რეზიუმე: აჭარის ა/რ მთავრობამ ეკომიგრანტებისთვის სოციალურ სახლებში ფართების გადაცემა 2013 წლიდან დაიწყო. ამ დრომდე საცხოვრებელი გადაეცა 670 ოჯახს. აქედან ყველაზე მეტი 2018 წელს დაკმაყოფილდა - საცხოვრებელი 209 ოჯახმა მიიღო.
რაც შეეხება 2020 წელს, აჭარის ა/რ ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს, აჭარის ა/რ ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროსა და საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიერ, სხვადასხვა რეგიონში, საცხოვრებელი ფართი აჭარის ტერიტორიაზე მცხოვრებ 126 ეკომიგრანტ ოჯახს გადაეცა ან/და დაუკანონდა.
მხოლოდ „ეკომიგრანტი ოჯახების საცხოვრებლით უზრუნველყოფის პროგრამის ფარგლებში“, რომელიც 2016 წლიდან მოქმედებს, ეკომიგრანტებისთვის სახლების შესაძენად 11 754 231 ლარი გამოიყო. ამ თანხით საცხოვრებელი476-მა ეკომიგრანტმა ოჯახმა შეიძინა.
2012 წლიდან ბათუმში ე. წ. ოცნების ქალაქი გაჩნდა. ტერიტორია თვითნებურად დაიკავეს ოჯახებმა, რომლებიც, უკვე წლებია, საცხოვრებელი პირობების გაუმჯობესებას ითხოვენ. აჭარის ა/რ მთავრობამ 2019 წელს ტერიტორიაზე მრავალბინიანი კორპუსების მშენებლობა დაიწყო. თუმცა ჯერ კიდევ დაუდგენელია კრიტერიუმები, რომლის მიხედვითაც „ოცნების ქალაქში“ დასახლებულ ოჯახებს ფართები გადაეცემათ. ცნობილია, რომ კრიტერიუმების დადგენაში ჩართული არიან იუნისეფის, „წითელი ჯვრის ორგანიზაციისა“ და საქართველოს სახალხო დამცველის წარმომადგენლები. აჭარის ა/რ მთავრობის მიერ შექმნილმა ჯგუფმა 1 740 ოჯახი შეისწავლა. აქედან რეგისტრაცია მხოლოდ 1 607-მა ოჯახმა გაიარა.
აჭარის ა/რ ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილემ რამაზ ჯინჭარაძემ განაცხადა: „2013 წლიდან დღემდე დაკმაყოფილებულია 600-მდე ეკომიგრანტი სოციალურად დაუცველი ოჯახი. წელს 120-მდე ოჯახს გადაეცა საცხოვრებელი სახლი. რაც შეეხება აღნიშნულ დასახლებას [ე. წ. ოცნების ქალაქი], ჩვენ მიერ შესწავლილია 1 740 ოჯახი დეტალურად. ამ კრიტერიუმების შესწავლასა და შემდგომ რიგითობის დადგენაში ჩართული არიან იუნისეფის, წითელი ჯვრისა და სახალხო დამცველის წარმომადგენლები.“
„ფაქტ-მეტრი“ აღნიშნული განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა.
ცნება „ეკომიგრანტის“ ზუსტი განმარტება არ არსებობს, თუმცა მიღებულია, რომ ამ ტერმინით მოიხსენებენ სტიქიური მოვლენების შედეგად დაზარალებულ ოჯახებს, რომლებიც გადაადგილებას ექვემდებარებიან. აჭარის რეგიონში კი ამ კატეგორიას მიკუთვნებული ოჯახების საცხოვრებელი ფართით უზრუნველყოფის პროგრამა 2012 წლიდან ამოქმედდა და „სოციალურად დაუცველი და ეკომიგრანტი ოჯახებისთვის საცხოვრებელი სახლის მშენებლობის პროექტის“ ფარგლებში, დაბა შუახევსა და ქედაში შენობების რეკონსტრუქცია ჩატარდა, ხოლო ბათუმში ორი ცხრასართულიანი სახლი აშენდა.
პროექტი მომდევნო წლებშიც გაგრძელდა, ხოლო 2016 წლიდან აჭარაში „ეკომიგრანტი ოჯახების საცხოვრებლით უზრუნველყოფის პროგრამაც“ ამოქმედდა, რომელიც, თითოეული ბენეფიციარი ოჯახისთვის, 25 000 ლარის ფარგლებში, საცხოვრებლის შეძენას გულისხმობს. აღნიშნული პროგრამით უკვე 476-მა ეკომიგრანტმა ოჯახმა ისარგებლა, რისთვისაც აჭარის ა/რ ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს ბიუჯეტიდან, ჯამში, 11 754 231 ლარი გამოიყო.
