Շալվա Պապուաշվիլի:«Ընդհանուր դատարանների մասին» օրենքում փոփոխությունների վերաբերյալ Վենետիկի հանձնաժողովից նկատողություններ չկան
Վճիռ. «Փաստ-մետր»-ի եզրակացության համաձայն՝ Շալվա Պապուաշվիլիի հայտարարությունը սխալէ
Ռեզյումե.Ընթացիկ շաբաթվա ընթացքում Վենետիկի հանձնաժողովը հրապարակեց երկու օրինագծերի գնահատական, որոնցից մեկը վերաբերում է դեօլիգարխիզացիայի օրինագծին, իսկ մյուսը՝ դատաիրավական բարեփոխումների շրջանակներում նախատեսված հետագա փոփոխություններին։ Դրանք երկուսն էլ մշակվել են Եվրահանձնաժողովի կողմից Վրաստանին ԵՄ թեկնածուի կարգավիճակի համար ներկայացված 12 հանձնարարականների շրջանակներում և մինչև վերջնական ընդունումն ուղարկվել են Վենետիկի հանձնաժողով և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ։
Ինչպես պարզ է դառնում, «Ընդհանուր դատարանների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծի վերաբերյալ հրապարակված Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացությունից, նորմերի մի մասին, որոնց վերաբերյալ հանձնաժողովն արդեն առաջարկություններ էր ներկայացրել, օրինագիծն ընդհանրապես չի անդրադարձել, բայց ոմանց անդրադարձել է, թեև առաջարկությունները ներառված չեն փոփոխությունների մեջ։ Փաստաթղթի համաձայն՝ մինչ այժմ Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից տրված հանձնարարականներն արտացոլվել են օրենքի նախագծի միայն մի քանի նորմերում։
«Ընդհանուր դատարանների մասին» օրենքում փոփոխությունների վերաբերյալ Վենետիկի հանձնաժողովը նշում է, որ օրենքի նախագիծը սահմանափակ է իր շրջանակներով և չի կարող ապահովել դատարանի ամբողջական բարեփոխում։ Սակայն, ըստ փաստաթղթի, 2019-2022 թվականներին Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից տրված հիմնական հանձնարարականները դեռևս չեն կատարվել։ Ըստ այդմ, «Փաստ-մետր»-ը սուտ է գնահատում այն ​​հայտարարությունը, թե «Ընդհանուր դատարանների մասին» օրենքում փոփոխությունների վերաբերյալ Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից մեկնաբանություններ չկան։
Մարտի 14-ին Վրաստանի խորհրդարանը հրապարակել է Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացությունները՝ կապված «Դեօլիգարխիզացիայի մասին» և «Ընդհանուր դատարանների մասին» օրենքներում փոփոխությունների հետ։ Այս մասին օրենսդիր մարմնում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին։
Պապուաշվիլիի խոսքով՝ Վենետիկի հանձնաժողովը մեկնաբանություններ չունի խորհրդարանի կողմից մշակված «Ընդհանուր դատարանների մասին» օրենքում փոփոխությունների վերաբերյալ։
«Ինչ վերաբերում է «Ընդհանուր դատարանների մասին» օրենքի փոփոխությանը, ապա Վենետիկի հանձնաժողովը որեւէ մեկնաբանություն չունի մեր մշակած փոփոխությունների վերաբերյալ։ Դրա հետ մեկտեղ նա ունի առաջարկներ լրացուցիչ հարցերի վերաբերյալ, քանի որ Վենետիկի հանձնաժողովը քննարկել է ոչ միայն այս օրենքի նախագիծը, այլև, ընդհանուր առմամբ, գնահատել է վերջին 2-3 տարիների իր իսկ առաջարկությունները և դիտարկել դրանք այս համատեքստում։ Ունի լրացուցիչ առաջարկություններ, որոնք մենք նույնպես կքննարկենք»,- ասել է Պապուաշվիլին։
Մարտի 14-ին հրապարակված իր զեկույցում Վենետիկի հանձնաժողովը գնահատել է «Ընդհանուր դատարանների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը՝ որպես վրացական դատական համակարգի ընթացիկ բարեփոխումների մաս։ Նշենք, որ բարեփոխման շրջանակներում Վենետիկի հանձնաժողովն արդեն 4 կարծիք է հրապարակել նշված օրենքում կատարվելիք փոփոխությունների վերաբերյալ։ Վերջին եզրակացությամբ հանձնաժողովն ավելի լայն է գնահատել ներկայացված փոփոխությունները՝ ցույց տալու համար, թե որքանով է կառավարությունը հաշվի առել հանձնաժողովի կողմից ներկայացված նախորդ առաջարկությունները։
Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացության համաձայն՝ փոփոխությունների ուսումնասիրված նախագիծը մշակվել է Վրաստանին ԵՄ թեկնածուի կարգավիճակ ստանալու համար ներկայացված 12 պայմանների համատեքստում։ Մասնավորապես, ի պատասխան Եվրոպական հանձնաժողովի 3-րդ հանձնարարականի, որը պահանջում է դատաիրավական բարեփոխումների թափանցիկ և արդյունավետ ռազմավարության և գործողությունների ծրագրի ընդունում և իրականացում։
Նորմերի այն հատվածը, որի վերաբերյալ Վենետիկի հանձնաժողովն արդեն առաջարկություններ էր ներկայացրել, օրինագիծն ընդհանրապես չի շոշափել, սակայն շոշափվել է մի մասի վրա, թեև առաջարկությունները փոփոխություններով հաշվի չեն առնվել։ Փաստաթղթի համաձայն՝ մինչ այժմ Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից տրված հանձնարարականներն արտացոլված են օրենքի նախագծի միայն մի քանի նորմերում։
Նշենք, որ, ըստ եզրակացության, Վենետիկի հանձնաժողովի մի շարք հանձնարարականների չկատարման պատճառներից մեկը վրացական կողմը նշել է Սահմանադրական դատարանում ընթացող գործերի քննարկումը։ Հարկ է ընդգծել, որ Սահմանադրական դատարանում գործի ընթացքը չի խանգարում խորհրդարանին փոփոխություններ կատարել օրենքի նորմերի մեջ, որոնք բողոքարկվում են դատարանում։ Հետևաբար, իշխանության պարզաբանումը չի կարող օգտագործվել որպես իրեն արդարացնելու փաստարկ։ Բացի այդ, եզրակացության մեջ Վենետիկի հանձնաժողովը նաև խորհուրդ է տալիս իշխանություններին առանց անհիմն ձգձգումների հաշվի առնել առաջարկությունները։
Ինչ է գրված Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացության (կարծիքի) մեջ
Օրենսդրական գործընթաց
Վենետիկի հանձնաժողովը նախկինում հրապարակված կարծիքներից հանել է 2022թ. փաստաթուղթը, որտեղ կարծիքի հեղինակները նշում էին, որ օրենքի վերջին փոփոխություններն ընդունվել են թափանցիկության պակասով, և որ դրանց մշակումը տեղի չի ունեցել արդյունավետ խորհրդակցությունների միջոցով։ Նոր օրենքի նախագծի մշակման առնչությամբ հանձնաժողովը նշում է, որ իրեն տրամադրված տեղեկատվության համաձայն՝ խորհրդարանական մեծամասնությունը փորձել է գործընթացն իրականացնել ներառական՝ փոքրամասնության և քաղաքացիական հասարակության ներգրավմամբ, թեև լիարժեք ներառականություն է ձեռք բերվել գործընթացը, ըստ Վենետիկի հանձնաժողովի, հարցաքննվել է որոշ մասնակիցների կողմից։
Արդարադատության բարձրագույն խորհուրդ
Փաստաթղթում նշվում է, որ 2022 թվականի եզրակացության մեջ Վենետիկի հանձնաժողովը բարձրացրել է Արդարադատության բարձրագույն խորհրդի գործունեության հետ կապված մի շարք հարցեր, որոնք հիմնարար նշանակություն են ունեցել Վրաստանում դատական իշխանության օրինականության բարձրացման համար, և ներկայացրել համապատասխան առաջարկություններ։ Այնուամենայնիվ, հանձնաժողովը նշում է, որ փոփոխությունների օրինագիծը չի ներառում Արդարադատության բարձրագույն խորհրդի հիմնովին բարեփոխում, որը պահանջում է Եվրոպական հանձնաժողովը, և չի արձագանքում Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկություններին և մտահոգություններին Վենետիկի գործունեության վերաբերյալ։ Արդարադատության բարձրագույն խորհուրդ.
