რეზიუმე: 2018 წლის მონაცემით, სოფლის მეურნეობის სექტორში შექმნილმა მთლიანმა შიდა პროდუქტმა მუდმივ ფასებში 1.759 მლნ ლარი შეადგინა, რაც 2017 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს 12.7 მლნ ლარით (0.7%-ით) აღემატება. სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი 2013 წელს იყო, როცა ზრდამ, წინა წელთან შედარებით, 11.3% შეადგინა. 2013 წლიდან სოფლის მეურნეობის ზრდის ტემპი კლების ტენდენციით ხასიათდება და 2017 წელს 3.8%-იანი კლება აღინიშნა. რაც შეეხება 2018 წელს, როგორც აღვნიშნეთ, სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდა მხოლოდ 0.7%-ია. სოფლის მეურნეობის წილი მთლიან შიდა პროდუქტში 2013 წლიდან ასევე კლების ტენდენციით ხასიათდება და 2018 წელს მთლიანი ეკონომიკის 7.7% შეადგინა, რაც იმას ნიშნავს, რომ ეკონომიკის სხვა სექტორები უფრო სწრაფი ტემპით გაიზარდა ვიდრე სოფლის მეურნეობა. რაც შეეხება, ნათესი ფართობის რაოდენობას, რძის წარმოებას და მსხვილფეხა პირუტყვის რაოდენობას, 2018 წელს 2013 წელთან შედარებით, მონაცემები ნამდვილად შემცირებულია (შესაბამისად: 37.7%, 8.2%, 28.6%-ით), მაგრამ არა იმ პროცენტული რაოდენობით, რასაც მამუკა ხაზარაძე ასახელებს.
საზოგადოებრივი მოძრაობა „ლელოს“ დამფუძნებელმა მამუკა ხაზარაძემ ორგანიზაციის ახალი წევრების წარდგენისას აგრარული სექტორი შეაფასა და აღნიშნა: „სოფლის მეურნეობაში სავალალო მდგომარეობა გვაქვს. რეალური მშპ სოფლის მეურნეობაში შემცირდა. შესაბამისად, 30%-ით შემცირდა ნათესი ფართობები, 3%-ით შემცირდა მსხვილფეხა პირუტყვის სულადობა და 15%-ით შემცირდა რძის წარმოება. ამას ემატება ის, რომ ჩვენი ქვეყანა, რომელსაც უნიკალური რესურსები აქვს, სოფლის მეურნეობის პროდუქტების 1 მლრდ დოლარის იმპორტს ახორციელებს ყოველწლიურად“.
ეკონომიკური ზრდა ქვეყანაში რეალურად შექმნილი დამატებითი ღირებულების ცვლილებით იზომება. სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდა (წარმოების ოდენობის ცვლილება წინა წელთან მიმართებით) გვიჩვენებს თუ როგორ იცვლებოდა სექტორის გამოშვება ფასების ცვლილების ეფექტის გარეშე. შესაბამისად, აგრარულ სექტორში პროგრესის სანახავად, მართებულია, დარგში შექმნილი რეალური დამატებითი ღირებულება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს შევადაროთ. ამ მეთოდით შედარება ფასების მატებით (ინფლაციით) გამოწვეული ღირებულების ზრდას გამორიცხავს. 2018 წლის მონაცემით, სოფლის მეურნეობის სექტორში შექმნილმა მთლიანმა შიდა პროდუქტმა მუდმივ ფასებში 1.759 მლნ ლარი შეადგინა, რაც 12.7 მლნ ლარით (0.7%-ით) აღემატება 2017 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს. სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი 2013 წელს იყო, როცა ზრდამ, წინა წელთან შედარებით, 11.3% შეადგინა. 2013 წლიდან სოფლის მეურნეობის ზრდის ტემპი კლების ტენდენციით ხასიათდება და 2017 წელს 3.8%-იანი კლება აღინიშნა. რაც შეეხება 2018 წელს, როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდა მხოლოდ 0.7%-ია.
გრაფიკი1: სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდა 2012-2018 წლებში
ასევე 2013 წლიდან სოფლის მეურნეობის წილი მთლიან შიდა პროდუქტში კლების ტენდენციით ხასიათდება და 2018 წელს მთლიანი ეკონომიკის 7.7% შეადგინა, რაც იმას ნიშნავს, რომ ეკონომიკის სხვა სექტორები უფრო სწრაფი ტემპით გაიზარდა ვიდრე სოფლის მეურნეობა.
