მას შემდეგ, რაც 1921 წლის 25 თებერვალს მე-11 არმიამ თბილისი დაიკავა, დემოკრატიული რესპუბლიკის დამფუძნებელთა კრება და მთავრობა ბათუმში გადავიდა. პარალელურად, საბჭოთა რუსეთსა და თურქეთს შორის მიმდინარეობდა მოლაპარაკებები რაც 1921 წლის 16 მარტს მეგობრობის ხელშეკრულების დადებით დასრულდა (ცნობილია მოსკოვის ხელშეკრულების სახელით). საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის დელეგაცია მოსკოვის მოლაპარაკებებში არ მონაწილეობდა. მიუხედავად ამისა, საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მთავრობის თანხმობის გარეშე, რომელიც 1921 წლის 17 მარტამდე საქართველოს ტერიტორიაზე იმყოფებოდა, 1921 წლის 16 მარტს, რუსეთმა, მოსკოვის ხელშეკრულებით, საქართველოს ისტორიული ტერიტორიის ნაწილი ოსმალეთის ტერიტორიად აღიარა. ამ ხელშეკრულების მე-2 მუხლი აჭარის ფართო ავტონომიას ეხებოდა. მოსკოვის ხელშეკრულების რატიფიცირება საბჭოთა რუსეთმა 1921 წლის 20 ივლისს მოახდინა, ხოლო ოსმალეთმა 1921 წლის 31 ივლისს.
1921 წლის 23 სექტემბერს ოსმალეთში, ქალაქ ყარსში, მოლაპარაკებები დაიწყო ოსმალეთს, საქართველოს, სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის. ამ ხელშეკრულებას იგივე პრინციპი დაედო საფუძვლად, რაც რუსეთ-ოსმალეთს შორის მოსკოვის ხელშეკრულებას. კერძოდ, უცვლელი დარჩა ოსმალეთის ჩრდილო-აღმოსავლეთ საზღვარი, რომელიც გაივლო სოფელ სარფზე.
ყარსის ხელშეკრულება სპეციფიკურია, მისი მუხლების უმეტესობა .. მკვდარ მუხლებს წარმოადგენს, რადგან ხელმომწერი მხარეები არიან, საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკები, საქართველოს, სომხეთისა და აზერბაიჯანის სახით, რომლებიც ამ ფორმითა და სტატუსით არ არსებობენ.
ხელშეკრულების პირველი მუხლიმიხედვით, ძალადაკარგულად გამოცხადდა ყველა ხელშეკრულება, რომელიც ამიერკავკასიას ეხებოდა. თუმცა, ეს არ ეხებოდა რუსეთ-თურქეთს შორის 1921 წლის 16 მარტს დადებულ ხელშეკრულებას. ყარსის ხელშეკრულების მე-6 მუხლი, რომელიც ეხებოდა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სტატუსს. თურქეთი დათანხმდა საქართველოსთვის ბათუმის დათმობას იმ პირობით, რომ აჭარის ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობა ისარგებლებდა ფართო ადგილობრივი ავტონომიის სტატუსით და უზრუნველყოფილი იქნებოდა თითოეული თემის კულტურული და რელიგიური უფლებები. ასევე, თურქეთს მიენიჭა ბათუმის პორტის გამოყენების უფლება სპეციალური გადასახადის აკრეფის გარეშე. აღსანიშნავია, რომ ხელშეკრულებას არ ჰქონია საიდუმლო მუხლები და ის ხუთ ენაზე - ქართულ, რუსულ, თურქულ, აზერბაიჯანულ და სომხურ ენებზე გაფორმდა.
მითები და რეალობა
ყარსის ხელშეკრულება სხვადასხვა პერიოდში აქტუალობას იძენდა და მისი სხვადასხვაგვარი ინტერპრეტაცია ხდებოდა. პირველად ხელშეკრულების გარკვეულ მუხლებში ცვლილების შეტანაზე საუბარი 1925-1928 წლებში დაიწყო, ართვინის ოლქში არსებული სპილენძის საბადოების დაბრუნების მიზნით, რომელიც ყარსის ხელშეკრულებით გადაეცა თურქეთს.
