წლის 17 სექტემბერს, საშემოდგომო სესიის პლენარულ სხდომაზე საპარლამენტო უმცირესობის წარმომადგენელმა ზურაბ ჯაფარიძემ განაცხადა: „შარშან ბიუჯეტი გაირღვა 600-700 მლნ ლარით, წელს უკვე მთლიან შემოსულობებში, 6 თვეში აკლია 400 მლნ ლარი, ხოლო გადასახდელებში უკვე აკლია 100 მლნ ლარი. ინვესტიციების კატასტროფული კლებაა, მეორე კვარტალში ისეთი მაჩვენებელია, როგორიც გვქონდა 2005 წლის მეორე კვარტალში, მას შემდეგ არცერთ მეორე კვარტალში ასეთი მაჩვენებელი არ ყოფილა, არც ომის წელს და არც ომის შემდეგ წელს“.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა იმ ეკონომიკური მაჩვენებლებით, რომელზეც დეპუტატი საუბრობდა და განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა.
სახელმწიფო ხაზინის ოფიციალური მონაცემებით, 2013
წელს სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობებმა სულ 7,695 მლნ ლარი შეადგინა, წლიური გეგმა კი 8,426 მლნ ლარს შეადგენდა. შესაბამისად, 2013 წლის ბიუჯეტს დაახლოებით 730 მლნ ლარი დააკლდა.
რაც შეეხება 2014 წლის ბიუჯეტის შესრულების მაჩვენებლებს, ფინანსთა სამინისტროს ოფიციალური მონაცემებით, 2014
წლის 6 თვეში შემოსულობების გეგმა 4,080 მლნ ლარს შეადგენდა, ფაქტიურმა შესრულებამ კი 3,965 მლნ ლარი შეადგინა. შესაბამისად, 2014 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტს შემოსულობების ნაწილში, პირველ 6 თვეში, დაახლოებით 114 მლნ ლარი დააკლდა. რაც შეეხება გადასახდელებს, 6 თვის გეგმის თანახმად ის 4,355 მლნ ლარი უნდა ყოფილიყო, ფაქტიურმა შესრულებამ კი 3,953 მლნ ლარი შეადგინა. შესაბამისად, გადასახდელები გეგმასთან მიმართებაში 90.8 %-ით შესრულდა, ანუ გადასახდელების ნაწილში, 6 თვის მონაცემებით, სახელმწიფო ბიუჯეტს დაახლოებით 402 მლნ ლარი დააკლდა.
ზურაბ ჯაფარიძე თავის განცხადებაში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების კლებაზეც მიუთითებს. სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის წინასწარი მონაცემებით, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობამ 2014 წლის მეორე კვარტალში 151 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. გასულ წლის ანალოგიურ პერიოდში ინვესტიციების მოცულობა 208 მლნ აშშ დოლარი იყო. შესაბამისად, გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით ინვესტიციების მოცულობა 27.4 %-ით შემცირდა. დეპუტატის განცხადებით, ინვესტიციების მსგავსი დაბალი მაჩვენებელი მხოლოდ 2005 წლის მეორე კვარტალში დაფიქსირდა და მას შემდეგ არცერთი მეორე კვარტლის მონაცემი არ ყოფილა ასეთი დაბალი. მართლაც, 2014 წლის მეორე კვარტალში გასული წლების ანალოგიურ პერიოდებთან შედარებით (2006-2013) ინვესტიციების ყველაზე დაბალი მოცულობა დაფიქსირდა (
იხ. ცხრილი 1). თუმცა, დეპუტატის განცხადება არ არის ზუსტი, როცა ის ამბობს, რომ 2005 წლის მეორე კვარტალში და 2014 წლის მეორე კვარტალში მსგავსი მაჩვენებლები დაფიქსირდა. 2005 წლის მეორე კვარტალში ინვესტიციების მოცულობა 106 მლნ აშშ დოლარი იყო, რაც გაცილებით დაბალია, ვიდრე 2014 წლის მეორე კვარტალის მაჩვენებელი (151 მლნ აშშ დოლარი).
საქართველოში განხორციელებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 2005-2014 წლები (II კვ.) მლნ აშშ დოლარი
წელი 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
ინვესტიციების მოცულობა 106 306 401 605 177 208 248 218 208 151
წელს სახელმწიფო ბიუჯეტს დაახლოებით 730 მლნ ლარი დააკლდა, როგორც ამას ზურაბ ჯაფარიძე მიუთითებდა.
წლის 6 თვის მონაცემებით სახელმწიფო ბიუჯეტს შემოსულობების ნაწილში დაახლოებით 114 მლნ ლარი, ხოლო გადასახდელების ნაწილში 402 მლნ ლარი დააკლდა. დეპუტატი თავის განცხადებაში რიცხვებს პირიქით ასახელებს, კერძოდ, მისი თქმით, ბიუჯეტის დანაკლისმა შემოსულობების ნაწილში 400 მლნ ლარი, ხოლო გადასახდელების ნაწილში 100 მლნ ლარი შეადგინა. თუმცა, ჩვენ ვითვალისწინებთ იმ გარემოებას, რომ ეს მექანიკური შეცდომა იყო.
