რეზიუმე: თინა ბოკუჩავა განცხადებისას მსოფლიო ბანკის კვლევას ეყრდნობა, რაც 2010-2014 წლებში ქვეყანაში სიღარიბის დონის შემცირებას შეეხება. აღნიშნული კვლევის თანახმად, 2014 წელს საქართველოში უკიდურესი სიღარიბის დონე 32.3%-ს, ზომიერი სიღარიბის მაჩვენებელი კი 37%-ს შეადგენდა. განცხადების ავტორი სწორედ ამ მაჩვენებლებს აჯამებს, რაც 69%-ია. თუმცა, სიღარიბის მხრივ ქვეყანაში არსებული დღევანდელი მდგომარეობის შესაფასებლად 2014 წლის მონაცემების მოყვანა არარელევანტურია და საზოგადოება შეცდომაში შეჰყავს. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრი“ განცხადების პირველ ნაწილ აფასებს, როგორც მანიპულირებას.
2019 წლის მონაცემებით, „შიმშილის გლობალურ ინდექსში“ საქართველო 117 ქვეყანას შორის 39-ე ადგილს იკავებს. საქართველო ამ მაჩვენებლით ჩამორჩება მეზობელ ქვეყნებს. აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონში კი მხოლოდ თურქმენეთსა და უზბეკეთზე უკეთესი მაჩვენებელი აქვს. თინა ბოკუჩავას განცხადება შიმშილის ინდექსთან დაკავშირებით არაა ბოლომდე ზუსტი და ის მეტწილად სიმართლეს შეესაბამება.
29 მაისს პარლამენტის სხდომაზე ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა თინა ბოკუჩავამ განაცხადა: „მოსახლეობის 69% ცხოვრობს სიღარიბეში და შიმშილობის ინდექსით საქართველო რეგიონში არის პირველი“.
2016 წელს მსოფლიო ბანკმა საქართველოში სიღარიბის მაჩვენებლებზე სპეციალური ანგარიში გამოაქვეყნა, რომელიც 2010-2014 წლების მონაცემებს ასახავს. თინა ბოკუჩავა განცხადებისას 2014 წლის მონაცემებს ეყრდნობა, რაც სიღარიბის მხრივ ქვეყანაში არსებული დღევანდელი მდგომარეობის შესაფასებლად არარელევანტურია.
მსოფლიო ბანკის მეთოდოლოგიის თანახმად, სიღარიბის განსაზღვრა მოსახლეობის დანახარჯების მიხედვით ხდება. უკიდურეს სიღარიბედ მიიჩნევა, როცა ადამიანი საკუთარ თავზე დღიურად 2.5 დოლარზე ნაკლებს ხარჯავს. ამავე კვლევაში არის სიღარიბის სხვა კლასიფიკაციაც, ზომიერ სიღარიბედ (moderate poor) მიიჩნევა, თუ ერთი ადამიანის ყოველდღიური მოხმარება 2.5-დან 5-დოლარამდეა. მსოფლიო ბანკის კვლევის თანახმად, 2011-2014 წლებში, საქართველოში, უკიდურესი სიღარიბის მაჩვენებელი ყოველწლიურად მცირდებოდა. 2010 წელს საქართველოში უკიდურესად ღარიბი მოსახლეობის 46.7% იყო, 2014 წელს ეს მაჩვენებელი 32.3%-მდე შემცირდა. ამავე პერიოდში ზომიერი სიღარიბის მაჩვენებელი 34%-დან 37%-მდე გაიზარდა.
განცხადების ავტორი სიღარიბის მაჩვენებლებზე საუბრისას, უკიდურესი სიღარიბის და ზომიერი სიღარიბის მაჩვენებლებს აჯამებს, რაც 69%-ია. აქვე აღსანიშნავია, რომ უკიდურესი და ზომიერი სიღარიბის ჯამური მაჩვენებელი წინა ხელისუფლების პერიოდში, 2012 წელს 78%-ს შეადგენდა.
