Սխալ տեղեկություն․ Ռուսաստանը հանում է զորքը Հայաստանից
Ֆեյսբուքյան մի շարք էջեր տարածում են քլիքբեյթ կայքերում հրապարակված բովանդակությունը, թե Ռուսաստանը զորքը հանում է Հայաստանից։ Լուրը չի համապատասխանում իրականությանը, ռուսական զորքը ոչ միայն չի հեռացել, այլև Սյունիքի մարզում արդեն իսկ հիմնադրվել է ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի 2 նոր հենակետ։
Ավելի քան մեկ ամիս առաջ հայկական մեդիադաշտում տարածվեց լուր այն մասին, որ ռուսական զորքը հեռանում է Հայաստանից։ Որպես պատճառ՝ նշվում էր վերահաս պատերազմը։ Հունիսի 10-ին այս լուրը կրկին սկսեց շրջանառվել՝ ավելի մեծ թափով և ավելի սենսացիոն վերնագրով. «Այ քեզ զարգացումներ…Ռուսաստանը զորքը հանում է ՀՀ-ից…»։
Վերնագրից կարելի է ենթադրել, որ խոսքը հենց այդ պահին տեղի ունեցող իրադարձության մասին է, և ռուսական զորքը արդեն լքում է Հայաստանը։ Սակայն նյութի բովանդակությանը ծանոթանալիս՝ հասկանում ենք, որ խոսքը ոմն Հայկ Մարտիրոսյանի խոհերի մասին է, որը նա հնչեցրել է ասուլիսի ժամանակ։ Թե ինչ ասուլիսի մասին է խոսքը և ով է Հայկ Մարտիրոսյանը, հոդվածում չի նշվում։ Բաց աղբյուրներում մենք չգտանք Հայկ Մարտիրոսյան անունով մարդու կողմից նմանատիպ բովանդակությամբ մամուլի ասուլիս։ Այդ մասին չէր գրել որևէ արժանահավատ աղբյուր։ Հավանական է, որ նյութի հեղինակը նկատի է ունեցել քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանին, սակայն վերջինս մեզ հետ զրույցում ասաց, որ նմանատիպ միտք երբևէ չի հնչեցրել, և եթե տարածվողն իր անունից է, ապա գործ ունենք պարզագույն ստի հետ։
Նյութի հեղինակը նշում է, որ Հայկ Մարտիրոսյանի խոսքերի իսկությունն իրենք չեն կարողացել ստուգել, սակայն հարկ են համարում այն ներկայացնել ընթերցողին։
Նյութում բերված մեջբերումներից հասկանում ենք, որ Հայկ Մարտիրոսյանը խոսել է ոչ թե այդ պահին երկրից դուրս բերվող ռուսական ռազմաբազայի կամ ռուսական զորքի մասին, այլ կանխատեսում է արել, որ ռուսական բանակը դանդաղ հեռանում է Հայաստանից։ Պատճառն էլ, ըստ նրա, գարնանը սպասվելիք պատերազմն է։
Ռուսական զորքը Հայաստանից մտադիր չէ հեռանալ
Ռուսական զորքի՝ Հայաստանը լքելու մասին խոսակցությունները հիմնավոր չեն։ Այս լուրի տարածումից անցել է ավելի քան մեկ ամիս, սակայն ռուսական 102-րդ ռազմաբազան չի հեռացել և շարունակում է կատարել իր պարտականությունները։ Ավելին, դեռևս ապրիլի 14-ին ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային ժողովում հայտարարել էր, որ Հայաստանի արտաքին անվտանգության ապահովման առանցքը հայ-ռուսական ռազմական դաշինքն է և որ արդյունավետ քննարկումներ են եղել Ռուսաստանի գործընկերների հետ՝ Սյունիքի մարզում 102-րդ ռազմաբազայի հենակետ ունենալու վերաբերյալ։
Ավելի ուշ՝ մայիսի 3-ին, կրկին Ազգային ժողովի ամբիոնից, Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ Սյունիքի մարզում արդեն իսկ հիմնադրվել է ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի 2 նոր հենակետ:
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը մայիսի 6-ին՝ Հայաստան այցի ժամանակ կազմակերպված ասուլիսում, կարևորել էր ռազմական և ռազմատեխնիկական ոլորտներում համագործակցությունը Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև։ Նա նաև ասել էր, որ Անդրկովկասում անվտանգության ապահովման երաշխիքը ռուսական 102–րդ ռազմաբազայի գործունեությունն է, ինչպես նաև հայ–ռուսական համատեղ զորախմբի ու ՌԴ սահմանապահ զորքերի ներկայությունը Հայաստանում։
Ավելի ուշ՝ մայիսի 24-ին, Аргументы и факты-ին տված ծավալուն հարցազրույցում ՌԴ արտգործնախարարը ընդգծել էր՝ ռուս-հայկական հարաբերությունները ժամանակի քննություն են անցել, և որ ինքը կասկած չունի՝ դրանք կշարունակեն զարգանալ երկկողմ վստահության, ռազմավարական համագործակցության ու դաշնակցային փոխգործակցության ոգով։ Նա նաև ասել էր, որ Ռուսաստանը մշտապես պատրաստ է սատար կանգնել հայ ժողովրդին:

Verdict – false information
A number of Facebook pages, sharing the content that was published on clickbait sites, claim that Russia is drawing back troops from Armenia. This information is false. Not only have the Russian troops not withdrawn, but two more stations of the 102nd Russian military base have been established in Syunik Province.
