მსოფლიო ახალი კორონავირუსის პანდემიას ებრძვის. ინფიცირებულთა რაოდენობა შესაძლოა, გაცილებით მეტი იყოს, ვიდრე დადასტურებული შემთხვევების რაოდენობა. პანდემიასთან ბრძოლის შესაბამისი სტრატეგიის განსაზღვრისთვის, მნიშვნელოვანია, რეალური ეპიდემიოლოგიური ვითარების ცოდნა. ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაცია, ასევე ჯანდაცვის სპეციალისტების დიდი ნაწილი და რიგი ქვეყნები თანხმდებიან, რომ ფართომასშტაბიანი გამოკვლევის, ე.წ. აგრესიული ტესტირების გარეშე, პანდემიის შეჩერება შეუძლებელია. [1]
COVID-19 ახალი კორონავირუსით (SARS-CoV-2) გამოწვეული ინფექციაა. მისი დიაგნოსტირება პოლიმერაზული ჯაჭვური რეაქციის (პჯრ/PCR) მეთოდით ან/და სწრაფი ტესტით, SARS-CoV-2-ის, ანტიგენის ან ანტისხეულების განსაზღვრით არის შესაძლებელი.
პჯრ (PCR) ტესტირება
პოლიმერაზული ჯაჭვური რეაქციის მეთოდით ცხვირ-ხახის ნაცხში SARS-CoV-2-ის რნმ-ის [2] განსაზღვრა ხდება. პჯრ დიაგნოსტირება მხოლოდ მაღალტექნოლოგიურ ლაბორატორიებშია შესაძლებელი. საქართველოში COVID-19-ის დიაგნოსტირება პჯრ მეთოდით ხორციელდება. ამ ეტაპზე კი, პჯრ ტექნოლოგიაზე დაფუძნებული ტესტირება ლუგარის ლაბორატორიაში, თბილისის ინფექციურ საავადმყოფოში, ბათუმისა და ქუთაისის ლაბორატორიებში ხდება. პჯრ ტექნოლოგიით დიაგნოსტირებას ყველაზე დიდი დრო სჭირდება, დაახლოებით 4 საათი. თუმცა შედარებით სწრაფი პჯრ ტესტებიც არის.
აღსანიშნავია, რომ 24 მარტს, საქართველომ ჩინეთიდან საჩუქრად 1 000 პჯრ ტესტი მიიღო, რომლის მეშვეობით პასუხის დადგენა 1.5 საათშია შესაძლებელი. აღნიშნულ ტესტებს მარნეულის მოსახლეობის გამოკვლევისთვის იყენებენ.
ანტიგენის განმსაზღვრელი სწრაფი ტესტები
ანტიგენზე დამყარებული სწრაფი ტესტით, ზემო სასუნთქი გზებიდან აღებულ ნაცხში, SARS-CoV-2-ის ანტიგენის [3] განსაზღვრა ხდება. მისი პასუხი დაახლოებით 15 წუთშია. აღსანიშნავია, რომ სამხრეთ კორეა, მასობრივი კვლევებისთვის, სწორედ ანტიგენზე დამყარებულ სწრაფ ტესტებს იყენებს.
ანტისხეულების განმსაზღვრელი სწრაფი ტესტები
ამ ტიპის სწრაფი ტესტით სისხლში SARS-CoV-2-ის საწინააღმდეგო ანტისხეულების [4] გამოვლენა ხდება. აღნიშნული სწრაფი ტესტით შესაძლებელია განისაზღვროს IgM [5], რომელიც დაავადების აქტიურ ფაზას აჩვენებს, ასევე IgG [6], რომელიც გადატანილ ინფექციას აჩვენებს. ტესტის პასუხი დაახლოებით 15-20 წუთშია.
