რეზიუმე: პენსიის დინამიკის განხილვისას მნიშვნელოვანია რეალური, ანუ ინფლაციით კორექტირებული მაჩვენებლების დინამიკის ანალიზი. რეალური პენსია 2012 წელთან შედარებით 58.5%-ით, ანუ 1.6-ჯერ არის გაზრდილი. პოლიტიკოსმა ჩვენთან საუბრისას განმარტა, რომ ის განცხადებაში რამდენიმე ასპექტს გულისხმობდა, კერძოდ: პენსიის მაჩვენებლის შემცირებას ლარის კურსის დოლართან გაუფასურების გამო და ინფლაციის გამო. მან დასძინა, რომ პენსიის განხილვისას ყურადღება 3 ძირითად ჯგუფზე უნდა გამახვილდეს: ჯანდაცვა, სურსათი და კომუნალური გადასახადები.
პირველ რიგში, უნდა აღინიშნოს, რომ პენსიის დინამიკის განხილვა დოლარში გადაყვანილი მაჩვენებლებით არარელევანტურია. პენსიონერების შემოსავლები და ხარჯები ლარშია გამოსახული და ვალუტის გაუფასურების თანამდევი ეფექტებიც აისახება ეროვნულ ვალუტაში გამოსახულ ფასებში, ანუ ინფლაციაში და შესაბამისად, უნდა განვიხილოთ რეალური პენსიის დინამიკა.[1] სურსათის და უალკოჰოლო სასმელების შემთხვევაში, რეალური პენსიის მოცულობა 44.2%-ით გაიზარდა, კომუნალურების ჯგუფში 76.6%-ით, ხოლო ჯანდაცვის ჯგუფში 53.5%-ით. შესაბამისად, აღნიშნულ ჯგუფებში, რომელიც პოლიტიკოსის დაზუსტებით პენსიონერების შემთხვევაში განსაკუთრებით რელევანტურია, 2012 წელთან შედარებით რეალური კლება არ დაფიქსირებულა.
„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა, რომან გოცირიძემ, ტელეკომპანია „კავკასიის“ ეთერში განაცხადა (40 წთ): „პენსია ფაქტობრივად დაუახლოვდა 2012 წლის მონაცემს“. პენსიის დინამიკის განხილვისას მნიშვნელოვანია რეალური, ანუ ინფლაციით კორექტირებული მაჩვენებლების დინამიკის ანალიზი. დროთა განმავლობაში, ინფლაციის გამო, 1 ლარით ნაკლები საქონლისა და მომსახურების შეძენაა შესაძლებელი. შესაბამისად, შესაძლოა პენსიის ნომინალური ოდენობა უცვლელი იყოს, მაგრამ რეალური პენსია მცირდებოდეს. როგორც ცხრილ 1-ზეა ასახული, 2020 წელს მიუხედავად არსებული კრიზისისა, რეალური პენსია 2012 წელთან შედარებით 58.5%-ით, ანუ 1.6-ჯერ არის გაზრდილი. 2013-2014 წლებში, ასევე 2016-2018 წლებში, რეალური პენსია მცირდებოდა, რადგან პენსიის ნომინალური მაჩვენებელი არ იზრდებოდა.
ცხრილი 1: ნომინალური და რეალური (2012 წლის ფასებში) პენსიის დინამიკა 2012-2020 წლებში
ნომინალური
150
160
180
220
რეალური
100.0
146.5
143.7
146.2
161.5
151.3
149.1
154.8
158.5
აღსანიშნავია, რომ ზოგადი ინფლაციის მაჩვენებელში ასახულია 12 მსხვილი ჯგუფის ფასების დინამიკა, ესენია: 1) სურსათი და უალკოჰოლო სასმელები, 2) ალკოჰოლური სასმელები და თამბაქო, 3) ტანსაცმელი და ფეხსაცმელი, 4) საცხოვრებელი სახლი, წყალი, ელექტროენერგია, აირი და სათბობის სხვა სახეები 5) ავეჯი, საოჯახო ნივთები და მორთულობა, სახლის მოვლა-შეკეთება 6) ჯანმრთელობის დაცვა, 7) ტრანსპორტი, 8) კავშირგაბმულობა, 9) დასვენება, გართობა და კულტურა, 10) განათლება, 11) სასტუმროები, კაფეები და რესტორნები, 12) სხვადასხვა საქონელი და მომსახურება. აღნიშნულიდან გამომდინარე, შესაძლოა, ვიდაოთ რომ ზოგადი ინფლაციის მაჩვენებლით პენსიის დინამიკის განხილვა რეალობაზე მცდარ სურათს მოგვცემდა, რადგან ნაკლებად მოსალოდნელია რომ პენსიონერი, რომლის შემოსავლის ძირითად წყაროს სწორედ ასაკობრივი პენსია წარმოადგენს, ფულს ხარჯავდეს მაგალითად ალკოჰოლურ სასმელებში და თამბაქოში, განათლებაში, სასტუმროებში, კაფეებში, რესტორნებში და ა.შ. როგორც პოლიტიკოსმა ჩვენთან საუბრისას დაგვიზუსტა, ის განცხადებაში გულისხმობდა რამდენიმე ასპექტს, კერძოდ: პენსიის მსყიდველუნარიანობის შემცირებას ლარის კურსის დოლართან გაუფასურების გამო, ინფლაციის გამო. მისივე განმარტებით, პენსიის განხილვისას ყურადღება უნდა გამახვილდეს 3 ჯგუფზე: ჯანდაცვა, სურსათი და კომუნალური გადასახადები.