მეორედ, 1945 წელს ქართულ პრესაში ერთგვარი კამპანია დაიწყო თურქეთის მიერ მიტაცებული ძირძველი ქართული ტერიტორიების დასაბრუნებლად. ამ კამპანიის მთავარი მიზანი ყარსის ხელშეკრულების გაუქმება იყო. 1992 წელს, როდესაც დამოუკიდებელი საქართველო ცდილობდა მეზობელ თურქეთთან სახელმწიფოთაშორისი ურთიერთობების მოგვარებას კვლავ გააქტიურდა ყარსის ხელშეკრულების გაუქმების საკითხი, იმ არგუმენტით, რომ ეს ხელშეკრულება რუსეთის საოკუპაციო ხელისუფლებას ქართველი ხალხის თანხმობის გარეშე ჰქონდა გაფორმებული. ასევე, ზვიად გამსახურდიას მმართველობის პერიოდში დაისვა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სტატუსის გაუქმების საკითხიც. გამსახურდიას აზრით ავტონომიის თემა, თავისი სენსიტიურობიდან გამომდინარე, საჭიროებდა აჭარის მოსახლეობაში რეფერენდუმის ჩატარებას, რასაც აჭარაში მოსახლეობის გამოსვლები მოყვა ავტონომიის შენარჩუნების მოთხოვნით, რომელიც აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარის ასლან აბაშიძის მიერ იყო ორგანიზებული.
1992 წლის 30 ივნისს, საქართველოსა და თურქეთს შორის გაფორმდა ორმხრივი ჩარჩო ხელშეკრულება - „საქართველოს რესპუბლიკას და თურქეთის რესპუბლიკას შორის მეგობრობის, თანამშრომლობისა და კეთილმეზობლური ურთიერთობების შესახებ“. ამ ჩარჩო ხელშეკრულებაში ნახსენებია ყარსის ხელშეკრულებაც, მხოლოდ ორი ქვეყნის საზღვრის აღიარების კონტექსტში, სადაცმხარეები აცხადებენ, რომ დაიცავენ მათ შორის დადებულ ხელშეკრულებებს და შეთანხმებებს დაწყებული 1921 წლის 13 ოქტომბრის ყარსის შეთანხმებითდამხარეები ხელმძღვანელობენ იმით, რომ ამ შეთანხმებით საბოლოოდ დადგინდა საზღვარი ორ სახელმწიფოს შორის“.
დღესდღეობით, ანტითურქული პროპაგანდის გაღვივებაში განსაკუთრებულ როლს საქართველოში არსებული პრორუსული ძალები ასრულებენ. ამ მხრივ გამოირჩევაპატრიოტთა ალიანსი“, რომელიც თურქეთს საქართველოს ისტორიული ტერიტორიების ოკუპაციაში ადანაშაულებს. ამ კონტექსტში ხშირად მოიხსენიებენ ყარსის ხელშეკრულებას, რომელსაც 1921 წელს ხელმოწერიდან 100 წელი უსრულდება და რომლის გარშემოც მრავალი მითი შეიქმნა. ხშირად ისმის კითხვები ხელშეკრულების ვადის გასვლასთან დაკავშირებით:აქვს თუ არა თურქეთს ბერკეტი ხელშეკრულებისვადის გასვლისშემდეგ პრეტენზია გამოთქვას აჭარაზე; არსებობს კითხვები აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სტატუსის გაუქმების თაობაზე; ასევე, თითქოს ყარსის ხელშეკრულება მუსლიმებისთვის რეფერენდუმის ჩატარების უფლებას ითვალისწინებს. ეს საკითხიპატრიოტთა ალიანსისწინასაარჩევნო კამპანიის ერთ-ერთი მთავარი თემა იყო. პატრიოტთა ალიანსი რეფერენდუმის საკითხს, ასევე, უკავშირებს თურქების რაოდენობის ზრდას აჭარაში. თითქოს აჭარაში მათმა რაოდენობამ 40 ათასს მიაღწია და მალე მოითხოვენ რეფერენდუმის ჩატარებას აჭარის გამოყოფის მოთხოვნით, რომლის შემდეგაც აჭარა გადავა თურქეთის ხელში.
