ამჯერად გიამბობთ, როგორ გაიხარჯა 102 400 ლარი იმ სკვერების მოსაწყობად, რომლებიც, სინამდვილეში, ეკლესიების ეზოები აღმოჩნდა.
2018 წლის 6 დეკემბერს ბათუმის მერიისგან გამოვითხოვეთ ინფორმაცია სკვერების შესახებ - რომელ წელს რა ღირებულების სამუშაოები ჩატარდა სკვერების კეთილმოწყობის მიზნით. ადრესატის მიერ მოწოდებული პასუხი შეიცავდა მონაცემებს 2016-2019 წლებში უკვე დასრულებული სამუშაოების ხარჯის შესახებ, ასევე, მიმდინარე წელს განსახორციელებელ პროექტებზე.
ფაქტ-მეტრი მერიის მიერ გამოგზავნილ პასუხში მითითებულ მისამართებზე მივიდა და აღმოაჩინა, რომ ბათუმში, ჯავახიშვილის ქ. 6 ა-ში მდებარე კორპუსის მიმდებარედ სკვერი არ არის, რაც ახალაშენებულ კორპუსში მცხოვრებმა მოსახლეობამაც დაგვიდასტურა. კეთილმოწყობილი სკვერი ვერც შაფათავასა და მარუხის ქუჩების კვეთაში ვიპოვეთ.
ინფორმაცია აღნიშნული ტენდერების შესახებ სახელმწიფო შესყიდვების გვერდზე მოვიძიეთ. გაირკვა, რომ 171 492 ლარიანი ტენდერი აუქციონის გარეშე (NAT170006338) ბათუმის მერიამ 2017 წლის 8 ივნისს გამოაცხადა. მასში ოთხი პრეტენდენტი ჩაერთო. ყველაზე დაბალი ფასი შემსყიდველს ი/მ გოჩა ქირათელიძემ შესთავაზა, თუმცა მას სატენდერო კომისიამ დისკვალიფიკაცია მისცა და 158 890-ლარიანი ხელშეკრულება შპს „მშენებელთან“ გააფორმა.
ხელშეკრულების საგანს წარმოადგენს „ქ. ბათუმში, ი. ჯავახიშვილის 6 ა-ს მიმდებარედ, სკვერის კეთილმოწყობის სამუშაოების სახელმწიფო შესყიდვა“. ხელშეკრულება დასრულებულია და ეს ნიშნავს, რომ იქ მცხოვრებლებს დასასვენებელი და გამწვანებული ადგილი უნდა ჰქონდეთ. ფაქტ-მეტრს ამ მისამართზე სკვერი - არა, მაგრამ რამდენიმე ისეთი ტერიტორია დახვდა, რომლებიც აშკარად მოსაწესრიგებელია.
ჩვენ მთელი დღის განმავლობაში ვცდილობდით, სიტუაციაში მერიის ინფრასტრუქტურისა და კეთილმოწყობის სამსახურის დახმარებით გავრკვეულიყავით. თუმცა, სამსახურის უფროსმა სულხან ევგენიძემ ჯერ გვითხრა, რომ ეს სამუშაოები მისი თანამდებობაზე ყოფნის პერიოდში არ განხორციელებულა და ამიტომ, ინფორმაციას არ ფლობს. შემდეგ დაგვპირდა, რომ საქმეში გაერკვეოდა. ვთხოვეთ, რომელიმე წარმომადგენელი ადგილზე მოსულიყო, მაგრამ გვიპასუხა, რომ თანამშრომლები ობიექტებზე იყვნენ გასული. მოგვიანებით ჩვენ მას ტელეფონით კვლავ დავუკავშირდით. რადგან ჩვენს ზარს არ უპასუხა, კითხვა - იყო, თუ - არა მითითებულ ადგილას სკვერი, ელექტრონული შეტყობინების სახით გავუგზავნეთ. მან ჩვენი შეტყობინება უპასუხოდ დატოვა. ამის შემდეგ სამუშაოების მიმწოდებელ კომპანიას დავუკავშირდით. დირექტორმა რომ გაიგო ვინ ვიყავით და რა გვაინტერესებდა, გვითხრა, რომ ჩვენი ხმა არ ესმოდა. ამის შემდეგ დაკავშირება რამდენჯერმე ვცადეთ, მაგრამ აბონენტი უკვე მომსახურების ზონაში არ იმყოფებოდა.
