რეზიუმე: შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გამოქვეყნებული სტატისტიკის თანახმად, ბოლო რამდენიმე წლის (2016-2018 წლები) განმავლობაში რეგისტრირებულ დანაშაულთა რაოდენობას ზრდის ტენდენცია ახასიათებს. განსაკუთრებით შემაშფოთებელი და უპრეცედენტო ზრდა 2018 წლიდან შეინიშნება. კერძოდ, 2018 წლის იანვარ-ნოემბერში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, რეგისტრირებულ დანაშაულთა საერთო რაოდენობა 58.08%-ით გაიზარდა და 53 637 ერთეული შეადგინა.
ამასთან, საგრძნობლად გაიზარდა ისეთი სახის დანაშაულები, როგორიცაა საკუთრების (81.75%-ით), სიცოცხლის (123.68%-ით), ჯანმრთელობის (100.29%-ით) და ადამიანის უფლებების წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულები (253.63%-ით). აღსანიშნავია, რომ 2018 წლის 11 თვის მონაცემებით, საკუთრების, სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულების რაოდენობა 2013-2017 წლებში (12 თვის განმავლობაში), ნებისმიერ საანგარიშო პერიოდში დაფიქსირებულ მაჩვენებელსაც კი აღემატება.
2018 წლის 21 დეკემბერს დეპუტატებმა შინაგან საქმეთა მინისტრის წლიურ ანგარიშს მოუსმინეს. ერთ-ერთი ყველაზე განხილვადი თემა რეგისტრირებულ დანაშაულთა სტატისტიკა აღმოჩნდა. ამ მხრივ არსებულ პრობლემაზე ყურადღება არა მხოლოდ ოპოზიციის წარმომადგენლებმა, არამედ თავად მინისტრმა და „ქართული ოცნების“ დეპუტატებმაც გაამახვილეს. უმრავლესობის წევრის, ირაკლი სესიაშვილის განცხადებით, „ბოლო რამდენიმე წლის სტატისტიკურ მონაცემებს თუ გადავავლებთ თვალს, სამწუხაროდ, დანაშაულები იზრდება. რიგ შემთხვევებში, შეიძლება ითქვას, რომ შემაშფოთებლადაც“.
სანამ უშუალოდ ბოლო პერიოდში რეგისტრირებულ დანაშაულთა რაოდენობის მატებაზე ვისაუბრებთ, მნიშვნელოვანია მიმოვიხილოთ წლების განმავლობაში არსებული ზოგადი სურათი.
როგორც შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ 2013 წელს მომზადებული პრეზენტაციიდან ირკვევა, 2003 წლამდე ფართოდ იყო გავრცელებული დანაშაულის დამალვის პრაქტიკა, რის შედეგადაც სტატისტიკურ აღრიცხვიანობაში, უმეტესად, მხოლოდ ის დანაშაულები ხვდებოდა, რომელთა გარანტირებული გახსნის შესახებაც წინასწარვე იყო ცნობილი. შესაბამისად, რეგისტრირებულ დანაშაულთა მაჩვენებელი საკმაოდ დაბალი იყო.
2003 წლის „ვარდების რევოლუციის” შედეგად ახალი ხელისუფლების სათავეში მოსვლის შემდეგ, მონაცემთა შეგროვების მეთოდიკისა და ტაქტიკური ხერხების დახვეწა-განვითარების პროცესი დაიწყო, რამაც გარკვეულწილად რაოდენობრივი მაჩვენებლების გაუარესება გამოიწვია.
მიუხედავად კრიმინოგენური ვითარების გაუმჯობესებისა, რაოდენობრივი მაჩვენებლები 2006 წლის ჩათვლით, განუწყვეტლად უარესდებოდა, თუმცა, დროთა განმავლობაში, 2007 წლიდან რეალური კრიმინალური სიტუაციის პოზიტიური დინამიკა და სტატისტიკური მონაცემები თანხვედრაში მოვიდა. ამასთან, 2006 წელს რეგისტრირებულ დანაშაულთა შესამჩნევ ზრდაზე გავლენა, სავარაუდოდ, საქართველოს მესამე პრეზიდენტის მიერ 2006 წელს გაცხადებულ „ნულოვანი ტოლერანტობის” პოლიტიკასაც უნდა მოეხდინა.
