რეზიუმე: 2018 წლის განმავლობაში, საქართველოში, 1.23 მლრდ აშშ დოლარის მოცულობის პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები (პუი) შემოვიდა, რაც წინა წელთან შედარებით, 662 მლნ დოლარით (35%) ნაკლებია.2013 წლის შემდეგინვესტიციების ეს მოცულობაყველაზე მცირეა. კვარტლების მიხედვით, 2018 წლის IV კვარტალზე დაბალი მაჩვენებელი 2010 წლის I კვარტლის შემდეგ არ დაფიქსირებულა. ასევე, 10 მთავარი საინვესტიციო სექტორიდან 6-ში ინვესტიციების კლება აღინიშნება, მცირეა მატება სხვა სექტორებში. შესაბამისად, საქმე გვაქვს სისტემურ პრობლემასთან და მამუკა ბახტაძის განცხადება, რომ არ არსებობს პირდაპირი ინვესტიციების კლების დინამიკა, არაზუსტია.
პუი- შემცირების გამომწვევ ძირითად კომპონენტებს შორის აღსანიშნავია BP- მაგისტრალური გაზსადენის მშენებლობის პროექტის დასრულება, რომელიც გასული პერიოდების განმავლობაში მიმდინარეობდა და წინა წლების ინვესტიციების ოდენობაზე დადებით გავლენას ახდენდა. ამავდროულად, რამდენიმე საწარმო გადავიდა საქართველოს რეზიდენტების საკუთრებაში, რის გამოც, მსგავსი საწარმოების ინვესტიციები უცხოურ ინვესტიციად აღარ დაფიქსირდა. შესაბამისად, მამუკა ბახტაძის განცხადება ამ ნაწილში სიმართლის ელემენტებს შეიცავს. თუმცა, აქვე აღსანიშნავია, რომ 2017 წელთან შედარებით, რეინვესტირების[1] მაჩვენებელი შემცირებულია 98 მლნ აშშ დოლარით.
ინვესტიციების კლების დინამიკის კონტრარგუმენტად ხელისუფლების წარმომადგენლების მიერ მხოლოდტექნიკურიასპექტების დასახელება (ვალების გასტუმრება, BP- გაზსადენის პროექტის დასრულება და .შ.) სპეკულაციურ ნიშნებს შეიცავს. როგორც წესი, როდესაც წინა წლებში პუი იზრდებოდა, ასეთ დეტალებზე ყურადღება არ მახვილდებოდა. აქვე მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ინვესტიციების ნაწილი ქვეყნიდან აქამდეც გადიოდა (იფარებოდა ვალები, სხვისდებოდა კომპანიები), თუმცა აღნიშნული გადინება სხვა ნაკადებით ბალანსდებოდა, რაც გასულ წელს ვერ მოხერხდა. შესაბამისად, ტექნიკურ მიზეზებზე მითითება ხელისუფლებას პასუხისმგებლობისაგან არ ათავისუფლებს.
პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების შემცირებაზე დასმულ კითხვასთან დაკავშირებით, საქართველოს პრემიერ მინისტრმა, მამუკა ბახტაძემ განაცხადა (22-ე წუთიდან): „ნახევარი მლრდ დოლარი, რომელიც არის სხვაობა 2017 და 2018 წლების პუი-ში, გამოწვეულია გაზის მილსადენის დასრულებით, რეზიდენტის მიერ უცხოური რეზიდენტისგან წილის ყიდვით, ვალდებულებების შესრულებით. შესაბამისად, ჩვენ არ გვაქვს საქმე პუი- შემცირების ტენდენციასა და დინამიკასთან“.
საქსტატის მონაცემებით, 2018 წლის განმავლობაში საქართველოში 1.23 მლრდ აშშ დოლარის მოცულობის პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები შემოვიდა, რაც წინა წელთან შედარებით, 662 მლნ დოლარით (35%) ნაკლებია. ინვესტიციების ეს მოცულობა 2013 წლის შემდეგ ყველაზე მცირეა. 2018 წლის IV კვარტალზე დაბალი მაჩვენებელი 2010 წლის I კვარტლის შემდეგ არ დაფიქსირებულა.
