İrakli Kobaxide: Şarl Mişelin sənədində nə yazılmışdırsa, (Ali məhkəmə hakimləri ilə bağlı) tam olaraq yerinə yetirildi.
Hökm:FactCheck-in gəldiyi qənaətə əsasən İrakli Kobaxidzenin bəyanatı yalandır.
Xülasə: 19 aprel razılığına əsasən, hakim təyini, Venesiya komissiyasının tövsiyələri nəzərə alınana qədər dayandırılmalı idi. 28 Apreldə Venesiya Komissiyası qanuna daxil edilən dəyişiklikləri məmnuniyyətlə qarşıladı, həmçinin onu da qeyd etdi ki, prosesin sonrakı mərhələsində, Ədalət Yüksək Şurasının tərkibinin dəyişdirilməsini və hakimliyə namizədlər üçün bərabər şərait yaratması üçün rəqabətin yenidən keçirilməsinin vacibliyini vurğuladı. Qeyd etmək lazımdır ki, yuxarıdakı tövsiyələr bu günə qədər idarəetmə heyəti tərəfindən hələ də həyata keçirməyib. Lakin ABŞ Dövlət Departamenti, Dövlət katibi, ABŞ-ın Gürcüstandakı səfirliyi, ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Haqları Bürosu (DTİHB) və Avropa Komissiyasının açıqlamalarına əsasən 19 aprel razılaşması, hakim təyinata moratorium tələb etdiyini göstərir və nəticə etibarı ilə Parlament tərəfindən Ali Məhkəmənin 6 hakiminin təyin edilməsi bu müqavilənin pozulması deməkdir. Eyni zamanda, ABŞ səfirliyinin bəyanatında vurğulanaraq qeyd edilir ki, 19 Aprel razılaşmasına qədər Gürcüstanda “Ümumi Məhkəmələr” haqqında qanuna edilən dəyişiklikləri “Gürcü Arzusu” 19 Aprel razılaşmasını yerinə yetirilmiş kimi hesab edir. Hansı ki, “Şarl Mişel razılaşmasının məzmununa uyğun gəlmir.
Təhlili: 14 İyul 2021-ci il tarixində, “Gürcü Arzusunun” sədri İrakli Kobaxidze, “Rustavi 2”-in canlı yayımında Ali Məhkəmə hakimlərinin ömürlük təyinatı ilə bağlı, bildirdi ki, “Gürcü Arzusu” hakimləri təyin etməklə 19 Aprel razılaşmasını pozmur. "Sizə deyə bilərəm ki, Ali Hakimləri seçilməsii ilə bağlı nə etdiksə, hamısı Şarl Mişelin sənədində qeyd olunan şifahi və yazılı şəkildə əldə etdiyimiz razılığa uyğun edilib. Sənəddə nə qeyd olunmuşdursa tam olaraq o da edilib. Fasilə verildi və Venesiya Komissiyasının tövsiyələrinə tam uyğun bir qanun qəbul edildi. "Bundan sonra Şarl Mişelin sənədində qeyd edildiyi kimi, əlavə namizədlərin qəbulu üçün müraciət yenidən elan olundu və bundan sonra proses yeni formatda davam etdi”.