Վենետիկի հանձնաժողովը մտահոգություն է հայտնել նաեւ Արդարադատության բարձրագույն խորհրդի ոչ դատավոր անդամի չընտրվելու փաստի կապակցությամբ։
Կորպորատիզմը դատարանում
Փաստաթուղթը կենտրոնացած է արդարադատության բարձրագույն խորհրդում դատական ​​կորպորատիզմի և անձնական շահերի խնդրի վրա։
Վենետիկի հանձնաժողովը կրկնել է կորպորատիզմի վերաբերյալ իր նախկին հանձնարարականը և նշել, որ Արդարադատության բարձրագույն խորհուրդը չպետք է թույլ տա դատական ​​կորպորատիզմին սպասարկել դատավորների մի խմբի անձնական շահերը՝ ի վնաս դատավորների այլ խմբերի։
Վենետիկի հանձնաժողովը կրկին նշել է Արդարադատության բարձրագույն խորհրդում կորպորատիզմի վերացումը՝ որպես գլխավոր առաջարկներից մեկը, որը պետք է ներառվի Արդարադատության բարձրագույն խորհրդի համապարփակ բարեփոխման մեջ։
Պահանջները, որոնք առաջադրել է Գերագույն դատարանի դատավորի թեկնածուն
2019 թվականին Վենետիկի հանձնաժողովը խորհուրդ է տվել բարձրացնել Գերագույն դատարանի դատավորների տարիքի և փորձի պահանջները։ Հանձնաժողովը նշել է, որ պահանջներն այնքան էլ խիստ չեն։ Ըստ հանձնաժողովի՝ կասկածելի է, որ անձը կարող է Գերագույն դատարանի դատավոր լինելու համապատասխան փորձ ձեռք բերել 30 տարեկանում և 5 տարուց ոչ ավելի դատավոր, իրավաբան կամ ակադեմիկոս աշխատելուց հետո։
Թեև վերջին օրինագիծը մանրամասն պահանջներ է պարունակում դատավորների թեկնածուների համար, Վենետիկի հանձնաժողովը նշում է, որ Գերագույն դատարանի դատավորների թեկնածուների համար պահանջները խստացնելու իր հանձնարարականը հաշվի չի առնվել: Ըստ այդմ, Հանձնաժողովը նույնպես ուժի մեջ է թողնում այս հանձնարարականը։
Գերագույն դատարանի դատավորի թեկնածուների առաջադրում
1. Հակափակուղային մեխանիզմի ներդրում
Փաստաթղթում կարդում ենք, որ Վենետիկի հանձնաժողովը 2019-2021 թվականներին հանձնարարական է ունեցել Գերագույն դատարանի դատավորների առաջադրման գործընթացում ներդնել հակափակուղային մեխանիզմ։ Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է մի դեպքի, երբ ընտրված թեկնածուները չեն ստանում Վրաստանի արդարադատության բարձրագույն խորհրդի լիիրավ անդամության երկու երրորդի աջակցությունը։ Ըստ հանձնաժողովի՝ այս հանձնարարականը հաշվի չի առնվել, քանի որ ներկայացված փոփոխությունները չեն նախատեսում նշված մեխանիզմի ներդրումը։
2. Թափանցիկություն և հիմնավորում
2020 թվականին Վենետիկի հանձնաժողովը խորհուրդ տվեց, որ Գերագույն դատարանի թեկնածուներ առաջադրելիս «հայտնվեն Արդարադատության բարձրագույն խորհրդի համապատասխան ձայները տված անդամների անունները՝ ձայների և հիմնավորումների հետ միասին»։ Այս միջոցն անհրաժեշտ էր ապահովելու համար, որ անհաջող թեկնածուները կարողանան արդյունավետորեն վիճարկել Արդարադատության բարձրագույն խորհրդի որոշումները:
Այս առաջարկն արտացոլվել է ներկայացված օրենքի նախագծում։ Բացի այդ, ներկայացված փոփոխությունները նախատեսում են այն սկզբունքը, ըստ որի՝ Արդարադատության բարձրագույն խորհրդի անդամը, որը չի գնահատում բոլոր թեկնածուներին և չի ներկայացնում գնահատականներ և համապատասխան հիմնավորումներ, կհամարվի գնահատման ընթացակարգին չմասնակցող։
3. Արդարադատության բարձրագույն խորհրդի որոշումներն արդյունավետ բողոքարկելու իրավունք