გრაფიკი 1: პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 2012-2018 წლებში (მლნ აშშ დოლარი)
10 მთავარი საინვესტიციო სექტორიდან 6-ში ინვესტიციების კლება აღინიშნება: ენერგეტიკის, მშენებლობის, ტრანსპორტის, კავშირგაბმულობის, უძრავი ქონების, საფინანსო სექტორის და დანარჩენი კატეგორიის სექტორებში[2]. ასევე, ზრდა მიზერულია სასტუმროების და რესტორნების სექტორში და მხოლოდ 84 000 აშშ დოლარს შეადგენს. შესაბამისად, საქმე გვაქვს სისტემურ პრობლემასთან და მამუკა ბახტაძის განცხადება, რომ არ არსებობს პირდაპირი ინვესტიციების კლების დინამიკა, არსებულ რეალობას არ ასახავს.
ცხრილი 1: პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები სექტორების მიხედვით (ათასი აშშ დოლარი)
პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების კლების მიზეზების ნაწილი, რომელიც პრემიერ-მინისტრმა დაასახელა, შესაბამისობაშია საქსტატის ანგარიშთან, რომლის მიხედვითაც, შემცირების გამომწვევ ძირითად მიზეზებს შორის დასახელებულია მაგისტრალური გაზსადენის მშენებლობის პროექტის დასრულება, რამდენიმე საწარმოს გადასვლა საქართველოს რეზიდენტების საკუთრებაში, ასევე, არარეზიდენტი პირდაპირი ინვესტორის მიმართ ვალდებულებების შემცირება (სასესხო დავალიანების დაფარვა). თუმცა, აღსანიშნავია რომ 2017 წელთან შედარებით, რეინვესტირების მაჩვენებელი შემცირებულია 98 მლნ აშშ დოლარით, რაც აგრეთვეპრობლემურიადა ეს ფაქტი, მამუკა ბახტაძეს არ აღუნიშნავს.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ინვესტიციების კლების კონტრარგუმენტად, ხელისუფლების წარმომადგენლების მიერ, სხვადასხვა ტექნიკური მიზეზების დასახელება როგორიცაა: ვალების გასტუმრება, BP- გაზსადენის ეკონომიკური შინაარსი და .შ. სპეკულაციურ ნიშნებს შეიცავს. როგორც წესი, როდესაც წინა წლებში პუი იზრდებოდა, ყურადღება ასეთ დეტალებზე არ მახვილდებოდა.
2013-2018 წლებში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად მერყეობს. შესაბამისად, კონკრეტული ტენდენციის გამოკვეთა რთულია და ამ შემთხვევაში, წრფივი მოდელირების გამოყენება არასასურველია. გრაფიკ 2-ზე გამოყენებულია .წ. პოლინომიალური მოდელირებით მიღებული ტენდენცია, რომელიც შედარებით კარგად ასახავს მერყევი მაჩვენებლების ტრენდს. აღნიშნული ტენდენცია ცალსახა არ არის, თავდაპირველი მატების შემდეგ აღინიშნება შემდგომი კლება. ინვესტიციების ნაწილს, რომლის გამოც გასულ წელს ინვესტიციების ჯამური მოცულობა შემცირდა, მთავრობის წევრები დიდ მნიშვნელობას არ ანიჭებენ და პრობლემად არ განიხილავენ. ასეთ შემთხვევაში ბუნდოვანია, რატომ მიიჩნევდნენ წარმატებად წარსულში დაფიქსირებულ ინვესტიციების მაღალ მოცულობას, რადგან მას ნაწილობრივ აღნიშნული კომპონენტებიც განაპირობებდა. აქვე მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ინვესტიციები ქვეყნიდან აქამდეც გადიოდა (იფარებოდა ვალები, სხვისდებოდა კომპანიები),თუმცააღნიშნული გადინება სხვა ნაკადებით ბალანსდებოდა, რაც გასულ წელს ვერ მოხერხდა.
