რეზიუმე: ვიდეოში არსებული ინფორმაციის ნაწილი სიმართლეა, თუმცა ვიდეოში მოცემული მტკიცებები ფაქტებით მანიპულირებაა და საზოგადოებაში არსებული პროტესტის გაქარწყლებასა და მათ შეცდომაში შეყვანას ისახავს მიზნად.
2020 წლის 16 ნოემბერს „ქართულმა ოცნებამ“ ოფიციალურ Facebook-გვერდზე ვიდეორგოლი განათავსა. მათი განმარტებით, რგოლის მიზანი 31 ოქტომბრის არჩევნებთან დაკავშირებით გავრცელებული 5 დეზინფორმაციის გაქარწყლება იყო. „ფაქტ-მეტრი“ ვიდეოში მოცემული ფაქტების სიზუსტით დაინტერესდა. ქვემოთ ვიდეოში მოცემული თითოეული ფაქტი და მასთან დაკავშირებული სტატისტიკური ინფორმაციაა მიმოხილული.
ვიდეოში მოცემული ფაქტი 1: „დეზინფორმაციაა, რომ ცესკომ პირველადი შედეგების გამოცხადება ძალიან დააგვიანა. სინამდვილეში, ცესკო-ს მხრიდან დაგვიანება არ ყოფილა და პირველადი შედეგები გამოცხადდა ჩვეულებრივ, საშუალო გამოცხადების დროს“.
2020 წლის 31 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების პირველადი შედეგები ცესკოს თავმჯდომარემ, თამარ ჟვანიამ 1 ნოემბრის ღამის ოთხის ნახევარზე გამოაცხადა. 2012 წლის შემდეგ, 2020 წლის არჩევნების პირველადი შედეგები, ყველაზე გვიან გამოცხადდა. ცხრილი 1-ის მიხედვით, პირველადი შედეგების გამოცხადების საშუალო დრო კენჭისყრის დასრულებიდან 6 საათია. 31 ოქტომბრის არჩევნების პირველადი შედეგები 7 საათისა და 30 წუთის შემდეგ გამოცხადდა, რაც პირველადი შედეგების გამოცხადების საშუალო დროზე 1.5 საათით მეტია. შესაბამისად, 2020 წლის 31 ოქტომბრის საპარალამენტო არჩევნების პირველადი შედეგების გამოცხადებასთან დაკავშირებით ვიდეორგოლში არსებული ინფორმაცია,არის მეტწილად მცდარი.
ცხრილი 1: 2012-2020 წლების არჩევნები და პირველადი შედეგების გამოცხადების პერიოდი (მხოლოდ პირველი ტურის მონაცემები).
წყარო: ცენტრალური საარჩევნო კომისია
აღნიშნული ნათლად აჩვენებს, რომ 2012 წლის შემდეგ ცესკო-ს პირველადი მონაცემების გამოსაქვეყნებლად ამდენი დრო ჯერ არ დასჭირვებია. მეტიც, შესადარებლად საპარლამენტო არჩევნების სტატისტიკების გამოყენება შეიძლება, ვინაიდან განსხვავებული არჩევნები განსხვავებული სპეციფიკით ტარდება და შედეგების დათვლას, შესაძლოა, განსხვავებული დრო დასჭირდეს. შესაბამისად, თუ 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების პირველადი შედეგების გამოცხადებისა და 2020 წლის პირველადი შედეგების გამოცხადებისთვის ცესკო-ს მიერ გამოყენებულ დროს შევადარებთ, აღმოჩნდება, რომ ცესკო-მ 2016 წელთან შედარებით, პირველადი მონაცემების გამოქვეყნება 2 საათით დააგვიანა.
ვიდეოში მოცემული ფაქტი 2:„დეზინფორმაციაა, რომ თითქოს ბათილი ბიულეტენების რაოდენობა ბევრია. სინამდვილეში, 2008 წლის შემდეგ, ბათილი ბიულეტენების რაოდენობა 3-დან 4 %-მდე მერყეობს“ .
