Մանիպուլյացիա․ հայտնաբերվել են ստորին հատվածում անցքեր ունեցող քվեատուփեր, որոնք, ըստ ամենայնի, օգտագործվելու են քվեաթերթիկներ լցոնելու համար
Հունիսի 19-ին՝ արտահերթ ընտրությունների նախորդ օրը, լուր տարածվեց, թե որոշ քվեատուփեր հատակին պարունակում են անցքեր, որոնք «կօգտագործվեն քվեարթերթիկների լցոնումների համար»։
Այս տեղեկությունը մանիպուլյատիվ է․ անցքեր կան Հայաստանում օգտագործվող բոլոր քվեատուփերի հատակներին, և նման քվեատուփեր օգտագործվում են արդեն տարիներ շարունակ։
Անցքերը հատուկ նշանակություն ունեն
Ընտրական համակարգերի միջազգային հաստատության՝ IFES-ի ընտրությունների ավագ մասնագետ Աղասի Եսայանը Media.am-ի և Factcheck.ge-ի հետ զրույցում նշեց, որ քվեատուփերի հատակի անցքերը նոր չեն․ այդպիսի անցքերով քվեատուփեր օգտագործվում են արդեն 10 տարուց ավել։
Եսայանի խոսքով՝ անցքերը մի քանի նշանակություն ունեն․ «Երբ որ պահեստավորում են, իրար վրա են դնում այդ տուփերը և հետո շատ դժվար է իրարից անջատել եթե իրանք հերմետիկ իրար վրա են հագնում։ Որպեսզի կարողանան հեշտությամբ պոկել իրարից ժամանակին արվել են այդ ծակերը», ասաց Եսայանը։
Նա նաև հավելեց, որ նախկինում քվեատուփերը հաճախ չէին վերադարձվում․ հատկապես գյուղերում մարդիկ դրանք վերցնում էին, օգտագործում կենցաղում։ Դա էլ էր պատճառներից մեկը, որպեսզի ընտրությունների համար արտադրվեն անցքերով քվեատուփեր։
Քվեաթերթիկները հաշվված են
Քվեաթերթիկը դրվում է ծրարի մեջ և կնքվում։ Այն ուղղանկյուն ձև ունի և քվեատուփերի վերևում՝ կափարիչի վրա, կն դրան հարմարեցված անցք՝ որպեսզի քվեարկողը թերթիկը հեշտ գցի արկղի մեջ։ Հետևաբար՝ հասկանալի չէ, թե ինչու պետք է լցոնումը կատարվի քվեատուփի տակից՝ կլոր անցքերից, եթե խախտում իրականացնողը ավելի հեշտ դա կարող է անել քվեատուփի կափարիչի վրա արված անցքի միջոցով։
Լուսանկարը՝ Media.am
«Անկախ դիտորդ» նախաձեռնության համակարգող Վարդինե Գրիգորյանը Media.am-ի և Factcheck.ge-ի հետ զրույցում նշեց, որ քվեարթերթիկները ուղղակի անցքից լցոնել չի ստացվի․ «Լցոնելու համար պետք է մի 3-4 տարբեր տեղ կեղծեին ամեն ինչ։ Սարքով պետք է անցկացնեն փաստաթուղթը, պետք է անցկացնեն մատնահետքը, տպեն կտրոնը, անձը պետք է ստորագրի ընտրողների ցուցակը, դրանից հետո ստանա քվեաթերթիկները, գնա քվեարկի, դրոշմանիշը փակցնեն քվեաթերթիկի վրա՝ ծրարի վրա, հետո էդ ծրարը [ընտրողը] գցի արկղի մեջ»։
Գրիգորյանի խոսքով՝ քվեարթերթիկների քանակը մի քանի տեղ արձանագրվում է, և ուղղակի ավել քվեաթերթիկներ պատրաստել և լցնել արկղի մեջ չափազանց դժվար է․ «Քվեաթերթիկը արձանագրվում է մի հատ սարքի մեջ, մի հատ կտրոնների քանակով, մի հատ ստորագրությունների ցուցակով, մի հատ էլ դրոշմանիշների քանակով։ Էդքանը եթե իրանք [ընտրախախտում անողները] կարողանալու են ապահովեն, հաստատ կարող են վերևից գցեն քվեաթերթիկը տուփի մեջ, կարիք չունեն տակից ծակելու», նշեց Գրիգորյանը։
Այսպիքով՝ քվեատուփերի հատակին անցքեր կան երկար տարիներ։ Դրանք չեն կարող օգտագործվել լցոնումների համար, քանի որ նման ընտրախախտում անելը ենթադրում է քվեաթերթիկի բազմափուլանի կեղծում, իսկ բոլոր կեղծումները ապահովելու պայմաններում կարելի է լցոնումը անել քվեատուփի վերևից՝ ուղղանկյուն ծրարի համար ավելի հարմար անցքից։

Manipulation: Ballot Boxes with Holes On Bottom Have Been Detected, These Will Be Used For Illegal Ballot Stuffing
On June 19, news started spreading that some ballot boxes have holes on the bottom which will be “used for stuffing them.“
This information is manipulative: there are holes on the bottoms of all the ballot boxes in Armenia, and such boxes have been in use for years.
The Holes Have a Special Purpose
The senior election specialist of the International Foundation for Electoral Systems (IFES), Aghasi Yesayan, mentioned in an interview with Media.am and Factcheck.ge that the holes on the bottom of the ballot boxes are not new; such boxes have been used for more than 10 years.
According to Yesayan, the holes have several purposes: “When stored, these boxes are put on top of each other. It is very difficult to separate them if boxes are stacked hermetically. To be able to easily separate them, holes have been drilled into the ballot boxes,” Yesayan said.
He also added that in the past, the state would often not receive ballot boxes back. Especially in the villages, where people often used to keep the ballot boxes and put them to everyday use. That too, was one of the reasons for producing the ballot boxes with the holes on the bottom.
The Ballots Are Counted
The ballot is put in an envelope and stamped. It has a rectangular shape. On top of the ballot box, right on the cover, there is a hole designed to match the ballot shape, which makes it easier for the citizens to throw their ballots into the box. Therefore, it is not clear why would the ballot stuffing be done from the holes on the bottoms of the boxes if there is an easier way.
Photo by Media.am
The coordinator of the Independent Observer Initiative, Vardine Grigoryan, stated in an interview with Media.am and Factcheck.ge that the process of forgery is not as simple as stuffing the ballot boxes through the holes. “They would have to falsify everything in 3-4 different stages. They need to pass the document through a special machine, scan a fingerprint, print the check, the individual would then need to put a signature to the voter list, receive the ballot, vote, stamp the envelope, and only then throw their ballot into the box.”
According to Grigoryan, multiple places keep records of the quantity of the ballots. Falsifying ballots, she says, is by far, not as simple as it may seem: “The ballot is logged into the machine and first validated according to the number of the printed checks, then according to the number of the signatures on the voter list, and finally – the number of the stamps. If they [the violators] get away with so many steps, then they can definitely throw the ballots from the top and don’t need the holes on the bottom of the boxes.”
In conclusion, there have been holes on the bottoms of the ballot boxes for years. These holes are not meant for the ballot stuffing, because committing such an election violation requires a multiple-levelled falsification of the ballot, and if the violators were able to successfully pass through all the stages of forgery, they wouldn’t need to use the holes on the bottom of the boxes instead of a more comfortable one on the top.