ახალი კორონავირუსის (COVID – 19) მასობრივი გავრცელების პრევენციისა და კრიზისული სიტუაციის უკეთ მართვის მიზნით, 2020 წლის 21 მარტს პრემიერ-მინისტრის მიმართვის საფუძველზე საქართველოს პრეზიდენტმა, სალომე ზურაბიშვილმა, საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე ერთთვიანი საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადების შესახებ დეკრეტი გამოსცა. დეკრეტის მიხედვით, მთავრობას კონსტიტუციური უფლებების ნაწილობრივ ან მთლიანად შეზღუდვის უფლება ეძლევა. კერძოდ:
• შესაბამის ორგანოებს მიეცათ უფლება, საქართველოს მთავრობის მიერ დადგენილი იზოლაციის ან კარანტინის წესების დარღვევისათვის პირი იძულებით გადაიყვანონ შესაბამის დაწესებულებაში;
• საქართველოს მთავრობას მიეცა უფლება, არსებული კანონმდებლობისგან განსხვავებულად დაადგინოს იზოლაციისა და კარანტინის წესები;
• აიკრძალა ყველა სახის საერთაშორისო საჰაერო, საზღვაო და სახმელეთო მიმოსვლა. აღნიშნული არ ეხება ტვირთბრუნვას;
• საქართველოს მთავრობას უფლება მიეცა, არსებულისგან განსხვავებული წესით დაარეგულიროს საქართველოს ტერიტორიაზე მგზავრთა გადაყვანა და ტვირთის გადაზიდვა;
• შეჩერდა პენიტენციურ დაწესებულებებში პატიმრობის კოდექსით გათვალისწინებული პაემნის უფლების მოქმედება;
• საქართველოს მთავრობას უფლება მიეცა, საჯარო სერვისების მიწოდების განსხვავებული წესები და ადმინისტრაციული საქმისწარმოების განსხვავებული წესები/ვადები დაადგინოს;
• საქართველოს მთავრობას უფლება მიეცა, აუცილებლობის შემთხვევაში, საკარანტინო, საიზოლაციო და სამედიცინო მიზნებისათვის მის მიერ დადგენილი წესით შეზღუდოს საკუთრების უფლება და გამოიყენოს ფიზიკურ და იურიდიულ პირთა ქონება და მატერიალური საშუალებები;
• შეიზღუდა ნებისმიერი სახის შეკრება, მანიფესტაცია და ადამიანების თავშეყრა, გარდა საქართველოს მთავრობის დადგენილებით განსაზღვრული გამონაკლისი შემთხვევებისა. საყურადღებოა, რომ პრემიერ-მინისტრის პრეზიდენტისადმი მიმართვაში განსაზღვრული იყო, რომ იკრძალებოდა 10-ზე მეტი ადამიანის თავშეყრა. პრეზიდენტის დეკრეტში მსგავსი ჩანაწერი არ არსებობს. საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის, არჩილ თალაკვაძის განცხადებით, შეკრების უფლების შეზღუდვა რელიგიურ რიტუალების მონაწილეებზე არ ვრცელდება, რადგან პრეზიდენტის დეკრეტით აღმსარებლობის თავისუფლება არაა შეზღუდული;
• საქართველოს მთავრობას უფლება მიეცა, დადგენილებით განსაზღვრულ კერძო სამართლის სუბიექტებს აუკრძალოს, შეუზღუდოს ან დაავალოს ცალკეული საქმიანობის განხორციელება, ამავე დადგენილებით გათვალისწინებული წესის შესაბამისად;
• საქართველოს მთავრობას უფლება მიეცა, თავად განსაზღვროს ფიზიკური და იურიდიული პირებისა და საჯარო დაწესებულებების მიერ სანიტარიულ-ჰიგიენური წესების დაცვის სპეციალური წესები;
• საქართველოს მთავრობას უფლება მიეცა, აუცილებლობის შემთხვევაში უზრუნველყოს ადამიანის სიცოცხლისა და ჯანმრთელობისათვის მნიშვნელოვან მედიკამენტებზე, სამედიცინო პრეპარატებზე, მომსახურებასა და პირველადი მოხმარების პროდუქტებზე ფასების დარეგულირება;
• საქართველოს მთავრობას უფლება მიეცა, საგანმანათლებლო დაწესებულებებთან დაკავშირებით არსებული კანონმდებლობისგან განსხვავებული წესები დაადგინოს;
• საგანგებო მდგომარეობის რეჟიმის დარღვევისას პირს ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა დაეკისრება. ფიზიკური პირებისთვის ჯარიმის ოდენობა შეადგენს 3 000 ლარს, ხოლო იურიდიული პირებისთვის - 15 000 ლარს. იგივე ქმედების განმეორებით ჩადენისთვის გათვალისწინებულია სისხლისსამართლის პასუხისმგებლობა, კერძოდ, თავისუფლების აღკვეთა 3 წლამდე ვადით.