2020 წლის 31 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შედეგების მიხედვით, პროპორციული სისტემით ჩატარებულ არჩევნებში 65 295 ბიულეტენი გაბათილდა, ხოლო მაჟორიტარული სისტემით ჩატარებულ არჩევნებში 81 963 ბიულეტენი. პროპორციულ ნაწილში ბათილი ბიულეტენების რაოდენობა, წინა წლებში ჩატარებული არჩევნების დროს არსებული ბათილი ბიულეტენების რაოდენობისგან, მნიშვნელოვნად არ განსხვავდება.
2020 წლის არჩევნების მაჟორიტარულ ნაწილში გაბათილებული ბიულეტენების რაოდენობა (81 963), 2016 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს, 7 000-ით, ხოლო 2012 წლის მაჩვენებელს 14 000-ით აღემატება (იხ. ცხრილი 2). საყურადღებოა, რომ ვიდეორგოლში მაჟორიტარულ ნაწილში ბათილი ბიულეტენების, ყველაზე მაღალ მაჩვენებელთან დაკავშირებით, არანაირი ინფორმაცია არ მოხვედრილა. შესაბამისად, აღნიშული მტკიცება არის მეტწილად მცდარი, რადგან ვიდეორგოლში, მხოლოდ ის მონაცემებია წარმოდგენილი, რომელიც მათივე მტკიცებას ამყარებს.
ცხრილი 2: ბათილი ბიულეტენების რაოდენობა 2008-2020 წლებში ჩატარებული არჩევნების მიხედვით (პირველი ტურის მონაცემები)
აქ კიდევ ერთხელ შეიძლება იმ ფაქტის გამეორება, რომ მართებულია ერთი ტიპის - ამ შემთხვევაში - საპარლამენტო არჩევნებს შორის სხვადასხვა მონაცემის შედარება. ცხრილიდან ჩანს, რომ 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე დაფიქსირებული ბათილი ბიულეტენების რაოდენობა, რეალურ რიცხვებშიც და პროცენტული მაჩვენებლითაც, მანამდე ჩატარებული საპარლამენტო არჩევნების ანალოგიურ მაჩვენებლებს მკვეთრად აღემატება. მათ შორის 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებს - რომელსაც ხელისუფლების ცვლილება მოჰყვა და 2008 წლის საპარლამენტო არჩევნებს - რომელსაც მაშინდელი ოპოზიცია აპროტესტებდა და პარლამენტს ბოიკოტს უცხადებდა.
ვიდეოში მოცემული ფაქტი 3: „დეზინფორმაციაა, რომ 2020 წელს ჭარბი, დიდი რაოდენობით შესწორების ოქმია. სინამდვილეში წელს იყო 1171 შესწორების ოქმი და თითქმის ასეთივე რაოდენობა იყო 2017 წელს, თვითმმართველობის არჩევნების დროს. 2016 წელს იყო ნაკლები შესწორების ოქმი, მაგრამ მაშინ იყო 23 რეგისტრირებული სუბიექტი, წელს კი 50. ამასთან, ტარდებოდა აჭარის უმაღლესი საბჭოს არჩევნები“.
ცესკოს მონაცემების მიხედვით, 2020 წლის 31 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების პირველ ტურში 1228 შესწორების ოქმი შედგა, რაც 2017 წლის თვითმმართველობის არჩევნების შესწორების ოქმების რაოდენობას 356-ით აღემატება (იხ. ცხრილი 3). შესაბამისად, ვიდეორგოლში გაჟღერებული ინფორმაცია, რომ 2017 და 2020 წლების არჩევნებში შესწორების ოქმების რაოდენობა, თითქმის თანაბარია, არის ტყუილი.