Ինչպես կարդում ենք փաստաթղթում, Արդարադատության բարձրագույն խորհրդի որոշումների բողոքարկման առնչությամբ հաշվի են առնվել Վենետիկի հանձնաժողովի և 2019 և 2020 թվականների առաջարկները։ Բացի այդ, հաշվի է առնվել Արդարադատության բարձրագույն խորհրդի անդամին դատավորների ընտրության գործընթացից հեռացնելու հանձնաժողովի առաջարկությունը, եթե նա կողմնակալություն դրսևորի կամ այլ կերպ խախտի որևէ թեկնածուի իրավունքները։ Սակայն վերջին կանոնի կարգավորող նորմի վերաբերյալ Վենետիկի հանձնաժողովը նշել է, որ այն բավականին լայն է։ Մասնավորապես, նորմը նախատեսում է թեկնածուների ընտրության ժամանակ կողմնակալություն ցուցաբերած խորհրդի անդամի պաշտոնանկությունը, նրա մոտեցումը կլինի խտրական և/կամ կգերազանցի Վրաստանի օրենսդրությամբ տրված լիազորությունները, ինչի արդյունքում թեկնածուի իրավունքները. կխախտվի կամ կվտանգի դատարանի անկախությունը։ Դատական ​​անկախության համար վտանգ ստեղծելու բաժինը Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից համարվել է լայն և անտեղի և պահանջել է այն հեռացնել։
Ըստ եզրակացության՝ փոփոխությունների նախագիծը չի անդրադառնում քվորումի և որոշումներ կայացնելու հնարավոր խնդիրներին, որոնք կարող են առաջանալ Արդարադատության բարձրագույն խորհրդի մի քանի անդամների պաշտոնանկությունից հետո։
Գերագույն դատարանի նախագահի պաշտոնավարման ժամկետը
Փաստաթղթի համաձայն, հաշվի չի առնվել նաև Գերագույն դատարանի նախագահի 10 տարի ժամկետով ընտրության վերաբերյալ հանձնաժողովի հանձնարարականը։ Մասնավորապես, հանձնաժողովի կարծիքով, նշված ժամկետը երկար է և պետք է կրճատվի։ Հետևաբար, այս հանձնարարականը, ըստ հանձնաժողովի, մնում է արդիական։
Թափուր հաստիքների համալրում
Բացի այդ, Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկը՝ ներկայումս մնացած թափուր պաշտոններից որևէ մեկում անհաջող թեկնածուի նշանակման վերաբերյալ չի դիտարկվել և ուժի մեջ է մնում։ Հանձնաժողովի կողմից անցած տարի տրված հանձնարարականի համաձայն՝ դատավորի պաշտոնի թեկնածուն պետք է համապատասխանի կոնկրետ թափուր պաշտոնի բոլոր պահանջներին, օրինակ՝ մասնագիտացման պահանջներին։
Դատավորի գործերի քննությունից զրկում
Վենետիկի հանձնաժողովը 2022 թվականի իր եզրակացության մեջ բացասաբար է գնահատել այն նորմը, որը սահմանում է դատավորին գործերի քննությունից հեռացնելու չափանիշները՝ նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում և կարգապահական հետապնդում հարուցելու դեպքում։ Հանձնաժողովն իր վերջին եզրակացության մեջ նշում է, որ նշված նորմի հետ կապված առաջարկությունները սույն օրենքի նախագծով հաշվի չեն առնվել։
Կարգապահական պատասխանատվության հիմունքները
2021 թվականին օրենքում կատարված փոփոխություններով ընդլայնվեցին դատավորի կարգապահական պատասխանատվության հիմքերը։ Այդ հիմքերից մեկն էլ սահմանվեց դատավորի կողմից քաղաքական չեզոքության սկզբունքի խախտմամբ կարծիքի հրապարակային արտահայտումը։ Նշված դրույթի, մասնավորապես, «քաղաքական չեզոքություն» հայեցակարգի վերաբերյալ Վենետիկի հանձնաժողովը 2022թ. Այնուամենայնիվ, հանձնարարականը հաշվի չի առնվել և, ինչպես կարդում ենք Վենետիկի հանձնաժողովի վերջին եզրակացության մեջ, այն մնում է ուժի մեջ։
Կարգապահական վարույթների հարուցում
Փաստաթղթի համաձայն՝ 2022 թվականին Վենետիկի հանձնաժողովը կրկնել է իր նախկին հանձնարարականը՝ պարզաբանելու, թե երբ պետք է դատավորի նկատմամբ կարգապահական վարույթը համարվի հարուցված։ Հանձնաժողովի գնահատմամբ՝ նշված հանձնարարականը մինչ օրս հաշվի չի առնվել։
Դատարանի որոշումների հասանելիություն
Ըստ եզրակացության՝ ներկայացված փոփոխությունների նախագծին ավելացվում է գլուխ, որը վերաբերում է դատարանի ակտի/որոշման տեքստը հրապարակելու խնդրին։ Նոր գլխով կանոնակարգվում է դռնբաց դատական ​​նիստից հետո կայացված դատական ​​որոշման ամբողջական կամ մասնակի անձնավորված տեքստի հրապարակման կարգը, որը կունենա հանրային տեղեկատվության կարգավիճակ։
Հանձնաժողովի կարծիքով, դատարանների որոշումներին ծանոթանալու լայն հանրության իրավունքը կարևոր է, թեև այն սերտորեն կապված է գաղտնիության և անձնական տվյալների պաշտպանության իրավունքի հետ: Ուստի, դատական ​​որոշումների մատչելիության իրավունքն ապահովելիս անհրաժեշտ է պահպանել այդ իրավունքների միջև ճիշտ հավասարակշռությունը։