2007 წლიდან რეგისტრირებულ დანაშაულთა კლების პროცესი დაიწყო, რომელიც საბოლოოდ 2011 წელს შეჩერდა. 2012 წელს რეგისტრირებულ დანაშაულთა რაოდენობა რიცხობრივად 2009 წლის მაჩვენებელსაც კი აღემატებოდა, 2013 წლის მაჩვენებელი (43 028 ერთეული) კი, მხოლოდ მცირედით ჩამორჩებოდა 2008 წლის მონაცემებს (44 644 ერთეული).
გრაფიკი 1: 2001-2017 წლებში საქართველოს ყველა საგამოძიებო უწყების მიერ მთელი ქვეყნის მასშტაბით რეგისტრირებულ დანაშაულთა საერთო რაოდენობა
კრიმინალის შესაძლო ზრდის შესახებ საუბრები „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში მოსვლის პირველივე დღეებიდან აქტუალური გახდა, რაც გარკვეულწილად თავად მმართველი გუნდის მიერ განხორციელებულმა უპრეცედენტო ამნისტიამ და მაშინდელი პრემიერ მინისტრის, ბიძინა ივანიშვილის მიერ დანაშაულის მატების დაანონსებამ განაპირობა. თუმცა, კრიმინალის მატების რიცხვებში ასახვა და საზოგადოებისთვის მისი გაცნობა 2015 წლამდე არ მომხდარა. კერძოდ, მართალია, შინაგან საქმეთა სამინისტრო პერიოდულად გარკვეული სახის სტატისტიკურ მონაცემებს აქვეყნებდა, თუმცა 2012-2013 წლების შედარებით, სრულყოფილი მონაცემები, ფაქტობრივად, მხოლოდ 2015 წლის 27 აპრილს სამინისტროს ვებგვერდზე გამოქვეყნებული პრეზენტაციით გახდა ცნობილი.
2013 წელს, 2012 წელთან შედარებით, დანაშაულის რაოდენობა 4 292 ერთეულით გაიზარდა. თუმცა, ზრდის მიზეზად არა ამნისტია, არამედ დანაშაულთა რეგისტრაციის მეთოდოლოგიის ცვლილება დასახელდა, რომელიც სამინისტროს განმარტებით, წინა მეთოდოლოგიისგან განსხვავებით, უფრო მეტი ერთეულის აღრიცხვას ითვალისწინებს და შესაბამისად, რეგისტრირებული დანაშაულის რაოდენობის ზრდა გამოიწვია.
2014-2015 წლებში რეგისტრირებულ დანაშაულთა რაოდენობის კლება შეინიშნებოდა. აღსანიშნავია, რომ ამ პერიოდში (განსაკუთრებით 2015 წელს) სამინისტრო შედარებით უფრო გამჭვირვალე იყო და სტატისტიკასაც რეგულარულად აქვეყნებდა. 2016 წლის იანვრის შემდეგ კი, სამინისტრომ კვლავ უარი თქვა სტატისტიკის გამოქვეყნებაზე, რის გამოც შინაგან საქმეთა მაშინდელი მინისტრი, გიორგი მღებრიშვილი არაერთხელ გახდა კრიტიკის ობიექტი. საბოლოოდ კი კრიტიკოსებზე განაწყენებულმა მინისტრმა ისე დაამთავრა მოღვაწეობა, რომ მისი მინისტრობის პირობებში შსს-ს ოფიციალურ გვერდზე სტატისტიკა აღარ დადებულა.[1] სტატისტიკის გამოქვეყნება მხოლოდ 2018 წლის დეკემბრიდან, შინაგან საქმეთა მინისტრად გიორგი გახარიას დანიშვნის შემდეგ განახლდა.
აღსანიშნავია, რომ რეგისტრირებულ დანაშაულთა ზრდა სწორედ 2016 წლიდან იწყება, ანუ მას შემდეგ რაც სამინისტრომ ყოველთვიური სტატისტიკის გამოქვეყნება შეწყვიტა.
როგორც გრაფიკი 1-დან ჩანს, 2016 წელს წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 901 დანაშაულით მეტი დარეგისტრირდა. გაცილებით უფრო საგრძნობი მატება შეინიშნება 2017 წელს. კერძოდ, 2016 წელთან შედარებით, 2017 წელს 1 947 ერთეულით მეტი დანაშაული დაფიქსირდა (იხ. ფაქტ-მეტრის სტატია).
რეგისტრირებულ დანაშაულთა რაოდენობის განსაკუთრებით მაღალი ზრდა 2018 წლიდან შეინიშნება. კერძოდ, 2018 წლის 11 თვის მონაცემებით, იანვარ-ნოემბერში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, რეგისტრირებულ დანაშაულთა რაოდენობა 58.08%-ით გაიზარდა და 53 637 ერთეული შეადგინა.
