რეზიუმე: 2012 წელს ჯანმრთელობის დაცვის პროგრამების (მათ შორის ჯანმრთელობის დაზღვევა) ჯამური დაფინანსება 332 მლნ ლარს შეადგენდა. ჯანდაცვის პროგრამების დაფინანსება ყოველწლიურად მზარდია და 2018 წელს მილიარდ ლარს აჭარბებს. მისი უდიდესი წილი, 70%-ზე მეტი, საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ხარჯებია.
საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ამოქმედების შემდეგ, ჯანდაცვის მთლიან დანახარჯებში ჯიბიდან გადახდების წილი შემცირდა. თუმცა, 2017 წლის მონაცემებით, ჯანდაცვის დანახარჯების დაახლოებით 55%-ს მოსახლეობა კვლავ საკუთარი ჯიბიდან იხდის.
იუნისეფის „მოსახლეობის კეთილდღეობის“ 2017 და 2015 წლების კვლევები აჩვენებს, რომ საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ამოქმედების შემდეგ, სამედიცინო სერვისებზე მოსახლეობის ფინანსური ხელმისაწვდომობა გაუმჯობესდა. თუმცა, მოსახლეობის მიერ ჯანდაცვაზე გაწეული დანახარჯები მნიშვნელოვნად გაიზარდა, რაც ძირითადად მედიკამენტებზე ფასების ზრდით იყო გამოწვეული. ასევე, მნიშვნელოვნად გაიზარდა იმ შინამეურნეობების რაოდენობა, ვისთვისაც ჯანდაცვაზე გაწეული ხარჯები კატასტროფულად მაღალი იყო.
ჯანდაცვაზე გაწეული ხარჯების უდიდესი წილი (69%) მედიკამენტებზე მოდის. მედიკამენტების დაფინანსებას საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამა არ ითვალისწინებს. 2017 წელს „ქრონიკული დაავადებების სამკურნალო მედიკამენტებით უზრუნველყოფის“ სახელმწიფო პროგრამა ამოქმედდა. თუმცა ის მოსახლეობის მხოლოდ მცირე ნაწილს შეეხო. უფასო მედიკამენტების პროგრამა 150 ათასიდან 200 ათასამდე ადამიანზე უნდა გავრცელებულიყო. 2017-2018 წლებში ჯამში, მხოლოდ 35 661 ადამიანია რეგისტრირებული, მათგან 32 669 პირმა ისარგებლა პროგრამით (აფთიაქს მიმართა და მედიკამენტები გაიტანა).
იუნისეფის მონაცემებით, 2017 წელს 2015 წელთან შედარებით, ზოგადი სიღარიბის ზღვარს მიღმა მცხოვრები მოსახლეობის წილი გაიზარდა. 2017 წელს უკიდურეს სიღარიბეში მცხოვრები მოსახლეობის წილი გაზრდილია, როგორც 2015 წელთან, ასევე 2013 წელთან შედარებით.
ქვეყანაში სიღარიბის ზრდას სხვადასხვა ეკონომიკური და სოციალური ფაქტორები განაპირობებს. იუნისეფმა სიღარიბის ზრდის გამომწვევ ძირითად მიზეზებად, სამომხმარებლო ფასების ზრდა და დაბალი ეკონომიკური ზრდა დაასახელა. მოსახლეობის მიერ ჯანდაცვაზე გაწეული მაღალ დანახარჯებს გარკვეულწილად აქვს გამაღარიბებელი ეფექტი, განსაკუთრებით დაბალშემოსავლიან ოჯახებზე. თუმცა, იუნისეფის მონაცემებით, 2017 წელს სიღარიბის დონე ჯანდაცვის დანახარჯების გამოკლებითაც გაიზრდებოდა, თუმცა ნაკლებად.