Հանձնաժողովի նախնական գնահատմամբ՝ վերոնշյալ գլուխը նախատեսում է բավականին բարդ կարգավորում, ինչը դատական ​​որոշումների հասանելիությունը դարձնում է բարդ և ձգձգվող գործընթաց։
Եզրակացություն
«Փաստ-մետր»-ը հայտարարության մեջ առանձնացրել է մի քանի հանգամանք, որոնք կարեւոր են հայտարարությունը գնահատելու համար։
Նախ՝ հայտարարության այն հատվածը, թե Վենետիկի հանձնաժողովը ուղղակիորեն ներկայացված օրինագծի վերաբերյալ մեկնաբանություն չի ունեցել, ճիշտ չէ։ Փաստորեն, հանձնաժողովը ուղղակիորեն մեկնաբանություններ է արել ներկայացված օրենքի նախագծի վերաբերյալ։
Երկրորդ. Վենետիկի հանձնաժողովն իր ամենավերջին եզրակացության մեջ գնահատել է և՛ նախաձեռնված օրենքի նախագիծը, և՛ որքանով են իշխանությունները հաշվի առել հանձնաժողովի կողմից ներկայացված նախորդ առաջարկությունները:
Օրենքի նախագիծը պատրաստվել է Վրաստանի համար առաջնահերթ խնդիրներից մեկը (թափանցիկ և արդյունավետ դատաիրավական բարեփոխումներ) կատարելու՝ ԵՄ թեկնածուի կարգավիճակ ստանալու համար, ինչպես նշել են փոփոխությունները նախաձեռնողները։ Ըստ այդմ, Վենետիկի հանձնաժողովը նախատեսվող փոփոխությունները գնահատել է նաև այս համատեքստում և համարել դրանք այս նպատակին համապատասխան։ Նկատի ունենալով վերը նշվածը, Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացության մեջ խորհրդարանի նախագահի կողմից որպես «լրացուցիչ» հարցեր ներկայացված առաջարկությունները ճիշտ չէ և տպավորություն է ստեղծում, որ դրանք աննշան են։ Փաստորեն, Վենետիկի հանձնաժողովն առաջնորդվել է Վրաստանի խորհրդարանին ներկայացված բացատրական քարտով և ներկայացրել փոփոխություններն իր նպատակին համապատասխանեցնելու համար անհրաժեշտ առաջարկություններ, այդ թվում՝ կրկնելով նախկինում ներկայացված առաջարկությունները։
Երրորդ, ճիշտ չէ Սահմանադրական դատարանում ընթացող գործերը որպես Վրաստանի իշխանությունների կողմից Վենետիկի հանձնաժողովի նախորդ հանձնարարականների ձախողման պատճառներից մեկը: Փաստորեն, Սահմանադրական դատարանում գործի վարույթը չի խանգարում վիճարկվող նորմի փոփոխությանը։ Ավելին, այս գործը կարող է տարիներ տեւել, եւ այս տրամաբանությամբ դատական ​​բարեփոխումների իրականացումը ձգձգվի։ Բացի այդ, Վրաստանում գործող հեղինակավոր քաղաքացիական կազմակերպությունները և Հանրային պաշտպանը նորմերը բողոքարկել են Սահմանադրական դատարանում։ Սա վկայում է այն մասին, որ տեղական կազմակերպությունները և Հանրային պաշտպանը գործող նորմերը համարել են հակասահմանադրական և այժմ, անդրադառնալով իշխանությունների կողմից այդ վեճերին, չեն կարող համարվել Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից ներկայացված առաջարկությունները չկատարելու օրինական պատճառ։
Հաշվի առնելով վերը նշվածը, այն հայտարարությունը, թե Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից «Ընդհանուր դատարանների մասին» օրենքում փոփոխությունների վերաբերյալ մեկնաբանություններ չկան, «Փաստ-մետրը» վճռով գնահատում է, որ այն սխալ է։
Վենետիկի հանձնաժողովը կոչ է անում Վրաստանի իշխանություններին հաշվի առնել նշված առաջարկությունները և անհիմն չհետաձգել դրանց կատարումը։

Shalva Papuashvili: “There are no remarks from the Venice Commission about amendments to the Law on Common Courts.”
Verdict: FactCheck concludes that Shalva Papuashvili’s statement is FALSE.
The Venice Commission published its assessments on Georgia’s draft laws – one about de-oligarchisation and the second on the amendments prepared as part of court reform. Both of them were produced as part of European Union’s 12 priorities set for Georgia to obtain EU candidate status and were sent to the Venice Commission and the ODIHR before the final vote.
