რეზიუმე: წინასწარი მონაცემით, 2018 წელს ქვეყანაში სოფლის მეურნეობის პროდუქციის მთლიანმა გამოშვებამ 4.0 მილიარდი ლარი შეადგინა, რაც 2017 წლის მაჩვენებელს 6.4%-ით აღემატება, ხოლო 2012 წლისას 43.8%-ით. ასევე გაზრდილია სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გადამუშავების შედეგად მიღებული პროდუქციის მთლიანი გამოშვება. 2018 წელს ამ მაჩვენებელმა 5.3 მილიარდი ლარი შეადგინა, რაც 2017 წლის მონაცემზე 4.2%-ით მეტია, 2012 წლის მაჩვენებელს კი 40.8%-ით აღემატება.
თუმცა აგრარულ სექტორში პროგრესის სანახავად, მართებულია, დარგში შექმნილი რეალური დამატებითი ღირებულება, წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს შევადაროთ. ამ მეთოდით შედარება ფასების მატებით (ინფლაციით) გამოწვეულ ღირებულების ზრდას გამორიცხავს. 2018 წლის წინასწარი მონაცემით, სოფლის მეურნეობის სექტორში შექმნილმა მთლიანმა შიდა პროდუქტმა მუდმივ ფასებში 1.759 მლნ ლარი შეადგინა, რაც 12.7 მლნ ლარით (0.7%-ით) აღემატება 2017 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს.
რაც შეეხება ბოლო წლების სტატისტიკას, სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი 2013 წელს აღინიშნა, როცა ზრდამ, წინა წელთან შედარებით, 11.3% შეადგინა. 2013 წლიდან სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდის ტემპი კლების ტენდენციით ხასიათდება და 2017 წელს 3.8 %-იანი კლებაა. რაც შეეხება 2018 წელს, როგორც უკვე აღვნიშნეთ, სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდა მხოლოდ 0.7%-ია.
ასევე, სოფლის მეურნეობის წილი მთლიან შიდა პროდუქტში 2013 წლიდან ყოველწლიურად მცირდება და 2018 წელს მთლიანი ეკონომიკის 7.7 % შეადგინა. რაც ნიშნავს, რომ ეკონომიკის სხვა სექტორები უფრო სწრაფი ტემპით გაიზარდა ვიდრე სოფლის მეურნეობა. შეიძლება, ითქვას, რომ 2013-2018 წლებში გაზრდილი დაფინანსების პირობებში სოფლის მეურნეობის სექტორი უმნიშვნელოდ გაიზარდა აბსოლუტურ მაჩვენებელში, წილობრივი მაჩვენებელი მთლიან ეკონომიკასთან მიმართებით კი შემცირდა.
გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის მინისტრობის კანდიდატმა ლევან დავითაშვილმა კომიტეტების გაერთიანებულ სხდომაზე გამოსვლისას სოფლის მეურნეობის მიღწევებზე ისაუბრა და აღნიშნა: „ჩვენ სოფლის მეურნეობის ჯამური გამოშვება ბოლო წლებში გვაქვს ზრდადი. უფრო მეტი ზრდა გვაქვს გადამამუშავებელ მრეწველობაში“.
წინასწარი მონაცემით, 2018 წელს ქვეყანაში სოფლის მეურნეობის პროდუქციის მთლიანმა გამოშვებამ 4.0 მილიარდი ლარი შეადგინა, რაც 2017 წლის მაჩვენებელს 6.4%-ით, ხოლო 2012 წლის მაჩვენებელს 43.8%-ით აღემატება.
ცხრილი 1: სოფლის მეურნეობის პროდუქციის მთლიანი გამოშვება (მლნ ლარი ) და სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გადამუშავების შედეგად მიღებული პროდუქციის მთლიანი გამოშვება (მლნ ლარი)
სოფლის მეურნეობის პროდუქციის მთლიანი გამოშვება (მლნ ლარი)
სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გადამუშავების შედეგად მიღებული პროდუქციის მთლიანი გამოშვება (მლნ ლარი)
2 807
3 735
3 210
3 983
3 387
4 567
3 653
4 513
3 854
4 763
3 796
5 045
4 037
5 258
2018 წელს სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გადამუშავების შედეგად მიღებული პროდუქციის მთლიანმა გამოშვებამ 5.3 მილიარდი ლარი შეადგინა, რაც 2017 წლის მაჩვენებელს 4.2%-ით, 2012 წლისას კი 40.8%-ით აღემატება.