საბოლოოდ, მერიის პრესსმასახურის უფროსთან დავრეკეთ. ვუთხარით, რომ საკითხს მაინც შევისწავლიდით და შესაბამის სამსახურს კითხვებზე პასუხის გაცემა სხვაგან მოუწევდა. პრესსამსახურმა მალევე დაგვირეკა და შეგვატყობინა, რომ ტენდერიში აღნიშნული სკვერი სინამდვილეში იმ ტერიტორიაზე განთავსებული ეკლესიის ეზოში უნდა გვენახა. მისივე ინფორმაციით, სულხან ევგენიძე უმოკლეს ვადაში შეგვხვდებოდა და პროექტს გაგვაცნობდა (იგულისხმება პროექტი, რომლის მიხედვითაც სამუშაოები განხორციელდა).
ამ საუბრიდან რამდენიმე წუთში კომპანიის დირექტორიც დაგვიკავშირდა. ნოდარ ბერიძის თქმით, როცა ობიექტზე მიიყვანეს, თვითონაც გაოცდა, რომ სკვერის ნაცვლად ეკლესიის ეზო უნდა გაეკეთებინა. პროექტის ფარგლებში კომპანიამ ეკლესიის ეზოს ღობე გაუკეთა, დეკორატიული ფილები დააგო, რამდენიმე სკამი დადგა და თანამედროვე განათება დაამონტაჟა. ეკლესიის ეზო კეთილმოეწყო, თუმცა ტენდერი საცხოვრებელი კორპუსის მიმდებარედ სკვერის მოწყობის სამუშაოებზე იყო გამოცხადებული. ხელშეკრულებაში შეტანილი ცვლილების შემდეგ, ღირებულება ოდნავ დაკორექტირდა და კომპანიას 102 400 ლარი ჩაერიცხა. თუ ტერიტორიის კეთილმოწყობის გეგმას დააკვირდებით, აშკარაა, რომ სკვერის სახელით გამოცხადებული ტენდერით მერიამ ეკლესიის ეზოს კეთილმოწყობა დაგეგმა და ფული ამაში გადაიხადა. საინტერესოა, რომ ხარჯთაღრიცხვით გათვალისწინებულ სამუშაოებში შეტანილია არსებული შემოღობვის დემონტაჟი და ახლის მონტაჟი. ასევე, არსებული ატრაქციონის დემონტაჟი შემდგომი მონტაჟით. ჯავახიშვილის ქ. 6 ტერიტორიაზე მხოლოდ ერთი ატრაქციონი დგას, რომელიც სტანდარტებს არ შეესაბამება, თუმცა ის პროექტის არეალში არ ხვდება.
2017 წლის 6 იანვარს ბათუმის მერიამ, კიდევ ერთი სკვერის მოწყობის სამუშაოების შესყიდვაზე გამოაცხადა 160 000-ლარიანი ელექტრონული ტენდერი აუქციონის გარეშე (NAT170000128). ხელშეკრულების საგანს წარმოადგენს შაფათავასა და მარუხის ქუჩების კვეთაში არსებული ეკლესიის მიმდებარე ტერიტორიაზე სკვერის მოწყობის სამუშაოები. ტენდერში ოთხი პრეტენდენტი ჩაერთო, თუმცა, როგორც წინა შემთხვევაში, აქაც ყველაზე დაბალი ფასით მონაწილეს დისკვალიფიკაცია მიეცა და 133 995 ლარიანი კონტრაქტი შპს „ქართლთან“ გაფორმდა. არც ტენდერის გამოცხადებისას და არც ხელშეკრულების საგანში ნახსენები არაა, რომ სკვერი კი არა, ეკლესიის ეზო უნდა გაკეთდეს. ერთადერთი დოკუმენტი, რომელიც საქმის ჭეშმარიტ არსს გვამცნობს, სს „აჭარკაპმშენის“ მიერ მომზადებული საპროექტო დოკუმენტაციაა, რომლის თავფურცელზეც ვკითხულობთ, რომ ეკლესიის ტერიტორიის კეთილმოწყობა იგეგმება.