აღსანიშნავია, რომ ეს მაჩვენებელი არა მხოლოდ წინა წლის ანალოგიურ პერიოდებს (იგულისხმება 11 თვე) აჭარბებს, არამედ ახალი ხელისუფლების პირობებში (2013-2017 წლებში) მთელი წლის განმავლობაში (12 თვე) დაფიქსირებულ მაქსიმუმსაც (2013 წელი - 43 028 ერთეული) მნიშვნელოვნად აღემატება.
თუკი დანაშაულთა ძირითად სახეობათა სტატისტიკას შევხედავთ, ვნახავთ, რომ ბოლო პერიოდში იზრდება საკუთრების, ჯანმრთელობისა და სიცოცხლის წინააღმდეგ მიმართულ დანაშაულთა რაოდენობა. ამასთან, ბოლო პერიოდში კლება ახასიათებს ნარკოტიკულ და სატრანსპორტო დანაშაულებს (იხ. ცხრილი 1).
ცხრილი 1: 2013-2017 წლებში მთელი საქართველოს მასშტაბით რეგისტრირებულ დანაშაულთა საერთო რაოდენობა ჩაშლილი ცალკეულ სახეობათა დანაშაულების მიხედვით
საერთო რაოდენობა
43 028
36 526
35 096
35 997
37 944
სიცოცხლის წინააღმდეგ
792
661
747
905
1013
ჯანმრთელობის წინააღმდეგ
4 070
3 886
4 446
4 660
5 349
საკუთრების წინააღმდეგ
15 992
13 422
12 914
13 296
14 385
ნარკოტიკული დანაშაულები
10 635
7 312
5 126
5 196
4 762
სატრანსპორტო დანაშაულები
2 902
3 055
3 182
3 142
2 626
საზოგადოებრივი უსაფრთხოების წინააღმდეგ
2 793
1 909
1 941
1 957
1 575
წყარო:საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო
როგორც ცხრილი 1-დან ჩანს, ცალკეულ სახის დანაშაულები 2016-2017 წლებში მართლაც იზრდება, თუმცა, დიდი ალბათობით, როდესაც ირაკლი სესიაშვილი შემაშფოთებელ ზრდაზე საუბრობდა, გულისხმობდა უშუალოდ 2018 წლის მონაცემებს, რომელიც მართლაც უპრეცედენტოა.
ცხრილი 2: 2013-2018 წლების იანვარ-ნოემბერში მთელი საქართველოს მასშტაბით რეგისტრირებულ დანაშაულთა საერთო რაოდენობა ჩაშლილი ცალკეულ სახეობათა დანაშაულების მიხედვით
39 720
33 745
32 456
33 200
33 931
53 637
749
702
758
885
946
2 116
3 794
3 552
4 275
4 355
4 904
9 822
14 712
12 178
11 570
12 023
12 393
22 524
9 637
6 914
4 823
4 780
4 562
3 961
2 803
2 833
3 167
3 209
2 499
3 112
2 600
1 834
1 848
1 800
1 390
1 479
2018 წლის იანვარ-ნოემბერში წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, სიცოცხლის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულები 123.68%-ით, ჯანმრთელობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულები კი 100.29%-ით გაიზარდა. საკუთრების წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულების შემთხვევაში 81.75%-იანი ზრდა ფიქსირდება. ამასთან, 2018 წლის იანვარ-ნოემბერში 13.17%-იან კლებას განიცდის ნარკოტიკული დანაშაულების რაოდენობა.
ფაქტ-მეტრს არაერთხელ გაუმახვილებია ყურადღება 2018 წლის პერიოდში რეგისტრირებულ დანაშაულთა შესამჩნევ ზრდაზე და იმ ეჭვებზე, რასაც ერთი მხრივ რეგისტრირებული დანაშაულის რადიკალური ზრდა, ხოლო მეორე მხრივ დანაშაულის გახსნის მაჩვენებლის ასევე შესამჩნევი კლება იწვევს (იხ. ფაქტ-მეტრისსტატია1;სტატია2;სტატია 3). საყურადღებოა, რომ აღნიშნული ცვლილებები მას შემდეგ გახდა თვალშისაცემი, რაც შინაგან საქმეთა სამინისტროს სათავეში ახალი მინისტრი მოვიდა, რომელმაც კრიმინალთან დაკავშირებით მეტი გამჭვირვალობის პოლიტიკა აირჩია და საზოგადოებას დანაშაულის შესახებ რეალური სურათის (თუნდაც არასასიამოვნო) მიწოდებას დაპირდა. აღსანიშნავია, რომ გიორგი გახარიამ პარლამენტის წინაშე გამოსვლისას ხაზი გაუსვა სტატისტიკის წარმოებასთან დაკავშირებით განხორციელებულ რეფორმებს, რომელსაც შეიძლება რეგისტრირებულ დანაშაულთა ზრდაც გამოეწვია, თუმცა მეორე მხრივ, ცალკეულ დანაშაულებთან მიმართებით არსებული სერიოზულ გამოწვევებზეც ისაუბრა.