2018 წლის წინასწარი მონაცემით, აგროსასურსათო სექტორში შექმნილი დამატებითი ღირებულება 4.9 მილიარდ ლარს შეადგენს მიმდინარე ფასებში, რაც 2017 წლის მაჩვენებელს 6.1%-ით, ხოლო 2012 წლის მაჩვენებელს 48.7%-ით აღემატება. 2018 წლის წინასწარი მონაცემით, აგროსასურსათო სექტორის წილი მთლიან შიდა პროდუქტში 13.8%-ს შეადგენს. იგივე მონაცემი 2017 წელს 14.2% იყო, 2012 წელს კი 14.6%.
გრაფიკი 1: აგროსექტორში შექმნილი დამატებული ღირებულება
ეკონომიკური ზრდა ქვეყანაში რეალურად შექმნილი დამატებითი ღირებულების ცვლილებით იზომება. სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდა (წარმოების ოდენობის ცვლილება წინა წელთან მიმართებით) გვიჩვენებს თუ როგორ იცვლებოდა სექტორის გამოშვება ფასების ცვლილების ეფექტის გარეშე. შესაბამისად, აგრარულ სექტორში პროგრესის სანახავად, მართებულია, დარგში შექმნილი რეალური დამატებითი ღირებულება, წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს შევადაროთ. ამ მეთოდით შედარება ფასების მატებით (ინფლაციით) გამოწვეულ ღირებულების ზრდას გამორიცხავს. 2018 წლის წინასწარი მონაცემით, სოფლის მეურნეობის სექტორში შექმნილმა მთლიანმა შიდა პროდუქტმა მუდმივ ფასებში 1.759 მლნ ლარი შეადგინა, რაც 12.7 მლნ ლარით (0.7%-ით) აღემატება 2017 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს.
გრაფიკი 2: სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდა 2012-2018 წლებში
სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი 2013 წელს იყო, როცა ზრდამ, წინა წელთან შედარებით, 11.3% შეადგინა. 2013 წლიდან სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდის ტემპი კლების ტენდენციით ხასიათდება და 2017 წელს 3.8 %-იანი კლება აღინიშნა. რაც შეეხება 2018 წელს, სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდა მხოლოდ 0.7%-ია. სოფლის მეურნეობის წილი მთლიან შიდა პროდუქტში 2013 წლიდან ყოველწლიურად მცირდება და 2018 წელს მთლიანი ეკონომიკის 7.7 % შეადგინა.
გრაფიკი 3: სოფლის მეურნეობის წილი მთლიან შიდა პროდუქტში 2012-2018 წლებში
სოფლის მეურნეობის სექტორის დაფინანსების ზრდა 2012 წლიდან დაიწყო („ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლებაში ყოფნის ბოლო წელს). 2011 წელს სოფლის მეურნეობის სექტორის ხარჯი 39.9 მლნ ლარი იყო. ეს მაჩვენებელი 2012 წელს 212.8 მლნ ლარამდე გაიზარდა. მიუხედავად დაფინანსების მნიშვნელოვანი ზრდისა, 2012 წელს სოფლის მეურნეობა 3.8%-ით შემცირდა. 2012-2017 წლებში სოფლის მეურნეობის სექტორის ხარჯების წილი სახელმწიფო ბიუჯეტის გადასახადებთან მიმართებით, საშუალოდ 2.5% იყო, რაც 2018 წელს 1.8%-მდე შემცირდა, მიმდინარე წელს კი 1.7%-ით არის დაგეგმილი.
2013-2018 წლებში გაზრდილი დაფინანსების პირობებში, სოფლის მეურნეობის სექტორი უმნიშვნელოდ გაიზარდა აბსოლუტურ მაჩვენებელში, წილობრივი მაჩვენებელი მთლიან ეკონომიკასთან მიმართებით კი შემცირდა.

Resume: In accordance with the preliminary data, total agricultural output in Georgia in 2018 was GEL 4 billion, which is 6.4% more as compared to 2017 figure and 43.8% more as compared to 2012 figure. Total output of products created as a result of processing of agriculture produce has also increased. In 2018 that figure amounted to GEL 5.3 billion, which is 4.2% more as compared to 2017 figure and 40.8% more as compared to 2012 figure.