გრაფიკი 2: სოფლის მეურნეობის წილი მთლიან შიდა პროდუქტში 2012-2018 წლებში
მამუკა ხაზარაძე განცხადებაში არ აკონკრეტებს, რომელი წლის მონაცემზე საუბრობს. თუმცა კონტექსტიდან გამომდინარე ლოგიკურია, ვივარაუდოთ, რომ „ქართული ოცნების“ მმართველობის პერიოდში სოფლის მეურნეობის სექტორის შესაფასებლად ის ბოლო 7 წლის დინამიკაზე საუბრობდეს. 2019 წელს ნათესი ფართობის რაოდენობა 193.6 ათასი ჰექტარია. შესაბამისად, 2013 წელთან შედარებით, ნათესი ფართობი 37.7%-ით არის შემცირებული, 2018 წელთან შედარებით კი კლება 6.6%-ია. ნათესი ფართობის რაოდენობა 2013 წლიდან კლების ტენდენციით ხასიათდება (მიუხედავად „მცირემიწიან ფერმერთა საგაზაფხულო სამუშაოების ხელშეწყობის“ პროგრამისა, რომელიც 2013-2016 წლებში განხორციელდა. 2017 წელს სახელმწიფომ პროგრამის მოქმედება შეაჩერა).
ცხრილი 1: ნათესი ფართობის რაოდენობა (ათასი ჰექტარი) 2012-2019 წლებში
ნათესი ფართობი(სულ)
საშემოდგომო
საგაზაფხულო
259.6
54.1
205.5
310.7
52.5
258.2
274.9
58.4
216.5
263.7
56.2
207.5
240
60.5
179.5
220.3
53.6
166.6
207.1
54.5
152.7
193.6
52.1
141.5
რაც შეეხება მსხვილფეხა პირუტყვის სულადობას, 2013 წელს მათი რაოდენობა 1 229.7 ათასი სული იყო, 2018 წელს მსხვილფეხა პირუტყვი 878.9 ათასამდე შემცირდა (28.6%-ით). 2017 წელთან შედარებით კი 2018 წელს 3.4 %-იანი კლება დაფიქსირდა. რძის წარმოება 2013 წელს 604.7 მლნ ტონა იყო, 2018 წელს 555.3 მლნ ტონა რძე იყო ნაწარმოები. შესაბამისად, 2018 წელს 2013 წელთან შედარებით, რძის წარმოებაში 8.2%-იანი კლებაა და არა 15%-იანი, როგორც მამუკა ხაზარაძე აცხადებს. 2018 წელს, წინა წელთან შედარებით, რძის წარმოება 5%-ით არის გაზრდილი. განცხადებაში მამუკა ხაზარაძე სოფლის მეურნეობის პროდუქციის იმპორტზეც ამახვილებს ყურადღებას.
გრაფიკი 3: აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტ-იმპორტი 2012-2018 წლებში (მილიონი აშს დოლარი)
სტატისტიკის მიხედვით, 2018 წელს აგროსასურსათო პროდუქციის იმპორტი 2012 წელთან შედარებით, 7%-ით არის გაზრდილი. 2017 წელთან შედარებით კი 15%-იანი ზრდაა. იმპორტირებული აგროსასურსათო პროდუქციის რაოდენობა საანგარიშო პერიოდის განმავლობაში მილიარდ ლარზე ნაკლები არასდროს ყოფილა. დადებით ტენდენციად უნდა ჩაითვალოს უარყოფითი სავაჭრო სალდოს შემცირება (უარყოფითი სავაჭრო სალდო ნიშნავს, რომ საქონლის იმპორტი აღემატება ექსპორტს). 2018 წელს უარყოფითმა სავაჭრო სალდომ 394 მილიონი დოლარი შეადგინა, რაც წინა წელთან შედარებით 0.4%-ით არის შემცირებული. 2013 წლიდან უარყოფითი სავაჭრო სალდო, ძირითადად, კლების ტენდენციით ხასიათდებოდა, გამონაკლისი 2015 და 2017 წლები იყო.
სოფლის მეურნეობის სექტორის დაფინანსების ზრდა 2012 წლიდან დაიწყო („ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლებაში ყოფნის ბოლო წელს). 2011 წელს სოფლის მეურნეობის სექტორის ხარჯი 39.9 მლნ ლარი იყო. ეს მაჩვენებელი 2012 წელს 212.8 მლნ ლარამდე გაიზარდა. მიუხედავად დაფინანსების მნიშვნელოვანი ზრდისა, 2012 წელს სოფლის მეურნეობა 3.8%-ით შემცირდა. 2012-2017 წლებში სოფლის მეურნეობის სექტორის ხარჯების წილი სახელმწიფო ბიუჯეტის გადასახადებთან მიმართებით, საშუალოდ 2.5% იყო, რაც 2018 წელს 1.8%-მდე შემცირდა, მიმდინარე წელს კი 1.7%-ით არის დაგეგმილი.
შეჯამების სახით, შეიძლება ითქვას, რომ გაზრდილი დაფინანსების პირობებში, 2018 წელს სოფლის მეურნეობის სექტორი 2013 წელთან შედარებით უმნიშვნელოდ გაიზარდა აბსოლუტურ მაჩვენებელში (0.2%-ით-სოფლის მეურნეობის მთლიანი გამოშვება მუდმივ ფასებში), წილობრივი მაჩვენებელი მთლიან ეკონომიკასთან მიმართებით კი შემცირდა.