2020 წლის 31 ოქტომბრის პროპორციულ სისტემით ჩატარებულ არჩევნებთან დაკავშირებით, 507 საარჩევნო უბანზე 552 შესწორების ოქმი დაიწერა. მაჟორიტარული სისტემით ჩატარებულ არჩევნებთან დაკავშირებით, 584 საარჩევნო უბანზე 644 შესწორების ოქმი დაიწერა. ცხრილი 3-დან ნათლად ჩანს, რომ, როგორც შესწორების ოქმების რაოდენობა, ისე იმ უბნების რაოდენობა, სადაც შესწორების ოქმი დაიწერა, წინა წლებში ჩატარებული არჩევნების ანალოგიურ მონაცემებს, საგრძნობლად აღემატება.
ცხრილი 3: შესწორების ოქმებისა და იმ საარჩევნო უბნების რაოდენობა, სადაც შესწორების ოქმი დაიწერა, 2016-2020 წლებში ჩატარებული არჩევნების მიხედვით (პირველი ტურის მონაცემები).
ვიდეორგოლში შესწორების ოქმების გაზრდილი რაოდენობას საპარლამენტო არჩევნებთან ერთად, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს არჩევნების ჩატარებით და ბევრი საარჩევნო სუბიექტის არსებობით (50) ხსნიან. პირველ რიგში, აღსანიშნავია, რომ მსგავსი მტკიცება, იმთავითვე არასწორი და მანიპულაციურია. კენჭისყრის პროცესი ხარვეზების გარეშე, გამართულად ჩატარება ცესკოს ერთ-ერთი, უმთავრესი ვალდებულებაა. წინასაარჩევნო პერიოდში ცესკომ უნდა უზრუნველყოს საარჩევნო კომისიების კვალიფიკაციის ამაღლება და მათი იმგვარი მომზადება, რომ საარჩევნო სუბიექტების სიმრავლისა თუ სხვა, ფაქტორების მიუხედავად, კენჭისყრის პროცესი ხარვეზების გარეშე წარიმართოს. შესაბამისად, ვიდეორგოლში გაჟღერებული არგუმენტი საპარლამენტო არჩევნებთან დაკავშირებულ, საზოგადოებაში არსებულ ეჭვებს არათუ აბათილებს, არამედ, პირიქით, აძლიერებს და ცესკოს კომპეტენტურობის მიმართ კიდევ უფრო მეტ კითხვის ნიშანს ბადებს. ამასთან, სხვადასხვა წელს ჩატარებული საპარლამენტო არჩევნების შედარებით დგინდება, რომ 2020 წელს 2016 საპარლამენტო არჩევნებთან შედარებით, შესწორების ოქმების რაოდენობა მკვეთრად მაღალია.
აღსანიშნავია ისიც, რომ 2020 წლის მსგავსად, 2016 წელს საპარლამენტო და აჭარის უმაღლესი საბჭოს არჩევნები ერთდროულად ტარდებოდა, თუმცა გამოქვეყნებულ ვიდეოში მოცემული მტკიცება იმგვარადაა წარმოდგენილი, რომ თითქოს 2016 წელს უმაღლესი საბჭოს არჩევნები არ ჩატარებულა და 2020 წელს გაზრდილი მაჩვენებელი უმაღლესი საბჭოს არჩევნების ჩატარებით უნდა აიხსნებოდეს. შესაბამისად, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ შესწორების ოქმებთან დაკავშირებით, ვიდეორგოლში არსებული მტკიცება არის ფაქტებით მანიპულირება და საზოგადოებაში არასწორი ინფორმაციის გავრცელებას ისახავს მიზნად.
ვიდეოში მოცემული ფაქტი 4: „დეზინფორმაციაა, რომ ბევრ ოქმში არის დისბალანსი. სინამდვილეში, დღეისთვის, გვაქვს დაახლოებით 966 ოქმი, რომელშიც იყო დისბალანსი. 2016 წლის არჩევნებში დაახლოებით, 900-მდე ოქმი იყო. ესაა ჩვეულებრივი ტექნიკური წუნი, რომელიც არჩევნებს ახლავს ხოლმე“.