The Headline Does Not Match the Content
More than a month ago, a piece of news claiming that the Russian troops are withdrawing from the territory of Armenia began circulating in the Armenian media. The reason for this withdrawal, as stated, was the forthcoming war. On June 10, this news started circulating again, at an even faster rate and with a more sensational headline: “What a turn of events! Russia is drawing back troops from the RA…”
The headline seems to be describing something happening right at the moment; as if the Russian troops are currently in the process of withdrawing. However, the information provided in the article does not support this immediate impression. The withdrawal of the Russian troops is, according to the body of the article, only an assumption allegedly made by a person named Hayk Martirosyan during a certain press conference. The article does not mention who Hayk Martirosyan is; neither did we find any press conference through the open sources at which an individual named Hayk Martirosyan might have made such a statement. The information did not appear on any reliable platforms. It is possible that the author of the article meant political scientist Hayk Martirosyan, but the latter told us that if it was him being quoted in these posts, “then we are dealing with a false story”, since he had never made such a statement.
The author of the article states further, that they were unable to check the validity of Hayk Martirosyan’s statements, yet still found it necessary to have shared the story with the readers.
Even the paraphrases from alleged Hayk Martirosyan’s statement show that it is not the immediate withdrawal of the Russian troops or military bases that he was foreseeing but rather that the Russian army is slowly retiring from the Armenian territory. The reason for this retreat, according to him, is the forthcoming war expected in the spring.
The Russian Troops Do Not Intend upon Withdrawing
The talks about the Russian troops withdrawing are not backed by evidence. More than a month has passed after the release of the information, however, no Russian troops have yet pulled out. Moreover, on April 14, the incumbent Prime Minister Nikol Pashinyan announced in the National Assembly (NA) that the core of ensuring Armenia’s foreign security is the Armenian-Russian military alliance and that effective negotiations have been held with Russian colleagues about stationing a unit of the 102nd Russian military base in Syunik Province.
Later, on May 3, Pashinyan announced in the NA again, this time confirming that two new stations of the Russian military base have already been deployed to Syunik.
During the press conference organized on  May 6, the Russian Minister of Foreign Affairs, Sergei Lavrov, emphasized the importance of the cooperation between Russian and Armenian nations in the military field, including the area of military engineering. He went on to say that the guarantee of the security in the Transcaucasian region is the operation of the 102nd Russian military base, as well as The United Group of Forces (a joint military unit between the Armenian and the Russian Armed Forces), and the presence of the Russian border guards in the territory of Armenia.
On May 24, Lavrov highlighted in his lengthy interview that that Russian-Armenian relations have stood the test of time, and that he has no doubt that the relations will continue to develop in the spirit of mutual trust, strategic partnership and allied cooperation. He also assured that Russia is ever ready to stand by the Armenian people.