Հին լուր. հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակն այս պահին հանգիստ է
Լարվածության ֆոնին տարածվեց տեղեկություն, որ զոհվել է Երասխի համայնքապետ Ռադիկ Օղիկյանը: Այս լուրը հետագայում հերքվեց։
Ավելի ուշ freenews.am-ը հրապարակեց ՊՆ-ի հին հաղորդագրությունը, որ սահմանային իրավիճակը հանգիստ է՝ առանց նշելու, որ խոսքը ոչ թե այդ պահի, այլ ցերեկվա իրադրության մասին է։ Այս լուրը կայծակնային արագությամբ տարածվեց սոցիալական մեդիայում։
Սահմանային վիճակի մասին հին լուր՝ նորի փոխարեն
Հուլիսի 20-ին՝ ժամը 02:04-ին, freenews.am-ը գրեց, թե հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակն այդ պահին հանգիստ է։
Լուրը վերատպեցին լրատվակայքերն ու ֆեյսբուքյան էջերը։ Տեղեկությունն իր ֆեյսբուքյան էջով տարածեց Հանրային խորհրդի նախկին նախագահ Ստյոպա Սաֆարյանը՝ կից գրառումով՝ «Այս պահին ամենավերջին պաշտոնականը»։
Ֆեյսբուքյան օգտատեր Սամվել Հայրապետյանի էջում տեղեկությունը ևս հայտնվեց։
Վերջիններս գրառումն արդեն հեռացրել են։
Արմենպրեսը հուլիսի 19-ի ցերեկը հայ-ադրբեջանական սահմանային իրավիճակի մասին խոսել էր ԶՈւ վարչակազմակերպչական վարչության տեղեկատվության բաժնի պետ, գնդապետ Սամվել Ասատրյանի հետ։ Նա ասել էր, որ այդ պահին սահմանին իրավիճակը հանգիստ է։ Freenews.am-ն ինքն էլ 15:00-ին տարածել էր այդ տեղեկությունը, սակայն գիշերը նույն լուրը վերահրապարակեց թե՛ կայքում, թե՛ ֆեյսբուքում։
Լրատվականը, սակայն, նույն լուրը վերահրապարակեց նաև ամսի 20-ին, երբ հայտնի դարձավ համայնքապետ Ռադիկ Օղիկյանի վիրավորման լուրը։ Տարածելով հին լուրը՝ կայքը չէր նշել, որ խոսքը ոչ թե այդ պահին սահմանին տիրող իրավիճակի, այլ դեռևս նախորդ օրվա մասին է։ Ավելին՝ հին ինֆորմացիան տարածեցին նաև այլ Ֆեյսբուքյան էջեր և խմբեր (օրինակ՝հղում 1, հղում 2, հղում 3, հղում 4, հղում 5, հղում 6, հղում 7, հղում 8, հղում 9,հղում 10):
Երասխի գյուղապետը չի զոհվել
Սահմանի հատվածում գրանցվել էր ևս մեկ հետաքրքիր միջադեպ։Հայ-ադրբեջանական սահմանի Երասխի հատվածում սահմանային լարվածության մասին ՊՆ-ի՝ 00:43-ի հաղորդագրությունից րոպեներ անց Հերմինե Զեյնալյան անունով ֆեյսբուքյան օգտատերը գրեց՝ «Էս պահին մեր պոստը Երասխում այրվում է, գյուղապետը վիրավոր է, բայց ոմանք ասում են զոհվել է, ևս մի քանի վիրավոր ունենք»։ Օգտատերը շուտով հեռացրեց գրառումը, սակայն Politik.am լրատվակայքն արդեն հասցրել էր վերահրապարակել այն։
Լուրը, որ Երասխի համայնքապետ Ռադիկ Օղիկյանը զոհվել է, սուտ էր։ «Արարատի հիվանդանոց» բժշկական կենտրոնի տնօրեն Արայիկ Սարդարյանը news.am-ի հետ զրույցում ասել էր, որ Ռադիկ Օղիկյանը հայ-ադրբեջանական սահմանի Երասխի հատվածում հնչած կրակոցների ընթացքում հրազենից վնասվածք է ստացել թևի շրջանում՝ հավելելով, որ գյուղապետի կյանքին վտանգ չի սպառնում։

Verdict - Manipulation
Against the background of tension, information that Radik Oghikanyan, the mayor of Yeraskh was killed started circulating through the social media. Later, this information was denied.
Additionally, Freenews.am published an old announcement from the Ministry of Defense saying that the border situation remained calm. The website did not mention that the Ministry of Defence issued the statement in the daytime, not during the next day when they published it. Freenews.am’s false reports spread on social media with lightning speed.
Old News About the Border Situation Put Forth as New
On July 20, at 02:04, Freenews.am wrote that the situation on the Armenian-Azerbaijani border was at that moment calm.
News sites and Facebook pages shared this publication. A former member of the National Assembly of Armenia, Styopa Safaryan, shared it on his Facebook page too with an attached post: "The latest official news at the moment."
The information appeared on Facebook user Samvel Hayrapetyan's page too.
Both of these posts have already been removed.
In the afternoon of July 19, Armenpress spoke about the current situation on the Armenian-Azerbaijani border with the Head of Information Department of the Armed Forces, Colonel Samvel Asatryan. He said that the situation on the Armenian-Azerbaijani border was calm at the moment. Freenews.am shared this information at 15:00. However, during nighttime, they republished the same news both on their website and their Facebook page.
After this, when the information about the mayor Radik Oghikyan's injury became known, the Freenews.am published the same information once again. The website kept spreading old information without mentioning that it did not refer to the situation at that moment of publication but rather the situation from hours ago. Additionally, outdated information has been spread via other Facebook pages and groups as well (see the examples here, here, here, here, here, here, here, here, here and here).
The Mayor of Yeraskh Was Not Killed
There has been another incident related to the tensions at the border. Minutes after the announcement of the Ministry of Defense at 00:43, about the border tension in the Yeraskh section of the Armenian-Azerbaijani border, a Facebook user named Hermine Zeynalyan wrote, "At the moment, our post in Yeraskh is burning, the village head is injured, but some say he was killed. We have some more injured people here.” The user soon deleted the post, but Politik.am had already republished it.
The news that the mayor of Yeraskh Radik Oghikyan died was false. The director of the Ararat Hospital Medical Center, Arayik Sardaryan, told news.am that Radik Oghikyan was shot in the arm during the shootings at the Yeraskh section. He added that the village mayor's life was not in danger.