ცესკოს მონაცემების მიხედვით, 14 ნოემბრის მდგომარეობით, დისბალანსი, პროპორციული სისტემით ჩატარებული არჩევნების შემაჯამებელ ოქმებში 943 საუბნო საარჩევნო კომისიაში დაფიქსირდა. გაბათილებული ბიულეტენების და ნამდვილი ხმების ჯამი, არჩევნებში მონაწილე ამომრჩეველთა რაოდენობას 19 საუბნო საარჩევნო კომისიაში აღემატება. ხოლო, 857 საარჩევნო უბანში, გაბათილებული ბიულეტენების და ნამდვილი ხმების ჯამი არჩევნებში მონაწილე ამომრჩეველთა რაოდენობაზე ნაკლებია.
ცხრილი 4: ბიულეტენების ნაკლებობის მაჩვენებელი 2008-2020 წლებში ჩატარებული არჩევნების მიხედვით [1]
წყარო: ცენტრალური საარჩევნო კომისია.
პროპორციულ ნაწილში, არჩევნების საბოლოო შედეგების მიხედვით ნაკლები ბიულეტენების რაოდენობამ შეადგინა 3062 (0.15%). საყურადღებოა, რომ 2008 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ, 2020 წლის არჩევნების პროპორციულ ნაწილში ბიულეტენების ნაკლებობის მაჩვენებელი, ყველაზე მაღალია.
როგორც ქართული ოცნების ვიდეორგოლში, ასევე ცესკოს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში, აღნიშნულია, რომ 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებს პროპორციულ ნაწილში გამოვლენილი დისბალანსის პროცენტული მაჩვენებელი იგივეა, რაც 2016 წლის პარლამენტის არჩევნებისას იყო, 2014 წლის და 2017 წლის მუნიციპალიტეტის არჩევნებთან შედარებით მცირედით ნაკლებია და 2008 წლის პრეზიდენტის და პარლამენტის არჩევნებისგან რადიკალურად განსხვავდება.
პირველ რიგში, აღსანიშნავია, რომ გამოვლენილი ხარვეზების სხვა წლებთან შედარება და ამით, ისეთი სურათის შექმნა, რომ 2020 წლის არჩევნებში „არაფერი განსაკუთრებული არ მომხდარა“ თავისი არსით არასწორია და საზოგადოებაში არსებული ლეგიტიმური პროტესტის გაქარწყლებას ემსახურება მიზნად. რაც შეეხება ვიდეოში არსებულ ზემოხსენებული არგუმენტს, იგი იმ შემთხვევაში იქნებოდა საფუძვლიანი, თუ დისბალანსის მაჩვენებელსა და ამომრჩეველთა აქტივობას შორის, პირდაპირ პროპორციული კავშირი იარსებებდა. თუმცა, როგორც ცხრილი 4-დან ჩანს მსგავსი კავშირი არ არსებობს. მაგალითად, 2012 წლის არჩევნებში 2020 წელთან შედარებით, ამომრჩეველთა რაოდენობა, თითქმის 220 000-ით მეტი იყო, ხოლო ბიულეტენების ნაკლებობის მაჩვენებელი 500 -ით ნაკლები. 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურში ამომრჩეველთა აქტივობა 2020 წლის არჩევნების პირველი ტურის ამომრჩეველთა აქტივობის ტოლია, თუმცა ბიულეტენების ნაკლებობის მაჩვენებელი 2020 წელს, 2018 წელთან შედარებით, 5-ჯერ მაღალია. შესაბამისად, როგორც უკვე ვახსენეთ, ვიდეოში და ცესკოს განცხადებაში გაჟღერებული არგუმენტი საფუძველს მოკლებულია. ამასთან, ნაკლები ბიულეტენების საერთო რაოდენობის საარჩევნო უბნების საერთო რაოდენობასთან შეფარდებამ აჩვენა, რომ 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებში, საშუალოდ, ყოველ 10 საარჩევნო უბანზე 8 ბიულეტენის ნაკლებობაა. აღნიშნული 2008 წლის არჩევნების შემდეგ, ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია.