პროექტში კარგად ჩანს, რომ საპროექტო ტერიტორიის შუაში ეკლესია დგას და გამარჯვებულმა კომპანიამ სწორედ მისი ეზო უნდა მოაწყოს. ხარჯთაღრიცხვაში, შესასრულებელ დავალებათა ჩამონათვალში, გვხვდება ღობის მოწყობის სამუშაოები - ძველი ღობის დემონტაჟი; მონოლითური ბეტონის საძირკვლის გაკეთება; ღობის, ჭიშკრისა და კუტიკარისთვის მონოლითური რკინაბეტონის გულანების მოწყობა; ღობის კედლის მოწყობა და ზედაპირის მოპირკეთება; გალაქვა და სხვა. გარდა ამისა, ეკლესიის ეზოში დაიგო ფილები, დამონტაჟდა ენერგოეფექტური განათებები და დაიდგა სკამები. მიღება-ჩაბარებისა და გადახდის სერთიფიკატის თანახმად, სამუშაოებში 118 065 ლარია გადახდილი.
აღნიშნულ ადგილზე ნამდვილად არის პატარა სკვერი, რომელშიც დაზიანებული სკამები დგას. სკვერში ყოველგვარი სტანდარტების დაუცველად დამონტაჟებულია საბავშვო ატრაქციონია. მიუხედავად ამისა, ბავშვები იქ მაინც თამაშობენ, რადგან ალტერნატივა არ აქვთ. ამ დროს კი, სკვერის მოწყობის პროექტის ფარგლებში, მერიამ ეკლესიას ახალი გალავანი შემოარტყა და შიგა პერიმეტრი კეთილმოაწყო.
ჩვენ არაერთხელ მივაკითხეთ ორივე ტერიტორიას, თუმცა ეკლესიის ეზოები რომ სკვერების დანიშნულებით არ გამოიყენება, ფაქტია. მით უმეტეს, რომ იქ დასასვენებლად და გართობის მიზნით შესვლას სხვა რელიგიას მიკუთვნებული ადამიანები მოერიდებიან. ეს ნიშნავს, რომ მათი ხელმისაწვდომობა საჯარო სივრცეზე იზღუდება. უხერხულობას ქმნის ისიც, რომ მერიამ ტენდერში არა ეკლესიის ეზოების, არამედ სკვერების მოწყობა ჩაწერა.
ინფორმაციისთვის, ორივე შემთხვევაში, ეკლესიის ეზოების ღობეებისა და შიგა პერიმეტრის კეთილმოწყობის სამუშაოების აქტიური ფაზა 2017 წლის ადგილობრივი არჩევნების პერიოდს დაემთხვა - ხელშეკრულებები თებერვალსა და ივლისშია გაფორმებული და პროექტები, ორივე შემთხვევაში, 90 კალენდარულ დღეში უნდა განხორციელებულიყო, თუმცა ვადები დაირღვა და საბოლოო მიღება-ჩაბარება ნოემბერსა და დეკემბერში შედგა.

The city squares for which Batumi City Hall spent GEL 220,465 in total turned out to be churchyards
FactCheck continues its research about infrastructural projects carried out by Batumi City Hall. This time we will tell you how the GEL 102,400 which was spent for city squares turned out to be for churchyards.
15/04/2019
On 6 December 2018, FactCheck made a request to Batumi City Hall to provide information about city squares. In particular, we asked for information about the kind of work that was being carried out for constructing city squares, the years of construction and the costs. Batumi City Hall’s reply contained data about the costs of work completed in 2016-2019 as well as data about ongoing projects for this year.
FactCheck visited the addresses provided in Batumi City Hall’s reply and found out that there is no city square adjacent to the housing block at 6a Javakhishvili Street in Batumi. This was confirmed by the inhabitants of the newly built housing block. We also did not find a city square at the crossroads of Shapatava and Marukhi Streets.
FactCheck obtained information about these tenders on the State Procurement Agency’s website. It turned out that Batumi City Hall announced a GEL 171,491 tender without auction (NAT170006338) on 8 June 2017. Four competitors entered the tender. An individual entrepreneur, Gocha Kirateladze, was the one offering the lowest price to the customer although the tender commission disqualified him and concluded a GEL 158,890 contract with Mshenebeli LTD.
The title of the contract is “State Procurement for Construction Services for a City Square at 6a Javakhishvili Street in Batumi.” The contract has been completed which means that the people living in this location should now have a green leisure space. FactCheck did not find a city square at this address although we did discover several territories which are in dire need of rehabilitation.