ხაზგასმით უნდა ითქვას, რომ ყარსის ხელშეკრულებაში არ არსებობს მუხლი, რომლის მიხედვითაც აჭარაში რეფერენდუმის ჩატარება იქნება შესაძლებელი. ერთადერთი მუხლი, სადაც აჭარის სტატუსზეა საუბარი არის მე-6 მუხლი, რომლის მიხედვითაც თურქეთმა დათმო ბათუმი და მისი პორტი, აგრეთვე მთელი აჭარა, ფართო ადგილობრივი ავტონომიის სტატუსის გარანტიით. მე-10 მუხლში კი ნათქვამია, რომ მხარეები ერთმანეთთან თანხმდებიან, რომ არ დაუშვან საკუთარ ტერიტორიებზე ისეთი ორგანიზაციების ან ჯგუფების არსებობა, რომლებსაც პრეტენზია ექნებათ მეორე სახელმწიფოს ხელისუფლებაზე ან ტერიტორიის ნაწილზე. ასევე, არ მოიძებნება მუხლი, სადაც რომელიმე აღმსარებლობის მიერ რეფერენდუმის ჩატარებაზეა საუბარი.
ქვეყანაში არსებული პრორუსული პარტიები ხშირად ახსენებენ, რომ ხელშეკრულების მოწერიდან 100 წლის თავზე „ვადა გასდის“ ყარსის ხელშეკრულებას. თუმცა გაურკვეველია, 2021 წელი რატომ სახელდება ხელშეკრულებისგაუქმებისთარიღად, რადგან თავად ხელშეკრულებაში ვადებთან დაკავშირებით დათქმა არ არსებობს. აქვე უნდა ითქვას, რომ ცალმხრივად მისი გაუქმება შეუძლებელია, რადგან საქართველო, აზერბაიჯანი და სომხეთი ერთი მხარის სტატუსით სარგებლობენ და გაუქმების შემთხვევაში სამივე ქვეყნის თანხმობა იქნება საჭირო. აღსანიშნავია, რომ სომხეთი ყარსის დებულებას საზღვრების ნაწილთან მიმართებით არ აღიარებს. 1992 წელს თურქეთთან ყარსის ხელშეკრულების რატიფიცირებაზე უარი განაცხადა. თუმცა, აზერბაიჯანისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ნახჭევანის კუთვნილების გამო. ასევე, არ არსებობს რაიმე დათქმა რომლის დარღვევის შემთხვევაში თურქეთს უფლება აქვს, აჭარა მიიერთოს. პირიქით, ყარსის ხელშეკრულებით, თურქეთმა საქართველოს სუვერენიტეტი აღიარა აჭარაზე, რაც იმას ნიშნავს, რომ აღიარა საქართველოს სრული იურისდიქცია ბათუმსა და მის ოლქზე. აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის შესახებ სამართლებრივ სტატუსს საქართველოს კონსტიტუცია განსაზღვრავს (მე-3 მუხლის მე-3 პუნქტი).
რაც შეეხება საქართველოში მცხოვრები მოქალაქეობის მქონე თურქების რაოდენობას, იუსტიციის სამინისტროს მონაცემებზე დაყრდნობით, 2004 წლის 1-ლიიანვრიდან, 2018 წლის 1-ელაგვისტომდე, გამონაკლისის წესით მოქალაქეობა მიენიჭა თურქეთის 3 778 მოქალაქეს, რაც დასახელებულ 40 ათასზე ბევრად ნაკლებია. ამიტომ, ვერც ვადის გასვლა და ვერც ამჟამად აჭარაში არსებული თურქების რაოდენობა ვერ გახდება რეფერენდუმის ჩატარების საფუძველი. რაც მთავარია, ამ საკითხზე რეფერენდუმს აწესრიგებს საქართველოს კონსტიტუცია. ეს უკანასკნელი განსზღვრავს რეფერენდუმის ჩატარების წესს და მის შედეგად მიღებული გადაწყვეტილების იურიდიულ ხასიათს, რომელზე დაყრდნობითაც საზოგადოებაში არსებული შიშები არალეგიტიმური და უსაფუძვლოა.