„ევროპული საქართველოს“ წარმომადგენელმა ზურაბ ჭიაბერაშვილმა, პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა: „ჯანდაცვის დაფინანსების მნიშვნელოვნად გაზრდის მიუხედავად, გაეროს ბავშვთა ფონდის კვლევამ აჩვენა, რომ 2017 წელს, 2015 წელთან და 2013 წელთან შედარებით, როგორც ზოგადი, ასევე უკიდურესი სიღარიბე გაიზარდა. სიღარიბე გაიზარდა ზოგად მოსახლეობაში, ასევე ბავშვებში და პენსიონერებში. ეს მეტყველებს იმაზე, რომ მნიშვნელობა აქვს არა რამდენი იხარჯება, არამედ როგორ იხარჯება. მართალია ჯიბიდან გადახდები მცირედით შემცირდა, მაგრამ ჩვენი მოქალაქეები ჯანდაცვის დანახარჯების 58%-ს ჯიბიდან იხდიან. ჯიბიდან იხდიან ისეთ სერვისებზე, რასაც საყოველთაო ჯანდაცვა არ ფარავს და მედიკამენტებზე, რასაც საყოველთაო არ ფარავს. ამ კატეგორიაშია სწორედ ყველაზე მაღალი ფასების ზრდა და ბუნებრივია გაგვეზრდებოდა სიღარიბე“.
2013-2019 წლებში ჯანდაცვის ბიუჯეტი მნიშვნელოვნად გაიზარდა, მისი უდიდესი ნაწილი საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ხარჯებია. 2012 წელს ჯანმრთელობის დაცვის პროგრამების (მათ შორის ჯანმრთელობის დაზღვევა) ჯამური დაფინანსება 332 მლნ ლარს შეადგენდა. გასულ წელს ჯანდაცვის პროგრამების დაფინანსებამ მილიარდ ლარს გადააჭარბა, მისი უდიდესი წილი, 70%-ზე მეტი საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ხარჯებია.
გრაფიკი 1: ჯანმრთელობის დაცვის პროგრამების ჯამური დაფინანსება, საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ბიუჯეტი
წყარო: ფინანსთა სამინისტრო, სახელმწიფო ბიუჯეტის მაჩვენებლები
ჩვენ გადავამოწმეთ, საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ამოქმედების შემდეგ, რამდენად გაიზარდა ჯანდაცვაზე მოსახლეობის ხელმისაწვდომობა და რამდენად შემცირდა მოსახლეობის მიერ ჯანდაცვაზე გაწეული ხარჯები.
ჯანმრთელობის ეროვნული ანგარიშის თანახმად, 2017 წლის მონაცემებით, ჯანდაცვის მთლიან დანახარჯებში მოსახლეობის მიერ ჯიბიდან გადახდების წილი 54.7%-ს შეადგენდა, ეს მაჩვენებელი 2012 წელს 73.4% იყო. ჯანდაცვის მთლიან დანახარჯებში სახელმწიფოს წილი 38%-ია, 2012 წელს ეს მაჩვენებელი 21% იყო. მიუხედავად დადებითი ტენდენციისა, ჯანდაცვის დანახარჯების ნახევარზე მეტს მოსახლეობა კვლავ საკუთარი ჯიბიდან იხდის.
გაეროს ბავშვთა ფონდის „მოსახლეობის კეთილდღეობის“ კვლევები აჩვენებს, რომ საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ამოქმედების შემდეგ, სამედიცინო სერვისებზე მოსახლეობის ფინანსური ხელმისაწვდომობა გაუმჯობესდა. თუმცა, მოსახლეობის მიერ ჯანდაცვაზე გაწეული დანახარჯები გაიზარდა, რაც ძირითადად მედიკამენტებზე ფასების ზრდით არის გამოწვეული. ასევე, მნიშვნელოვნად გაიზარდა იმ შინამეურნეობების რაოდენობა, ვისთვისაც ჯანდაცვაზე გაწეული ხარჯები კატასტროფულად მაღალი იყო.
