რეზიუმე: ინფრასტრუქტურული პროექტების მიმდინარეობაზე მსჯელობა რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტის შესრულების მაჩვენებლის მიხედვით შეგვიძლია. რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს 2020 წლის ბიუჯეტი 2.071 მლრდ ლარით განისაზღვრა. სამინისტროს მიმდინარე წლის I კვარტლის გეგმა 408.078 მლნ ლარი იყო, შესრულების მაჩვენებელმა 433.9 მლნ ლარი შეადგინა. შესაბამისად, ინფრასტრუქტურის სამინისტროს I კვარტლის გეგმა 106.3%-ით შესრულდა. ასევე, ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მიერ წარმოებული ყველა პროგრამის I კვარტლის გეგმა თითქმის გადაჭარბებით შესრულდა. ყველაზე მასშტაბური პროექტის, ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის ცალკეული მონაკვეთების ბიუჯეტის I კვარტლის გეგმაც თითქმის 100 პროცენტით არის შესრულებული. მიუხედავად ამისა, რადგან ზაზა გაბუნიას განცხადება პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე 22 აპრილს გაჟღერდა და აპრილის თვის შედეგები მხოლოდ მიმდინარე წლის II კვარტლის მონაცემში აისახება, თანაც საგანგებო მდგომარეობაც საქართველოში 21 მატს გამოცხადდა და პანდემიის შედეგების გავლენა ინფრასტრუქტურული პროექტების მიმდინარეობაზე უფრო მკაფიო და ცხადი ასევე 2020 წლის II კვარტალში იქნება, ყოველი ზემოთქმულიდან გამომდინარე, ამ ეტაპზე განცხადებას ვერდიქტის გარეშე ვტოვებთ.
საქართველოს პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკის და ადგილობრივი თვითმმართველობის კომიტეტის თავმჯდომარემ ზაზა გაბუნიამ პარლამენტის სხდომაზე განაცხადა: „არ გაჩერებულა არცერთი მსხვილი ინფრასტრუქტურული პროექტი“. ინფრასტრუქტურული პროექტების მიმდინარეობაზე მსჯელობა რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტის შესრულების მაჩვენებლის მიხედვით შეგვიძლია. რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს 2020 წლის ბიუჯეტი 2.071 მლრდ ლარით განისაზღვრა. სამინისტროს მიმდინარე წლის I კვარტლის გეგმა 408.078 მლნ (ბიუჯეტი კვარტლების მიხედვით იგეგმება, შესაბამისად, ამ ეტაპზე, მხოლოდ I კვარტლის ბიუჯეტის გეგმის შესრულების მონაცემი არსებობს) ლარი იყო, შესრულების მაჩვენებელმა 433.9 მლნ ლარი შეადგინა. შესაბამისად, ინფრასტრუქტურის სამინისტროს I კვარტლის გეგმა 106.3%-ით შესრულდა.