ერთ-ერთი პრორუსული მედიასაშუალებისსაქინფორმისრედაქტორის არნო ხიდირბეგაშვილის მიერ გავრცელდა ინფორმაცია: „ბათუმში ნატოს ბაზის განთავსების შემთხვევაში, 2021 წლიდან რუსეთი აღარ იქნება ყარსის ხელშეკრულების პირობების დაცვის გარანტორი და ბათუმი თურქეთის ხელში გადავა“.
რუსეთი არ არის ყარსის ხელშეკრულების გარანტორი, რადგან იგი არ არის ხელმომწერი მხარე. რაც შეეხება ნატო- ბაზების განთავსებას, ეს უკანასკნელი მხოლოდ ორგანიზაციის წევრობის შემთხვევაშია შესაძლებელი. თუმცა, ბაზების განთავსება გაწევრიანების შემდეგ ავტომატურად არ ხდება, ეს გადაწყვეტილება თავად წევრი ქვეყნის სურვილზეა დამოკიდებული.
ზემოთხსენებული მითების გარდა, პრორუსულ მედიასივრცეში ხშირად ვხვდებით თურქეთის პრეზიდენტის ერდოღანის განცხადებას, სადაც ის თითქოს ბათუმის თურქეთის შემადგენლობაში შესვლას ითხოვს. ერდოღანის ეს განცხადება რეგიონში არსებულ კულტურულ და ისტორიულ კავშირებს ეხებოდა. თურქეთის პრეზიდენტმა ამავე გამოსვლაში ხაზგასმით აღნიშნა, რომ თურქეთი მეზობელი ქვეყნების გეოგრაფიულ საზღვრებს პატივს სცემს, მაგრამ ფიზიკური საზღვრები განსხვავდება გულის საზღვრისგან.
სამართლებრივი საფუძვლები
საერთაშორისო სამართლის უმნიშვნელოვანესი და საყოველთაოდ აღიარებული ქცევის წესები, რომელიც საერთაშორისო სამართლებრივი სისტემის ქვაკუთხედად ითვლება, გამოხატავს სახელმწიფოთა საერთაშორისო თანამეგობრობის საერთო ნებასა და ინტერესებს. მისი [საერთაშორისო სამართლის] ძირითადი პრინციპი არის იურიდიული ნორმა, რომლის სავალდებულოობა ეფუძნება საყოველთაოდ აღიარებულ ზოგად საერთაშორისო ხელშეკრულებას, ან საერთაშორისო ჩვეულებას, რომლის მთავარი პრინციპებია - სახელმწიფოების სუვერენული თანასწორობა, ძალით დამუქრებისა და ძალის გამოყენების აკრძალვა, სახელმწიფოს ტერიტორიული მთლიანობის ხელშეუხებლობა, საერთაშორისო დავების მშვიდობიანი გადაწყვეტა, ხალხთა თანასწორუფლებიანობისა და თვითგამორკვევის უფლება, ადამიანის უფლებათა პატივისცემა, სახელმწიფოს მოვალეობა - ითანამშრომლონ ერთმანეთთან გაეროს წესდების შესაბამისად, საერთაშორისო სამართლით განსაზღვრულ ვალდებულებათა კეთილსინდისიერი შესრულება და ნების გამოვლენის თავისუფლება.
