საქართველოს პარლამენტის 2013 წლის 14 ივნისის პლენარულ სხდომაზე “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში“ ცვლილებების შეტანის შესახებ საქართველოს პრეზიდენტის მოტივირებული შენიშვნების განხილვის დროს სიტყვით გამოსვლისას, საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენელმა, გიგა ბუკიამ, განაცხადა, რომ ხსენებული კანონპროექტი მხოლოდ თებერვალში არ ყოფილა ინიცირებული „ადვოკატთა ასოციაციის“ მიერ და რომ მისი ინიცირება პარლამენტში ჯერ კიდევ წლინახევრის წინ მოხდა, როდესაც „ნაციონალური მოძრაობა” იყო უმრავლესობაში. თუმცა, მისი თქმით, იმ პერიოდში ამ კანონოპროექტის არცერთი პუნქტი არ ყოფილა გაზიარებული, მაშინ როცა ამჟამინდელმა უმრავლესობამ იგი გაიზიარა და სრულად დაუჭირა მხარი.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა, გაიზიარა თუ არა წინა მოწვევის პარლამენტმა „საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის“ მიერ „საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში“ წარმოდგენილი ცვლილებების პროექტი და რამდენად „გაიზიარა და სრულად დაუჭირა მას მხარი“ ახალი მოწვევის პარლამენტმა.
საქართველოს კონსტიტუციის 67-ე მუხლის თანახმად,
„საკანონმდებლო ინიციატივის უფლება აქვს საქართველოს პრეზიდენტს, მხოლოდ განსაკუთრებულ შემთხვევებში მთავრობას, პარლამენტის წევრს, საპარლამენტო ფრაქციას, პარლამენტის კომიტეტს, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლეს წარმომადგენლობით ორგანოებს, არანაკლებ 30 000 ამომრჩეველს“. ამდენად,  „საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციას“  საკანონმდებლო ინიციატივის უფლება არ გააჩნია და შესაბამისად, პარლამენტს მის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის განხილვის ვალდებულება არ აქვს. თუმცა, ეს არ გამორიცხავს რომელიმე კონკრეტული ორგანიზაციის უფლებას  მიმართოს საქართველოს პარლამენტს ცვლილებების პროექტით.
წლის 9 სექტემბერს „საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციამ“ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარეს „სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში“ ცვლილებებისა და დამატებების პროექტით მიმართა. კოდექსი 2010 წლის 1 ოქტომბერს უნდა ამოქმედებულიყო. მიმართვაში ნათქვამია, რომ „კოდექსის დებულებიდან და მიმართულებიდან გამომდინარე, მისი ამოქმედება შექმნის უამრავ პრობლემას, რის შესახებაც, პროექტის მიღებიდან გასული თითქმის ერთი წლის განმავლობაში, არაერთი ცალკეული ადვოკატის მიერ საჯაროდ არის გამოთქმული სხვადასხვა მოსაზრება. თუმცა, რეალურად, ადვოკატთა მიერ გამოთქმული არცერთი შენიშვნა თუ წინადადება განხილული არ ყოფილა“. ამავე მიმართვაში „საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციამ“ დააფიქსირა  თხოვნა, რომ საკითხის მნიშვნელობიდან გამომდინარე, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარეს და პარლამენტის წევრებს ეთანამშრომლათ ასოციაციასთან და ერთად მოეძებნათ მათ მიერ წარდგენილი ცლილებებისა და დამატებების პარლამენტის სხდომაზე გასატანად საჭირო ფორმალური საშუალება.
2012 წლის 2 თებერვალს „საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციამ“ სასტუმრო „თბილისი მერიოტში“ „სისხლის სამართლის კოდექსში“ შესატანი ცვლილებებისა და დამატებების შესახებ კანონპროექტი წარმოადგინა.
კანონპროექტის ერთ-ერთმა ავტორმა, „საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის“ სისხლის სამართლის კომიტეტის თავმჯდომარემ, იოსებ ბარათაშვილმა, განაცხადა, რომ შეხვედრაზე იუსტიციის სამინისტროს წარმომადგენლები და საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა და ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტების წევრები მიიწვიეს, თუმცა, მათ განხილვაში მონაწილეობა არ მიუღიათ.
წლის 23 მაისს „საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის“ თავმჯდომარემ, ზაზა ხატიაშვილმა, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარეს, დავით ბაქრაძეს და უმცირესობის ლიდერს, გიორგი თარგამაძეს, მიმართვები გაუგზავნა. ხატიაშვილი წერილების ადრესატებს მოუწოდებდა, ხელი შეეშალათ „სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში“ შესწორების შეტანისთვის, რომელიც 114–ე მუხლის (გამოძიების დროს დაკითხვის წესის) ამოქმედების ვადის 2013 წლის დეკემბრამდე გადატანას გულისხმობდა. წერილებში ნათქვამია, რომ 2011 წლის 1 ოქტომბერს, ახალი „სისხლის სამართლის კოდექსის“ ამოქმედებით, „საქართველოში მართლმსაჯულება მოკვდა“.