ცხრილი 1: ცალკეული ინფრასტრუქტურული პროგრამების ბიუჯეტის შესრულების მაჩვენებელი I კვარტლის მონაცემის მიხედვით
პროგრამის დასახელება
შესრულება (%)
საგზაო ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესება
295.452
302.206
102.3
217.92
224.931
103.2
წყალგაყვანილობის ინფრასტრუქტურის აღდგენა
45.454
61.308
134.8
რეგიონული და მუნიც.ინფრასტრუქტურის აღდგენა
41.428
44.668
107.8
მყარი ნარჩენების მართვა
7.917
8.01
101.2
იძულებით გადაადგილებულ პირთა მხარდაჭერა
5.301
ზოგადსაგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაცია
11.005
10.966
99.6
მონაცემების მიხედვით, რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მიერ წარმოებული ყველა პროგრამის I კვარტლის გეგმა თითქმის გადაჭარბებით შესრულდა, გამონაკლისი მხოლოდ ზოგადსაგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციის პროგრამაა, სადაც მცირედი ჩამორჩენაა. 2020 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის დონორების დაფინანსებით განსახორციელებელი საინვესტიციო პროექტების, კერძოდ, ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის ცალკეული მონაკვეთების ბიუჯეტის I კვარტლის ათვისება შემდეგნაირი იყო:
ცხრილი 2: ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის ცალკეული მონაკვეთების ბიუჯეტის ათვისება 2020 წლის I კვარტალში
მონაკვეთი
აგარა-ზემო ოსიაური
284 ათასი
281 ათასი
98.9
ზემო ოსიაური-რიკოთი
12.590 მლნ
12.579 მლნ
99.9
სამტრედია-გრიგოლეთი
17.775 მლნ
17.737 მლნ
99.8
ბათუმის ახალი შემოვლითი გზა
16.857 მლნ
21.660 მლნ
128.5
ჩუმათელეთი-ხევი
1.454 მლნ
1.437 მლნ
98.8
ხევი-უბისა
23.630 მლნ
23.613 მლნ
უბისა-შორაპანი
18.100 მლნ
18.087 მლნ
შორაპანი-არგვეთა
87.805 მლნ
90.227 მლნ
102.8
ზესტაფონი-ქუთაისი-სამტრედია
4.262 მლნ
4.236 მლნ
99.4
ქობულეთის ახალი შემოლითი გზა
2.180 მლნ
2.102 მლნ
96.4
როგორც მონაცემებიდან ჩანს, ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის მიმდინარე მონაკვეთების მშენებლობის ბიუჯეტი ყველა შემთხვევაში თითქმის შესრულებულია, ორი მონაკვეთის შემთხვევაში კი, გადაჭარბებითაც.
თუმცა იმისთვის, რომ აპრილის ბოლოსთვის (განცხადება პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე 22 აპრილს გაჟღერდა) ინფრასტრუქტურული პროექტების მიმდინარეობის უწყვეტობაზე ვიმსჯელოთ, ამისთვის უპრიანია 2020 წლის მეორე კვარტლის ინფრასტრუქტურული პროექტების შესრულების მონაცემს დაველოდოთ. ისიც გასათვალისწინებელია, რომ საქართველოში კორონავირუსის პანდემიასთან დაკავშირებით საგანგებო მდგომარეობა 21 მარტს გამოცხადდა. საგანგებო მდგომარეობით ინფრასტრუქტურული პროექტების მიმდინარეობა არ შეზღუდულა, კომპანიებს სამუშაოების წარმოება ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ დადგენილი უსაფრთხოების წესების და რეკომენდაციების გათვალისწინებით შეეძლოთ. თუმცა სამშენებლო მასალების წარმოებაზე შეზღუდვები დაწესდა, რომელიც მხოლოდ 5 მაისს მოიხსნა. შეზღუდვების მოხსნა სამშენებლო მასალის რეალიზაციას არ ეხებოდა და რეალიზაცია მხოლოდ ონლაინრეჟიმში იყო დასაშვები. აქ ასევე გასათვალისწინებელია წარსული წლების გამოცდილებაც, როცა მსხვილი ინფრასტრუქტურული პროექტები (განსაკუთრებით ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის გარკვეული მონაკვეთების მშენებლობა) შეფერხებით მიმდინარეობდა და პროექტების დასრულების ვადები ხშირად ირღვეოდა (იხილეთ: სტატია 1, სტატია 2). ზემოთქმულიდან გამომდინარე, თუ როგორ მიმდინარეობდა ინფრასტრუქტურული პროექტები პანდემიის პირობებში, ნათელი სურათი 2020 წლის მეორე კვარტალში გამოჩნდება. ჩვენ ინფრასტრუქტურული პროექტების მიმდინარეობას თვალს მივადევნებთ და მკითხველს განახლებულ ინფორმაციას მივაწვდით.

Resume:  We can analyse the implementation of infrastructure projects based on the budget execution figures of the Ministry of Regional Development and Infrastructure.
