ბოლო ორი წლის განმავლობაში, ქვეყნის მასშტაბით, დევნილებისთვის ბინების მშენებლობის პროცესი შეჩერებულია
2014 წლის 18 სექტემბერს, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, „ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა ნუგზარ...
ნახევრად სიმართლეგანცხადება არის ნაწილობრივ ზუსტი, მაგრამ გამოტოვებულია დეტალები ან ზოგიერთი საკითხი კონტექსტს გარეშეაVS
2014 წლის განმავლობაში, ფოთში დევნილთათვის 7 მაღალსართულიანი სახლი აშენდა
საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს ვებგვერდზე გამოქვეყნებული სტატისტიკის თანახმად,
მეტწილად სიმართლეგანცხადება ზუსტია, მაგრამ საჭიროებს დამატებით ინფორმაციას ან/და განმარტებას18/11/2014ნახვა 4373
2014 წლის 18 სექტემბერს, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, „ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა ნუგზარ წიკლაურმა ფოთში დევნილთა განსახლების შესახებ ისაუბრა და იქვე აღნიშნა, რომ ბოლო ორი წლის განმავლობაში, ქვეყნის მასშტაბით, დევნილებისთვის ბინების მშენებლობის პროცესი შეჩერებულია.
ნუგზარ წიკლაურის საპასუხოდ „ქართული ოცნების“ წევრმა გიგა ბუკიამ განაცხადა, რომ 2014 წლის განმავლობაში, ფოთში დევნილთათვის 7 მაღალსართულიანი სახლი აშენდა.
ფაქტ-მეტრი დეპუტატების განცხადებების სიზუსტით დაინტერესდა და მათი გადამოწმება გადაწყვიტა.
2007 წელს შემუშავდა სახელმწიფო სტრატეგია, რომელიც იძულებით გადაადგილებულ პირთა – დევნილთა ინტეგრაციას, ასევ მათი საბინაო და სოციალური პირობების გაუმჯობესებას ისახავდა მიზნად. ამ სტრატეგიის შესაბამისად, სამინისტროს 2012-2014 წლების სამოქმედო გეგმაში გაიწერა დევნილთა გრძელვადიანი საცხოვრებლით უზრუნველყოფის პროგრამების შესახებ, რომელთაგან ერთ-ერთი დევნილთა განსახლების პროგრამაა. აღნიშნულ თემაზე ფაქტ-მეტრი ადრეც წერდა.
საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს ვებგვერდზე გამოქვეყნებული სტატისტიკის თანახმად, 2014 წლის მონაცემებით, საქართველოში 259 247 დევნილი პირი და 86 283 დევნილი ოჯახია რეგისტრირებული. სამინისტროდან მოწოდებული ინფორმაციით, ქ. ფოთში 10 149 დევნილი პირი და 2 963 დევნილი ოჯახი ცხოვრობს.
ფაქტ-მეტრმა დეპუტატების განცხადებების სიზუსტის შესამოწმებლად ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროდან საჯარო ინფორმაცია გამოითხოვა. სამინისტროდან მოწოდებული მონაცემების მიხედვით, 2007 წლიდან დღემდე დევნილებისათვის ახლადაშენებული ბინების რაოდენობის სტატისტიკა წლების მიხედვით შემდეგნაირია:
- 2010-2011 წწ. – 32 კორპუსი ქ. ფოთში – 1 054 ოჯახი;
- 2011 წ. – 22 კორპუსი ქ. ბათუმში – 557 ოჯახი;
- 2011 წ. 10 კორპუსი ქ. წყალტუბოში – 311 ოჯახი;
- 2013 წ. – 1 კორპუსი ქ. ფოთში – 32 ოჯახი;
- 2014 წ. – 7 კორპუსი ქ. ფოთში – 245 ოჯახი.
როგორც მოწოდებული ინფორმაციიდან ირკვევა, 2010–2011 წლებში დევნილთათვის ახალი ბინების მშენებლობის კუთხით მნიშვნელოვანი სამუშაოები შესრულდა. 2012 წელს ახალაშენებულ სახლებში დევნილთა შესახლება არ განხორციელებულა, ხოლო 2013 წლიდან აღნიშნული პროცესი ისევ გაგრძელდა, თუმცა საკმაოდ მცირე მასშტაბებით. რაც შეეხება 2014 წელს განხორციელებულ პროექტებს, ამ დროისთვის 245 ოჯახის შესახლება განხორციელდა.
მიმდინარე წლის მასშტაბების სრულყოფილი შეფასება წლის ბოლოს იქნება შესაძლებელი. სამინისტროდან მიღებული მონაცემებით, 2014 წელს საქართველოს მასშტაბით მიმდინარეობს 13, ხოლო დაგეგმილია 3 ობიექტის მშენებლობა.