19 Aprel 2021-ci ildə Avropa Şurasının Prezidenti Şarl Mişel-in vasitəçiliyi ilə hökumət və parlament müxalifəti arasında aparılan danışıqlar sona çatdı. Partiyalar, Şarl Mişelin təklif etdiyi, ölkədəki siyasi böhrana son qoymağı və demokratik institutları gücləndirməyi hədəfləyən 5 maddəlik planı imzaladılar. Şarl Mişelin sazişinin başlıqlardan biri qanunun aliliyi və məhkəmə islahatlarına yer verilmişdi. Burada qeyd olunur ki, “Bu parlament dövründə, geniş miqyaslı, inkluziv və bütün partiyaların iştiraki ilə inkişaf etdirilmiş islahatlara yolunda ilk addım olaraq, parlamentin iddialı bir məhkəmə islahatı təsdiqləməlidir" və aşağıdakılar da daxil olmaqla müxtəlif məqamlar sadalanır:B) Parlament, Ali Məhkəməyə təyinatlar haqqında qanun layihəni, Venesiya Komissiyasının 24 iyun 2019-cu il tarixli 949/2019 saylı rəyini nəzərə alaraq, xüsusilə Ədalət Yüksək Şurasında təyinatlara mərhələli şəkildə yanaşılmasını, açıq səsvermə ilə əlaqədar nəzərə alaraq təqdim edilməlidir.C) Ali Məhkəmədə mövcud olan qaydalarına uyğun olaraq təyinatdan boyun qaçırtmalıdır. "
"B" bəndinin məzmununa yönəlik olan, xüsusən də Venesiya Komissiyasının nəticəsi nəzərə alınaraq qəbul ediləcək qanun layihəsi haqqında, dövlət nümayəndələri qeyd edəcəkər ki, hələ də “Şarl Mişelin sənədinin” imzalanmasından əvvəl həyata keçirildi və hökümət yeni qanun qəbul etdi.
Qanun lahiyə(“Ümumi Məhkəmələr” haqqında Qanuna Dəyişikliklər) hansı ki, Ali Ədalət Şurası tərəfindən Parlamentə daxil edilən, Ali Məhkəməyə namizədl seçilmləri haqqında və parlamentə təqdim prosedurunu nəzərdə tutur və idarə heyəti nümayəndələri tərəfindən parlamentin cari ilin 1 aprelində sürətləndirilmiş şəkildə və yekdilliklə (86 səs) qəbul edildi. Onu da qeyd etmək lazımdır ki, parlament qanun layihəsini "Şarl Mişel Sənədi" imzalanmadan əvvəl və siyasi partiyalarla məsləhətləşmədən qəbul edib.
Yerli təşkilatlar və beynəlxalq tərəfdaşlar qanuna edilən dəyişikliklərlə bağlı tənqidi mövqe nümayiş etdirdilər. “Müstəqil və Şəffaf Məhkəmə Birliyi Koalisiyası” qanun lahiyəsini əks etdirməyən və ölkə reallığına tamamilə yad bir qanun olaraq dəyərləndirdi. Onların bəyanatlarına əsasən, dəyişikliklər gedişatı yaxşılaşdırmayacaq və xalqın inamını artırmayacaq. 7 apreldə Avropa Birliyi, Gürcüstan Parlamentinin 1 aprel tarixində qəbul etdiyi qanunvericilik dəyişikliklərinə münasibət bildirdi. Xarici İşlər və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Avropa birliyinin Mətbuat katibinin bəyanatına əsasən, Avropa ittifaqi seçim prosesi üçün qanunvericilik çərçivəsində dəyişdirilmə təşəbbüsünü alqışlayır, lakin geniş bir məsləhətləşmə prosesi olmadan qanunvericilikdə edilən tələsik dəyişiklik edilməsini, məyus edici hal olaraq dəyərləndirdi. Avropa Birliyi Gürcüstana qətiyyətlə tövsiyə edir ki, Venesiya Komissiyasından qiymətləndirməni, ən qısa müddətdə, qəbul edilmiş düzəlişlərin əvvəlki tövsiyələrə uyğun olub olmadığını, tələb etsin. Venesiya Komissiyası tərəfindən təsdiqlənəcək yeni qaydalar bütün namizədlərə eyni dərəcədə şamil edilməlidir. Yuxarıda göstərilən tənqidlərdən sonra, 8 aprel tarixində Parlamentin qəbul etdiyi düzəlişləri Venesiya Komissiyasına son düzəliş olaraq göndərməsi diqqət çəkən məqamdır.
