რეზიუმე: 31 ოქტომბერს საქართველოში საპარლამენტო არჩევნები გაიმართა. როგორც საარჩევნო პროცესის დროს, ისე შედეგების დათვლისას უამრავი დარღვევა და უზუსტობა გამოიკვეთა. ამას ადასტურებენ როგორც ოპოზიციური პარტიები, ისე დამკვირვებელი ორგანიზაციები. ISFED-ის პარალელური დათვლის შედეგების მიხედვით, შემაჯამებელ ოქმებში დისბალანსი საარჩევნო უბნების 8%-ში დაფიქსირდა, რასაც შესაძლოა, არჩევნებზე გავლენა ჰქონოდა არაუმეტეს 4.1%-ისა. აღნიშნული მასშტაბის დარღვევის ადამიანური გადაცდომებით (ტექნიკური უზუსტობებით) ახსნა გაუმართლებელია და არჩევნების სანდოობასთან დაკავშირებით სერიოზულ კითხვებს აჩენს.
პარლამენტის ვიცე-სპიკერის, გიორგი კახიანის შეფასებით, ოპოზიცია წინასწარ, არჩევნებამდე დაგეგმილი სცენარით მოქმედებს და არჩევნების გაყალბების თაობაზე არანაირი რეალური ფაქტები არ გააჩნია. „დესტრუქციულ ოპოზიციურ ძალას, რომელიც საკუთარ თავში არჩევნების გზით გამარჯვებას ვერ ხედავს, არეულობის, გარკვეული დესტაბილიზაციის შექმნის სცენარი აქვს არჩეული, მაგრამ როგორც აქამდე იყო უშედეგო, ახლაც უშედეგოდ დასრულდება. ჩვენ ვხედავთ გამოგონილ შეფასებებს არჩევნების ვითომ გაყალბების თაობაზე. ოპოზიციას ამის არანაირი მტკიცებულება არ გააჩნია“, - განაცხადა მან „პალიტრანიუსის“ გადაცემა „დღის ნიუსრუმში“.
2020 წლის 31 ოქტომბერს საქართველოში საპარლამენტო არჩევნები გაიმართა. არჩევნების შედეგების დათვლის პროცესში უამრავი დარღვევა და უზუსტობა გამოიკვეთა, რის საფუძველზეც მოქალაქეების ნაწილმა და მონაწილე სუბიექტებმა არჩევნები არალეგიტიმურად მიიჩნიეს. რვავე ოპოზიციურმა პარტიამ, რომელმაც საპარლამენტო არჩევნებზე 1%-იანი ბარიერი გადალახა, პარლამენტში შესვლაზე უარი განაცხადა. არჩევნების დროს გამოვლენილ ხარვეზებსა და დარღვევებზე არაერთმა დამკვირვებელმა ორგანიზაციამ გაამახვილა ყურადღება.
1 ნოემბერს არასამთავრობო ორგანიზაცია „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ“ (ISFED) 31 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების ხმების პარალელურად დათვლის შედეგები გამოაქვეყნა. ორგანიზაციის დასკვნით, „შედეგების შეჯამების პროცესში გამოკვეთილი ტენდენციის სახე ჰქონდა შემაჯამებელ ოქმებში დისბალანსის ისეთ შემთხვევებს, როცა ბიულეტენების რაოდენობა აღემატებოდა ამომრჩეველთა სიებში ამომრჩეველთა ხელმოწერების რაოდენობას, რაც დარღვევას წარმოადგენს. ამასთან, რიგ უბნებზე მოცემული დისბალანსი მნიშვნელოვნად აჭარბებდა ერთეულ შემთხვევებს“. როგორც ორგანიზაციამ აღნიშნა, ასეთი დარღვევა საარჩევნო უბნების 8%-ზე დაფიქსირდა და ასეთი მასშტაბის ტენდენცია ბოლო წლების განმავლობაში არ გამოვლენილა. ასევე, როგორც ISFED-ის დასკვნაში ვკითხულობთ, PVT ანალიზის მიხედვით, შედეგებზე შესაძლო მაქსიმალური გავლენა 4.1%-ზე ნაკლები იქნებოდა.