2017 წელს, 2015 წელთან შედარებით, ჯანდაცვაზე მოსახლეობის დანახარჯები საშუალოდ 16.4%-ით გაიზარდა. 2015 წელს 2013 წელთან შედარებით, მოსახლეობის მიერ ჯანდაცვაზე გაწეული ხარჯები 31%-ით გაიზარდა.
იუნისეფი, ასევე, იკვლევს რამდენად მაღალია ჯანდაცვაზე გაწეული ხარჯები შინამეურნეობებისთვის. ჯანდაცვის ხარჯები კატასტროფულად მაღალია, თუ ის ოჯახის ხარჯების 10%-ზე მეტს ან არასასურსათო ხარჯების 25%-ზე მეტს წარმოადგენს. 2017 წელს ჯანდაცვაზე ჯიბიდან გაწეული ხარჯები მთლიანი ხარჯის 10%-ზე მეტი იყო შინამეურნეობების 34.2%-ისთვის, 2015 წელს ეს მაჩვენებელი - 29.8%, 2013 წელს კი, 23% იყო. ამასთან, 2017 წელს ოჯახების 26.4%-ისთვის ჯანდაცვის ხარჯებმა არასასურსათო ხარჯის მეოთხედზე მეტი შეადგინა. 2015 წელს ასეთი ოჯახების წილი 25.1%, ხოლო 2013 წელს 22% იყო.
2017 წელს იმ ოჯახების რაოდენობა, ვისაც სამედიცინო მომსახურებაზე ფინანსურად ხელი არ მიუწვდებოდა, 43.1%-დან 22%-მდე შემცირდა. თუმცა, 27.8%-მდე გაიზარდა იმ ოჯახების რიცხვი, ვინც უმთავრეს პრობლემად მედიკამენტების შეძენას ასახელებს. ეს მაჩვენებელი 2015 წელს 26.4%, ხოლო 2013 წელს 18.4% იყო.
ჯანდაცვაზე გაწეული ხარჯების უდიდესი წილი - 69%, მედიკამენტებზე მოდის. მედიკამენტების დაფინანსება სახელმწიფო ჯანდაცვის პროგრამაში მინიმალურად არის გათვალისწინებული. შესაბამისად, მედიკამენტებზე ფასების ზრდა პირდაპირ აისახება მოსახლეობის ჯიბეზე. 2017 წელს „ქრონიკული დაავადებების სამკურნალო მედიკამენტებით უზრუნველყოფის“ სახელმწიფო პროგრამა ამოქმედდა, თუმცა ის მოსახლეობის მხოლოდ მცირე ნაწილს შეეხო. ჯანდაცვის სამინისტროს გათვლებით, უფასო მედიკამენტების პროგრამა 150 ათასიდან 200 ათასამდე ადამიანზე უნდა გავრცელებულიყო. 2017 წელს მედიკამენტების პროგრამით 13 010 ადამიანმა ისარგებლა. 2018 წელს პროგრამაზე 22 651 ახალი ბენეფიციარი დარეგისტრირდა. (იხილეთ ამ თემაზე ფაქტ-მეტრის სტატია).
2017 წლის „მოსახლეობის კეთილდღეობის კვლევის“ შედეგები გვიჩვენებს, რომ საქართველოში სიღარიბის დონე გაიზარდა. სიღარიბის დონე გაიზარდა როგორც ზოგადად მოსახლეობაში, ასევე პენსიონერებში, თუმცა ყველაზე მეტად ბავშვთა სიღარიბის მაჩვენებლები გაიზარდა.
2017 წლის მონაცემებით, უკიდურესად[i] ღარიბია მოსახლეობის 5%, ბავშვების 6.8% და პენსიონერების 3.7%. უკიდურეს სიღარიბეში მცხოვრები მოსახლეობის (მათ შორის ბავშვების და პენსიონერების) წილი გაზრდილია, როგორც 2015 წელთან, ასევე 2013 წელთან შედარებითაც.