რაც შეეხება მე-8 მოწვევის პარლამენტს, როგორც ჩვენ ეს ასოციაციის ხელმძღვანელთან საუბრისას გავარკვიეთ, მან  „საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის“ მიერ წარდგენილი ცვლილებების
მხოლოდ ნაწილი გაიზიარა. კერძოდ: ჟურნალისტებს აღუდგათ სასამართლო პროცესების აუდიო ან ვიდეო ჩაწერისა და ტრანსლირების უფლება; მოწმის ჩვენების დაშვება შესაძლებელი გახდა მხოლოდ მისი გამოკითხვის ოქმის მეორე მხარისათვის გადაცემის შემთხვევაში; პირის შეურაცხადობის დასადასტურებლად, როგორც  სახელმწიფო, ისე კერძო სასამართლო-ფსიქიატრიული დასკვნის წარდგენა გახდა აუცილებელი.
საქართველოს პარლამენტმა ნაწილობრივ გაითვალისწინა „საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის“ რეკომენდაცია, რომლის თანახმადაც, სასამართლოში საქმის არსებითი განხილვის დროს ირიბი ჩვენება დასაშვები მტკიცებულება მხოლოდ იმ შემთხვევაში უნდა ყოფილიყო, თუ იგი არაირიბი მტკიცებულებით დადასტურდებოდა.
საქართველოს პარლამენტმა „საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის“ რამდენიმე ინიციატივა არ გაითვალისწინა. მათ შორის:
• „სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსს“ უნდა დამატებოდა საგარანტიო ნორმები დაცვის მხარის მიერ სახელმწიფო, ან/და კერძო დაწესებულებებიდან, ასევე, კერძო პირებისგან მტკიცებულებების, ან/და დოკუმენტების გამოთხოვისა და მიღების უფლების შესახებ;
• დაცვის მხარეს უნდა მისცემოდა უფლება მიემართა სასამართლოსთვის  ჩხრეკისა და ამოღების ჩატარების შუამდგომლობით, იმ პირობით, რომ შუამდგომლობის დაკმაყოფილების შემთხვევაში, ჩხრეკასა და ამოღებას სახელმწიფო საგამოძიებო სამსახურები განახორციელებდნენ;
• უფრო დეტალურად უნდა განსაზღვრულიყო მხარეთა ან სასამართლოს მიერ პრეიუდიციის (ვითარება, როდესაც ფაქტობრივი გარემოებები არ საჭიროებენ მტკიცებას) უარყოფის პირობები და წესი;
• სასამართლოს უნდა დაკისრებოდა სხდომის ოქმის წარმოების ვალდებულება სხდომის გადადების შემთხვევაშიც;
• სასამართლოს უნდა დაკისრებოდა სხდომის აუდიო ჩააწერის განხორციელებისა და აუდიო ჩანაწერის მხარეებისათვის გადაცემის ვალდებულება.
დასკვნა:
დეპუტატ გიგა ბუკიას განცხადების გადამოწმებისას დადასტურდა, რომ „საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციამ“ საქართველოს წინა მოწვევის პარლამენტს მართლაც მიმართა „სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ“ ინიციატივით, რომელიც პარლამენტმა არ გაითვალისწინა. შესაბამისად, განცხადების ამ ნაწილში გიგა ბუკია მართალია.
თუმცა, ჩვენს მიერ „საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის“ ხელმძღვანელთან გავლილი კონსულტაციების შედეგად დადგინდა, რომ არც მერვე მოწვევის პარლამენტს გაუთვალისწინებია სრულად ადვოკატთა ასოციაციის მიერ წარმოდგენილი შენიშვნები.
შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ დეპუტატ გიგა ბუკიას განცხადება, რომ წინა მოწვევის პარლამენტმა „საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის“ მიერ „საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში“  შესატანი ცვლილებების „არცერთი პუნქტი“ არ გაიზიარა, ხოლო „დღევანდელმა უმრავლესობამ გაიზიარა და სრულად დაუჭირა მხარი“, არის ნახევრად სიმართლე.

“Not a single paragraph of the draft law on amendments to Criminal Procedure Code, initiated by the Bar Association, has been upheld by the previous Parliament; whereas it has been fully supported by the current majority in the Parliament.”