აღსანიშნავია, რომ ISFED-მა 44 საოლქო საარჩევნო კომისიას 162 საარჩევნო უბნის კენჭისყრის შედეგების გადასინჯვის (შედეგების გადათვლის) მოთხოვნით მიმართა. საოლქო საარჩევნო კომისიებმა მხოლოდ 10 საუბნო საარჩევნო კომისიის საარჩევნო მასალები გადათვალეს. ორგანიზაციის შეფასებით, შემაჯამებელ ოქმებში დაფიქსირებული მნიშვნელოვანი დარღვევების მიმართ არსებული ზედაპირული მიდგომა არჩევნების შედეგებისა და საარჩევნო ადმინისტრაციის მიმართ ნდობას ვერ უზრუნველყოფს.
წარდგენილ საჩივრებთან დაკავშირებით „სამართლიანი არჩევნების“განცხადებაში ვკითხულობთ:
„საოლქო საარჩევნო კომისიების რეაგირება საარჩევნო უბნების გადათვლაზე წარდგენილ საჩივრებზე ცალსახად უარყოფითად უნდა შეფასდეს, როგორც არაეფექტური, რამაც პროცესის სასამართლოში გადანაცვლება და დროში გაჭიანურება გამოიწვია. ცხადია, ძალიან შეზღუდული ვადებიდან და რესურსიდან გამომდინარე შეუძლებელი იქნება ყველა დაუკმაყოფილებელი საჩივრის სასამართლოში გასაჩივრება. შესაბამისად, საარჩევნო ადმინისტრაციამ სათანადოდ ვერ უპასუხა არსებულ გამოწვევას და ნაცვლად მისი მოგვარებისა, უფრო მეტად გაწელა პროცესი, რაც ამწვავებს ქვეყანაში შექმნილ პოლიტიკურ კრიზისს და ხელს არ უწყობს მის გადაჭრას. შექმნილმა ვითარებამ, ნათლად წარმოაჩინა საარჩევნო ადმინისტრაციაში არსებული პრობლემები და საარჩევნო დარღვევებზე რეაგირების დამკვიდრებული პრაქტიკის და მიდგომების მიუღებლობა და არაეფექტურობა“.
რაც შეეხება სასამართლოში გასაჩივრებულ სარჩელებს, ISFED-მა საქართველოს პარლამენტის კენჭისყრის დღის შემაჯამებელ ოქმებთან დაკავშირებით საერთო სასამართლოებში ჯამში 19 სარჩელი წარადგინა, რითაც 33 საარჩევნო უბანთან დაკავშირებით საოლქო საარჩევნო კომისიების მიერ კენჭისყრის შედეგების გადათვლაზე უარი ან საჩივრის განუხილველად დატოვების გადაწყვეტილებები გაასაჩივრა. წარდგენილი სარჩელების საფუძველზე სასამართლომ ორ საოლქო საარჩევნო კომისიას 4 საარჩევნო უბნის შედეგების გადათვლა დაავალა.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველომ“ 31 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებთან დაკავშირებულ დარღვევებზე საუბნო და საოლქო კომისიებში ჯამში 108 საჩივარი შეიტანა. აქედან უმრავლესობა არ დაკმაყოფილდა ან განუხილველი დარჩა. გარდა ამისა, ორგანიზაციამ სასამართლოებში 11 ოლქის 42 უბნის ოქმების ბათილობა და ხმების ხელახლა გადათვლა მოითხოვა. სასამართლოებმა გასაჩივრებული 42 უბნიდან 39 უბნის შემთხვევაში მოთხოვნა არ დააკმაყოფილეს.