დღესდღეობით ყარსის ხელშეკრულება არის უფრო ისტორიული, ვიდრე პოტენციურად სამართლებრივი შედეგების მომცემი ცოცხალი დოკუმენტი, რადგან ზემოთ ხსენებული საერთაშორისო სამართლებრივი თითქმის ყველა პრინციპი დარღვეულია, რომ აღარაფერი ვთქვათ თავად ხელმომწერ მხარეებზე, საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკები, საქართველოს, სომხეთისა და აზერბაიჯანის სახით, რომელიც ამ სტატუსით აღარ არსებობს და დამოუკიდებელი სახელმწიფოებია, და ხელშეკრულების მუხლების უმეტესობაზე. ასევე, საქართველოსა და თურქეთს შორის ორმხრივი ურთიერთობების, მათ შორის საზღვრების ცნობის საფუძველი არის 1992 წელს გაფორმებული ორმხრივი ჩარჩო ხელშეკრულება, „ხელშეკრულება საქართველოს რესპუბლიკას და თურქეთის რესპუბლიკას შორის მეგობრობის, თანამშრომლობისა და კეთილმეზობლური ურთიერთობების შესახებ“. რამაც რადიკალურად განსხვავებული მიმართულება შესძინა ყარსის ხელშეკრულების მიზნებსა და ამოცანებს და განსხვავებულად მოაწესრიგა მისი იურიდიული შედეგების შესასრულებლად არსებული სავალდებულო ხასიათი.
მნიშვნელოვანია, რომ თურქეთი ერთადერთი მეზობელი ქვეყანაა, რომელთანაც საქართველოს საზღვარი 1992 წელს აქვს დელიმიტირებული და დემარკირებული, რაც გულისხმობს სახელმწიფო საზღვრის ხაზის ადგილმდებარეობის განსაზღვრას მომიჯნავე სახელმწიფოებს შორის შეთანხმებით (დელიმიტაცია) და სახელმწიფო საზღვრის ხაზის დადგენას ადგილზე სპეციალური სასაზღვრო ნიშნების საშუალებით (დემარკაცია).
რუსეთის მხრიდან აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის ოკუპაციის პირობებში, კრემლის გზავნილი NATO- წევრ თურქეთზე, როგორც ოკუპანტ სახელმწიფოზე აპელირება, ერთგვარად ახალისებს რუსეთის მხრიდან მსგავსი ქმედებებისლეგიტიმურობას“. ზემოთ ნახსენები მითების გავრცელება არის მუდმივი შიშის შექმნის მცდელობა იმის დემონსტრირებისთვის, რომ თუკი რუსეთი არ დაიცავს საქართველოს მას თურქეთის მხრიდან ელოდება საფრთხე, რაც ტიპური რუსული პროპაგანდის ნაწილია. გარდა ამისა, საქართველოსა და თურქეთს შორის ჩამოყალიბებულია მრავალწლიანი სტრატეგიული თანამშრომლობა ენერგეტიკისა და ვაჭრობის სფეროში, თურქეთი არის ჩვენი სტრატეგიული პოლიტიკური მოკავშირე, მოსაზღვრე NATO- წევრი ქვეყანა, რომელიც მხარს უჭერს საქართველოს ევროატლანტიკურ ალიანსში გაწევრიანებას და მის ტერიტორიულ მთლიანობასა და სუვერენიტეტს.

After the 11th Army took Tbilisi on 25 February 1921, the Constituent Assembly and the Government of the Democratic Republic of Georgia moved to Batumi. At the same time, negotiations were in progress between Soviet Russia and Turkey which ended by signing the friendship treaty on 16 March 1921 (also known as the Treaty of Moscow). The Democratic Republic of Georgia’s delegation did not take part in the Moscow negotiations. Despite this, without the agreement of the Democratic Republic of Georgia’s government, which remained on Georgia’s territory until 17 March 1921, Russia recognised part of Georgia’s historic territory as Ottoman territory on 16 March 1921 as part of the Treaty of Moscow. Article 2 of the Treaty of Moscow was about granting broad autonomy to Ajara. On 20 July 1921, Soviet Russia ratified the Treaty of Moscow with the Ottoman Empire following suit on 31 July 1921.
On 23 September 1921, negotiations started between the Ottoman Empire, Georgia, Armenia and Azerbaijan in the Turkish city of Kars. The Treaty of Kars was based on a principle similar to that of the Treaty of Moscow. In particular, Turkey’s north-east border remained untouched and it was drawn at the village of Sarpi.
The Treaty of Kars bears a peculiar nature. Most of the treaty’s articles are so-called dead articles because the signatories are the Soviet socialist countries of Georgia, Armenia and Azerbaijan which no longer exist in that form and status.