IgM სისხლში დაავადებიდან დაახლოებით მე-5 დღეს ან შემდეგ ჩნდება, რაც ნიშნავს, რომ ანტისხეულების განმსაზღვრელი სწრაფი ტესტით ინფექციის დადგენა საწყის ეტაპზე ვერ ხდება. ამიტომაც სწრაფი ტესტის სანდოობაზე ხშირად არის კითხვის ნიშნები. ერთ-ერთი უახლესი კვლევის თანახმად, სიმპტომების გამოვლენიდან 5.5 დღის შემდეგ, პჯრ (PCR) კვლევასთან შედარებით, სწრაფი ტესტის მგრძნობელობა (IgM-ის განსაზღვრა სისხლში), უფრო მაღალი აღმოჩნდა.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოში უკვე დაიწყო ვირუსის შიდა გავრცელება. ფართომასშტაბიანი/მასობრივი კვლევებისთვის ქვეყანაში სწრაფი ტესტების შემოტანა/გამოყენება მნიშვნელოვანია. დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის დირექტორმა ამირან გამყრელიძემ, TV პირველის ეთერში განაცხადა, რომ ქვეყანას უნდა ჰქონდეს სამივე ტიპის ტესტი, მაგრამ უმთავრესი პჯრ დიაგნოსტირებაა.
უახლოეს მომავალში საქართველოში სამივე მეთოდით ტესტირება დაიწყება
1 აპრილს, საქართველოში COVID-19-ის ტესტირების ახალი ალგორითმი დამტკიცდა, რომელიც ტესტირების ჩატარების მეთოდსა და შესაბამის ჯგუფებს განსაზღვრავს. ალგორითმში ახალ კორონავირუსზე ტესტირებას დაქვემდებარებულ პაციენტთა სამი ჯგუფია გათვალისწინებული, ესენია: სიმპტომური პაციენტები, პაციენტები ცხელების სიმპტომებით და მაღალი რისკის ჯგუფები (დაინფიცირებულთან კონტაქტში მყოფი პირები; სამედიცინო პერსონალი; ორგანიზებულ ინსტიტუციურ დაწესებულებაში მომუშავე პირები).
ახალი ალგორითმის მიხედვით, უახლოეს მომავალში, COVID-19-ის დიაგნოსტირებისთვის ანტისხეულებზე და ანტიგენებზე დამყარებული სწრაფი ტესტების გამოყენება დაიწყება. თუმცა ძირითადი სტანდარტი კვლავ პჯრ მეთოდით დიაგნოსტირება იქნება.
სწრაფი ტესტების რა რესურსი აქვს ქვეყანას?
ჯანდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, ამ ეტაპზე საქართველოს ანტისხეულებზე დამყარებული 4 000 სწრაფი ტესტი აქვს; ანტიგენზე დამყარებული 2 000 სწრაფი ტესტი, რომელსაც სჭირდება ანალიზატორი (რაც ნიშნავს, რომ ტესტირებისთვის საჭიროა ლაბორატორია). უახლოეს პერიოდში, ქვეყანაში, ანტიგენზე დამყარებული 2 000 სწრაფი ტესტი შემოვა, რომელიც ანალიზატორს არ საჭიროებს.
ამასთან, თიბისი ბანკმა, პროგრამის #თიბისიშენთვის ფარგლებში, COVID-19-ის 10 000 სწრაფი ტესტი შეიძინა, რომელსაც ჯანდაცვის სამინისტროს გადასცემს. თიბისის ცნობით, ტესტები საქართველოში უახლოეს დღეებში იქნება.
აღსანიშნავია, რომ 27 მარტს, COVID-19-ის 215 000 სწრაფი ტესტის [7] შეძენაზე ჩინურ კომპანიასთან ხელშეკრულება გაუქმდა. ჯანდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, სამხრეთ კორეასთან და ჩინეთთან სწრაფი ტესტების შეძენაზე მოლაპარაკებები მიმდინარეობს.
უნდა ითქვას, რომ არსებული ტესტების მარაგი ფართომასშტაბიანი კვლევებისთვის საკმარისი არ არის. თუმცა, ფართომასშტაბიან ტესტირებაზე გადასვლა, დღის წესრიგში, ჯერ არც დგას. ამ ეტაპზე, მკაცრად არის განსაზღვრული ის ჯგუფები, ვისაც COVID-19-ის ტესტირება ჩაუტარდება.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. იხილეთ ამ თემაზე, ფაქტ-მეტრის სტატია
2. ვირუსის გენომი
3. გენეტიკურად უცხო სხეული
4. ანტისხეული არის იმუნოგლობულინური ცილა, რომელიც ორგანიზმში მოხვედრილი ანტიგენების საწინააღმდეგოდ წარმოიქმნება

The world is fighting the novel coronavirus pandemic. The number of infected individuals could be much higher as compared to the officially confirmed cases. To have a proper strategy for fighting the pandemic, it is important to know the real epidemiological situation. The World Health Organisation, many health professionals and some countries agree that without large-scale testing; that is, aggressive testing, it is impossible to contain the pandemic.[1]
COVID-19 is an infection caused by the novel coronavirus (SAES-CoV-2). The infection can be diagnosed by the polymerase chain reaction (PCR) method or/and rapid tests for detecting antigens and antibodies of the SARS-CoV-2.