2013-2020 წლებში, „სოციალურად დაუცველი და ეკომიგრანტი ოჯახებისთვის საცხოვრებელი სახლის მშენებლობის პროექტისა“ და „ეკომიგრანტი ოჯახების საცხოვრებლით უზრუნველყოფის პროგრამის“ ფარგლებში საცხოვრებლით უზრუნველყოფილი, ჯამში, 796 ოჯახია. აქედან:
წყარო: აჭარის ა/რ ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო დანართი 1
აღსანიშნავია, რომ 2020 წელს, 34 ეკომიგრანტ ოჯახს სახლი აჭარის ა/რ ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრომ შეუსყიდა, 13 ოჯახს საცხოვრებელი ფართი ხულოს სოციალურ სახლში გადაეცა. ასევე, აჭარიდან მიგრირებულ 40 ოჯახს საცხოვრებელი სხვადასხვა რეგიონში საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიერ დაუკანონდა. მისივე დაფინანსებით საცხოვრებელი შესყიდულია 35 ოჯახისთვის. კიდევ 4 ოჯახს საცხოვრებელი აჭარის ა/რ ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტრომ დაუკანონა.
როგორც უკვე ვთქვით, საცხოვრებლით უზრუნველყოფა ხდება როგორც შესაბამისი ფართის გადაცემით, ისე „ეკომიგრანტი ოჯახების საცხოვრებლით უზრუნველყოფის პროგრამის“ ფარგლებში, თითოეული ბენეფიციარი ოჯახისთვის სახლის შესაძენად განკუთვნილი 25 000 ლარამდე თანხის გამოყოფით. მიმდინარე პერიოდის ჩათვლით, ამ მიზნით უკვე გახარჯულია 11 754 231 ლარი და დაკმაყოფილებულია 476 ეკომიგრანტი ოჯახი.
ცხრილი 1. „ეკომიგრანტი ოჯახების საცხოვრებლით უზრუნველყოფის პროგრამის“ ფარგლებში გახარჯული თანხა წლების მიხედვით
წყარო: აჭარის ა/რ ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო
რაც შეეხება ე. წ. ოცნების ქალაქს, რომელიც 2012 წელს შეიქმნა, აქ 2 000-მდე ოჯახი ცხოვრობს. 2019 წელს აჭარის ა/რ მთავრობამ სამუშაო ჯგუფი შექმნა, რომელმაც 1 740 ოჯახი შეისწავლა. აქედან რეგისტრაცია მხოლოდ 1 607-მა ოჯახმა გაიარა. როგორც მინისტრის მოადგილე რამაზ ჯინჭარაძემ „ფაქტ-მეტრთან“ განმარტა, ზოგიერთ შემთხვევაში მეუღლეები სხვადასხვა ოჯახად იყვნენ დარეგისტრირებული და ეს ხარვეზი გამოსწორდა. ოჯახების აღწერა და შესწავლა უკავშირდება „ოცნების ქალაქში“ თვითნებურად შესახლებული ეკომიგრანტი და სოციალურად დაუცველი ოჯახებისთვის მრავალბინიანი საცხოვრებელი კორპუსების მშენებლობას. როგორც ცნობილია, პირველ ეტაპზე 580 ოჯახი დაკმაყოფილდება. მშენებლობა მიმდინარეობს, თუმცა უცნობია კრიტერიუმები, რომელთა მიხედვითაც ოჯახების დაკმაყოფილება მოხდება. ამ საკითხთან დაკავშირებით ტერიტორიაზე დასახლებულების ნაწილმა არაერთი აქცია გამართა. ისინი მთავრობისგან ინფორმაციას ითხოვენ, საცხოვრებლით პირველ ეტაპზე რომელი ოჯახები დაკმაყოფილდებიან და რა კრიტერიუმებს უნდა აკმაყოფილებდნენ ისინი. „ოცნების ქალაქის“ კომისიაში, რომლებმაც კრიტერიუმები და სხვა დეტალები უნდა განსაზღვროს, გაეროს ბავშვთა ფონდის (Unicef), „წითელი ჯვრის ორგანიზაციისა“ და საქართველოს სახალხო დამცველის წარმომადგენლები მონაწილეობენ. სწორედ მათი მუშაობის შედეგად გადაწყდება, პროგრამის ბენეფიციარი პირველ ჯერზე ვინ გახდება და ახალაშენებულ სახლში საცხოვრებელ ფართს ვინ მიიღებს.