According to the opinion of the Venice Commission about the draft amendments to the Law on Common Courts, the draft law did not address some of the norms that were previously included in the Venice Commission’s recommendations. The other parts, however, were addressed although these amendments did not take into account the Commission’s recommendations. According to the Venice Commission’s documents, there are only a few norms where the recommendations it previously issued were reflected.
In its assessment on the draft amendments to the Law on Common Courts, the Venice Commission notes that the draft amendments are limited in scope and do not provide a holistic reform of the Law on Common Courts. At the same time, the document says that the main recommendations it issued in 2019-2022 still remain unaddressed. Therefore, FactCheck concludes that Shalva Papuashvili’s statement that there are no remarks from the Venice Commission on the Law on Common Courts is FALSE.
On 14 March 2023, the Parliament of Georgia published the conclusions of the Venice Commissions about the Law on De-oligarchisation and the draft amendments to the Law on Common Courts. This was declared by the Speaker of the Parliament, Shalva Papuashvili, at a briefing in Georgia’s legislative body.
As clarified by Shalva Papuashvili, the Venice Commission does not have remarks on the draft amendments to the Law on Common Courts prepared by the Parliament.
Shalva Papuashvili stated: “In regard to the amendments to the Law on Common Courts, the Venice Commission does not have any remarks with respect to the amendments that we prepared. In addition, it has proposals about additional issues since it not only discussed this draft law but also provided a general assessment of its recommendations issued in the last two-three years. The Venice Commission has some additional recommendations and we will also have a discussion about them.”
In its opinion published on 14 March 2023, the Venice Commission assessed the draft amendments to the Law on Common Courts as part of the ongoing reform of Georgia’s judicial system. Of note is that the Venice Commission has already published four opinions about the draft amendments as a part of the reform. With the latest conclusion, the Venice Commission provided a broader assessment to highlight the extent to which has the government taken its previous recommendations into account.
According to the opinion of the Venice Commission, the draft amendments were prepared within the context of the 12 priorities which Georgia needs to address to obtain EU candidate status. In particular, it was done to address the third priority set by the EU which requires the adoption and implementation of a transparent and effective judicial reform strategy and action plan.
The draft law did not consider some of the norms which were previously part of the Venice Commission’s recommendations. Some norms were addressed by the amendments but the Commission’s recommendations were not taken into account. According to the document, there are only a few norms where the recommendations previously issued by the Venice Commission were reflected.