დეპუტატი მართალია, როცა ინვესტიციების კლებაზე მიუთითებს, 2014 წლის მეორე კვარტალში პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა 151 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. 2006 წლიდან 2013 წლის ჩათვლით არცერთ მეორე კვარტალში მსგავსი დაბალი მაჩვენებელი არ დაფიქსირებულა. თუმცა, ზურაბ ჯაფარიძე ცდება განცხადების იმ ნაწილში, სადაც ამბობს, რომ 2014 წლის მეორე კვარტალში ისეთივე მაჩვენებელია, როგორიც იყო 2005 წლის მეორე კვარტალში.
რეალურად, 2005 წლის მეორე კვარტლის მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად ჩამოუვარდება 2014 წლის მეორე კვარტლის მაჩვენებელს.
შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ ზურაბ ჯაფარიძის განცხადება: „შარშან ბიუჯეტი 600-700 მლნ ლარით გაირღვა. წელს (6 თვეში), მთლიან შემოსულობებში 400 მლნ ლარი, ხოლო გადასახდელებში 100 მლნ ლარი აკლია. ინვესტიციების კატასტროფული კლებაა. მეორე კვარტალში ისეთი მაჩვენებელია, როგორიც 2005 წლის მეორე კვარტალში გვქონდა. მას შემდეგ, არცერთ მეორე კვარტალში ასეთი მაჩვენებელი არ ყოფილა“, არის მეტწილად სიმართლე.

On 17 September 2014, at the autumn plenary session of the Parliament, the Parliamentary Minority MP, Zurab Japaridze, made a statement: “The budget deficit of the previous year was GEL 600-700 million. In just six months of this year, there is a GEL 400 million deficit in the revenue part of the budget and a GEL 100 million deficit in the payments. There is a catastrophic decline in investments. The data of the second quarter of 2014 are similar to those of the same period of 2005. There have been no such numbers in second quarters ever since, neither in the year of the war, nor after it.”
FactCheck took interest in the economic data mentioned by the MP and verified their accuracy.
According to the official data of the State Treasury of Georgia, the overall income of the 2013 annual budget was equal to GEL 7,695 million whilst the initial plan was GEL 8,426 million. Accordingly, the 2013 annual budget had a GEL 730 million deficit.
As for the implementation of the 2014 annual budget, according to the official data of the Ministry of Finance of Georgia, the income plan of the first six months of 2014 was GEL 4,080 million whilst the actual income amounted to GEL 3,965 million. Hence, the 2014 annual budget had a GEL 114 million deficit in incomes in the first six months of 2014. As for the payments, according to the plan of the first six months of 2014, they should have amounted to GEL 4,355 million; however, the actual amount was equal to GEL 3,953 million. Accordingly, the implementation of the payments part of the budget constituted 90.8% of the initial plan which means that the annual budget had a deficit of GEL 402 million in payments.
Zurab Japaridze also talked about the reduction of foreign direct investments. According to preliminary data of the National Statistics Office of Georgia, the amount of foreign direct investments equalled USD 151 million in the second quarter of 2014. The amount of the investments in the same period of the previous year was USD 208 million. Hence, the amount of foreign direct investments has reduced by 27.4% as compared to the same period of the previous year. The MP also stated that such a low amount of investments was only recorded in the second quarter of 2005 and not ever since. The amount of investments in the second quarter of 2014 has indeed been the lowest among the numbers of the same periods of the last couple of years from 2006 to 2013 (see Table 1). However, the MP is not accurate in saying that the data of the second quarters of 2005 and 2014 are similar. The amount of investments equalled USD 106 million in the second quarter of 2005 which is considerably lower than that of the same period of 2014 (USD 151 million).
Amount of Foreign Direct Investments in Georgia from 2005 to 2014 (Second Quarters) USD Million |
Amount of Investments |
106 |
306 |
401 |
605 |
177 |
208 |
248 |
218 |
151 |
The 2013 annual budget deficit was equal to GEL 730 million as stated by Zurab Japaridze.
According to the data of the first six months of 2014, the 2014 annual budget deficit was equal to GEL 114 million in the income part and GEL 402 in payments. The MP gives the data conversely, stating that the deficit amounted to GEL 400 million in the income part and GEL 100 million in payments. However, we take into consideration that this might have been a mechanical error.
The MP is right when talking about the reduction of investments. The amount of foreign direct investments equalled USD 151 million in the second quarter of 2014. This has indeed been the lowest among the numbers of the same periods of the last couple of years from 2006 to 2013. However, Mr Japaridze is not accurate in saying that the data of the second quarters of 2005 and 2014 are similar. In reality, the numbers of the second quarter of 2005 are significantly lower than those of the same period of 2014.
Hence, we conclude that Zurab Japaridze’s statement: “The budget deficit of the previous year was GEL 600-700 million. In just six months of this year, there is a GEL 400 million deficit in the revenue part of the budget and a GEL 100 million deficit in the payments. There is a catastrophic decline in investments. The data of the second quarter of 2014 are similar to those of the same period of 2005. There have been no such numbers in second quarters ever since,” is