Resume: Since 2013, the Government of the Ajara Autonomous Republic has started to provide ecomigrants with accommodation in social houses. Until today, 670 families have received accommodation. Of this amount, the biggest number of beneficiary families was registered in 2018 when 209 families received accommodation.
In regard to 2020, the Ministry of Health and Social Affairs and the Ministry of Finance and Economy of the Ajara Autonomous Republic as well as the Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia handed over or/and legalized the ownership of accommodation for 126 ecomigrant families in different regions in Ajara.
As a part of the Ecomigrant Families Housing Programme alone, which was launched in 2016, a total of GEL 11,754,231 was allocated to purchase houses for ecomigrants. In total, 476 ecomigrant families purchased accommodation with this money.
The so-called Dream Town appeared in Batumi in 2012. This territory was arbitrarily taken over by families who have been demanding the improvement of housing conditions for years. The Government of the Ajara Autonomous Republic started to build multi-family residential buildings in 2019. However, the criteria for families living in Dream Town in terms of receiving their accommodation still remains undetermined. It is known, however, that representatives of UNICEF, the International Red Cross and Georgia’s Public Defender are involved in the elaboration of the criteria. The Government of the Ajara Autonomous Republic established a working group and surveyed 1,740 families. Of this amount, only 1,607 families have been registered.
Deputy Minister of Health and Social Affairs of the Ajara Autonomous Republic, Ramaz Jincharadze, said: “Since 2013 until today, nearly 600 ecomigrant socially vulnerable families have been assisted. This year, 120 families received accommodation. In regard to the settlement (the so-called Dream Town), we carried out a detailed survey of 1,740 families. Representatives of UNICEF, the Red Cross and the Public Defender are involved in studying these criteria and determining their sequence afterwards.”
There is no exact definition of the notion of an “ecomigrant,” although it is common that the term applies to families impacted by natural disasters and who are subject to relocation. A programme to provide housing for families in Ajara from the aforementioned category was launched in 2012. As a part of the Housing Construction Project for Socially Vulnerable and Ecomigrant Families, building reconstructions were carried out in Shuakhevi and Keda whilst two nine-storied blocks were built in Batumi.
The aforementioned project has been running for some years. The Ecomigrant Families Housing Programme was also launched in Ajara in 2016 and envisions the procurement of accommodation for each beneficiary family within a cost of GEL 25,000. In total, 476 families have already used the programme. A total of GEL 11,754,231 has been allocated from the budget of the Ministry of Health and Social Affairs of the Ajara Autonomous Republic for the programme.
In 2013-2020, a total of 796 families have been provided with accommodation as a part of the Socially Vulnerable and Ecomigrant Families Housing Project and the Ecomigrant Families Housing Programme. Of this amount:
Source: Ministry of Health and Social Affairs of the Ajara Autonomous Republic
Of note is that the Ministry of Health and Social Affairs procured houses for 34 ecomigrant families in 2020 and 13 families received accommodation in Khulo in a social house. In addition, 40 families who had migrated from Ajara to different regions of Georgia had their accommodation ownership rights legalized by the Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs. The Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs also procured accommodation with its funds for 35 families. Another four families had their accommodation ownership rights legalized by the Ministry of Finance and Economy of Ajara.
As mentioned previously, housing is provided both by the transfer of relevant accommodation and the Ecomigrant Families Housing Programme where a maximum GEL 25,000 has been allocated to procure a house for each family. As of today, GEL 11,754,231 have been spent for this purpose and 476 ecomigrant families have benefited from the programme.
Table 1: Ecomigrant Families Housing Programme Expenditures per Year
Nearly 2,000 families live in the so-called Dream Town which was formed in 2012. In 2019, the Government of the Ajara Autonomous Republic established a working group which surveyed 1,740 families. Of this amount, only 1,607 families were registered. As clarified by the Deputy Minister of Health and Social Affairs, Ramaz Jincharadze, in his interview with FactCheck, in some cases spouses had been registered as separate families and this flaw was addressed. The census and the survey of the families are related to the construction of multi-family residential buildings for ecomigrant and socially vulnerable families which arbitrarily settled in Dream Town. The construction is in progress although the criteria for families to receive accommodation remain unknown. Some Dream Town dwellers are holding protests in this regard. They are demanding information from the authorities as to which families would receive accommodation at the first stage and the criteria they have to meet. The Dream Town commission, which has to determine the criteria and other details, includes UNICEF, Red Cross and Georgia’s Public Defender representatives. Their work will decide the programme beneficiaries at the first stage and those who will receive accommodation in a newly built residential accommodation.