28 aprel tarixində Venesiya Komissiyasının paylaşdığı hesabatda, Komissiya "Ümumi Məhkəmələr haqqında" qanunda etdirən dəyişikliklərdə Venesiya Komissiyasının bir neçə tövsiyəsini əks olunduğu üçün alqışladığı vurğulanır. Sadalananlara baxayaraq, Komissiya hələ də hesab edir ki, Gürcüstanın əlavə olaraq müzakirə etməsi lazım olduğu bir çox vacib məsləhətlər var. Bütün bunları nəzərə alaraq, Venesiya Komissiyası 3 əsas məsləhət irəli sürdü. Onların hesabatına əsasən, növbəti qərarlar qəbul edilməzdən əvvəl Ədalət Ali Şurasının tərkibinin dəyişdirilməsinə ehtiyac var. Həmçinin, Hakimlərin təyin edilməsi proseduru, Ali Məhkəmənin Kvalifikasiya Palatası, şikayət edilən işlərə dair qərar qəbul edənə qədər dayandırılmalıdır. Həmçinin 1 Apreldə qəbul edilən qanun layihəyə əsasən, Ali Məhkəmə hakimlərinin seçimi üçün köhnə qanunvericilik şərtləri ilə başladılan müsabiqədə, yeni iştirakçılardan əlavə müraciət qəbulu imkanı təmin etdiyi üçün, Venesiya Komissiyası, namizədlərə bərabər şəkildə olmayan münasibətlərin qarşısını almaq üçün prosedurun yenidən keçirilməsini bildirdi.
5 Apreldə, dəyişiklikləri Venesiya Komissiyasına təqdim etməzdən əvvəl, Gürcüstanın Ədalət Yüksək Şurası, Parlamentə namizədlərin seçimi prosesində iştirak etmək üçün Gürcüstan Ali Məhkəməsinin Hakim vəzifəsinə əlavə müraciətlərin qəbul edildiyini elan etdi.Əlavə müddətdə, Ali Ədalət Şurasının, Ali Məhkəməsinəyə hakimlik məqsədi ilə yalnız üç namizəd müraciət edib.Venesiya Komissiyasının yuxarıda sadalanan tövsiyələrinə baxmayaraq, hakimliyə namizədlərin seçilməsi prosesinin yenidən başladılmaması diqqət çəkən məqamladan biridir.
Mayın 21-də diplomatik korpus üzvləri, məhkəmə islahatı aparılanadək Ali Məhkəməyə hakimlərin seçilməsini və Ədalət Şurası üzvlərinin təyin edilməsini dayandırılmasına dair parlament sədrinə məktubla müraciət etdilər. Onlar həçinin, Şarl Mişel Sənədinə əsasən götürülmüş öhdəliklərinin altından xətt çəkərək bildirlər ki, Gürcüstanın maliyyə yardımı öhdəliklərin yerinə yetirilməsindən asılı olacağını vurğuldılar.Mayın 24-də ABŞ səfiri Kelli Deqnan, bəyanatında hakimlərin hazır ki, təyinatının siyasi partiyalar arasında 19 aprel tarixində əldə edilmiş razılaşmaya uyğun olmadığını bildirdi.
Çağırışlara baxmayaraq, Ali Ədalət Şurası, 26 Mayda keçirilən hakimlərin növbədən kənar konfransında Ali Ədalət Şurası, dörd üzv hakim seçdi. 17 iyun tarixində isə Ali Ədalət Şurası Ali Məhkəmədə ömürlük namizəd göstərilən 9 hakimi dəstəklədi və hakimlərin siyahısının təsdiqlənməsi üçün parlamentə göndərdi.