საიას შეფასებით, 2020 წლის 31 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების დღემ კენჭისყრის დღის ყველა ეტაპზე მნიშვნელოვანი ხარვეზებით ჩაიარა. ორგანიზაციის თანახმად, არჩევნების დღეს არსებული დაძაბული ატმოსფერო გავლენას ახდენდა როგორც ამომრჩევლის ქცევაზე, ისე თავად პროცესის მონიტორინგზე, ხოლო ძალადობა და ამომრჩევლის ნების თავისუფალი გამოვლინების მიმართულებით დაფიქსირებული პრობლემები არჩევნების დღის ერთ-ერთი მთავარი მახასიათებელს წარმოადგენდა.
4 ნოემბერს 25-მა არასამთავრობო ორგანიზაციამ 31 ოქტომბრის არჩევნებთან დაკავშირებით ერთობლივი განცხადება გაავრცელა. ორგანიზაციების შეფასებით, საქართველოს მთავრობამ არჩევნების დემოკრატიული სტანდარტების შესაბამისად ჩატარება ვერ უზრუნველყო. „მეტიც, ჩვენი შეფასებით, 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნები „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების პირობებში ჩატარებულ არჩევნებს შორის ყველაზე ნაკლებ დემოკრატიული და თავისუფალი იყო“, - ვკითხულობთ განცხადებაში.
აღსანიშნავია, რომ არჩევნებთან დაკავშირებით 18 ნოემბერს აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტში საქართველოს საკითხზე გამართულ ბრიფინგზე ისაუბრეს. როგორც ბრიფინგზე აღინიშნა, ისეთი ტიპის ხარვეზები, როგორიც ბოლო 30 წლის განმავლობაში არსებობდა, ამ არჩევნებზეც დაფიქსირდა: ხმების მოსყიდვა, ამომრჩევლების დაშინება, ადმინისტრაციული რესურსის ბოროტად გამოყენება და საჯარო მოხელეების მიყვანა ხმის მისაცემად.
საკუთარი არგუმენტები აქვთ ოპოზიციურ პარტიებსაც. „ძალა ერთობაშიას“ წევრის, თამარ კორძაიას შეფასებით, პირველადი შეჯამება, რომ არჩევნები არ იყო ლეგიტიმური, დადასტურდა. კორძაიას განმარტებით, პროპორციული უბნების რაოდენობა რომელშიც არ ჯდება ბალანსი, ჯამში არის 986. ამ უბნებზე დაკარგული (გამქრალი) ბიულეტენების რაოდენობა არის 4 025, პროპორციულში ბათილი ბიულეტენების რაოდენობა არის 63 335 და ამ უბნებზე, რომლებშიც არ ჯდება ბალანსი, მოსული ამომრჩევლების რაოდენობა არის 597 633.
ევროპული საქართველოს წევრის, სერგი კაპანაძის შეფასებით, გაყალბების და ზეწოლის ეს მასშტაბი საქართველოს არჩევნების ისტორიაში აქამდე არასდროს ყოფილა.
„მაჟორიტარულ ნაწილში 3847 უბნის ოქმიდან 52%-ში, ანუ 2007 ოქმში არ ჯდება რიცხვები. პრაქტიკულად, ყოველი მეორე ოქმი, რომელიც შედგენილია უბანზე მაჟორიტარულ ნაწილში, არის ხარვეზიანი. მაჟორიტარულ ნაწილში თითქმის ყოველ მეორე უბანზე ტრიალებდა „კარუსელი”. 440 უბანზე მინიმუმ 5 „კარუსელი” ტრიალებდა. პროპორციულ ნაწილში ყოველ მესამე უბანზე არის დისბალანსი. 969 უბანზე ცარიელი კონვერტებია ჩაყრილი ურნებში. დაახლოებით 8000 ცარიელი კონვერტი მარტო პროპორციულ ნაწილში აკლია. რომ შევაჯამო, ეს სტატისტიკა მეტყველებს იმაზე, რომ გაყალბების მასშტაბი იყო ძალიან დიდი“.