პრეზიდენტის დეკრეტი არსებითად ახალ აკრძალვებს არ ითვალისწინებს. ძირითადად, მასში მთავრობის მიერ საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადებამდე მიღებული შემზღუდავი ზომები აისახა. ამასთან, შეიძლება, ითქვას, რომ პრეზიდენტის დეკრეტი არ იყო, კონკრეტულად, 21 მარტს არსებული მდგომარეობის საპასუხო და უფრო მეტად, სამომავლოდ, მთავრობის უფლებამოსილების გაზრდას ისახავდა მიზნად.
საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადებამდე მთავრობის მიერ მიღებული ამკრძალავი გადაწყვეტილებების უმეტესობა, სამართლებრივად სარეკომენდაციო ხასიათის მატარებელი იყო [1]. მთავრობის უფლებამოსილებების გაფართოება, ერთი მხრივ, ეპიდემიასთან ბრძოლაში უფრო ქმედითი და ეფექტიანი ნაბიჯების გადადგმის საშუალებას იძლევა, მეორე მხრივ კი, მთავრობის მხრიდან ძალაუფლების არაკეთილსინდისიერად გამოყენების მომეტებულ რისკს ქმნის. საგანგებო მდგომარეობის დროს, სახელმწიფოში პროცედურული დემოკრატიის როლი მნიშნველოვნად მცირდება.
აღსანიშნავია ისიც, რომ პრეზიდენტის დეკრეტით მინიჭებული უფლებების გამოყენება მთავრობამ ეტაპობრივად დაიწყო. 22 მარტს საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ხელმძღვანელობით უწყებათშორისი საკოორდინაციო საბჭოს საგანგებო სხდომა გაიმართა. სხდომის დასრულების შემდგომ, მარნეულის და ბოლნისის მუნიციპალიტეტები მკაცრ საკარანტინო ზონად გამოცხადდა. აღნიშნული გულისხმობს, რომ მუნიციპალიტეტებში შესვლა-გამოსვლა აიკრძალა და საზოგადოებრივი ტრანსპორტის მოძრაობა შეიზღუდა. მუნიციპალიტეტების ტერიტორიის შიგნით გადაადგილება აიკრძალა, გარდა იმ შემთხვევისა, თუ მოსახლეობა საკვები პროდუქტების ან მედიკამენტების შესაძენად ან სამედიცინო მომსახურების მისაღებად გადაადგილდება. ასევე სურსათის, მედიკამენტების და კრიტიკული ინფრასტრუქტურის ობიექტების გარდა, ყველა დაწესებულება დაიხურა. მარნეულსა და ბოლნისში ადგილობრივი მედია ჩვეულ რეჟიმში იფუნქციონირებს, სხვა მედიებისთვის კი ინფორმაციის მიწოდებას საზოგადოებრივი მაუწყებელი უზრუნველყოფს. გიორგი გახარიას თქმით, რადიკალური ზომების მიღება მარნეულის რაიონში კორონავირუსის შიდა გადაცემის შემთხვევის გამოვლენამ გამოიწვია.
23 მარტს მთავრობამ ახალი კორონავირუსის გავრცელების აღკვეთის მიზნით გასატარებელი ღონისძიებების დამტკიცების შესახებ დადგენილება მიიღო. დადგენილების მიხედვით:
• საგანგებო მდგომარეობის ვადით შეჩერდა საერთაშორისო სამგზავრო საჰაერო, სახმელეთო და საზღვაო მიმოსვლა. ასევე შეიზღუდა ყველა საქალაქთაშორისო ტრანსპორტის მოძრაობა, მათ შორის მატარებლით სამგზავრო გადაზიდვები.
• საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სასწავლო პროცესი 2020 წლის 21 აპრილამდე შეჩერდა. აიკრძალა ყველა სახის ტრენინგი, კონფერენცია, სემინარი, გარდა დისტანციური ფორმისა.
• აიკრძალა ყველა ტიპის კულტურული და სპორტული ღონისძიების ჩატარება, როგორც დახურულ, ისე ღია სივრცეში.
• აიკრძალა „შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონით გათვალისწინებული შეკრება ან/და მანიფესტაცია. ასევე, აიკრძალა საჯარო სივრცეში [2] 10-ზე მეტი ადამიანის თავშეყრა. აიკრძალა ისეთი სოციალური ღონისძიებები, რომელიც დაკავშირებულია 10-ზე მეტი პირის შეკრებასთან (მაგ: ქელეხი, ქორწილი და სხვა მსგავსი ღონისძიებები). 10-ზე მეტი ფიზიკური პირის თავშეყრა, მათ შორის, იმ კერძო დაწესებულებებში, რომელთა მიმართაც არ ვრცელდება საქმიანობის შეჩერების მოთხოვნა, დასაშვებია ობიექტის სპეციფიკის გათვალისწინებით, არანაკლებ 2 მეტრის სოციალური დისტანციის დაცვით.
• საგანგებო მდგომარეობის ვადით შეჩერდა ნებისმიერი საქონლის/პროდუქტის მიწოდება/რეალიზაცია. აღნიშნული აკრძალვა არ ეხება სურსათის, ფარმაცევტული პროდუქციის, ელექტროკომუნიკაციის, ელექტროენერგიის, ბუნებრივი აირის, წყლისა და კრიტიკულად მნიშვნელოვანი ნავთობპროდუქტების მიწოდება/რეალიზაციას, ასევე პრესის ჯიხურების ფუნქციონირებას.
• რესტორნების, საზოგადოებრივი კვების ობიექტების, საწარმოებში/ორგანიზაციებში არსებული კვების ობიექტების საქმიანობა დასაშვებია მხოლოდ ადგილზე მიტანის ან პროდუქტის სატრანსპორტო საშუალებით გატანის (ე.წ. „დრაივის“) მომსახურებით სარეალიზაციო სივრცეში მომხმარებლის დაშვების გარეშე. მკაცრად განისაზღვრა სანიტარიულ-ჰიგიენური წესების დაცვის სპეციალური წესები.
• შეჩერდა კანონმდებლობით დადგენილი ადმინისტრაციული საჩივრის წარდგენისა და განხილვის ვადები.
• შეჩერდა საჯარო ინფორმაციისა და პერსონალური ინფორმაციის გაცემისთვის საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი ვადები.
• შეჩერდა/გადაიდო „სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ“ საქართველოს კანონით განსაზღვრული პროცედურების დიდი ნაწილი.
ზემოხენებული შეზღუდვები საგანგებო მდგომარეობის დასრულებამდე მოქმედებს. ამასთან, საჭიროების შემთხვევაში, მთავრობა უფლებამოსილია, დამატებით ზომებს მიმართოს. შემოიღოს ახალი შეზღუდვები, გაამკაცროს ან შეამსუბუქოს მოქმედი რეგულაციები და ა.შ. აღსანიშნავია ისიც, რომ თითოეულ შეზღუდვას თან უნდა ახლდეს სათანადო დასაბუთება და მისი შემოღების აუცილებლობა.