However, in order to see progress in agriculture sector, it is appropriate to compare real added value created in the field to the same figure of the previous year. Employment of this method for comparison excludes growth of value as a result of increased prices (inflation). In accordance with the preliminary data of 2018, total GDP in agriculture amounted to GEL 1.759 billion in constant prices, which is GEL 12.7 million (0.7%) more as compared to the same figure of 2017.
In regard to the last years’ statistics, the highest figure of real agriculture growth was registered in 2013, when growth constituted 11.3% as compared to the previous year. Since 2013, real agriculture growth rate has been characterized with trend of decline and 3.8% drop was registered in 2017. In regard to 2018, as mentioned previously, real agriculture growth rate was only 0.7%.
In addition, share of agriculture in GDP has been decreasing annually since 2013 and in 2018 constituted 7.7% of the total economy. This means that other sectors of the economy have increased at higher rates as compared to agriculture. It is safe to conclude that against the backdrop of increased funding in 2013-2018, agriculture sector had a marginal growth in absolute figures, whilst its share in the total economy has decreased.
The candidate for the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili, spoke about achievements in agriculture before the joint session of the committees and stated: “In the last years, we have growing total agricultural output. There is an even bigger growth in a processing industry.”
In accordance with the preliminary data, total agricultural output in Georgia in 2018 was GEL 4 billion, which is 6.4% more as compared to 2017 figure and 43.8% more as compared to 2012 figure.
Table 1: Total Agriculture Output (GEL Million) and Total Output of Production Created as a result of Processing of Agriculture Products (GEL Million)
Total Agriculture Output (GEL Million)
Total Output of Production Created as a result of Processing of Agriculture Products (GEL Million)
2,807
3,735
3,210
3,983
3,387
4,567
3,653
4,513
3,854
4,763
3,796
5,045
4,037
5,258
In 2018 total output of production created as a result of processing of agriculture products amounted to GEL 5.3 billion, which is 4.2% more as compared to 2017 figure and 40.8% more as compared to 2012 figure.
In accordance with the preliminary data of 2018, added value created in agro-food sector amounts to GEL 4.9 billion in current prices, which is 6.1% as compared to 2017 figure and 48.7% more as compared to 2012 figure. In accordance with the preliminary data of 2018, share of agro-food sector in total GDP is 13.8%. The same figure in 2017 was 14.2%, whilst in 2012 it was 14.6%.
Graph 1: Added Value Created in Agro-Food Sector
Country’s economic growth is measured by changes in real added value. Real agriculture growth (change in production volumes as compared to the previous year) shows how the sector output has been changing minus the impact of price changes. Therefore, in order to see progress in agriculture sector, it is appropriate to compare real added value created in the field to the same figure of the previous year. Employment of this method for comparison excludes growth of value as a result of increased prices (inflation). In accordance with preliminary data of 2018, total GDP in agriculture amounted to GEL 1.759 billion in constant prices, which is GEL 12.7 million (0.7%) more as compared to the same figure of 2017.
Graph 2: Real Agriculture Growth in 2012-2018
The highest figure of real agriculture growth was registered in 2013, when growth constituted 11.3% as compared to the previous year. Since 2013, real agriculture growth rate has been characterized with trend of decline and 3.8% drop was registered in 2017. In regard to 2018, as mentioned previously, real agriculture growth rate was only 0.7%. Share of agriculture in GDP has been decreasing annually since 2013 and in 2018 constituted 7.7% of the total economy.
Graph 3: Share of Agriculture in GDP in 2012-2018
Since 2012 (the last year of the United National Movement’s tenure in power), government has started to increase funding for agriculture. In 2011, agriculture spending was GEL 39.9 million. This figure increased to GEL 212.8 million in 2012. Despite a sharp growth in funding, agriculture output decreased by 3.8% in 2012. In 2012-2017, agriculture sector spending to state budget expenditures ratio was 2.5% on average, which decreased to 1.8% in 2018 and it is planned to be at 1.7% in 2019.
In 2013-2018, against the backdrop of increased funding, agriculture sector had a marginal growth in absolute figures, whilst its share in the total economy has decreased.