2014 წელს მიმდინარე პროექტები:
თბილისი |
ბაბუციძის ქ. N12 |
ვაზიანი |
სამხედრო დასახლება |
ფოთი |
ფიროსმანის ქ. N7 |
ქუთაისი |
ნიკეას ქ. (ყოფილი ქარხანა „აისი“) ოცხელის ქ. N2 ავტოქარხნის დასახლება, დადიანის ქ. N5 |
კასპი |
სააკაძის ქ. N110 |
ბორჯომი |
ვაშლოვანის ქ. N2 |
ახალციხე |
რუსთაველის N113 |
გორი |
ცხინვალის გზატკეცილი, N14 |
ზუგდიდი |
ახალი დასახლება ახალსოფელი |
ონი |
ბააზოვის ქ. N1 |
2014 წელს დაგეგმილი პროექტები:
პარლამენტის შენობის მიმდებარე ტერიტორია, აბაშიძის ქ. |
ხაშური |
რუსთაველის N38 სააკაძის N2 |
რაც შეეხება ფოთში არსებულ მდგომარეობას, დევნილთა გრძელვადიანი საცხოვრებლით უზრუნველყოფის პროგრამის ფარგლებში, ქალაქში, 2010–2011 წლებში 32 კორპუსი აშენდა. 2012 წელს ახალი ბინები არ აშენებულა, ხოლო 2013 წელს განხორციელდა სასტუმრო „აიეტის“ რეაბილიტაცია და ერთი ოთხსართულიანი კორპუსის მშენებლობა. 2014 წელს კი, ფოთში 7 ხუთსართულიანი კორპუსი აშენდა. პროექტის ფარგლებში, წელს, ფოთში კიდევ ერთი, 9 ბინიანი ობიექტის მშენებლობა მიმდინარეობს. აღნიშნული ინფორმაციიდან ჩანს, რომ ფოთში დევნილთათვის ახალი ბინების მშენებლობის მასშტაბები 2010-2011 წლებთან შედარებით შემცირებულია.
რაც შეეხება დევნილთა გრძელვადიანი განსახლების პროგრამის ფარგლებში ქ. ფოთში განხორციელებულ სხვა აქტივობებს, 2013 წელს კერძო მესაკუთრეებისგან გამოსყიდული იქნა 8 კომპაქტური განსახლების ობიექტი და იმავე წელს საცხოვრებელი ფართი 8 ოჯახს დაუკანონდა.
"საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდის" მიერ მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, იძულებით გადაადგილებული პირებისთვის სახლების მშენებლობა/რეაბილიტაციაზე დახარჯული თანხების რაოდენობა 2011 წლიდან კლებულობს. 2013-2014 წლებში ბიუჯეტიდან გამოყოფილი თანხის უმეტესი ნაწილი დევნილთათვის ინფრასტრუქტურული და ეკონომიკური შესაძლებლობების გაუმჯობესების პროგრამაზე დაიხარჯა.
დევნილთა სახლების მშენებლობა/რეაბილიტაციაზე დახარჯული თანხა (მილიონ ლარებში)
2010 წელი (საკასო ხარჯი) | 2011 წელი (საკასო ხარჯი) | 2012 წელი (საკასო ხარჯი) | 2013 წელი (საკასო ხარჯი) | 2014 წლის დამტკიცებული ბიუჯეტი | 2014 წლის 9 თვის საკასო ხარჯი |
29.8 | 68.1 | 14.4 | 9.1 | 5.4 | 2.6 |
2010-2011 წლებთან შედარებით, 2013 და 2014 წლის ოქტომბრის მონაცემებით, საქართველოში დევნილთათვის ახალი ბინების მშენებლობის მასშტაბები და მშენებლობისთვის გამოყოფილი თანხები რადიკალურად შემცირებულია. მაგალითად, თუ 2010-2011 წლებში ფოთში 32 კორპუსი აშენდა, რომელშიც ჯამში 1054 ოჯახი შესახლდა, 2013 წელს სულ ერთი კორპუსი იქნა აშენებული, სადაც ჯამში 311 ოჯახი შესახლდა. ტემპებს შორის ამხელა სხვაობა წიკლაურის განცხადების კონტექსტის მართებულობაზე მიუთითებს, მიუხედავად ამისა, დეპუტატი ცდება, როდესაც მშენებლობის სრულ შეჩერებაზე საუბრობს. შესაბამისად, ნუგზარ წიკლაურის განცხადება: „ბოლო ორი წლის განმავლობაში, ქვეყნის მასშტაბით, დევნილებისათვის ბინების მშენებლობის პროცესი შეჩერებულია,“ არის ნახევრად სიმართლე.
ფაქტ-მეტრმა გიგა ბუკიას განცხადებაც გადაამოწმა. 2014 წელს ფოთში მართლაც აშენდა 7 ხუთსართულიანი კორპუსი. მართალია 2010-2011 წლებთან შედარებით დევნილთათვის ახალი ბინების მშენებლობის ტემპი საგრძნობლად შენელებულია, მაგრამ მშენებლობა მიმდინარე წელსაც გრძელდება. შესაბამისად, გიგა ბუკიას განცხადება: „2014 წლის განმავლობაში ფოთში დევნილთათვის 7 მაღალსართულიანი სახლი აშენდა,“ არის მეტწილად სიმართლე.