[1]შენიშვნა: 2017 წლის 31 მარტს, სამინისტროს გვერდზე, სტატისტიკისა და კვლევების განყოფილებაში, 2016 წელს რეგისტრირებულ დანაშაულთა შესახებ” მიმოხილვა გამოქვეყნდა, რაც მედიასა და არასამთავრობო სექტორს შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ თავად გააცნო. ამასთან, 2016-2017 წლებში სამინიტრო სტატისტიკის ეროვნულ სააგენტოს აწვდიდა კვარტალურ სტატისტიკას, რომელიც საქსტატის კვარტალურ ბიულეტენში ქვეყნდებოდა.

Resume: In accordance with the statistical data published by the Ministry of Internal Affairs of Georgia, in the past few years (2016-2018) registered crime has a tendency of growth. The most concerning and unprecedented growth has been evident since 2018. In particular, in January-November 2018, total amount of registered crime increased by 58.08% as compared to the same period of the previous year and reached 53,637.
In addition, there is a substantial growth in the following types of crime: crime against property (by 81.75%), crime against human life (by 123.68%), crime against human health (by 100.29%) and crime against human rights (by 253.63%). Of note is that in accordance with the data of the first 11 months of 2018, number of crimes against property, as well as against human life and health exceeds the total amount of similar crimes registered in any reporting period of 2013-2017 (in 12 months).
On 21 December 2018, Georgian MPs heard an annual report delivered by the Minister of Internal Affairs. One of the most discussed topics afterwards was the statistics of registered crime. The problems in this regard were highlighted not only by the member of the Parliamentary Opposition but by the Minister and the Georgian Dream MPs as well. As stated by the Parliamentary Majority member, Irakli Sesiashvili, “if we take a look at the statistical data of the past several years, unfortunately, crime is on the rise. In certain cases, I would say, this growth is concerning.”
Before we move to current increase in registered crime, of importance is to have an overview of a general picture of last years.
As the 2013 presentation of the Ministry of Internal Affairs underscores, practice of hiding crimes was quite widespread before 2003. As a result, only those crimes ended up in statistical registrar, which were guaranteed to be solved. Therefore, registered crime rate was rather low.
After the Rose Revolution in 2003, when the new government took power in Georgia, the Ministry of Internal Affairs started to sophisticate/develop data collection techniques and tactical methods. This worsened crime solving figures to a certain extent.
Despite improvements in criminogenic situation, crime solving figures has been continuously deteriorating up until 2007. However, after some time, positive dynamics of actual criminogenic situation and statistical data have started to correspond with each other. In addition, the “zero tolerance” policy, launched by the third President of Georgia in 2006, should have resulted in visible growth of registered crime in 2006.
Since 2007, however, registered crime rate has started to fall and it eventually came to a halt in 2011. In 2012, registered crime solving figure exceeded 2009 figure, whilst 2013 figure (43,028) was slightly lagging off 2008 figure (44,644).
Graph 1: Total Amount of Crimes Registered by all Investigative Bodies of Georgia in 2001-2017
Talks about possible increase in crime rate have been intense since the first days of Georgian Dream coming to power. To some extent this was a result of an unprecedented amnesty initiated by the ruling party itself and announcement of forthcoming increase in crime rate by the-then Prime Minister Bidzina Ivanishvili. However, increased crime rate was not converted into numbers and shown to public until 2015. In particular, the Ministry of Internal Affairs did sometimes publish certain statistical data, although as compared to 2012-2013, complete statistical figures became available only on 27 April 2015, when a presentation was uploaded at the website of the Ministry of Internal Affair.