რაც შეეხება ცესკო-ს პოზიციას, ის მხოლოდ პროპორციული სისტემით ჩატარებული არჩევნების შემაჯამებელ ოქმებსა და მაჟორიტარული სისტემით ჩატარებული არჩევნების შემაჯამებელ ოქმებს შორის გამოწვეული დისბალანსის ობიექტურ გარემოებებზე უთითებს. სხვა ყველა შემთხვევაში გამოვლენილ მძიმე დარღვევებს ადამიანური გადაცდომებით (ტექნიკური უზუსტობებით) ახსნას ცდილობს. ხოლო საზოგადოების მხრიდან გამოთქმულ ლეგიტიმურ პროტესტსა და ეჭვებს შეცდომაში შემყვან მიზანმიმართულ კამპანიას უწოდებს. იმის გათვალისწინებით, რომ 20-მდე უბნის ხელახალი გადათვლის შედეგად, რამოდენიმე გადასატანი ყუთის მონაცემები გაბათილდა, პროპორციული და მაჟორიტარული შედეგები გაუქმდა და ერთ შემთხვევაში მეორე ტურიც კი დაინიშნა, ცესკო ადამიანური შეცდომებზე და სხვა გარემოებებზე მითითებით, პასუხისმგებლობისთვის თავის არიდებას ცდილობს (იხ. „ფაქტ-მეტრის“ სტატია).
საერთო ჯამში, შეიძლება ითქვას, რომ 31 ოქტომბრის არჩევნებისას გამოვლენილმა დარღვევებმა არჩევნების შედეგებზე გავლენა იქონია და შეიძლებოდა, ცალკეულ შემთხვევებში, უფრო მეტი გავლენა ჰქონოდა, რომ არა საზოგადოების ჩართულობა. მაგალითად, 1 ნოემბერს ცესკო იუწყებოდა, რომ დიდუბე-ჩუღურეთის ოლქში მეორე ტური ანა დოლიძესა და გია ვოლსკის შორის იყო მოსალოდნელი (ხმების 100% დათვლის შემდეგ). ანა დოლიძე მეორე ტურში გადადიოდა და მესამე ადგილზე გასულ ზურაბ ჯაფარიძეს 9 ხმით ჯობნიდა. მოგვიანებით, გირჩის ლიდერმა გაავრცელა ცნობა, რომ ერთ-ერთი ოქმის შესწორება ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას ასახული არ ჰქონდა, რის გამოც, მას 100 ხმით ნაკლები ეწერა. მონაცემები გასწორდა, „გირჩმა“ კი აღნიშნული ფაქტი ცესკოს მიერ დიდუბე-ჩუღურეთის ოლქში ხმების გაყალბების მცდელობად შეაფასა.
მოცემულ სტატიაში ISFED-ის პარალელური დათვლის (PVT) განახლებულ შედეგებს ვერდიქტზე გავლენა ვერ ექნება. განახლებული მონაცემებით, შესაძლოა, გაბათილდა ერთ-ერთი მთავარი არგუმენტი არჩევნების „გაყალბების“ თაობაზე, თუმცა განცხადება, რომ ოპოზიციას ამის არანაირი მტკიცებულება არ გააჩნია, სიმართლეს არ შეესაბამა.
დამკვირვებელმა ორგანიზაციებმა, მათ შორის, ISFED-მაც არაერთი მნიშვნელოვან დარღვევაზე მიუთითეს, რომელიც გამოვლინდა როგორც წინასაარჩევნო პერიოდში, ისე არჩევნებზე. მხედველობაშია მისაღები არჩევნებთან დაკავშირებით არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და ოპოზიციის საჩივრების მასობრივი განუხილველობის არგუმენტიც.