At the plenary session of the Parliament of Georgia held on 14 June 2013, during a discussion regarding presidential remarks on the amendments to the Criminal Procedure Code of Georgia, Giga Bukia, Member of the Parliamentary Majority, stated that February was not the only time when this draft law was initiated by the Georgian Bar Association and it was introduced to the Parliament as early as one and a half years ago, when United National Movement was still in power. However, at that point, none of the paragraphs was taken into consideration, whereas the present Parliamentary majority fully supported and upheld the draft law. FactCheck inquired whether or not the previous Parliament had supported the amendments proposed into the Criminal Procedure Code of Georgia by the Georgian Bar Association and to what degree the current Parliament had “supported and fully upheld” it. According to the Article 67 of the Constitution of Georgia, the right of launching a legislative initiative is reserved for the President of Georgia (only in special cases), the Government, Parliamentary Faction, Member of the Parliament, Parliamentary Committee, Supreme Representative Bodies of the Autonomous Republics of Abkhazia and Ajara, 30 000 or more voters. Consequently, the Georgian Bar Association was not entitled to the right of launching a legislative initiative and therefore Parliament had no obligation of discussing it. Nevertheless, this fact does not prevent any specific organization from addressing the Parliament with an initiative. On 9 September 2010 the Georgian Bar Association appealed to the Chairperson of the Parliament with a draft law on amendments and additions to the Criminal Procedure Code. The Code was to come into force on 1 October 2010. It is noted in the appeal of the Bar Association that “given the regulations and the direction of the code, its implementation will cause a set of difficulties. Throughout the year, since the code has come into force, many individual lawyers made public statements in regard to this issue, none of these statements and remarks, has been taken into consideration, however.” In the same letter, the Georgian Bar Association asked the members and the Chairperson of the Parliament to cooperate with the Association, considering the importance of the issue and work out a formal framework for presenting the proposed amendments and remarks at the session of the Parliament. On 2 February 2013 the Georgian Bar Association presented the draft law on amendments and additions to the Criminal Procedure Code of Georgia at Tbilisi Marriott Hotel. Ioseb Baratashvili, one of the authors of the draft law and the head of the Criminal Committee in the Association, said that they had invited to the presentation the representatives of the Ministry of Justice and the committees of Human Rights and Civil Integration and Legal Issues. However, invited individuals avoided discussion on the matter. On 23 May 2012, Zaza Khatiashvili, head of the Georgian Bar Association, sent appeals to Davit Bakradze, the Chairperson of the Parliament of Georgia and Giorgi Targamadze, leader of the minority. Khatiashvili appealed to addressees to prevent the amendment from being introduced to the Criminal Procedure Code, which would postpone the enacting of Article 114 (regulations of questioning in the process of investigation) to December of 2013. The letter states that with the ratification of the new Criminal Procedure Code on 1 October 2011 “Justice has died in Georgia”. As for the current Parliament, as we learned from the convesration with the head of the Association, it only upheld a part of amendments introduced by the Georgian Bar Association. Specifically, these amendments include: the right of video- and audio-recording and broadcasting has been restored to journalists; testimony of a witness is authorized only after the second party has received the protocol of questioning; presenting a state or a private psychiatric report is required for declaring an individual insane. The Parliament of Georgia has partially accepted the recommendation from the Bar Association, according to which an indirect testimony was taken into consideration only in case of it being verified by a direct testimony. Parliament dismissed some of GBA’s recommendations, among them:
• Norms were to be added to the Criminal Procedure Code guaranteeing to the defendant’s side the right of requesting a testimony and/or documentation from private individuals and institutions;
• Defendant’s side was to be granted a right of addressing the court with a request of carrying through the search and withdrawal, provided it would be carried through by state investigation services;
• Rules and condition serving as the basis for rejecting the prejudice (situation when facts do not require proofs) were to be worked out in detail;
• Court was to prepare a protocol even in case of sitting being postponed;
• Court was to be required to provide audio recordings of the court sitting to the parties.
Conclusion In our inquiry about the accuracy of Giga Bukia’s statement it was established that the Georgian Bar Association had indeed addressed the previous Parliament with an initiative of introducing changes to the Criminal Procedure Code of Georgia, which was not taken into consideration by the Parliament. Therefore, in this part, Giga Bukia’s statement is accurate. However, as we learned from the head of the Georgian Bar Association, the recommendations of the Association have not been fully taken into consideration by the current Parliament. Accordingly, we conclude that Giga Bukia’s statement, “Not a single paragraph” of the draft law on amendments to the Criminal Procedure Code, initiated by the Georgian Bar Association, has been upheld by the previous Parliament; whereas it has been supported and fully upheld by the current Parliamentary Majority,” is HALF TRUE.