Of note is that according to the Opinion document, the Georgian side claimed that one of the reasons why certain Venice Commission recommendations were not addressed was because of pending cases in the Constitutional Court. When a case is pending in the Constitutional Court, however, this is not a hindrance for the Parliament to adopt changes in regard to those norms which are being challenged in the Constitutional Court. Therefore, these clarifications from the authorities are insufficient to justify themselves. In addition, the Venice Commission makes a recommendation in the conclusion that the government should take the recommendations into account without any unjustified delay.
What does the Venice Commission’s Conclusion (Opinion) Say?
Legislative Process
The Venice Commission cited the 2022 document from its Opinions published in the past where the authors of the 2022 Opinion stated that the last amendment to the law lacked transparency and was conducted without effective consultations. As for the present draft amendments, the Commission noted that the Parliamentary Majority had made efforts in ensuring an inclusive drafting process involving the Parliamentary Minority and civil society representatives according to the information it was provided. However, the Commission stressed that the genuine inclusiveness of this process was contested by the other interlocutors.
High Council of Justice
The Opinion says that the Venice Commission raised several issues concerning the functioning of the High Council of Justice in its 2022 conclusion. These issues were fundamental for increasing the legitimacy of the judiciary in Georgia and it also issued relevant recommendations. However, the Commission notes that the draft amendments neither consist of a thorough reform of the High Council of Justice, as required by the European Commission, nor do they address the Venice Commission’s previous recommendations and concerns about the way in which the High Council of Justice functions.
The Venice Commission also noted with concern that the lay members of the High Council of Justice have not been appointed for a long time.
Judicial Corporatism
The document also pays attention to judicial corporatism and problems of self-interest in the High Council of Justice.
The Venice Commission reiterated its previous recommendation about corporatism and stated that the High Council of Justice should not allow for judicial corporatism to serve the self-interests of one group of judges to the detriment of other groups of judges.
The Venice Commission again named the eradication of corporatism in the High Council of Justice as one of the major recommendations which should involve a comprehensive reform of the High Council of Justice.
Qualifications for the Supreme Court Judges
In the 2019 Opinion, the Venice Commission recommended that the age and experience requirements for Supreme Court judges be raised. The Commission noted that the requirements were too lenient “as it may be questioned whether a person will have acquired the necessary experience to be a Supreme Court judge at the age of 30 and after no more than five years of service as a judge, advocate or academic.”
Although the latest draft amendments contain detailed requirements for candidates of the Supreme Court, the Venice Commission noted that its recommendations on introducing stricter requirements for the judicial candidates for the Supreme Court were not met and so it leaves this recommendation still in force.
Nomination of Candidates to the Supreme Court
1. Introduction of Anti-Deadlock Mechanism
The Venice Commission recommended that an anti-deadlock mechanism be introduced into the nomination process for Supreme Court candidates in the 2019-2021 Opinions. This concerns such cases when selected candidates fail to obtain two-thirds of the support of the full composition of the High Council of Justice. According to the Commission, this recommendation was not taken into account since draft amendments do not envision the introduction of the aforementioned mechanism.
2. Transparency and Reasoning
The 2020 Opinion of the Venice Commission recommended providing for “the disclosure, together with the votes and the reasonings, of the identity of the members of the High Council of Justice who cast the relevant votes” in the nomination of candidates to the Supreme Court. This measure was necessary to ensure that unsuccessful candidates can effectively appeal the decisions of the High Council of Justice.
This recommendation was included in the submitted draft law. In addition, the amendments envision a principle that if a member of the High Council of Justice does not assess all candidates under the procedure and does not submit these assessments together with the justifications, it is considered that this member does not participate in the evaluation procedure.
3. Right to an Effective Appeal against the Decisions of the High Council of Justice
The document says that both the 2019 and the 2020 recommendations of the Venice Commission about appealing the decisions of the High Council of Justice were taken into consideration. The Commission’s recommendation is to remove High Council of Justice members who were biased or otherwise violated the rights of the candidates. However, in regard to the regulatory norm of the latter, the Venice Commission notes that the scope of the provision is quite broad. In particular, it requires the recusal of a member that “has shown bias in the selection of candidates, his/her approach was discriminatory and/or he/she exceeded the powers granted to him/her by the legislation of Georgia as a result of which the rights of the candidate were violated or the independence of the court was threatened.” The Venice Commission concluded that the scope and even relevance of this latter criterion are not clear and should be removed.
According to the Opinion, the draft amendments do not address the potential problems of the quorum and the decision-making capacity that may arise following the recusal of several High Council of Justice members.