საგანგებო მდგომარეობა
საქართველოს კონსტიტუციის 71-ე მუხლის მიხედვით, როდესაც სახელმწიფო ხელისუფლების ორგანოები კონსტიტუციურ უფლებამოსილებათა ნორმალური განხორციელების შესაძლებლობას მოკლებული არიან, საქართველოს პრეზიდენტი პრემიერ-მინისტრის წარდგინებით აცხადებს საგანგებო მდგომარეობას ქვეყნის მთელ ტერიტორიაზე ან მის რომელიმე ნაწილში და ამ გადაწყვეტილებას პარლამენტს დასამტკიცებლად დაუყოვნებლივ წარუდგენს. გადაწყვეტილება ძალაში საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადების მომენტიდან შედის. პარლამენტი გადაწყვეტილებას შეკრებისთანავე ამტკიცებს. თუ პარლამენტი გადაწყვეტილებას არ დაამტკიცებს, იგი იურიდიულ ძალას კენჭისყრისთანავე კარგავს. საგანგებო უფლებამოსილებანი მხოლოდ იმ ტერიტორიაზე ვრცელდება, სადაც საგანგებო მდგომარეობაა გამოცხადებული. საგანგებო მდგომარეობის დროს პრეზიდენტი ორგანული კანონის ძალის მქონე დეკრეტებს გამოსცემს. საქართველოში მოქმედი ნორმატული აქტების იერარქიის მიხედვით, კანონთან შედარებით, ორგანულ კანონს უპირატესი ძალა აქვს.
საქართველოს კონსტიტუციისა და „საგანგებო მდგომარეობის შესახებ“ კანონის მიხედვით, საგანგებო მდგომარეობის დროს საქართველოს პრეზიდენტის მიერ გამოცემული და საქართველოს პრემიერ-მინისტრის მიერ თანახელმოწერილი დეკრეტით შეიძლება შეიზღუდოს კონსტიტუციით დაცული შემდეგი უფლებები: ადამიანის თავისუფლება; მიმოსვლის თავისუფელბა; პირადი და ოჯახური ცხოვრების, პირადი სივრცისა და კომუნიკაციის ხელშეუხებლობის უფლებები; აზრის, ინფორმაციის, მასობრივი ინფორმაციის საშუალებათა და ინტერნეტის თავისუფლების უფლებები; სამართლიანი ადმინისტრაციული წარმოების, საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის, ინფორმაციული თვითგამორკვევისა და საჯარო ხელისუფლების მიერ მიყენებული ზიანის ანაზღაურების უფლებები; საკუთრების უფლება; შეკრების თავისუფლება; შრომის თავისუფლება, პროფესიული კავშირების თავისუფლება, გაფიცვის უფლება და მეწარმეობის თავისუფლება.
კონსტიტუციური უფლებების შეზღუდვის გარდა, პრეზიდენტის დეკრეტით კონსტიტუციის კონკრეტული ნორმების მოქმედებაც შეიძლება შეჩერდეს. კანონით ზუსტადაა მოცემული იმ ნორმების ჩამონათვალი, რომლის შეჩერების უფლებაც აქვს პრეზიდენტს. უფლებების შეზღუდვის შესახებ დეკრეტზე საქართველოს პრემიერ-მინისტრის თანახელმოწერა ჩაითვლება ამ დეკრეტის გამოცემად და აღნიშნული დეკრეტი ძალაში შედის ამ მომენტიდან, ხოლო ნორმის შეჩერების შესახებ დეკრეტი ძალაში შედის საქართველოს პარლამენტის მიერ დამტკიცებისთანავე. დეკრეტის ძალაში შესვლის შემდეგ მისი ტექსტი მთელი დღის განმავლობაში გადაიცემა და საქვეყნოდ ცხადდება ყველა ხელმისაწვდომი საინფორმაციო საშუალებით.
საგანგებო მდგომარეობის დროს არჩევნები არ ტარდება, ხოლო კონსტიტუციური კანონის პროექტის განხილვა ამ მდგომარეობის გაუქმებამდე შეჩერდება.
[1] 19 მარტს პრემიერ-მინისტრმა ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს სხდომის დასრულების შემდეგ გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა, რომ ქვეყანაში ყველა სახის სავაჭრო ობიექტის მუშაობა იკრძალებოდა. მიუხედავად ამგვარი ფორმულირებისა, მთავრობას მსგავსი აკრძალვის უფლებამოსილება არ ჰქონდა და იგი მხოლოდ სარეკომენდაციო ხასიათის შეიძლება ყოფილიყო.
[2] მოცემული დანაწესების მიზნებისთვის, საჯარო სივრცე არის როგორც ჭერქვეშ, ისე გარეთ არსებული ნებისმიერი ადგილი, თუ იგი კერძო პირთა საცხოვრებელ მიზნებისთვის გამოსაყენებელ ადგილს არ წარმოადგენს.

