate (GRU) of the General Staff of the Russian Armed Forces was behind the large-scale cyber-attack perpetrated against Georgia on 28 October 2019. It is expected that such hostile actions will become even more serious within the context of the 2020 elections. Estonia’s Foreign Intelligence Service, in its report – International Security and Estonia 2020 – stated that Russia is likely to interfere in Georgia’s 2020 parliamentary elections. Against this backdrop, examples of pro-Russian and anti-Western disinformation, including the GRU’s involvement in the 28 October cyber-attack did not make it into the materials published by StratCom. It seems that until now, it is of a higher priority for StratCom to take care of the Minister’s “image” rather than having communication with the public on the challenges coming from Russia.
1. According to the former Minister of Defence, Tinatin Khidasheli, and the former head of the Strategic Communications Department, Giorgi Molodini, those changes resulted in essentially abolishing the Strategic Communications Department.
Editor’s Note: In the initial version of the article, published on 23 September 2016 was indicated as the date of the establishment of the structural unit of strategic communications of the Ministry of Defence. After a reader’s comment, the article was updated and ascertained that the initial decision for launching StratCom at the Ministry of Defence was made following the Minister’s decree of 13 August 2015. On 23 September 2016, the Strategic Communications Department was abolished and it was incorporated as a division within the Department of Strategic Communications and Public Relations. The updated version of the article also includes comments from the former Minister of Defence, Tinatin Khidasheli, and the former Head of the Strategic Communications Department, Giorgi Molodini, in the footnote.