Term of Office of the Supreme Court President
According to the document, the Venice Commission also had a recommendation about the ten-year term of office of the Supreme Court President. In particular, the Commission recommended that a term of ten years for the Supreme Court President was excessive and should be reduced. Therefore, the recommendation is still relevant according to the Commission.
Reallocation of Candidates
In addition, the Venice Commission’s recommendation about the appointment of consenting unsuccessful judicial candidates to other vacancies which remained available after the competition was not taken into account and remains in force. According to the recommendation which the Venice Commission reiterated last year as well, judicial candidate must fulfil all of the requirements of the specific vacancy, e.g., “specialisation requirements.”
Suspension of Judges from Office
In the 2022 Opinion, the Venice Commission negatively assessed the provision which defines the suspension criterion for judges in the case if criminal or/and disciplinary proceedings are launched against him/her. In the most recent Opinion, the Commission noted that the recommendations related to the aforementioned provision were not envisioned by the draft law.
Grounds for Disciplinary Liability
The amendments to the law in 2021 extended the grounds for the disciplinary liability of a judge. One of the grounds of such liability is the expression of an opinion by a judge in violation of the principle of political neutrality. In its 2022 Opinion, the Venice Commission made certain remarks in regard to the notion of “political neutrality” and issued a recommendation to revise this provision. Nevertheless, the recommendation has not been met as the latest Opinion of the Venice Recommendation indicates that it still remains valid.
Initiation of Disciplinary Procedures
According to the document, in its 2022 Opinion, the Venice Commission reiterated its previous recommendation to clarify when disciplinary proceedings vis-à-vis a judge should be considered as initiated. The Commission assesses that this recommendation also has not been met at this stage.
Access to Court Decisions
According to the Opinion, a new chapter is added to the draft amendments which concerns the dissemination of the text of a judicial act. The new chapter regulates the procedure for issuing the complete or partially depersonalised text of the court decision delivered following an open court session which will have the status of public information.
The Commission assesses that the right to access court decisions by the general public is important. However, the exercise of this right is closely related to the right to privacy and the protection of personal data. Therefore, when providing the right of access court decisions, it is necessary to strike the right balance between these rights.
According to the preliminary assessment of the Commission, this chapter envisions a rather complex regulation that makes access to court decisions a complicated and prolonged process.
The Venice Commission calls on the Government of Georgia to take these recommendations into account without unjustified delay.
FactCheck identified a number of circumstances in Shalva Papuashvili’s statement which are important in order to assess its content.
First – the part of Mr Papuashvili’s statement which claims that the Venice Commission does not have a remark vis-à-vis the submitted draft law per se is untrue. In fact, the Commission did express remarks vis-à-vis the submitted draft law as well.
Second – in its latest Opinion, the Venice Commission provided an assessment on both the submitted draft law as well as the extent to which the government has token the Commission’s previous recommendations into account.
This draft law was prepared to address one of the major priorities (transparent and effective judicial reform) needed to obtain EU candidate status for Georgia which is pinpointed by the authors of the amendments themselves. Therefore, the Venice Commission also assessed the planned amendments in this context and analysed how the amendments fit with the objective. In this light, the statement of the Speaker of the Parliament that recommendations in the Opinion of the Venice Commissions are some “additional” issues is inappropriate and leaves an impression that those recommendations are insignificant. In fact, the Venice Commission made use of the explanatory note submitted to the Parliament of Georgia and produced recommendations to ensure that the amendments are harmonious with the objective, including a reiteration of its previous recommendations.
Third – it is also irrelevant for the Government of Georgia to claim that pending cases in the Constitutional Court are among the reasons why the Venice Commission’s previous recommendations were not met. In fact, a pending case in the Constitutional Court does not hinder amending a provision that is challenged in court. Furthermore, this case may take years and court reform can also be jeopardised by following this logic. At the same time, provisions in the Constitutional Court are disputed by authoritative civil society organisations and the Public Defender of Georgia. This indicates that local NGOs and the Public Defender already considered the current provisions as unconstitutional and the government’s decision to point fingers at these cases cannot be considered as a legitimate reason for its failure to meet the Venice Commission’s recommendations.
Given all of the aforementioned circumstances, FactCheck concludes that statement claiming there are no remarks from the Venice Commission about the Law on Common Courts is FALSE.