რეზიუმე: ნიკა მელიას განცხადების დასაზუსტებლად პარტია „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობას“ დავუკავშირდით. მათი განმარტებით, პოლიტიკოსი სახელმწიფო ბიუჯეტის 2012 წლის შრომის ანაზღაურების მუხლს, 2020 წლის შესაბამის გეგმიურ მაჩვენებელთან ადარებს. 2020 წელს, 2012 წელთან შედარებით, შრომის ანაზღაურების მუხლი 526 მლნ ლარით გაიზარდა.
ბიუროკრატიული ხარჯების დასახელებული მაჩვენებლები უშუალოდ ბიუროკრატების კეთილდღეობასა და ფუფუნებაზე დახარჯულ ხარჯებს არ ასახავს. აღნიშნული მონაცემები ისეთ მუხლებს ითვალისწინებს, როგორიცაა ქვეყნის ჯარის, პენიტენციური უწყებების, პოლიციის შენახვისთვის საჭირო ხარჯები, მასწავლებელთა და ექიმების ხელფასები და ა.შ. იმისთვის, რომ წლების მიხედვით ბიუჯეტის ხარჯების ცვლილების ტენდენცია გაანალიზდეს, საჭიროა მისი ფარდობითი მაჩვენებლების შედარება და არა ნომინალურ მაჩვენებლებზე დაყრდნობით ანალიზი. ამის მიზეზი ისაა, რომ წლების მანძილზე სახელმწიფო ბიუჯეტის მოცულობის ნომინალური მაჩვენებლები იზრდება და შესაბამისად, ბიუროკრატიული ხარჯების ნომინალური მაჩვენებლებიც იზრდება. საბიუჯეტო ხარჯების ნომინალური მაჩვენებლების ზრდის მეორე მიზეზი ინფლაციაა.
ადმინისტრაციული ხარჯების ანალიზისას განხილულ უნდა იქნას არა მხოლოდ შრომის ანაზღაურების მუხლი, არამედ შრომის ანაზღაურებისა და საქონლისა და მომსახურების მუხლების ჯამები. აღნიშნული მუხლები წმინდა ბიუროკრატიული ხარჯების (აღმასრულებელი და წარმომადგენლობითი ორგანოების საქმიანობის უზრუნველყოფა) გარდა, საჯარო სექტორში დასაქმებულთა ხელფასებს, ასევე მათი ფუნქციების განხორციელებისთვის საჭირო საქონლისა და მომსახურების შეძენას მოიცავს. მიუხედავად იმისა, რომ ნაერთი ბიუჯეტის აბსოლუტური მაჩვენებლები ზრდადია და 2020 წლის ადმინისტრაციული ხარჯების გეგმიური აბსოლუტური მაჩვენებელი, 2012 წლის მაჩვენებელს დაახლოებით 1 მლრდ ლარით აღემატება, ფარდობითი მაჩვენებელი, როგორც მთლიან შიდა პროდუქტთან, ასევე ბიუჯეტის მთლიან ხარჯებთან, კლებადი ტენდენციით ხასიათდება. 2020 წლის ადმინისტრაციული ხარჯების ფარდობითი მაჩვენებელი მშპ-სთან, 2012 წელთან შედარებით, 2.5 პროცენტული პუნქტით, ხოლო ადმინისტრაციული ხარჯების ფარდობითი მაჩვენებელი ნაერთი ბიუჯეტის ხარჯებთან 6.6 პროცენტული პუნქტით ნაკლებია. ასევე, ნაკლებია უშუალოდ შრომის ანაზღაურების მუხლის ფარდობითი მაჩვენებელიც: მშპ-სთან - 0.8 პროცენტული პუნქტით, ხოლო ბიუჯეტის ხარჯებთან მიმართებით - 2.2 პროცენტული პუნქტით.
„მთავარი არხის“ პირდაპირ ეთერში, პარტია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ პოლიტიკური საბჭოს თავმჯდომარემ ნიკა მელიამ განაცხადა: 525 მლნ ლარით მეტს ხარჯავს ბიუროკრატიაში [მთავრობა]. როგორც პარტია „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობაში“ დაგვიზუსტეს, პოლიტიკოსი სახელმწიფო ბიუჯეტის 2012 წლის შრომის ანაზღაურების მუხლს 2020 წლის შესაბამის გეგმიურ მაჩვენებელთან ადარებს. 2012 წელს, შრომის ანაზღაურების მუხლის მთლიანი ასიგნებები 1.04 მლრდ ლარით განისაზღვრა, ხოლო 2020 წლის გეგმიური მაჩვენებელი დაახლოებით 1.57 მლრდ ლარს შეადგენს. შესაბამისად, მათ შორის სხვაობა დაახლოებით 526 მლნ ლარია.