Qeyd olunana məsələyə ABŞ-ın Gürcüstandakı səfirliyi bir daha münasibət bildirdi. ABŞ səfiri Kelli Deqnan 19 iyun tarixli bəyanatında, Gürcüstan Ali Məhkəməsinə yeni hakimlərin seçilməsinin siyasi partiyaların 19 aprel tarixində əldə etdiyi razılaşma ilə uyğun olmadığını bildirdi.Daha sonra, 24 İyun tarixində ABŞ Səfirliyi 19 Apreldə Ali Məhkəmə hakimlərinin təyin olunmasına dair müqavilənin sırf həmind bəndlərini Tvitter hesabında paylaşaraq, razılaşmaya əsasən davam edilən təyinatların dayandırılmalı olduğunu bildirdi.
ATƏT-in, Demokratik Təsisatlar və İnsan Haqları Bürosunun (DTİHB) üçüncü aralıq hesabatı 9 iyul tarixində paylaşıldı. Hesabatda qeyd edilir ki, şəffaflıq və hesabatlılıq sahəsində bəzi irəliləyişlərə baxmayaraq, Gürcüstan Ali Məhkəməsi hakimlərinə namizəd göstərmə prosesindəki olan çatışmazlıqlar, məhkəmə hakimiyyətinin müstəqilliyini təhlükə altında qoyur.Onların dəyərləndirməsinə əsasən, "Ədalət Yüksək Şurası tərəfindən namizədlərin müraciət prosedurları, təcrübə testləri və keçirilən müsahibələr beynəlxalq standartlara cavab vermir"Eyni zamanda, hesabatdaqeyd edilir ki, Parlament və Ədalət Yüksək Şurası tərəfindən göstərilən 9 hakimliyə namizədin işinə baxılması və təyin edilməsi prosesi 19 aprel razılaşmasına ziddir.
Beynəlxalq tərəfdaşların kəskin tənqidlərinə və 19 aprel razılaşmasının həyata keçirilməsinə dair birbaşa çağırışlarına baxmayaraq, Parlament, 12 iyulda Ali Məhkəməyə ömürlük olaraq altı hakim təyin etdi.
Parlamentin bu qərarı beynəlxalq tərəfdaşlar tərəfindənbirdaha kəskin tənqidlərlə qarşılandı. İyul ayının 14-də Avropa Komissiyasının mətbuat katibi, Ali Məhkəməyə hakimlərin təyini ilə əlaqədabəyanat paylaşaraq, hakimlərin təyin edilməsinin 19 Aprel razılaşmasının əsas müddəalarına zidd olduğunu bildirdi.Mətbuat katibi, idarə heyyətinə Venesiya Komissiyasının bütün tövsiyələrini yerinə yetirməyə çağırdı və onu da qeyd etdi ki, bu öhdəliklərin icrası, Avropa İttifaqının Gürcüstan üçün hazırkı proqramı çərçivəsində makro-maliyyə yardımının ikinci hissəsinin ayrılması ilkin şərtdir və bu, mənfi təsir edə bilər.
ABŞ-ın Gürcüstandakı səfirliyi də hakimlərin təyinatına münasibət bildirdi. 15 iyul tarixli bəyanatda, hakimlərin təyin edilməsinin 19 Aprel razılaşmasına zidd olduğu bildirildi. Lakin ABŞ səfirliyin dəyərləndirməsinə əsasən, 19 aprel razılaşmasından əvvəl edilən dəyişikliklər tək tərəflidir və müqavilənin məzmununa uyğun deyilvə beynəlxalq tərəfdaşların tövsiyələrinə ziddir.
İyul 16-da ABŞ Dövlət Departamenti də bəyanat paylaşdı.Bəyanatda ABŞ-ın hakim və müxalifət partiyalarının nümayəndələri arasında 19 aprel tarixində əldə olunmuş razılaşmanın əksinə olaraq, 12 iyul tarixində Gürcüstan parlamenti tərəfindən Ali Məhkəməyə altı namizədin təsdiqlənməsindən narahat olduğu bildirilib.Qeyd olunanı yerinə yetirməmək, Gürcüstan ictimaiyyətinin və beynəlxalq ictimaiyyətin Gürcüstan məhkəmə sisteminə olan inamını daha da pozacaq və Gürcüstanın demokratik inkişafını təhlükə altına qoyacaq, həmçinin investorların inamını da zəiflədərək Gürcüstanın siyasi dayanıqlığını azaldacaq.Bənzər bəyanat ABŞ dövlət katibi Anthony Blinken tərəfindən edildi.