The first article of the treaty annulled all treaties concerning Transcaucasia. However, the article did not apply to the Russia-Turkey treaty signed on 16 March 1921. In line with Article 6, Turkey acceded to cede Batumi to Georgia, provided the Ajara population would be able to have a broad local autonomy status and the cultural and religious rights of every community would be protected. In addition, Turkey was granted the right to use Batumi port without paying a special tax. Of note is that the Treaty of Kars had no secret articles and it was concluded in five languages – Georgian, Russian, Turkish, Azerbaijani and Armenian.
Myths and Reality
The Treaty of Kars has resurfaced over certain periods of time and has been interpreted differently. The first talks about amending specific articles of the treaty started in 1925-1928. The aim of these talks was to take back the Artvin cooper mines which were transferred to Turkey under the Treaty of Kars.
For the second time, a campaign was launched in the Georgian press in 1945 to return ancient Georgian territories which had been appropriated by Turkey. The chief aim of the campaign was to annul the Treaty of Kars. In 1992, when the newly independent Georgia was seeking to settle interstate relations with neighbouring Turkey, the issue of the annulment of the Treaty of Kars surfaced again. The argument was that the Russian occupier government had concluded the treaty without the approval of the Georgian people. In addition, the issue was raised to strip Ajara of its autonomous republic status during the time of Zviad Gamsakhurdia who thought that the issue of autonomy, given its sensitive nature, needed a referendum among Ajara’s population. This caused demonstrations by Ajara’s population, organised by Aslan Abashidze, the Supreme Council Chairman of the Ajara Autonomous Republic, demanding to retain autonomy.
On 30 June 1992, Georgia and Turkey signed a bilateral framework treaty on Friendship, Cooperation and Good Neighbourly Relations between Georgia and Turkey. This framework treaty also mentions the Treaty of Kars as a part of the mutual recognition of the boundaries between the two countries whilst both parties “pledge to respect all mutual treaties and agreements starting from the Treaty of Kars on 13 October 1921” and “are guided by the fact that this treaty has ultimately determined the border between the two countries.”
Currently, pro-Russian forces in Georgia are instrumental in cultivating anti-Turkish propaganda. The Alliance of Patriots of Georgia is vocal in this regard and blames Turkey for the occupation of historic Georgian lands. In this context, the Treaty of Kars, which will soon have its 100th anniversary since its signing in 1921 and which is associated with a number of myths, is frequently mentioned. There are oft-repeated questions about the expiration date of the treaty: whether or not Turkey has the leverage to claim Ajara after the expiration of the treaty and there are questions about the abolition of Ajara’s autonomous republic status and whether or not the treaty contains an article which envisions a referendum for Muslims. This issue was one of the central campaign points of focus for the Alliance of Georgian Patriots which also connects the issue of a referendum to the growth in the number of Turks in Ajara, asserting that there are 40,000 Turks there who will soon demand a referendum for the secession of Ajara, ultimately resulting in its becoming a part of Turkey.
It needs to be underscored that there is no such article in the Treaty of Kars which would have enabled the holding of a referendum in Ajara. The only article which refers to the status of Ajara is Article 6 where Turkey ceded Batumi and its port as well as the entire Ajara with a guarantee of broad local autonomy. In Article 10, the treaty’s signatories agree to prevent the existence of any such organisations and groups on their territories which would claim governance or part of the territory of another state. In addition, there is no article which envisions holding a referendum by a particular religious denomination.
Pro-Russian parties in Georgia often bring up the fact that the Treaty of Kars has a date of expiration which ends on the 100th anniversary of its signing. However, it is unclear why 1921 is named as the date of the abolition of the treaty because there is no passage in the treaty itself about dates. Of note is that it is impossible to annul it unilaterally because Georgia, Armenia and Azerbaijan have the status of a single party and the agreement of all three countries will be required to annul the treaty. Of further note is that Armenia does not recognise the Treaty of Kars in regard to the part on boundaries. In 1992, Armenia refused to ratify the Treaty of Kars. However, the Treaty of Kars is of crucial importance for Azerbaijan because of Nakhichevan. In addition, there is no such passage which authorises Turkey to annex Ajara. On the contrary, with the Treaty of Kars, Turkey recognised Georgia’s sovereignty of Ajara which means that Turkey recognised Georgia’s full jurisdiction over Batumi and the Batumi district. The Constitution of Georgia (Section 3 of Article 3) determines the legal status of the Autonomous Republic of Ajara.