PCR Tests
The polymerase chain reaction method detects RNM[2] of SARS-CoV-2 from nasal and throat swabs. A PCR diagnosis is possible in high-tech laboratories only. Georgia uses the PCR method for the diagnosis of COVID-19. At this stage, PCR-based tests are done at the Lugar Laboratory, Tbilisi Hospital for Infectious Diseases as well as in Batumi and Kutaisi laboratories. PCR technology diagnostics is the most time-consuming and takes nearly four hours; however, relatively fast PCR tests are also available.
Of note is that on 24 March, Georgia received 1,000 PCR test kits from China as a gift. These test kits allow having results in 1.5 hours and they are being used to test Marneuli’s population.
Rapid Antigen Tests
Rapid antigen tests detect antigens[3] of the SARS-CoV-2 from upper respiratory tract swabs and give results in 15 minutes. Of note is that South Korea uses rapid antigen tests for mass testing.
Rapid Antibody Tests
The rapid antibody test detect antibodies[4] neutralising SARS-CoV- in the blood. This test also allows detecting the IgM[5] which shows the acute phase of the disease and IgG[6] which shows a past infection. The test gives results in approximately 15-20 minutes.
The IgM appears in blood in five days after catching the disease which means that a rapid antibody test cannot detect the infection at the initial phase. Therefore, the reliability of rapid tests is often questioned. According to one the latest research studies, the rapid test’s detection rate (detecting IgM in blood) was higher as compared to the PCR test five-and-a-half days after showing symptoms.
Of note is that Georgia already has internal transmission cases in the country. The purchase/use of rapid tests is important for large-scale/mass testing. The Director of the National Centre for Disease Control and Public Health, Amiran Gamkrelidze, on air on TV Pirveli stated that country should have all three types of tests but the PCR diagnostic remains the most important one.
Georgia Will Start Using All Three Testing Methods in the Nearest Future
On 1 April 2020, a new algorithm of COVID-19 testing was approved in Georgia. This new algorithm defines the testing method and the relevant test groups. The algorithm envisions three groups of patients who would be subject to the novel coronavirus testing: patients with symptoms, patients with fever and high-risk groups (people who had contact with an infected person, health workers, people employed in institutional establishments).
According to the new algorithm, the using of the rapid antibody and antigen tests will start in the nearest future. However, the PCR method will remain as a main standard.
What is Georgia’s Resource for Rapid Tests?
According to the information of the Ministry of Healthcare, Georgia currently has 4,000 rapid antibody tests and 2,000 rapid antigen tests which require an analyser device (which means that a laboratory is needed for testing). The country will soon receive 2,000 rapid antigen tests which do not require an analyser device.
In addition, as a part of #TBCforyou programme, TBC Bank has purchased 10,000 rapid tests for COVID-19 diagnosis which will be delivered to the Ministry of Health. As stated by TBC representatives, tests will be shipped to Tbilisi in the upcoming days.
Of note is that on 27 March, a contract was cancelled with a Chinese company for the purchase of 215,000 rapid tests.[7] According to the information of the Ministry of Health, negotiations are in progress with China and South Korea for the purchase of rapid test kits.
We can say that the stock of available test kits is not sufficient for mass testing. However, switching to mass testing has not yet been put on the agenda. Currently, there are strictly defined groups which would be tested for COVID-19.
[1] See FactCheck’s article on this topic.
[2] Virus genome.
[3] A genetically foreign substance.
[4] An antibody is an immunoglobulin protein which is produced by the immune system to neutralise pathogens.