State of Emergency – What are the Government’s Emergency Powers?
Elections cannot be held under the state of emergency and discussions on the draft constitutional law will be suspended until after the end of the state of emergency
24/03/2020
To prevent the mass spread of the novel coronavirus (COVID-19) and for the better management of the crisis situation, the President of Georgia, Salome Zurabishvili, declared a nationwide state of emergency on 21 March 2020 based on the address of the Prime Minister. The state of emergency will be effective until 21 April. According to the President’s decree, the Government of Georgia is granted emergency powers to partially or fully limit constitutional rights. In particular:
· Relevant bodies are authorised to forcibly transfer a person to a respective place for violations of the isolation or quarantine rules imposed by the Government of Georgia.
· The Government of Georgia is allowed to establish the rules of isolation and quarantine in a manner different from the current legislation.
· All international air, land and sea traffic was suspended with the exception of cargo transport.
· The Government of Georgia is allowed to regulate the carriage and transportation of passengers throughout Georgian territory in a manner different from the current legislation.
· The right of conjugal visits in prisons envisaged by the Imprisonment Code was suspended.
· The Government of Georgia is authorised to impose different terms of delivering public services and different terms/dates for state administrative work.
· The Government of Georgia is allowed to restrict property rights for quarantine, insulation and medical purposes in line with its terms and to use the property and material means of both individuals and legal entities.
· Any kind of assembly, manifestation and public gathering is restricted but excluding exceptional cases provided by the ordinance of the Government of Georgia. Of note is that the Prime Minister’s appeal to the President read that gatherings of more than ten people would be banned. There is no such clause in the President’s decree. As stated by the Speaker of the Parliament of Georgia, Archil Talakvadze, the restriction of the right of assembly does not apply to the people taking part in religious rites since the President’s decree does not put a restriction on the freedom of belief.
· The Government of Georgia is allowed to ban or restrict certain activities of private legal entities as prescribed by the ordinance or order them to carry out a specific activity.
· The Government of Georgia is allowed to independently determine the special sanitary-hygiene rules for individuals, legal entities and public institutions.
· The Government of Georgia is allowed to cap prices on vital medications, medical supplies, services and basic consumption products in the case of necessity.
· The Government of Georgia is allowed to establish rules for educational establishments different from those established by Georgia’s legislation on education.
· A person will be held administratively liable for failure to comply with the state of emergency. The amount of the fine for individuals will be GEL 3,000 and GEL 15,000 for legal entities. A person will be held criminally liable for a repeated offence; in particular, imprisonment for up to three years.
The President’s decree does not envision essentially new restrictions and it mostly includes those restrictive measures which were adopted prior to the declaration of the state of emergency. In addition, it is safe to say that the President’s decree was not exactly in response to the situation on 21 March 2020 and was intended for the future expansion of the Government’s powers.
Most of the restrictive measures adopted by Georgian authorities prior to the declaration of the state of emergency were, legally speaking, of recommendatory nature.[1] The expansion of the Government’s powers enables it to take more compelling and effective steps in the fight against epidemics, on the one hand, and creates an increased risk of the Government abusing these powers, on the other hand. The role of procedural democracy in a country backslides under the state of emergency.
Of note is that the Government of Georgia started to gradually use the powers granted by the President’s decree. On 22 March 2020, an extraordinary session of the Interagency Coordination Council was convened. After the session, the Marneuli and Bolnisi municipalities were put under a strict lockdown. This means that the entrance and exit from these municipalities was banned and public transport was restricted. Any movement inside the territories of these municipalities was also banned with the only exception of buying groceries or medication or getting medical services. In addition, everything was closed except for grocery stores, pharmacies and facilities of critical infrastructure. Local media in Marneuli and Bolnisi continues business as usual whilst Georgia’s Public Broadcaster ensures the transmission of information for other media. As stated by Giorgi Gakharia, radical measures were stipulated after the identification of the case of the internal transmission of the coronavirus in the Marneuli district.