Nəticə olaraq yuxarıda sadalananları nəzərə alarsaq, İrakli Kobaxidzenin hakimlərin təyin edilməsinin 19 aprel razılaşmasına uyğun olduğu bəyanatı yalandır.19 aprel razılıamaşına əsasən hakimlərin təyin edilməsi, Venesiya Komissiyasının tövsiyələri nəzərə alınana qədər dayandırılmalı idi.28 Apreldə Venesiya Komissiyası, qanunda olan dəyişiklikləri məmnuniyyətlə qarşıladı, ancaq onuda qeyd etdi ki, proses davam etmədən əvvəl Ədalət Yüksək Şurasının tərkibi dəyişdirilməli və namizədlər üçün bərabər şərait yaratması üçün rəqabət yenidən keçirilməlidir.Onu da qeyd etmək lazımdır ki, sadalanan tövsiyələr idarə heyəti tərəfindən yerinə yetirilməyib.Bununla yanaşı ABŞ Dövlət Departamenti, Dövlət katibi, ABŞ-ın Gürcüstandakı səfirliyi, ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Haqları Bürosu (DTİHB) və Avropa Komissiyasının mətbuat katibinin açıqlamaları birbaşa 19 aprel razılaşmasının təyinata moratorium tələb etdiyini göstərir və nəticə olaraq Parlament tərəfindən Ali Məhkəmənin 6 hakiminin təyin edilməsi bu müqavilənin pozulması qənaətinə gəilir.Belə ki, ABŞ səfirliyinin bəyanatında bir başa qeyd olur ki, 19 Aprel razılaşmasından əvvəl “Ümumi məhkəmələr haqqında” Gürcüstan qanunvericiliyinə daxil edilən dəyişiklikləri hansı ki, “Gürcü Arzusu” 19 Aprel razılaşmasının yerinə yetirilməsi kimi hesab edir. “Şarl Mişel razılaşmasının” məzmuna uyğun deyil”.

Irakli Kobakhidze: “[In regard to the Supreme Court judges,] it was done precisely in line with Charles Michel’s document.”
Resume: According to the 19 April agreement, appointments to the Supreme Court should have been paused until the Venice Commission recommendations had been taken into account. On 28 April 2021, the Venice Commission welcomed amendments to the legislation, although added that it was recommended to consider modifying the composition of the High Council of Justice and restart the selection procedure in order to ensure that there was an equality of treatment of candidate for judges. Of note is that the ruling party has not yet implemented these recommendations. At the same time, statements of the US Department of State, the OSCE’s Office of Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) and the European Commission spokesperson directly highlight that the 19 April agreement means pausing appointments of judges and, therefore, the decision of the Parliament of Georgia to appoint six judges to the Supreme Court constitutes a breach of the agreement’s provisions. In addition, the US Embassy’s statement unequivocally says that the amendments to the Law of Georgia on Common Courts, which the Georgian Dream considers to be the implementation of 19 April agreement, are inconsistent with the letter and the spirit of Charles Michel’s agreement.
On 14 July 2021, Chairperson of the Georgian Dream, Irakli Kobakhidze, speaking on the permanent appointment of judges to the Supreme Court, stated on air on TV Rustavi 2 that the Georgian Dream had not breached the 19 April agreement by the appointment of the judges: “I can say that what we did in regard to the appointments of Supreme Court judges is exactly in line with what was agreed verbally and put in writing in Charles Michel’s document. Precisely what was written in the document was done. There was a pause, we adopted a law which is fully in line with the Venice Commission recommendations. Afterwards, as written in Charles Michel’s document, a new call vis-à-vis document submission was announced for additional candidates and the process resumed only afterwards.”