For the whole day of our field visit to Batumi, FactCheck sought to gain a better understanding of the situation with the help of Batumi City Hall’s Infrastructure and Improvements Service. However, Sulkhan Evgenidze, Head of the Infrastructure and Improvements Service, told us that this particular work was not carried out during his tenure and, therefore, he did not have any information. Later on, Mr Evgenidze promised to study the case. FactCheck asked him to send any of his representatives to the indicated location but he responded that all of his employees were at different locations. Further on, FactCheck tried to contact him by his mobile telephone but since he did not answer his telephone, we sent our question – whether or not there was a city square at the indicated location – electronically. Mr Evgenidze left our message unanswered. After that, FactCheck contacted the company which had carried out the construction work. However, when the director of the company learned who we were and what interests we had, he said that our voice was inaudible. FactCheck tried to contact the director several more times but his mobile telephone was already out of the coverage area.
Finally, FactCheck called the head of Batumi City Hall’s press service and told them that we were going to inquire about this issue in any case and a respective service would be obliged to answer these questions. The press service representative called us back shortly and informed us that we would find the city square indicated in the tender in the churchyard at the same territory. It was also said that Sulkhan Evgenidze would meet us as soon as possible and introduce the project (referring to the work that was carried out).
In a few minutes after that conversation, the director of the company contacted us. As stated by Nodar Beridze, when he visited the place he himself was surprised to learn that he was supposed to construct a churchyard instead of a city square. As part of the project, the company erected a fence around the churchyard, installed decorative stones and several chairs and put in modern lighting. The churchyard was constructed although the tender was announced for the improvement work vis-à-vis a city square adjacent to the housing block. As a result of amending the contract, the price was corrected and the company received GEL 102,400. If we take a look at the territory improvement plan, it is evident that the name of the tender indicated a city square although Batumi City Hall in fact planned for work on the churchyard and paid money for this service. Of interest is that the work envisioned by the contract includes the demolition of the existing fence and the erection of a new one. In addition, it also includes the demolition of the existing children’s play structure and the installation of a new one. There is only one play structure at 6a Javakhishvili Street which is not in line with standards but is not a part of the project area either.
On 6 January 2017, Batumi City Hall announced a GEL 160,000 electronic tender without auction (NAT170000128) for the procurement of construction work for another city square. The contract envisions the construction of a city square at the church territory located at the intersection of Shapatava and Marukhi Streets. There were four competitors in the tender; however, similar to the previous case, the bidder with the lowest price was disqualified and a GEL 133,995 contract was signed with Kartli LTD. The fact that a churchyard is to be constructed instead of a city square is not mentioned in either the tender announcement or in the title of the contract. The only document which reveals the true essence of the case is the project documentation prepared by Ajarkapmsheni JSC whose title page reads that construction work on a church territory is planned.
It is perfectly visible in the project that the church is standing in the middle of the project’s territory and the winner company is supposed to work on a churchyard. Of the tasks to be accomplished, there is the installation of a fence – the demolition of the old fence,  the placement of a monolithic concrete base, the installation of monolithic steel-concrete cruxes for the fence, the installation of a gate and a wicket gate, the repairing of the fence wall and its surface, varnishing etc. In addition, stones were laid in the churchyard, energy efficient lights were installed and chairs were set in place. In accordance with the delivery-acceptance certificate, GEL 118,065 was paid for the work.
There is indeed a small city square at the indicated location with damaged chairs. There is a children’s play structure in the square which is built in violation of every standard. In spite of this, children still play there because they have no other alternative. At the same time, as part of the city square construction project, Batumi City Hall built a new curtain wall around the church and carried out improvement work for the internal perimeter.
FactCheck visited both locations multiple times. It is a fact that churchyards are not used for the purposes of city squares. Furthermore, people of other religious affiliations would perhaps be reluctant to enter these churchyards for leisure purposes. This means that their access to public space is limited. A further embarrassing moment for Batumi City Hall is that it indicated the construction of city squares in the tender documents when, in fact, they were for the construction of churchyards.
For the information of FactCheck’s readers, the active phase of the construction work for the churchyard fences and internal perimeters coincided with the 2017 local elections period – contracts were signed in February and July and in both cases the projects had to be completed in 90 calendar days. However, deadlines were violated and the final delivery-acceptance occurred in November and December.