დაახლოებით ანალოგიურ საკითხზე საუბრობს თეა წულუკიანიც. რედაქტირების შემდგომ ვერდიქტებს შორის სხვაობა გამოწვეულია იმით, რომ გიორგი კახიანი ოპოზიციის არგუმენტებს გამოგონილს უწოდებს, ხოლო თეა წულუკიანი მათ წონად არგუმენტებად არ მიიჩნევს. ოპოზიციის არგუმენტები გამოგონილი არ ყოფილა. შესაბამისად, ISFED-ის მიერ გამოქვეყნებული განახლებული მონაცემების მიუხედავად, გიორგი კახიანის ვერდიქტს უცვლელად ვტოვებთ.

Resume: Georgia held parliamentary elections on 31 October 2020. Numerous irregularities and inaccuracies were identified during both the voting process and the vote tabulation. This is confirmed by opposition parties and observer organisations. According to the ISFED’s parallel vote tabulation results, 8% of the polling stations had mismatches in summary protocols which might have affected the elections by less than 4.1%. To explain such a scale of irregularities by human errors (technical inaccuracies) is unjustified and raises serious questions in regard to the reliability of the elections.
According to the assessment of the Deputy Speaker of the Parliament of Georgia, Giorgi Kakhiani, the opposition follows the script mapped out before the elections and has no real facts on rigging the elections. On air on the PalitraNews broadcast, Showroom, Mr Kakhiani stated: “The destructive opposition power, which fails to see itself win by elections, has chosen the script to create unrest and instability. However, similar to the past attempts, this will also end with no results. We see trumped up assessments on ostensibly rigging the elections. The opposition has no evidence of that.”
On 31 October 2020, parliamentary elections were held in Georgia. There were numerous irregularities and inaccuracies identified both during the voting process and in the tabulation of votes which caused some voters and participating subjects to deem the elections as illegitimate. All eight opposition parties which passed the 1% threshold refused to enter the parliament. Many observer organisations pointed out irregularities and shortcomings identified during the elections.
On 1 November 2020, the International Organisation for Free Elections and Democracy published the parallel vote tabulation results of the 31 October parliamentary elections. The ISFED concluded that: “In the vote tabulation process, there was a tendency of mismatches in the summary protocols when the number of ballot papers cast exceeded the number of signatures in voters lists which represents a violation. Additionally, at certain polling stations the mismatch was significantly higher than individual cases.” As specified by the ISFED, such violations were reported at 8% of polling stations and a tendency of this scale has not been documented in the past years. In addition, the ISFED’s assessment reads that the PVT analysis shows that its maximum impact on the election results would be less than 4.1%.
Of note is that the ISFED applied to 44 District Election Commissions requesting revision (result recount) at 162 precinct election commissions. District Election Commissions recounted election materials only at ten precinct election commissions. The ISFED concluded that a superficial approach toward significant irregularities in summary protocols does not engender trust toward election results and the election administration.
The ISFED’s statement in regard to filed complaints reads:
“The reaction of the District Election Commissions to complaints filed for a recounting of election precinct results should be evaluated as clearly negative as well as ineffective which has resulted in a transfer of the process to the court and delays. Clearly, due to a very limited timeframe and resources, it will be impossible to appeal every rejected complaint in court. Therefore, the election administration has failed to adequately respond to the existing challenge and instead of solving it, the administration has delayed the process even more which aggravates the political crisis in the country and does not help solve the crisis. The existing situation has clearly illustrated the problems that exist in the election administration as well as the unacceptability and the ineffectiveness of the established attitudes and practice of reacting to election irregularities.”
In regard to court-appealed complaints, the ISFED filed 19 complaints in total in common courts in regard to summary protocols of the parliamentary election’s voting day. In this manner, the ISFED appealed the decision of the District Election Commission to reject the request for a recount or leave without consideration of ISFED’s complaints at 33 Precinct Election Commissions. As a result of the ISFED’s appeals, the court ordered two District Election Commissions to recount results at four Precinct Election Commissions.
Transparency International – Georgia (TI) filed 108 complaints in total vis-à-vis 31 October election irregularities at District Election Commissions and Precinct Election Commissions. Most of the complaints were rejected or left without consideration. In addition, TI Georgia also requested an invalidation of summary protocols and a vote recount at 42 Precinct Election Commissions at 11 District Election Commission. Of the 42 Precinct Election Commissions named, the courts rejected TI Georgia’s appeal in 39 of these cases.
