ნათია თურნავა: პანდემიის და გლობალური ეკონომიკური კრიზისის მიუხედავად, უცხოური ინვესტიციები [პირდაპირი] ბრიტანეთიდან გაიზარდა.
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრი“, ნათია თურნავას განცხადებას ვერდიქტის გარეშე ტოვებს.
2019 წლის პირველ ორ კვარტალთან შედარებით, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 25.6%-ით არის შემცირებული. აღნიშნული კლების მიზეზად გარკვეულწილად პანდემიით გამოწვეული კრიზისი გვევლინება, თუმცა პანდემიამდეც პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები მკვეთრი კლების ტენდენციით ხასიათდებოდა, რაც მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს.
2020 წლის პირველი ორი კვარტლის მონაცემებით, საქართველოში 410 მლნ აშშ დოლარის პირდაპირი უცხოური ინვესტიცია განხორციელდა, მათ შორის, გაერთიანებული სამეფოდან 131.9 მლნ აშშ დოლარის პირდაპირი უცხოური ინვესტიცია განხორციელდა, რაც წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით 283% ზრდას შეადგენს და მთლიანი ინვესტიციების 32% წარმოადგენს. ახლო წარსულში, პუი-ს დინამიკა გაერთიანებული სამეფოდან როგორც კვარტალურ, ისე წლიურ დონეზე აბსოლუტურ და ფარდობით მაჩვენებლებში, მზარდი ტენდენციით ხასიათდება. განსაკუთრებით მაღალი პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მაჩვენებელი 2015 წელს იყო, 400 მლნ აშშ დოლარი, რამაც მთლიანი წლიური პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების 23% შეადგინა.
აღსანიშნავია, რომ 2020 წლის პირველ ორ კვარტალში, რიგითობის მიხედვით: გაერთიანებული სამეფო (131 მლნ აშშ დოლარი), ნიდერლანდი (67 მლნ აშშ დოლარი), აშშ (48 მლნ აშშ დოლარი) და თურქეთი (44 მლნ აშშ დოლარი) უმსხვილეს ინვესტორ ქვეყნებს წარმოადგენენ.
მიუხედავად იმისა, რომ ინვესტიციების ჯამური მონაცემი მცირდება, ინვესტორი ქვეყნების ნუსხიდან, მუდმივად შეიძლება ისეთი ქვეყნის ამორჩევა, საიდანაც ინვესტიციების შემოსვლის ტენდენცია კონკრეტულ პერიოდში ზრდადია. შესაბამისად, აქცენტის გაკეთება კონკრეტულად იმ ქვეყანაზე ან ქვეყნების ჯგუფზე, სადაც დადებითი ტენდენცია ფიქსირდება და ზოგადი ტენდენციის ყურადღების მიღმა დატოვება, ერთგვარ მანიპულაციას წარმოადგენს (ნაკლებად მნიშვნელოვან, თუმცა ფაქტობრივად სწორ მონაცემზე აპელირებით, მეტად მნიშვნელოვანი მონაცემის გაუარესების გადაფარვის მცდელობა). აღსანიშნავია, რომ მსგავსი მანიპულაციური მიდგომა ნათია თურნავამ ერთგვარ წესად აქცია (ეკონომიკის მინისტრმა აშშ-ს ელჩთან შეხვედრის შემდგომაც ყურადღება უშუალოდ აშშ-დან ინვესტიციების გაზრდილ მოცულობაზე გაამახვილა ყურადღება, მთლიანი ინვესტიციების შემცირებული მაჩვენებელი კი ყურადღების მიღმა დატოვა), თუმცა ვინაიდან მინისტრმა განცხადება უშუალოდ ბრიტანეთის ელჩთან შეხვედრის კონტექსტში გააკეთა, „ფაქტ-მეტრი“ ამ შემთხვევაშიც თავს იკავებს უარყოფითი ვერდიქტისგან და განცხადებას უვერდიქტოდ ტოვებს.
აშშ-ის ელჩთან შეხვედრაზე საქართველოს ეკონომიკის მინისტრმა, ნათია თურნავამ განაცხადა: „კოვიდისა და გლობალური ეკონომიკური კრიზისის მიუხედავად, ბრიტანეთიდან წამოსული უცხოური ინვესტიციები გაიზარდა“.
საქსტატის წინასწარი მონაცემებით, საქართველოში 2020 წლის II კვარტალში 237.8 მილიონი დოლარის მოცულობის პირდაპირი უცხოური ინვესტიცია განხორციელდა, რაც 2019 წლის ანალოგიურ კვარტალთან შედარებით 0.5%-ით (1.2 მლნ აშშ დოლარით) მეტია. რაც შეეხება წლის პირველ ნახევარს, 2020 წლის 6 თვეში ინვესტიციების ჯამურმა მოცულობამ 409.6 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 25.6%-ით ნაკლებია. ინვესტიციების მიმდინარე მოცულობა ბოლო 10 წლის განმავლობაში წლის პირველ ნახევარში შემოსული ინვესტიციების ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია. აღნიშნული კლების მიზეზად გარკვეულწილად პანდემიიდან გამოწვეული კრიზისი გვევლინება, თუმცა პანდემიამდე პერიოდშიც პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მკვეთრი კლების ტენდენცია გამოკვეთილია და მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს.