Resume: According to 2018’s data, the real GDP in agriculture in constant prices amounted to GEL 1.759 million which is GEL 12.7 million (0.7%) more as compared to the same figure of 2017.
The highest rate of real agricultural growth was registered in 2013 when growth amounted to 11.3% as compared to the previous year. Since 2013, the agricultural growth rate has been decreasing with agriculture shrinking by 3.8% in 2017. In regard to 2018, as mentioned previously, the real GDP growth is only 0.7%.
The share of agriculture in Georgia’s GDP has been characterised with a decreasing trend since 2013 and amounted to 7.7% of the total economy in 2018. This means that other sectors of the economy have increased more rapidly as compared to agriculture.
In regard to sown areas, milk production and the number of livestock, they have indeed decreased (by 25.4%, 5.9% and 22.1%, respectively) although not by the percentage figures named by Mamuka Khazaradze.
The founder of the public movement Lelo, Mamuka Khazaradze, whilst introducing new members of the movement, gave out his assessment of the agricultural sector and stated: “We have a deplorable situation in agriculture. The real GDP in agriculture has decreased. Therefore, sown areas shrank by 30%, the number of livestock decreased by 3% and milk production dropped by 3%. On top of that, our country, which has unique resources, imports USD 1 billion in agricultural products annually.”
Economic growth is measured by changes in the real added value in a country. Real agricultural growth (the change in the production volume as compared to the previous year) shows how the sector output has been altered without the impact of price changes. Therefore, in order to see progress in agriculture, it is appropriate to compare the real added value produced in the agricultural sector to the same figure of the previous year. Using this method excludes growth in value by increased prices (inflation). According to 2018’s data, the total GDP in agriculture in constant prices amounted to GEL 1.759 million which is GEL 12.7 million (0.7%) more as compared to the same figure of 2017.
The highest rate of real agricultural growth was registered in 2013 when growth amounted to 11.3% as compared to the previous year. Since 2013, the agricultural growth rate has been decreasing and agriculture shrank by 3.8% in 2017. In regard to 2018, as mentioned previously, the real GDP growth is only 0.7%.
Graph 1: Real Agriculture Growth in 2012-2018
Graph 2: Share of Agriculture in the Gross Domestic Product in 2012-2018.
Mamuka Khazaradze has not specified in his statement which year’s data he is using. However, given the context, it is only logical to assume that in order to assess the agricultural sector under the Georgian Dream’s rule, he compares 2018’s data to 2012’s data (the last year of the United National Movement’s rule).
This year, Georgia’s sown area is 193,600 hectares which means that sown areas have shrunk by 25.4% as compared to 2012 and by 6.6% as compared to 2018. In 2013, total sown areas increased as compared to 2012 although we have seen a decrease trend in the following years (despite the Small Farmers Spring Work Assistance Programme which was active throughout 2013-2016 and halted by the government in 2017).
Table 1: Sown Areas (Thousand Hectares) in 2012-2019
Sown Area (Total)
Autumn
Spring
259.6
54.1
205.5
310.7
52.5
258.2
274.9
58.4
216.5
263.7
56.2
207.5
240
60.5
179.5
220.3
53.6
166.6
207.1
54.5
152.7
193.6
52.1
141.5
In regard to the number of livestock, it was 1,128,800 in 2012 and dropped to 878,900 in 2018; that is, by 22.1%. As compared to 2017, there is a 3.4% drop in 2018.
Milk production was 589.5 million tonnes in 2012 whilst it was 555.3 million tonnes in 2018. Therefore, milk production decreased by 5.9% instead of 15% as claimed by Mr Khazaradze. As compared to 2017, milk production increased by 5% in 2018.
In his statement, Mamuka Khazaradze has also made an emphasis on the import of agricultural products.
Graph 3: Export and Import of Agri-Food Products in 2012-2018 (USD Million)
In accordance with the statistics, the import of agri-food products in 2018 increased by 7% as compared to 2012 whilst there is a 15% growth as compared to 2017. The value of imported agri-food products in the reporting period has never been less than GEL 1 billion. Narrowing down the negative trade balance (a negative trade balance means that the import of goods exceeds exports) should be considered as a positive trend. In 2018, the negative trade balance amounted to USD 394 million which is 0.4% less as compared to the previous year. Since 2013, the negative trade balance is mostly characterised with a decrease trend with 2015 and 2017 being the only exceptions.
Growth of funding for the agricultural sector started in 2012 (in the last year of the United National Movement’s rule). In 2011, expenses for the agricultural sector amounted to GEL 39.9 million. In 2012, this figure increased to GEL 212.8 million. Despite substantial growth in funding, agriculture decreased by 3.8% in 2012. In 2012-2017, the share of the agricultural sector expenses to the state budget payables was 2.5% on average which decreased to 1.8% in 2018 and is planned at 1.7% in 2019.
To summarise, it could be said that the agricultural sector increased only marginally in absolute figures under the increased funding in 2013-2018 whilst its share in the total economy has dropped.