ასევე, მნიშნველოვანია, რომ 2020 წლის არჩევნების პროპორციულ ნაწილში ბიულეტენების ნაკლებობა, ზოგადად არჩევნების შეფასების კონტექსტში განვიხილოთ. 31 ოქტომბრის არჩევნებში დამკვირვებელმა ორგანიზაციებმა, არაერთი, მძიმე დარღვევა, მათ შორის ე.წ. „კარუსელის“ შემთხვევა დააფიქსირეს. 1 ნოემბერს არასამთავრობო ორგანიზაციამ, „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ“ (ISFED) 31 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების ხმების პარალელურად დათვლის შედეგები გამოაქვეყნა. ანგარიშის მიხედვით, შედეგების შეჯამების პროცესში გამოკვეთილი ტენდენციის სახე ჰქონდა შემაჯამებელ ოქმებში დისბალანსის ისეთ შემთხვევებს, როცა ბიულეტენების რაოდენობა აღემატებოდა ამომრჩეველთა სიებში ამომრჩეველთა ხელმოწერების რაოდენობას, რაც დარღვევას წარმოადგენს. ამასთან, რიგ უბნებზე, მოცემული დისბალანსი, ერთეულ შემთხვევებს მნიშვნელოვნად აჭარბებდა. მოცემული დარღვევა საარჩევნო უბნების 8%-ში დაფიქსირდა. ასეთი მასშტაბის მსგავსი ტენდენცია ბოლო წლების განმავლობაში არ გამოვლენილა და ამდენად განსაკუთრებულ ყურადღებას იმსახურებს. მიუხედავად იმისა, რომ ამ ტენდენციას, შესაძლოა, გარკვეული გავლენა მოეხდინა საარჩევნო სუბიექტების მიერ ნაჩვენებ შედეგებზე, PVT ანალიზი აჩვენებს, რომ შედეგებზე შესაძლო მაქსიმალური გავლენა 4.1%-ზე ნაკლები იქნებოდა. აღნიშნული ტენდენცია საფრთხეს უქმნის მიმდინარე საარჩევნო პროცესისადმი ნდობას, და ამდენად საარჩევნო ადმინისტრაციის მხრიდან დაუყოვნებლივ რეაგირებას საჭიროებს. აღნიშნულის გათვალისწინებით, ის რომ 2008 წლის არჩევნების შემდეგ ბიულეტენების ნაკლებობის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი წელს დაფიქსირდა, არჩევნების სანდოობასთან დაკავშირებით საზოგადოებაში არსებულ ეჭვებს კიდევ უფრო აღრმავებს.
საბოლოო ჯამში, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ დისბალანსთან დაკავშირებით ვიდეორგოლში არსებული მტკიცება არის ფაქტებით მანიპულირება.
ვიდეოში მოცემული ფაქტი 5: „დეზინფორმაციაა, რომ უპრეცედენტოდ ბევრი საჩივარია დაწერილი. სინამდვილეში, 2020 წელს 2016 წელთან შედარებით არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ დაწერილი საჩივრების რაოდენობა 71 ერთეულითაა შემცირებული. სამაგიეროდ, პარტიებს აქვთ 738 -ით მეტი საჩივარი დაწერილი“.