On 19 April 2021, the government and the parliamentary opposition concluded negotiations brokered by the European Council President, Charles Michel, and signed a five-point plan which aims to overcome the political crisis in the country and strengthen democratic institutions. One of the chapters of Charles Michel’s agreement is devoted to the rule of law and judicial reform. It says that “in this parliamentary term, as the first step in a broad, inclusive and cross-party reform process, the Parliament should adopt ambitious judicial reform” and lists different provisions, including: b) submit to the Parliament draft legislation on the appointments to the Supreme Court in line with the related Venice Commission opinion No. 949/2019 of 24 June 2019, notably as concerns the staggered approach to appointments, open voting in the High Council of Justice and the need for the High Council to justify the nominations and c) refrain from making appointments to the Supreme Court under the existing rules.
In regard to provision ”b,” in particular about the adoption of legislation in line with the Venice Commission’s recommendations, the authorities claim that it was implemented prior to signing the “Charles Michel Document” and the government adopted the new law.
The law (amendments to the Law of Georgia on Common Courts), which concerns the selection and parliamentary nomination procedure of candidates for Supreme Court judges by the High Council of Justice and which is highlighted by the ruling party members, was unanimously (86 votes in favour) and in accelerated manner adopted by the Parliament of Georgia on 1 April 2021. It should be emphasised that the Parliament adopted the law prior to signing the “Charles Michel Document” and without consulting the political parties.
Local organisations and international partners voiced their criticism vis-à-vis amendments to the law. Their critique mostly concerned the hasty manner of the adoption of the changes, the lack of transparency of this process and the fragmented nature of the amendments themselves. The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary assessed the draft law as fragmented and ‘completely detached’ from the reality of the country. According to the Coalition, the new amendments cannot improve the process or enhance trust among the public. On 7 April 2021, the EU issued a statement in regard to the legislative changes adopted by the Parliament a week earlier. According to the EU spokesperson for foreign affairs and security policy, the EU welcomes the initiative to amend the legal framework of the selection process, although is disappointed that the legislation was amended hastily and without an inclusive consultation process. The EU recommended that Georgia request a Venice Commission assessment as soon as possible on whether or not the adopted amendments comply with its previous recommendations whilst the new rules, once confirmed by the Venice Commission, need to apply equally to all applicants. Of note is that in the aftermath of this criticism on 8 April 2021, the Parliament of Georgia sent the already adopted to amendments to the Venice Commission for the final revision.
On 28 April 2021, the Venice Commission published its opinion where the Commission welcomes amendments to the Law of Georgia on Common Courts, since they have taken into account several recommendations of the Venice Commission. However, the Commission believes there are a number of outstanding recommendations that Georgia should additionally reconsider. Given all of these circumstances, the Venice Commission made three key recommendations. According to its opinion, the composition of the High Council of Justice needs to be modified. In addition, the appointment procedure should be suspended until a decision is rendered by the Qualification Chamber of the Supreme Court. Furthermore, since amendments adopted on 1 April 2021 opened an opportunity for submitting additional applications for a competition launched under the old legislation to select the Supreme Court judges, the Venice Commission highlighted the need to restart the selection procedure in order to avoid any unequal treatment of candidates.
On 5 April 2021, prior to sending the adopted amendments to the Venice Commission, the High Council of Justice announced a call for additional applications to select candidates for the Supreme Court who were to be nominated to the Parliament. Only three candidates, aspiring to become Supreme Court judges, used the additional time to submit documents. Of note is that despite the Venice Commission’s aforementioned recommendations, the selection procedure was not restarted.
On 21 May 2021, representatives of the diplomatic corps addressed the Speaker of the Parliament to stop the appointment of the Supreme Court judges and High Council of Justice members before undertaking judicial reform. They also highlighted commitments taken under “Charles Michel’s Document’ and stated that financial aid to Georgia would depend on fulfilling these commitments. On 24 May 2021, the US Ambassador to Georgia, Kelly Degnan, stated that the ongoing appointments of judges are inconsistent with the 19 April agreement between the political sides.