პირველ რიგში, უნდა აღინიშნოს რომ პენსიის დინამიკის განხილვა დოლარში გადაყვანილი მაჩვენებლებით არარელევანტურია. პენსიონერების შემოსავლებიც და ხარჯებიც გამოსახულია ლარში და ვალუტის გაუფასურების თანამდევი ეფექტებიც აისახება ეროვნულ ვალუტაში გამოსახულ ფასებში, ანუ ინფლაციაში და შესაბამისად, უნდა განვიხილოთ რეალური პენსიის დინამიკა. რაც შეეხება პენსიის დინამიკას სურსათი და უალკოჰოლო სასმელების, ჯანდაცვისა და კომუნალური გადასახადების ჯგუფში, შესაბამისი დინამიკა წარმოდგენილია ცხრილ 2-ში.
სურსათის და უალკოჰოლო სასმელების შემთხვევაში, რეალური პენსიის მოცულობა 44.2%-ით გაიზარდა, კომუნალურების ჯგუფში 76.6%-ით, ხოლო ჯანდაცვის ჯგუფში 53.5%-ით. შესაბამისად, აღნიშნულ ჯგუფებში, რომელიც პოლიტიკოსის დაზუსტებით პენსიონერების შემთხვევაში განსაკუთრებით რელევანტურია, რეალური კლება არ დაფიქსირებულა.
ცხრილი 2: ინფლაციისა და შესაბამისი რეალური პენსიის დინამიკა 2012-2020 წლებში სურსათის და უალკოჰოლო სასმელების, კომუნალური გადასახადებისა და ჯანმრთელობის დაცვის ჯგუფებში.

In the discussion of the dynamics of pensions, it is important to analyse the real figures; that is, the inflation-adjusted figures. As compared to 2012, the real pension increased by 58.5% or 1.6 times. In his interview with FactCheck, Roman Gotsiridze clarified that he was referring to several aspects in his statement; in particular, the decrease of pensions as a result of the GEL depreciation against USD and inflation. The MP also added that whilst discussing pensions, attention has to be paid to three main groups: healthcare, food and utilities.
Firstly, of mention is that an analysis of the dynamics of pensions in USD-denominated figures is irrelevant. Incomes and expenses of pensioners are denominated in GEL and the after effects of currency depreciation are reflected in GEL-denominated prices; that is, inflation and, therefore, we have to analyse the real figure vis-à-vis the dynamics of pensions.[1] In the case of food and non-alcoholic beverages, the real pension increased by 44.2%, in the case of utilities the increase is 76.6% and in the case of healthcare the growth is 53.5%. Therefore, there has not been a real decrease in pensions as compared to 2012 for those groups which Mr Gotsiridze believes to be especially relevant for pensioners.
Member of the United National Movement, Roman Gotsiridze, on air on TV Kavkasia, stated (from 40:00): “Pensions in fact dropped nearly to the 2012 figure.”
In the discussion of the dynamics of pensions, it is important to analyse the real figures; that is, the inflation-adjusted figures. In time, as a result of inflation, less products and services can be purchased for GEL 1. Therefore, it is possible that the nominal pension remains unchanged but the real pension decreases. As shown in Table 1, in spite of the current crisis the real pension in 2020 increased by 58.5%; that is, 1.6 times as compared to 2012. In 2013-2014 as well as in 2016-2018, the real pension decreased because the nominal pension figure did not increase.
Table 1: Nominal and Real (2012 Prices) Pension Dynamics in 2012-2020
Nominal
150
160
180
200
220
Real
100.0
146.5
143.7
146.2
161.5
151.3
149.1
154.8
158.5
Of note is that the general inflation rate includes the price level dynamics for 12 main groups of goods. These groups are as follows: 1) food and non-alcoholic beverages, 2) alcoholic beverages and tobacco, 3) garments and footwear, 4) accommodation, water, energy, gas, heating, 5) furniture, household items, house cleaning-maintenance, 6) healthcare, 7) transport, 8) communication, 9) vacation, leisure and culture, 10) education, 11) hotels, cafes and restaurants and 12) different goods and services. Given the aforementioned, we could argue that analysing the pension dynamics based on general inflation figures would give us a picture not corresponding to the reality because it is unlikely that a pensioner, the bulk of whose income is his pension, spends money, for instance, on alcoholic beverages and tobacco as well as on education, hotels, cafes, restaurants, etc. As clarified by Roman Gotsiridze in his interview with FactCheck, he was referring to several aspects in his statement; in particular, the decrease of pensions as a result of both the GEL depreciation against USD and inflation. The MP also added that whilst discussing pensions, attention has to paid on three main groups: healthcare, food and utilities.
Firstly, of mention is that the analysis of the dynamics of pensions in USD-denominated figures is irrelevant. Incomes and expenses of pensioners are denominated in GEL and the after effects of currency depreciation are reflected in GEL-denominated prices; that is, inflation and, therefore, we have to analyse the real figure vis-à-vis the dynamics of pensions. Table 2 shows the dynamics of pensions according to the groups of food and alcoholic beverages, healthcare and utilities.
In the case of food and non-alcoholic beverages, real pension increased by 44.2%, in the case of utilities the increase is 76.6% and in the case of healthcare the growth is 53.5%. Therefore, there has not been a real decrease in pensions as compared to 2012 for those groups which Mr Gotsiridze believes to be especially relevant for pensioners.
Table 2: Inflation and Respective Real Pension Dynamics in 2012-2020 vis-à-vis Food and Non-alcoholic Beverages, Utilities and Healthcare Groups