გრაფიკი 2: უკიდურესი სიღარიბის მაჩვენებლები
წყარო: unicef, მოსახლეობის კეთილდღეობის კვლევები
2017 წელს, 2015 წელთან შედარებით, ზოგად[ii] სიღარიბეში მცხოვრები მოსახლეობის წილი 18.4%-დან 21.7%-მდე გაიზარდა. განსაკუთრებით გაიზარდა სიღარიბეში მცხოვრები ბავშვების რაოდენობა, 21.7%-დან 27.6%-მდე. ასევე, გაიზარდა ზოგად სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფი პენსიონერების რიცხვიც.
გრაფიკი 3: ზოგადი სიღარიბის მაჩვენებლები
იუნისეფმა სიღარიბის ზრდის გამომწვევ ძირითად მიზეზებად, სამომხმარებლო ფასების ზრდა და დაბალი ეკონომიკური ზრდა დაასახელა.
ქვეყანაში სიღარიბის ზრდაზე და მის გამომწვევ მიზეზებზე იხილეთ ფაქტ-მეტრის სტატია.
[i] უკიდურეს სიღარიბედ მიიჩნევა, როდესაც ადამიანი დღიურად 1.25 დოლარზე ნაკლებს ხარჯავს, რაც თვეში ერთ ზრდასრულ პირზე დაახლოებით 83 ლარს შეესაბამება
[ii] ზოგადი სიღარიბის ზღვრად მიჩნეულია 2.5 დოლარი დღეში, რაც ერთ ზრდასრულ პირზე თვეში 165.5 ლარს შეესაბამება

Resume: The total funding allocated for healthcare programmes (including health insurance) in 2012 was GEL 332 million. Funding for healthcare programmes increases annually and exceeded GEL 1 billion by 2018. The bulk of those shares - which is more than 70% - are expenses for the Universal Healthcare programme.
Since launching the Universal Healthcare programme, the share of out-of-pocket payments in total healthcare expenses has decreased. However, in accordance with 2017’s data, the population still pays 55% of their healthcare expenses out of their pockets.
Results of UNICEF’s 2017 and 2015 Population Well-Being research studies indicate that since launching the Universal Healthcare programme, the population’s financial affordability vis-à-vis healthcare services has improved. However, the population’s expenses for healthcare have increased significantly which is largely stipulated by a price hike for medications. In addition, the number of those domestic households for which healthcare expenses are catastrophically high has also increased considerably.
The largest share of healthcare expenses (69%) is for medications. The Universal Healthcare programme does not envision funding for medications. In 2017, the Programme for Providing Medicine for Chronic Diseases was launched. The programme, however, only covered a small part of the population. The free medication programme was supposed to cover 150,000 to 200,000 people. In 2017-2018, only 35,661 people were registered in the programme and of this number, only 32,669 individuals became programme beneficiaries (that is, visited a pharmacy and obtained medication).
In accordance with UNICEF’s data, the share of the population living below the general poverty line decreased in 2017 as compared to 2015. The share of the population living in extreme poverty has increased both as compared to 2015 and 2013.
A variety of economic and social factors stipulates the growth of poverty in the country. UNICEF has named the slowing down of the economic growth rate and a significant increase in consumer prices as the underlying reasons for the increase in poverty. The high expenses on the part of the population for healthcare also induce an increase in poverty to some extent; in particular, for low-income families. However, in accordance with UNICEF, the poverty level would have increased in 2017 even excluding the portion of healthcare expenses, albeit to a lesser degree.
European Georgia – Movement for Freedom MP, Zurab Tchiaberashvili, in his speech before the Parliament of Georgia, stated: “Despite significant growth in healthcare funding, UNICEF’s research indicates that both general and extreme poverty increased in 2017 as compared to 2015 and 2013. Poverty increased in the general population as well as among children and pensioners. This indicates that it does not matter how much is spent, but how it is spent. It is true that out-of-pocket payments decreased slightly but our citizens pay 58% of their healthcare expenses out of their pockets. They make out-of-pocket payments for services which are not covered by the Universal Healthcare programme and for medications which are also not covered by the programme. The price hike is the highest in this category and, naturally, we have seen an increase in poverty.”