According to GYLA’s assessment, the day of the parliamentary elections of 31 October 2020 passed with significant shortcomings at every stage of the polling day. The tense atmosphere during the day affected both voter behaviour and the monitoring of the process itself. Violence and problems related to the free expression of voter will are among the leading characteristics of the elections.
On 4 November 2020, 25 NGOs released a joint statement on the 31 October parliamentary elections. According to the signatories, the Georgian government has failed to ensure that the elections adhered to democratic standards. The statement reads: “Moreover, in our assessment, the 2020 parliamentary elections were the least democratic and free among the elections held under the Georgian Dream government.”
Of note is that on 18 November 2020, Georgia’s parliamentary elections were discussed during the briefing at the US Department of State. As stated at the briefing, these elections witnessed similar types of violations which have persisted over the last 30 years, including vote buying, voter intimidation and the abuse of administrative resources in terms of bringing civil servants out to vote.
The opposition parties have their own arguments. According to Tamar Kordzaia, member of the Power is in Unity coalition, the preliminary assessment that the elections were not legitimate was confirmed. As clarified by Ms Kordzaia, the number of proportional precincts with mismatches in summary protocols is 986 in total. The number of lost (disappeared) ballot papers at these precincts amounts to 4,025, the number of invalid ballot papers in proportional elections is 63,335 and the number of voters who turned out to vote at precincts with mismatches constitutes 597,633.
European Georgia Movement for Freedom member, Sergi Kapanadze, assesses that the scale of rigging and pressure has been unparalleled in Georgia’s election history: “In the majoritarian part, there is a mismatch in 52% of the summary protocols from 3,847 precincts; that is, in 2,007 precincts. Basically, every second protocol for a majoritarian candidate filled out at a precinct is flawed. The ‘carousel’ was used at nearly every second precinct in the majoritarian part. There were at least five ‘carousels’ for 440 precincts. In the proportional part, there is mismatch at every third precinct. There were empty envelopes cast in 969 precincts. There are nearly 8,000 empty envelopes lacking in the proportional part alone. To sum up these figures, the statistics indicate that there was a large-scale vote rigging.”
In regard to the position of the Central Election Commission (CEC), it only indicates objective circumstances behind the mismatches between the summary protocols for the proportional and majoritarian elections. The CEC also seeks to explain all other gross irregularities by human error (technical inaccuracy) and dismisses a legitimate protest and the suspicion from the public as a deliberately misleading campaign. Given the fact that several mobile ballot box results were annulled as a result of the recount of nearly 20 precincts and the proportional and majoritarian results were repealed whilst a run-off was even announced in one case, the CEC tries to evade any responsibility by citing human errors and other circumstances (see FactCheck’s article).
Finally, we may say that the irregularities identified during the 31 October election affected the election results and could have had more influence if not for civic engagement. For instance, on 1 November 2020, CEC reported that a runoff in the Didube-Chughureti district was expected between Ana Dolidze and Gia Volski (with 100% votes reported). Ana Dolidze was qualifying for the runoff and beating Zurab Japaridze who was given the third place by a nine vote margin. Sometime after, the leader of Girchi stated that the CEC had not yet added the corrected version of one of the summary protocols and, therefore, his total vote tally was 100 votes less than the actual amount. The figures were amended and Girchi stated that it was the CEC’s attempt to rig the vote in the Didube-Chughureti district.
The ISFED’s PVT results will not affect the verdict of this article. The updated figures may invalidate one of the biggest arguments on “rigging” the elections, although the claim that the opposition has no evidence of that is not true. The observer organisations, including the ISFED, emphasised numerous important irregularities which have been identified before and during the elections. The argument of the NGOs and the opposition that their complaints were en masse left without consideration also needs to be taken into account.