The process of building homes for IDPs has been stopped for two years already.
On 18 September 2014, at the plenary session of the Parliament, member of the United National Movement, Nugzar Tsiklauri, spoke about the accommodation of IDPs in Poti and noted that the process of building homes for IDPs has been stopped for two years already.
Contrary to Mr Tsiklauri’s statement, member of the Georgian Dream, Giga Bukia, stated that seven high-rises were built for IDPs in Poti in 2014.
The state worked out a strategy in 2007 which aimed to integrate IDPs and improve their accommodations and social conditions. The 2012-2014 action plan envisaged programmes for providing IDPs with long-term accommodation. In particular, we note the IDP Accommodation Programme. FactCheck has previously written on this topic.
According to the statistics published on the website of the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia, as of 2014 there are 259,247 IDPs in Georgia and 86,283 internally displaced families. As the information provided by the Ministry shows, there are 10,149 IDPs and 2,963 internally displaced families in Poti.
FactCheck requested public information from the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia to verify the accuracy of the statements made by the deputies. According to the information received, the number of the homes built for the IDPs since 2007 has been:
• 2010-2011 – 32 buildings in Poti – 1,054 families;
• 2011 – 22 buildings in Batumi – 557 families;
• 2011 – 10 buildings in Tskaltubo – 311 families;
• 2013 – 1 building in Poti – 32 families;
• 2014 – 7 buildings in Poti – 245 families.
As the information shows, important work was carried out in 2010-2011 for providing IDPs with homes. The process of accommodation for IDPs did not take place in 2012 but continued from 2013 upon a small scale. As for the projects implemented in 2014, 245 families have been accommodated as of today.
Evaluating the scale of accommodation of the current year will be possible only at the end of the next year. According to the data received from the Ministry, 13 venues are being built and three are planned to be built.
The ongoing projects in 2014 are:
Tbilisi Babutsidze Street № 12
Vaziani Military settlement
Poti Pirosmani Street №7
Kutaisi Nikea Street (former Aisi factory)
Otskheli Street №2
Auto factory settlement, Dadiani Street № 5
Kaspi Saakadze Street № 10
Borjomi Vashlovani Street № 2
Akhaltsikhe Rustaveli Street № 113
Gori Tskhinvali Highway № 14
Zugdidi New settlement
Akhalsopeli
Oni Baazovi Street № 1
Planned projects in 2014 are:
Kutaisi Surrounding area of the Parliament, Abashidze Street
Khashuri Rustaveli Street № 38
Saakadze Street № 2
As for the situation in Poti, 32 buildings were built in 2010-2011 in the framework of the Long-Term IDP Accommodation Programme. No new homes were built in 2012 although the Hotel Aieti was rehabilitated in 2013 and one four-floor building was put up in 2013. In 2014, a seven-floor building was constructed in Poti. A nine-floor venue is being built this year. This information shows that the scale of the building of new homes for IDPs has shrunk as compared to 2010-2011.
As for other activities carried out in Poti within the framework of the Long-Term IDP Accommodation Programme, eight compact settlements were purchased from private owners in 2013 and eight families had their living areas legalised.
According to the information provided by the Municipal Development Fund of Georgia, the amounts spent on building/rehabilitating houses for IDPs have been decreasing since 2011. Much of the budgetary funds allocated in 2013-2014 were spent on improving infrastructural and economic opportunities for IDPs.
Amount Spent on Building/Rehabilitating Houses of IDPs (GEL million):
2010 (Cash Expenditure)
2011 (Cash Expenditure)
2012 (Cash Expenditure)
2013 (Cash Expenditure)
2014 (Approved Budget)
2014 (Nine Months Cash Expenditure)
29.8
68.1
9.1
5.4
The scale of the building of new homes for IDPs and the funds allocated for the construction shrunk significantly in 2013 and 2014 as compared to 2010 and 2011. For instance, 32 buildings were built in Poti in 2010-2011, accommodating 1,054 families in total, whilst only one building was constructed in 2013, giving accommodations to only 311 families. Such a difference between the intensities points to the correctness of the context of the statement made by Mr Tsiklauri. Nevertheless, the MP is wrong when saying that the process of building has been stopped. Therefore, Nugzar Tsiklauri’s statement: “The process of building homes for IDPs has been stopped for two years already,” is HALF TRUE.
FactCheck verified the statement made by Giga Bukia as well. In 2014, seven five-floor buildings were in fact constructed in Poti. Even though the intensity of the building of new homes for IDPs has decreased significantly, the construction goes on in this year as well. Hence, Mr Bukia’s statement: “Seven high-rises were built for refugees in Poti in 2014,” is MOSTLY TRUE.