Healthcare programmes increased significantly in 2013-2019. Of total healthcare allocations, the Universal Healthcare programme expenses occupy the largest share. The total funding allocated for healthcare programmes (including health insurance) in 2012 was GEL 332 million. In the last year, funding for healthcare programmes exceeded GEL 1 billion. The bulk of those shares - which is more than 70% - are expenses for the Universal Healthcare programme.
Graph 1: Total Funding for Healthcare Programmes, Universal Healthcare Programme Budget
Source: Ministry of Finance, State Budget Indicators
FactCheck verified the affordability of healthcare for the population since launching the Universal Healthcare programme and the extent to which the population’s healthcare expenses have decreased.
In accordance with the National Health Report, the share of the population’s out-of-pocket payments in total healthcare expenses was 54.7% as of 2017 whilst this figure was 73.4% in 2012. Currently, the share of the state in total healthcare expenses stands at 38% whilst this figure was 21% in 2012. Despite a positive trend, the population continues to pay more than half of their healthcare expenses out of their pockets.
UNICEF’s Population Well-Being reports indicate that since launching the Universal Healthcare programme, health services have become more financially affordable for the population. However, the population’s healthcare expenses have increased which is largely caused by increased prices for medications. In addition, the number of those households for which healthcare expenses are catastrophically high has also increased significantly.
The population’s healthcare expenses increased by 16.4% on average in 2017 as compared to 2015. In 2015, the population’s healthcare expenses increased by 31% as compared to 2013.
UNICEF also studies the size of healthcare expenses for domestic households. Healthcare costs are categorised as being catastrophic if they constitute more than 10% of the family’s expenses or more than 25% of non-food expenses. In 2017, healthcare expenses were more than 10% for 34.2% of domestic households. This figure was 29.8% in 2015 and 23% in 2013. In addition, healthcare expenses accounted for more than a quarter of non-food expenses for 26.4% of the families in 2017. The share of such families was 25.1% in 2015 and 22% in 2013.
The number of those families for which healthcare services were financially unaffordable decreased from 43.1% to 22% in 2017. However, the number of those families which names the purchase of medications as the principal problem increased to 27.8%. This figure was 26.4% in 2015 and 18.4% in 2013.
The bulk of healthcare expenses; that is, 69%, is spent for medications. The state healthcare programme only marginally envisions funding for medications. Therefore, a price hike for medications is directly reflected in the pockets of the population. In 2017, the Programme for Providing Medicine for Chronic Diseases was launched. The programme, however, only covered a small part of the population. The free medication programme was supposed to cover 150,000 to 200,000 people. In 2017, medication programme beneficiaries amounted to 13,010 individuals and 22,651 new beneficiaries were registered in the programme in 2018 (see FactCheck’s article).
The 2017 Population Well-Being report results indicate that the poverty level in Georgia has increased. The poverty level has increased in the general population as well as among pensioners. However, the figures for child poverty have increased the most.
As of 2017, 5% of Georgia’s population, 6.8% of children and 3.7% of pensioners live in extreme poverty.[1] The share of people (including children and pensioners) living in extreme poverty has increased as compared to 2015 and 2013.
Graph 2: Extreme Poverty Figures
Source: UNICEF, Population Well-Being reports
The share of the population living in general poverty[2] increased from 18.4% in 2015 to 21.7% in 2017. The amount of children living in extreme poverty increased sharply from 21.7% to 27.6%. In addition, the amount of pensioners who live in general poverty has also increased.
Graph 3: General Poverty Figures
UNICEF has named the slowing down of the economic growth rate and a significant increase in consumer prices as the underlying reasons for the increase in poverty.
See FactCheck’s article in regard to the increase in poverty in the country and its underlying reasons.
[1] If a person spends less than USD 1.25 per day (which is approximately GEL 83 per month for an adult), he is considered to be living in extreme poverty.
[2] General poverty is when a person’s daily consumption is less than USD 2.5 per day which is GEL 165.5 per month for an adult.