Despite these calls, the High Council of Justice selected four judge members at the snap conference of judges on 26 May 2021. On 17 June 2021, the High Council of Justice voted for nine judges nominated for permanent Supreme Court positions and sent the list of judges to the Parliament.
The US Embassy to Georgia again responded to this development. US Ambassador Kelly Degnan stated on 19 June 2021 that the appointment of the new Supreme Court judges is inconsistent with the spirit of the 19 April agreement between the parties. Later on 24 June 2021, the US Embassy highlighted and tweeted those provisions of the 19 April agreement which concerned the appointment of the Supreme Court judges and said that according to the statements, the ongoing appointments have to be stopped.
On 9 July 2021, the OSCE’s Office of Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) published its third interim report. According to the report, despite certain progress in transparency and accountability, the flaws in the nomination process of Supreme Court candidates may undermine judicial independence. In particular, “the procedures pertaining to applications, background checks and interview preparation established by the High Council of Justice for these nominations fell short of international standards.” The report also says that Parliament’s taking nine nominations for judges, submitted by the High Council of Justice, and preparing to proceed to a vote on their appointments, was contrary to the 19 April agreement.
Despite harsh criticism from international partners and open calls to respect the 19 April agreement, the Parliament of Georgia appointed six permanent Supreme Court judges on 12 July 2021.
The Parliament’s decision sparked even harsher criticism from international partners. On 14 July 2021, a European Commission spokesperson issued a statement in regard to the appointment of Supreme Court judges which says that the appointments go against the key provisions of the 19 April Agreement. The spokesperson urged the ruling party to observe all of the recommendations of the Venice Commission and stated that respecting these commitments is a mutually agreed condition for the disbursement of the second tranche of EU macro-financial assistance to Georgia which could be negatively affected by this step.
The US Embassy expressed its position vis-à-vis the appointment of the judges. The Embassy’s statement, issued on 15 July 2021, reads that appointments are inconsistent with the 19 April agreement. In addition, the US Embassy concludes that legislative changes enacted prior to the 19 April agreement are unilateral and inconsistent with the letter of the agreement as well as they were adopted against the advice of international partners.
On 16 July 2021, the US Department of State also issued a statement. The statement says that the United States is deeply troubled by the Georgian Parliament’s July 12 approval of six Supreme Court nominees in contravention of the April 19 agreement between ruling and opposition party representatives. It emphasised that the failure to implement the agreement would further undermine the confidence of the Georgian public and the international community in Georgia’s judiciary and risk undermining the country’s democratic development, weaken investor confidence and diminish Georgia’s political resilience. The US Secretary of State, Antony Blinken, also issued a similar statement.
Given all of these circumstances, Irakli Kobakhidze’s statement that the appointment of judges is in line with the 19 April agreement is a LIE. According to the 19 April agreement, the appointment of judges should be paused until the implementation of the Venice Commission’s recommendations. On 28 April 2021, the Venice Commission welcomed amendments to the legislation, although added that it was recommended to consider modifying the composition of the High Council of Justice and restart the selection procedure in order to ensure that there was an equality of treatment vis-à-vis candidates for judges. Of note is that the ruling party has not yet implemented these recommendations. At the same time, the statements of the US Department of State, the OSCE’s Office of Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) and the European Commission spokesperson directly highlight that the 19 April agreement means pausing the appointments of judges and, therefore, the decision of the Parliament of Georgia to appoint six judges to the Supreme Court constitutes a breach of the agreement’s provisions. In addition, the US Embassy’s statement unequivocally says that the amendments to the Law of Georgia on Common Courts, which the Georgian Dream considers to be the implementation of 19 April agreement, are inconsistent with the letter and spirit of Charles Michel’s agreement.