რადგანაც მსოფლიო ბანკს ანალოგიური კვლევა შემდგომ არ ჩაუტარებია, ვერ ვიტყვით 2014 წლის შემდეგ რამდენად შემცირდა ეს მაჩვენებელი. თუმცა მსოფლიო ბანკის სხვა მონაცემებით, რომელიც თავის მხრივ საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებს ეყრდნობა, 2014 წელთან შედარებით სიღარიბის დონე შემცირებულია. 2019 წელს საქართველოში აბსოლუტური სიღარიბის მაჩვენებელმა 19.5% შეადგინა, 2014 წელს ეს მაჩვენებელი 23.5% იყო.
თინა ბოკუჩავა ასევე შიმშილის ინდექსზე საუბრობს. 2019 წლის მონაცემებით, „შიმშილის გლობალურ ინდექსში“ საქართველო 117 ქვეყანას შორის 39-ე ადგილს იკავებს. შიმშილის ინდექსში საქართველოს მდგომარეობა უკანასკნელ, 2010 წლის მონაცემებთან შედარებით, გაუარესებულია. შიმშილის ინდექსში საქართველო მეზობელ ქვეყნებს ჩამორჩება. აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონში კი მხოლოდ თურქმენეთსა და უზბეკეთზე უკეთესი მაჩვენებელი აქვს.
შიმშილის ინდექსი შემდეგი კრიტერიუმების მიხედვით დგინდება: მოსახლეობის არასრულფასოვანი კვება, 5 წლამდე ბავშვთა შიმშილი/წონის დეფიციტი, ზრდაში ჩამორჩენა 5 წლამდე ბავშვებში და 5 წლამდე ბავშვთა სიკვდილიანობა.

Resume: Tina Bokuchava’s statement is based on the World Bank’s report concerning the 2010-2014 poverty level decrease in Georgia. According to this report, the share of people who were poor and moderately poor in Georgia in 2014 were 32.3% and 37%, respectively. The author of the statement sums up the aforementioned two figures which amount to 69%. However, measuring the country’s current situation in terms of poverty based on 2014’s figure is irrelevant and misleads the public. Therefore, FactCheck concludes that the first part of the statement is a manipulation.
According to 2019’s data, Georgia is ranked 39th in the Global Hunger Index of 117 countries. Georgia is outperformed by neighbouring nations and is only ahead of Turkmenistan and Uzbekistan in the Eastern Europe region. Tina Bokuchava’s statement in regard to hunger is not completely accurate and FactCheck concludes it is mostly true.
On 29 May 2020 at the session of the Parliament of Georgia, United National Movement member Tina Bokuchava stated: “A total of 69% of people live in poverty and Georgia is number one in the region in terms of the hunger index.”
In 2016, the World Bank published a special report on poverty indicators in Georgia which reflects the data for 2010-2014. Tina Bokuchava’s statement is based on 2014’s data which is irrelevant for measuring the current situation in the country in terms of poverty.
According to the World Bank’s poverty estimation methodology, poverty is measured according to people’s expenses. A person is considered to be poor when he spends less than USD 2.5 per day on himself. The same report details another categorisation of poverty; that is, moderately poor when a person’s daily consumption is between USD 2.5 an USD 5. According to the World Bank’s report, the extreme poverty rate declined annually in Georgia in 2011-2014. In 2010, 46.7% of the Georgian population was poor whilst this figure decreased to 32.3% in 2014. In the same period, the number of moderately poor increased from 34% to 37%.
The author of the statement sums up the aforementioned two figures which amount to 69%. Of note is that the total sum of the extreme and moderate poverty figures under the previous government in 2012 was 78%.
Since the World Bank has not produced a similar report thereafter, we cannot say how these figures dropped in the following years. However, according to the other data of the World Bank which in turn is based on the data of the National Statistics Office of Georgia, the poverty level declined as compared to 2014. The absolute poverty level in Georgia was 19.5% in 2019 and 23.5% in 2014.
Tina Bokuchava also speaks about the hunger index. According to 2019’s data, Georgia is ranked 39th in the Global Hunger Index’s 117 countries. Georgia’s position in the index has worsened as compared to the latest data from 2010. In the Global Hunger Index Georgia is outperformed by its neighbouring nations and is only ahead of Turkmenistan and Uzbekistan in the Eastern Europe region.
The Global Hunger Index is calculated based on the following criteria: proportion of the undernourished population, proportion of undernourished children under the age of five years who are underweight, proportion of children under the age of five years suffering from growth deficiencies and the mortality rate of children under the age of five years.