Կեղծ լուր․ «Շիրինյան-Բաբաջանյան» դաշինքը հայտարարել է, որ կրակողը իրենց դաշինքի անդամ է
Հունիսի 20-ին՝ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների օրը թեկնածուներից մեկի՝ Արման Բաբաջանյանի մեքենայի վրա կրակել էին։ Դեպքից մի քանի ժամ անց համացանցում լուր տարածվեց, թե ըստ Շիրինյան-Բաբաջանյան դաշինքի՝ կրակողը եղել է հենց իրենց դաշինքի անդամ։
Այս տեղեկությունը հիմնավորված չէր, իսկ Արման Բաբաջանյանը հեքեց որևէ նման հայտարարություն անելու մասին պնդումը։
Մի քանի սոցցանցերի էջեր ու կայքեր հայտնեցին, թե Շիրինյան-Բաբաջանյան դաշինքը հայտարարություն է արել այն մասին, որ Արման Բաբաջանյանի մեքենայի վրա կրակող անձի ինքնությունը պարզվել է։
««Շիրինյան-Բաբաջանյան» դաշինքը հայտնեց, որ կրակողը հայտնաբերվել է իրավապահների կողմից և նա Շիրինյան-Բաբաջանյան դաշինքի անդամ է, ով կրակելով կայանված դատարկ մեքենայի վրա՝ ցանկացել է դաշինքի նկատմամբ լրացուցիչ ուշադրություն գրավել», գրեց Mediaport Տելեգրամ-ալիքը:
Media.am-ին և Fact-check.ge-ին չհաջողվեց դաշինքի կողմից նման հայտարարություն գտնել։ Մենք կապվեցինք Արման Բաբաջանյանի հետ, ով հայտնեց, որ դաշինքը որևէ նման հայտարարություն չի արել։
Ավելին՝ Բաբաջանյանը ասաց, որ նման պնդումներով իր անունից կեղծ նամակ է տարածվում․ «Չկա էդպիսի բան, ես ոչ մեկին նամակով հաղորդագրություն չեմ տարածել։ Դա շատ հայտնի շրջանակների կողմից պատրաստված և մամուլի, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին ուղարկված հաղորդագրություն է, որը կապ չունի իրականության հետ», ասաց Բաբաջանյանը։
Բաբաջանյանի նշած նամակը մեջբերել է, օրինակ, armlur.am կայքը՝ նշելով, որ թեկնածուն այդ նամակի իսկությունը հերքել է։
Այսպիսով՝ լուրն այն մասին, թե Շիրինյան-Բաբաջանյան դաշինքը հայտարարել է, որ Արման Բաբաջանյանի մեքենային կրակողը իրենց դաշինքի անդամ է եղել, կեղծ է․ դաշինքը նման հայտարարություն չի արել։

Disinformation: Shirinyan-Babajanyan Alliance Announced That the Shooter is From Their Alliance
On June 20, the day of the Parliamentary Snap Elections, there were gunshots fired at MP candidate Arman Babajanyan’s car. Several hours after the information was released, misinformation started to spread online, claiming that according to the Babajanyan-Shirinyan Alliance, the shooter was one of the members of their alliance.
Arman Babajanyan denied having made any claim of this sort and that the viral information about the alliance making this announcement had no solid evidence.
Some social media pages and web pages announced that the Shirinyan-Babajanyan Alliance has claimed to have disclosed the identity of the individual who fired at Arman Babajanyan’s vehicle.
“Shirinyan-Babajanyan Alliance announced that the shooter was identified by the law enforcement and that they are a member of the Shirinyan-Babajanyan Alliance. By shooting at the car, they wanted to bring more attention toward the alliance,” wrote the Mediaport Telegram channel.
Media.am and Factcheck.ge could not find an announcement similar to this. We contacted Arman Babajanyan, who said that the alliance has never made such an announcement.
Babajanyan added that a fake letter containing the same information was being circulated, allegedly on his behalf: “There is no such thing. I have not sent a letter like that to anyone. It is a letter created by some well-known circles and sent to the press, and it has no relation to reality,” Babajanyan said.
Media websites, for example, armlur.am, have made direct quotations from the letter referred by Babajanyan.
Therefore, the news that according to the Babajanyan-Shirinyan Alliance, the shooter of Arman Babajanyan’s car was one of the members of their alliance is false; the alliance has made no such claim.