The 2020 budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure is GEL 2.071 billion. The Ministry’s first quarter plan for 2020 was GEL 408.078 million whilst the execution figure was GEL 433.9 million. Therefore, the Ministry’s first quarter plan was executed by 106.3%. In addition, almost all plans of the programs carried out by the Ministry ended in surplus. The first quarter plan of a large infrastructure project – certain sections of the high-speed highway – was also executed by nearly 100%. However, Zaza Gabunia made his statement on 22 April 2020 at the plenary session of the Parliament of Georgia and April data will be reflected in the second quarter figures. Moreover, the state of emergency was declared in Georgia on 21 March 2020 and the impact of the pandemic on project implementation will also become clearer in the second quarter of 2020. Given all of the aforementioned factors, FactCheck leaves the statement without a verdict.
The Chairperson of the Regional Policy and Local Self-Governance Committee of the Parliament of Georgia, Zaza Gabunia, stated at the plenary session of the Parliament of Georgia:  “None of the large infrastructure projects have been stopped.”
We can analyse the implementation of infrastructure projects based on the budget execution figures of the Ministry of Regional Development and Infrastructure.
The 2020 budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure is GEL 2.071 billion. The Ministry’s first quarter plan for 2020 was GEL 408.078 million (the budget is planned by quarters which means that only the first quarter budget’s execution figures are currently available) whilst the execution figure was GEL 433.9 million. Therefore, the Ministry’s first quarter plan was executed by 106.3%.
Table 1:  Separate Infrastructure Programme Budget Execution Figures in the First Quarter of 2020
Programme
Execution (%)
Improvement of Road Infrastructure
295.452
302.206
102.3
High-Speed Highway
217.92
224.931
103.2
Restoration of Water Infrastructure
45.454
61.308
134.8
Restoration of Regional and Municipal Infrastructure
41.428
44.668
107.8
Solid Waste Management
7.917
8.01
101.2
Support of Internally Displaced Persons
5.301
Rehabilitation of General Education Infrastructure
11.005
10.966
99.6
According to the official data, almost all of the plans of the programs carried out by the Ministry of Regional Development and Infrastructure ended in surplus. The only exception is the rehabilitation of the general education infrastructure programme where execution slightly lags behind.
The first quarter budget execution figures of investment projects carried out by 2020 state budget donors; in particular, for certain sections of the high-speed highway were as follows:
Section
Agara-Zemo Osiauri
284,000
281,000
98.9
Zemo Osiauri-Rikoti
12.590 million
12.579  million
99.9
Samtredia-Grigoleti
17.775 million
17.737 million
99.8
Batumi’s new bypass road
16.857 million
21.660 million
128.5
Chumateleti-Khevi
1.454 million
1.437 million
98.8
Khevi-Ubisa
23.630 million
23.613 million
Ubisa-Shorapani
18.100 million
18.087 million
Shorapani-Argveta
87.805 million
90.227 million
102.8
Zestaponi-Kutaisi-Samtredia
4.262 million
4.236 million
99.4
Kobuleti’s new bypass road
2.180 million
2.102 million
96.4
As illustrated by the figures, there are full budget executions in almost all ongoing sections of the high-speed highway and there are also surplus executions for two sections.
However, in order to analyse the continuity of the implementation of infrastructure projects by the end of April (the statement was made on 22 April 2020 at the plenary session of the Parliament of Georgia), it would be appropriate to wait for the second quarter execution figures. Of additional note is that on 21 March 2020 Georgia declared a state of emergency because of the coronavirus pandemic. The state of emergency did not impose restrictions on infrastructure projects and companies were allowed to carry out work in compliance with safety rules and the recommendations issued by the Georgian Ministry of Healthcare. Although, restrictions were imposed on the production of building materials, these restrictions were lifted on 5 May 2020. The lifting of the restrictions does not apply to the trade of building materials and only online purchase is allowed. The experience of the past years when the implementation of large infrastructure projects (in particular, the construction of certain sections of the high-speed highway) were hampered and project deadlines were often not met (see: article 1, article 2) also needs to be taken into account. Given all of the aforementioned, we will be able to see the clear picture of how infrastructure projects were carried out during the pandemic in the second quarter of 2020. FactCheck will continue to keep an eye on the implementation of infrastructure projects and provide our readers with updated information.