გრაფიკი 2: პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ტენდენცია 2013-2018 წლებში
[1] სხვაობა მოგებასა და გაცემულ დივიდენდებს შორის. დივიდენდი არის მოგების ნაწილი, რომელიც უნდა განაწილდეს ინვესტორებზე

Resume: A total of USD 1.23 billion in foreign direct investments were made to Georgia in 2019 which is USD 662 million (35%) less as compared to the previous year and the lowest since 2013. In terms of investments per quarters, QIV of 2018 is the lowest since QI of 2010. In addition, six of the ten main investment sectors experienced a decline in investments whilst there is only a slight growth in other sectors. Therefore, we are facing a systemic problem and Mamuka Bakhtadze’s statement that there is no dynamic of decreasing foreign direct investments is inaccurate.
Of the main components behind the decreased FDI, there is the completion of the BP gas pipeline construction project which has been ongoing in the previous periods and positively affected the volume of investments in the past years. Simultaneously, several enterprises are now owned by Georgian residents and, therefore, these enterprises are no longer categorised as foreign investments. Therefore, Mamuka Bakhtadze’s statement has some elements of truth in this part. However, of note is that the reinvestment[1] figure decreased by USD 98 million as compared to 2017.
The Government of Georgia’s representatives offer only “technical” aspects (debt service, BP pipeline project completion) as counter-arguments vis-à-vis the dynamic of investment decrease and which are of a speculative nature. Usually, when FDI increased in the previous years, no one emphasised such details. Of additional importance is to note that a part of the investments previously left the country (debts were served, companies were sold). However, this outflow was balanced by other inflows, something which did not happen this year. Therefore, pointing out technical reasons does not free the Government of Georgia from its responsibility.
In response to a question asked about decreased foreign direct investments, the Prime Minister of Georgia, Mamuka Bakhtadze, stated (from 22:00): “The half-billion dollar difference between the FDI of 2017 and 2018 is caused by the completion of the gas pipeline, Georgian residents purchasing shares from foreign residents and paying their obligations. Therefore, we are not facing a trend nor a dynamic of decreasing foreign direct investments.”
In accordance with the National Statistics Office of Georgia, USD 1.23 billion in investments were made to Georgia in 2018 which is USD 662 million (35%) less as compared to 2017. This volume of FDI is the lowest since 2013. The investment figure of QIV of 2018 is the lowest since QI of 2010.
Graph 1: Foreign Direct Investments in 2012-2018 (USD Million)
Of the ten main investment sectors, investments have decreased in six of them: energy, construction, transport, communication, real estate, finance and other categories.[1] In addition, there is a negligible growth in the hotels and restaurants sector with this increase constituting only USD 84,000. Therefore, we are facing a systemic problem. Mamuka Bakhtadze’s statement that there is no dynamic of decreasing foreign direct investment does not illustrate the realities on the ground.
Table 1: Foreign Direct Investments in Terms of Sectors (USD Thousand)
Part of the reasons which the Prime Minister named as stipulating the decline in foreign direct investments is in line with the report of the National Statistics Office of Georgia. In accordance with this report, the main reasons behind the decreased foreign direct investments are the completion of the gas pipeline construction project and moving several enterprises under the ownership of Georgian residents. In addition, the reasons also include decreased obligations (that is, serving debts) vis-à-vis non-resident direct investors. However, of note is that the reinvestment figure dropped by USD 98 million as compared to 2017 which is also a problematic issue although Mamuka Bakhtadze has not mentioned this fact.
Of further importance is to note that the authorities offer a variety of technical reasons, such as debt service, BP gas pipeline’s economic essence, etc., as counter-arguments to the decrease in investment although these arguments seem to be of a speculative nature. When the FDI was growing in the previous years, no one paid attention to such details.
The FDI figures fluctuated significantly in 2013-2018. Therefore, it is hard to identify a certain trend and, in this case, the use of cursive modelling is not appropriate. Graph 2 depicts the trend from the so-called polynomial modelling which relatively better illustrates the trend of fluctuating figures. This trend is not clear-cut and the initial growth is followed by a later decline. The authorities do not attach great importance or consider it a problem that this part of FDI has decreased. In this case, it is unclear why the authorities proclaimed a large amount of FDIs in the past as a success because those large numbers were partially stipulated by the aforementioned components as well. Of important note is that investments have previously also left the country (debts were served, companies sold) but that outflow was balanced by other inflows, something which did not happen this year.
Graph 2: Foreign Direct Investment Outflow (USD Million) Trend in 2013-2018
[1] Difference between the profit and the distributed dividend. Dividend is part of profit which has to be distributed among investors