ბიუროკრატიული ხარჯების დასახელებული მაჩვენებლები უშუალოდ ბიუროკრატების კეთილდღეობასა და ფუფუნებაზე დახარჯულ თანხებს არ ასახავს. აღნიშნული მონაცემი ისეთ მუხლებს ითვალისწინებს, როგორიცაა ქვეყნის ჯარის, პენიტენციური უწყებების, პოლიციის შენახვისთვის საჭირო ხარჯები, მასწავლებელთა და ექიმების ხელფასები და ა.შ. მათი ანაზღაურების ზრდა, ბუნებრივია, შრომის ანაზღაურების მუხლის ზრდაში აღირიცხება. შესაბამისად, აღნიშნულ განცხადებაში კონკრეტიკის ნაკლებობა შთაბეჭდილებას ტოვებს, რომ დასახელებული თანხები მხოლოდ ბიუროკრატიას, ამ სიტყვის უარყოფითი მნიშვნელობით, ხმარდება.
გარდა ზემოთ აღნიშნულისა, იმისთვის, რომ წლების მიხედვით ბიუჯეტის ხარჯების ცვლილების ტენდენცია გაანალიზდეს, საჭიროა ფარდობითი მაჩვენებლების შედარება და არა ნომინალურ მაჩვენებლებზე დაყრდნობით ანალიზი. ამის მიზეზი ისაა, რომ წლების მანძილზე იზრდება სახელმწიფო ბიუჯეტის მოცულობის ნომინალური მაჩვენებლები და შესაბამისად, იზრდება ბიუროკრატიული ხარჯების აბსოლუტური მაჩვენებლებიც. საბიუჯეტო ხარჯების ნომინალური მაჩვენებლების ზრდის მეორე მიზეზი ინფლაციაა. კონკრეტულად, ყოველწლიურად ფასების დონის ზრდიდან გამომდინარე, ერთი და იმავე მოცულობის საქონლის და მომსახურების შეძენას 2012 წელს უფრო ნაკლები თანხა სჭირდებოდა, ვიდრე დღეს. უცვლელად ვერ შენარჩუნდება საჯარო სექტორში დასაქმებულ პირთა შრომის ანაზღაურებაც და მაკროეკონომიკური პარამეტრების ცვლილებასთან ერთად მისი ზრდა ობიექტური აუცილებლობაა, რაც ასევე ზრდის ადმინისტრაციული ხარჯების ნომინალურ მაჩვენებელს.
ადმინისტრაციული ხარჯების ანალიზისას განხილულ უნდა იქნას არა მხოლოდ შრომის ანაზღაურების მუხლი, არამედ შრომის ანაზღაურებისა და საქონლისა და მომსახურების მუხლების ჯამები. აღნიშნული მუხლები წმინდა ბიუროკრატიული ხარჯების (აღმასრულებელი და წარმომადგენლობითი ორგანოების საქმიანობის უზრუნველყოფა) გარდა, მოიცავს საჯარო სექტორში დასაქმებულთა ხელფასებს, ასევე, მათი ფუნქციების განხორციელებისთვის საჭირო საქონლისა და მომსახურების შეძენას. ნაერთი ბიუჯეტი სახელმწიფო, ავტონომიური რესპუბლიკების და თვითმმართველი ერთეულის ბიუჯეტების კონსოლიდირებულ მაჩვენებლებს აერთიანებს. ხოლო, ნაერთი ბიუჯეტის ადმინისტრაციული ხარჯები კი მათ მიერ შრომის ანაზღაურების, საქონლის და მომსახურებისთვის გაწეული ხარჯებია. შესაბამისად, ნაერთი ბიუჯეტის მაჩვენებლების გაანალიზებაა უპრიანი.
გრაფიკი 1: ადმინისტრაციული ხარჯების დინამიკა 2012-2020 წლებში, მლნ ლარი
მიუხედავად იმისა, რომ ნაერთი ბიუჯეტის აბსოლუტური მაჩვენებლები ზრდადია და 2020 წლის ადმინისტრაციული ხარჯების გეგმიური აბსოლუტური მაჩვენებელი, 2012 წლის მაჩვენებელს დაახლოებით 1 მლრდ ლარით აღემატება, ფარდობითი მაჩვენებელი, როგორც მთლიან შიდა პროდუქტთან, ასევე ბიუჯეტის მთლიან ხარჯებთან, კლებადი ტენდენციით ხასიათდება. ადმინისტრაციული ხარჯების ფარდობითი მაჩვენებელი მშპ-სთან, 2012 წელთან შედარებით 2.5 პროცენტული პუნქტით, ხოლო ადმინისტრაციული ხარჯების ფარდობითი მაჩვენებელი ნაერთი ბიუჯეტის ხარჯებთან 6.6 პროცენტული პუნქტით ნაკლებია. ასევე, ნაკლებია უშუალოდ შრომის ანაზღაურების მუხლის ფარდობითი მაჩვენებელიც: მშპ-სთან - 0.8 პროცენტული პუნქტით, ხოლო ბიუჯეტის ხარჯებთან მიმართებით - 2.2 პროცენტული პუნქტით.