On 23 March 2020, the Government of Georgia adopted an Ordinance on the Approval of Measures to be Implemented inConnection with the Prevention of the Spread of the Novel Coronavirusin Georgia. According to the Ordinance:
· International air, land and sea transport services for transportation of passengers were suspended for the duration of the state of emergency, including the transportation of passengers by rail.
· The educational process was suspended in educational institutions until 21 April 2020. All trainings, conferences, seminars and similar events were prohibited except in remote forms.
· All types of cultural and mass sport activities, either in closed or open spaces, were prohibited.
· Assemblies and/or demonstrations under the Law of Georgia on Assemblies and Demonstrations are prohibited for the duration of the state of emergency. In addition, the gathering of more than ten people in a public space[2] was prohibited. Social activities which involve the assembly of more than three natural persons (such as funeral repasts, wedding parties and similar activities) were prohibited. The assembly of more than ten natural persons in those private entities where the restriction to halt activity does not apply is permitted depending on the specific nature of the facility and with a social distance of not less than two metres.
· For the duration of the state of emergency, any economic activities are suspended except for grocery stores and pharmacies as well as the production/transmission/distribution/supply of electricity, natural gas and water and the supply of petrol, diesel and liquefied gas, and the delivery of telecommunications and press booths.
· The activities of restaurants, public catering facilities and catering facilities in enterprises and organisations are permitted for the duration of the state of emergency only through delivery services or drive-through services without allowing customers into a retail space. All facilities have to observe strictly defined special sanitary-hygiene rules.
· The timeframe established by the law for the submission and review of administrative complaints was suspended.
· The timeframe established by the legislation of Georgia for releasing public information and personal information is suspended.
· Most of the procedures envisioned by the Law of Georgia on Enforcement Proceedings were suspended/postponed.
The aforementioned restrictions are in force until the expiration of the state of emergency. In addition, if necessary, the Government of Georgia is allowed to resort to additional measures, impose new restrictions and make new regulations stricter or softer, etc. Of additional note is that each restriction must have appropriate substantiation and necessity for imposition.
State of Emergency
In accordance with Article 71 of the Constitution of Georgia, in a situation when state bodies lack the capacity to fulfil their constitutional duties normally, the President of Georgia will, upon recommendation by the Prime Minister, declare a state of emergency across the entire territory of the country or in any part of it and immediately present this decision to Parliament for approval. The decision will enter into force upon the announcement of the state of emergency and when Parliament approves the decision upon its assembly. If Parliament does not approve the decision following a vote, it becomes null and void. Emergency powers will only apply to the territory for which the state of emergency is declared. During a state of emergency, the President of Georgia issue decrees that have the force of organic law. In accordance with the hierarchy of the normative acts in Georgia, organic law is superior as compared to ordinary law.
In accordance with the Constitution of Georgia and the Law of Georgia on the State of Emergency, the decree issued by the President of Georgia during the state of emergency and co-signed by the Prime Minister of Georgia can restrict the following constitutionally guaranteed rights: human freedom, freedom of movement, rights to personal and family privacy, personal space and privacy of communication, rights to freedom of opinion,information, mass mediaand theinternet; rights tofair administrative proceedings,access to public information, informational self-determination, andcompensation for damage inflicted bypublic authority; right of property, freedom of assembly, freedom oflabour, freedom of trade unions, the right to strike and freedom of enterprise.
In addition to limiting the constitutional rights, the President’s decree can also suspend specific norms of the Constitution. The law gives a list of norms which the President is allowed to suspend. The Prime Minister’s co-signature on the decree limiting the rights will be considered as the issuance of the decree and it goes into force from that moment whilst a decree on the suspension of a norm enters into force upon approval by the Parliament of Georgia. After the decree goes into force, its text is broadcast for the whole day and is promulgated nationwide by every available media.
General elections are not held during a state of emergency whilst the discussion on draft constitutional law is suspended until after the end of the state of emergency.
[1] On 19 March 2020, after the end of the meeting of the National Security Council, the Prime Minister stated at a press briefing that all trade facilities in the country have to be closed. In spite of such a formulation, the Government of Georgia did not have the authority to impose such a restriction and it could be of recommendatory nature only.
[2] For the purposes of this decree, public space is any place both indoors and outdoors with the exception of living space for private individuals.