In regard to the number of Turks residing in Georgia, the data of the Ministry of Justice indicate that citizenship in exceptional circumstances was granted to 3,778 Turkish nationals between 1 January 2004 until 1 August 2018 which is much lower than the figure of 40,000 which was named. Therefore, neither the treaty’s expiration date nor the number of Ajara-based Turks can provide ground for holding a referendum. Most importantly, the issue of referendums is governed by the Constitution of Georgia. The Constitution determines the rule for holding a referendum as well as the legal nature of subsequent decisions. Based on this fact, public fear is illegitimate and groundless.
Arno Khidirbegishvili, Editor of Sakinform, one of the pro-Russian media outlets, published the following information: “In the case of installing a NATO military base in Batumi, Russia will no longer be a guarantor of the Treaty of Kars from 2021 and Batumi will be transferred to the Turks.”
Russia is not a guarantor of the Treaty of Kars because it is not a signatory party. In regard to building NATO military bases, this is possible only after Georgia’s joining NATO. However, military bases do not automatically appear after obtaining membership and this decision depends on a member country’s wish.
Apart from the aforementioned myths, pro-Russian media often circulates the statement of Turkish President Recep Tayyip Erdogan where he ostensibly demands joining Batumi to Turkey. Erdogan’s statement was about the cultural and historic ties in the region. The President of Turkey also clearly underscored in the same statement that Turkey respects the geographic boundaries of its neighbours but physical boundaries differ from emotional ones.
Legal Grounds
The most important and universally recognised code of conduct of international law, which is a cornerstone of the international legal system, reflects the common will and the interests of the international community of states. The chief principle of international law is a legal norm which is mandatory based on a universally recognised general international treaty or an international custom. In turn, the main principles of the international treaty or the international custom are as follows: the sovereign equality of states, the prohibition of the use of force or the threat to use force, the inviolability of territorial integrity, the peaceful resolution of international disputes, the equal rights and self-determination of peoples, the respect for human rights, the obligation of states to cooperate with each other in accordance with the UN charter and the fulfilment of all obligations as prescribed by international law in good faith and with the free expression of will.
Currently, the Treaty of Kars is a document which is more historical in nature than a living document of potential legal consequences because all of the aforementioned principles of international law have been violated, let alone the fact that the signatories themselves – the Soviet socialist republics of Georgia, Armenia and Azerbaijan, no longer exist as Soviet socialist states and most of the articles are obsolete. In addition, the foundation of bilateral relations between Georgia and Turkey, including the recognition of the boundaries between them, is a bilateral framework agreement on Friendship, Cooperation and Good Neighbourly Relations between the Republic of Georgia and the Republic of Turkey signed in 1992. This treaty gave a substantially different direction to the aims and objectives of the Treaty of Kars and the obligatory nature of the treaty’s legal consequences is now governed in a different manner.
Of importance is that Turkey is the only neighbour country with whom Georgia delimited and demarcated a national border in 1992. This constitutes the determination of a borderline on the basis of an agreement (delimiting) between the states and fixing the boundary by special border signs (demarcation).
Under Russia’s occupation of Abkhazia and South Ossetia, the Kremlin-cultivated narrative on NATO-member Turkey as an occupier state to some extent encourages the “legitimacy” of a similar behaviour on the part of Russia. Spreading the aforementioned myths is an attempt to instil constant fear and demonstrate that if Russia does not protect Georgia, the country will threatened by Turkey and this is a part of the typical Russian propaganda. In addition, Georgia and Turkey have a multi-year strategic cooperation in the fields of energy and trade, and Turkey is our strategic political ally and a NATO-member neighbour which supports Georgia’s membership in the Euro-Atlantic alliance as well as its territorial integrity and sovereignty.