გრაფიკი 1: პუი-ს დინამიკა კვარტალურად (მლნ აშშ დოლარი)
2020 წლის პირველ და მეორე კვარტლებში გაერთიანებული სამეფოდან 131.9 მლნ აშშ დოლარის პირდაპირი უცხოური ინვესტიცია განხორციელდა, რაც წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით 283% ზრდას შეადგენს და მთლიანი ინვესტიციების 32% წარმოადგენს. როგორც გრაფიკ 2-ზე ჩანს, ახლო წარსულში, პუი-ს დინამიკა გაერთიანებული სამეფოდან როგორც კვარტალურ, ისე წლიურ დონეზე აბსოლუტურ და ფარდობით მაჩვენებლებში, მზარდი ტენდენციით ხასიათდება. წლიური თვალსაზრისით, განსაკუთრებით მაღალი პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მაჩვენებელი 2015 წელს იყო, 400 მლნ აშშ დოლარი, რამაც მთლიანი წლიური პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების 23% შეადგინა.
გრაფიკი 2: პუი-ს დინამიკა გაერთიანებული სამეფოდან, წლიური, პირველი და მეორე კვარტლის მონაცემები (მლნ აშშ დოლარი)
აღსანიშნავია, რომ 2020 წლის პირველ ორ კვარტალში უმსხვილესი ინვესტორი გაერთიანებული სამეფო იყო. 2019-2020 წლის პირველ ორ კვარტალში უმსხვილესი ინვესტორი ქვეყნების სტატისტიკა ცხრილში 1 არის მოცემული.

Natia Turnava: “In spite of the pandemic and the global economic crisis, foreign [direct] investments from the UK have increased.”
Verdict: FactCheck leaves Natia Turnava’s statement WITHOUT A VERDICT.
As compared to the first two quarters of 2019, foreign direct investments in Georgia dropped by 25.6%. The pandemic-induced crisis is to blame to some extent, although foreign direct investments had a sharp decline trend even before the pandemic which poses a significant problem.
As of the first two quarters of 2020, USD 410 million in foreign direct investments were made in Georgia. Of that amount, USD 131.9 million FDI was made from the UK which is a 283% growth as compared to the same period of the previous year and constitutes 32% of the total investments. The FDI dynamic from the UK has maintained an upward trend in the near past both at quarterly and annual levels in absolute and relative figures. The highest amount of FDI from the UK, USD 400 million, was registered in 2015 which constituted 23% of the total annual foreign direct investments in Georgia.
Of note is that as of the first two quarters of 2020, the top four investor countries for Georgia are as follows: the UK (USD 131 million), the Netherlands (USD 67 million), the USA (USD 48 million) and Turkey (USD 44 million).
Although the total amount of investments has been dwindling, one can always pick a certain country from the list of investor countries from where the investment inflow trend is growing at a specific period of time. Therefore, highlighting one particular country or a group of countries with positive trends and overlooking the general trend constitutes a manipulation to some extent (underlining a less significant although factually accurate figure to conceal the deterioration of a more important figure). Of note is that Natia Turnava started to habitually adopt such a manipulative approach (after her meeting with the ambassador of the US to Georgia, the Minister of Economy and Sustainable Development emphasised the increased investments from the US and ignored the decreased amount of total investments). However, given the fact that the Minister made her statement within the context of her meeting with the British ambassador to Georgia, FactCheck again refrains from a negative conclusion and leaves the statement without a verdict.
At a meeting with the British ambassador to Georgia, the Minister of Economy and Sustainable Development, Natia Turnava, stated: “In spite of COVID-19 and the global economic crisis, foreign investments from the UK have increased.”
A foreign direct investment (FDI) implies a resident of one country owning a share in a foreign-based enterprise and carrying out different types of economic operations related to that enterprise. An investor is considered to be a direct one if he has at least a 10% ownership stake in a foreign-based enterprise’s shares or the equivalent of such participation.
In accordance with the preliminary data of the National Statistics Office of Georgia, USD 237.8 million in foreign direct investment was made in Georgia in the second quarter of 2020 which is 0.5% (USD 1.2 million) higher as compared to the same quarters of 2019. In regard to the first half of 2020, the total FDI amounted to USD 409.6 million which is 25.6% less as compared to the same period of the previous year. The current investment volume is the lowest among the first half investment figures of the last decade. The pandemic-induced crisis is to blame for the decrease to some extent, although there was a sharply accentuated trend of dwindling FDI and this poses a significant problem.
Graph 1: FDI Quarterly Dynamic (USD Million)
In the first two quarters of 2020, USD 131.9 million FDI was made from the UK which is a 283% growth as compared to the same period of the previous year and constitutes 32% of the total investments. As illustrated by Graph 1, the FDI dynamic from the UK has maintained an upward trend in the near past both at quarterly and annual levels in absolute and relative figures. Among yearly figures, the highest amount of FDI from the UK, USD 400 million, was registered in 2015 which constituted 23% of the total annual foreign direct investments in Georgia.
Graph 2: FDI Dynamic from the UK – Annual, I Quarter and II Quarter Data (USD Million)
Of note is that as of the first two quarters of 2020, the UK was the largest investor in Georgia. Statistical data of the top investor countries in the first two quarters of 2019 and 2020 are given in Table 1.