The aforementioned figures about bureaucratic expenses do not reflect the funds spent on the well-being and the luxury of bureaucrats per se and they envision important components such as the necessary expenses for the military, penitentiary, police, teachers, doctors, etc. In order to analyse the changes in the budget expenses over the years it is necessary to compare relative figures instead of doing an analysis based on nominal figures. The reason behind this is that the state budget’s nominal figures are growing over the years and, therefore, nominal figures for bureaucratic expenses also follow suit. The second reason behind the growth of the nominal figures for budget expenses is inflation.
An analysis of administrative expenses requires not only the labour remuneration component but the total sum of the labour remuneration and goods and services components. These components, in addition to purely bureaucratic expenses (activities of executive and representative organs), include the salaries of public sector employees as well as the purchase of goods and services required to carry out their functions. Although the common budget’s absolute figures are growing and the planned absolute figure for the 2020 administrative expenses exceeds the 2012 figure by nearly GEL 1 billion, the relative figures both as part of the gross domestic product (GDP) and as part of the total budget expenses have a decline trend. The administrative expenses to GDP ratio decreased by 2.5 percentage points as compared to the 2012 figure whilst the administrative expenses to the common budget expenses ratio decreased by 6.6 percentage points. In addition, the relative figure for the labour remuneration component also declines – the labour remuneration to GDP ratio by 0.8 of a percentage point and the labour remuneration to budget expenses ratio by 2.2 percentage points.
On air on Mtavari TV, United National Movement member, Nika Melia, stated:  “The government spends GEL 525 million more on bureaucracy.”
Above all, of note is that the aforementioned figures vis-à-vis bureaucratic expenses do not reflect the funds spent on the well-being and luxury of bureaucrats per se and they envision important budget lines such as necessary expenses for the military, penitentiary, police, teachers, doctors, etc. The growth of their wages is naturally reflected in the growth of the labour remuneration component. Therefore, the lack of specifics in this statement leaves the impression that the growth of the salaries of individuals in certain professions is negative and it is analysed through the lenses of bureaucracy.
Apart from the aforementioned, in order to analyse changes in budget expenses over the years it is necessary to compare relative figures instead of doing an analysis based on nominal figures. The reason behind this is that the state budget’s nominal figures are growing over the years and, therefore, the nominal figures of bureaucratic expenses also follow suit. The second reason behind the growth of the nominal figures for budget expenses is inflation. In particular, given the annual rise in the level of prices, less money was needed to purchase similar volumes of trade and services in 2012 as compared to the present day. The labour remuneration of those employed in the public sector cannot be kept unchanged and in light of the changing macroeconomic parameters, the growth of their wages is an objective necessity which also contributed to the increase of the nominal figure for administrative expenses.
An analysis of administrative expenses requires not only the labour remuneration component but the total sum of the labour remuneration and goods and services components. These components, on top of purely bureaucratic expenses (activities of executive and representative organs), include the salaries of public sector employees as well as the purchase of the goods and services required to carry out their functions. The common budget incorporates the consolidated figures of the state, autonomous republic and self-governing unit budgets whilst the common budget’s administrative expenses are the expenses for their labour remuneration and goods and services. Therefore, it is appropriate to analyse the common budget’s figures.
Graph 1: Dynamic of Administrative Expenses in 2012-2020, GEL Million
Although the absolute figures are increasing and the planned absolute figure for the administrative expenses for 2020 exceeds the 2012 figure by nearly GEL 1 billion, the relative figures both as a part of the gross domestic product (GDP) and as a part of the total budget expenses have a decline trend. The administrative expenses to GDP ratio decreased by 2.5 percentage points as compared to the 2012 figure whilst the administrative expenses to common budget expenses ratio decreased by 6.6 percentage points. In addition, the relative figure for the labour remuneration component also declines – the labour remuneration to GDP ratio by 0.8 of a percentage point and the labour remuneration to budget expenses ratio by 2.2 percentage points.