In 2013, registered crime increased by 4,292 as compared to 2012. However, the Ministry of Internal Affairs claimed that reason behind growth was not the aforementioned amnesty but changes in crime registration methodology. The new methodology, as clarified by the Ministry of Internal Affairs, in difference with its previous version, envisages registration of more crimes and therefore this caused a hike in registered crime rate.
Registered crime rate dropped in 2014-2015. Of note is that in this period (especially in 2015), the Ministry of Internal Affairs was relatively transparent and used to regularly publish statistics. After January 2016, the Ministry of Internal Affairs again started to refuse publishing statistics. This made the-then Minister of Internal Affairs, Giorgi Mghebrishvili, target of criticism for multiple times. Eventually, the Minister of Internal Affairs, unsettled by the critics, ended his tenure as a Minister without ever again publishing statistics on the official website of the Ministry of Internal Affairs. Only after appointment of Giorgi Gakharia as a Minister of Internal Affair in December 2018, has the Ministry resumed publishing statistics.
Of note is that registered crime rate has started to increase since 2016, that is, after the Ministry of Internal Affairs stopped publishing monthly statistics.
As illustrated by the graph 1, there were 901 more registered crimes in 2016 as compared to the similar period of the previous year. Growth in crime rate was more substantial in 2017. In particular, 1,947 more crimes were registered in 2017 as compared to 2016 (see FactCheck’s article).
The biggest growth in registered crime rate has been notable since 2018. In particular, in accordance with the statistical data of the first 11 months of 2018, number of registered crimes increased by 58.08% as compared to the same period of the previous year and reached 53,637.
Of note is that the aforementioned figure does exceed not only the similar periods (11 months) of the previous years, but is significantly higher to the maximum number (43,028 in 2013) of crimes registered throughout a year (12 months) under the incumbent government.
If we take a look at the statistics of main types of crime, we will see that in the last period, crime against property, as well as against human life and health is on the rise. In addition, drug and transport related crime has been declining lately (see Table 1).
Table 1: Total Amount of Crimes Registered by all Investigative Bodies of Georgia in 2013-2017 Listed by Types of Crime
Total Amount |
43 028 |
36 526 |
35 096 |
35 997 |
37 944 |
Against Human Life |
792 |
661 |
747 |
905 |
1 013 |
Against Human Health |
4 070 |
3 886 |
4 446 |
4 660 |
5 349 |
Against Property |
15 992 |
13 422 |
12 914 |
13 296 |
14 385 |
Drug-related Crimes |
10 635 |
7 312 |
5 126 |
5 196 |
4 762 |
Transport Crime |
2 902 |
3 055 |
3 182 |
3 142 |
2 626 |
Against Public Safety |
2 793 |
1 909 |
1 941 |
1 957 |
1 575 |
As illustrated by the table 1, certain types of crime did increase in 2016-2017. However, when Irakli Sesiashvili talked about concerning growth of crime, most probably he meant 2018 data per se, which is really unprecedented.
Table 2: Total Amount of Crimes Registered by all Investigative Bodies of Georgia in January-November 2013-2018 Listed by Types of Crime
39 720 |
33 745 |
32 456 |
33 200 |
33 931 |
53 637 |
749 |
702 |
758 |
885 |
946 |
2 116 |
3 794 |
3 552 |
4 275 |
4 355 |
4 904 |
9 822 |
14 712 |
12 178 |
11 570 |
12 023 |
12 393 |
22 524 |
9 637 |
6 914 |
4 823 |
4 780 |
4 562 |
3 961 |
Transport Crimes |
2 803 |
2 833 |
3 167 |
3 209 |
2 499 |
3 112 |
2 600 |
1 834 |
1 848 |
1 800 |
1 390 |
1 479 |
In January-November 2018, as compared to the same period of the previous year, crimes against human life increased by 123.68% and crimes against human health increased by 100.29%. In addition, crimes against property increased by 81.75%. Meanwhile, in January-November 2018, drug-related crimes dropped by 13.17%.
FactCheck highlighted multiple times substantial growth of registered crime and suspicions, which arise by a sudden and obvious growth of crime, on the one hand, and by an evident decline in figures relating to solved crimes, on the other hand (see FactCheck’s article 1, article 2 and article 3). Of note is that these changes have become notable since the appointment of a new Minister of Internal Affairs, who opted for more transparency in regard to criminal and promised the public to report a real picture (however unpleasant) on crime rate. Of note is that in his speech before the Parliament of Georgia, Giorgi Gakharia pointed out reforms related to compilation of statistics, which could have resulted in growth of registered crime. However, the Minister also talked about serious challenges in fighting certain types of crime.