ცესკოს მონაცემების მიხედვით, 2020 წლის 31 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებთან დაკავშირებით საოლქო საარჩევნო კომისიებში კენჭისყრის დღეს და შემდგომ პერიოდში ადგილობრივი სადამკვირვებლო ორგანიზაციებისა და საარჩევნო სუბიექტების მიერ 2092 საჩივარი შევიდა. დამკვირვებელი ორგანიზაციების მიერ 633 საჩივარი, ხოლო საარჩევნო სუბიექტების მიერ 1459 საჩივარი იყო წარდგენილი. 2016 წელის საპარლამენტო არჩევნების შემაჯამებელი ანგარიშის მიხედვით, საოლქო საარჩევნო კომისიებში კენჭისყრის დღესთან (პირველი ტური) დაკავშირებით 1168 განცხადება/საჩივარი შევიდა. 507 საჩივარი საარჩევნო სუბიექტებმა, ხოლო 635 საჩივარი დამკვირვებელმა ორგანიზაციებმა წარადგინეს. ვიდეორგოლში აღნიშნულია, რომ 2016 წელთან შედარებით, 2020 წელს დამკვირვებელმა ორგანიზაციებმა 71 ერთეულით ნაკლები საჩივარი წარადგინეს, თუმცა, როგორც ცესკოს მონაცემებიდან ჩანს, 2016 და 2020 წლების არჩევნებში დამკვირვებელი ორგანიზაციების მიერ წარდგენილი საჩივრების რაოდენობა, თითქმის თანაბარია. ამასთან, საყურადღებოა, რომ მოცემულ რეალობაში საჩივრების რაოდენობა მნიშვნელოვანი არაა. 31 ოქტომბრის არჩევნებს ოპოზიცია და არასმთავრობო სექტორი უარყოფითად აფასებს. „სამართლიანი არჩვენების“ განცხადების მიხედვით, საარჩევნო უბნების 8 % ხელახალ გადათვლას საჭიროებს. ასევე, „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია“ 117 უბნის ბათილობას ითხოვს, ხოლო „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო“ 42 უბნის ბათილობას. შესაბამისად, საჩივრების რაოდენობაზე მნიშვნელოვანი საჩივრების შინაარსი და გამოვლენილი დარღვევებია. ამიტომაც, ვიდეორგოლში გაჟღერებული ინფორმაცია არის ფაქტებით მანიპულირება. ვიდეოში ყურადღება, მხოლოდ საარჩევნო სუბიექტების მხრიდან საჩივრების გაზრდილ რაოდენობაზეა გამახვილებული, ხოლო საარჩევნო სუბიექტებისა და დამკვირვებელი ორგანიზაციების მიერ კენჭისყრის პროცესში გამოვლენილი შესაძლო დარღვევების სიმძიმე და საჩივრების შინაარსი, უგულებელყოფილია.
ცხრილი 5: კენჭისყრის დღესთან დაკავშირებით საოლქო კომისიებში წარდგენილი საჩივრების/განცხადებების რაოდენობა 2016-20 წლების არჩევნების მიხედვით.
დასკვნის სახით, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ „ქართული ოცნების“ მიერ გავრცელებული ვიდეორგოლი არის ფაქტებით მანიპულირება. ვიდეოში არსებული ინფორმაციის ნაწილი სიმართლეა, თუმცა ვიდეოში, ძირითადად გვხვდება, ისეთი მტკიცებები, რომლებიც საზოგადოებაში არსებული პროტესტის გაქარწყლებას და ფაქტების მანიპულირებით, მათ შეცდომაში შეყვანას ისახავს მიზნად.
1.2008 წლის რიგგარეშე საპრეზიდენტო არჩევნებისთვის და 2008 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის შექმნილი საარჩევნო უბნების რაოდენობის ოფიციალური მონაცემები „ფაქტ-მეტრამა“ ვერ მოიპოვა. 2008 წლის არჩევნებთან დაკავშირებით ცესკოს მიერ გასაჯაროებული ინფორმაციაში, საარჩევნო უბნების საერთო რაოდენობის მონაცემები დამუშავებული არ არის, ან ტექნიკური ხარვეზის გამო, ასეთი მონაცემების მოპოვება შეუძლებელია. შესაბამისად, ცხრილი 4-ში უბნების საერთო რაოდენობის გრაფაში 2008 წლის საპრეზიდენტო და საპარლამენტო არჩევნებისთვის შექმნილი საარჩევნო უბნების რაოდენობები დათვლილია ავტორის მიერ. აქვე აღვნიშნავთ, რომ ზემოხსენებულ 2 მონაცემს ვერდიქტზე გავლენა არ მოუხდენია.

Resume:  Some information in the video is true, although all claims are manipulations of facts and aim to undermine people’s support for protest and mislead the public.
On 16 November 2020, the Georgian Dream released a video on its official Facebook account. As clarified by the party, the aim of the video was to counter five items of disinformation circulating in regard to the 31 October election. FactCheck took interest in the accuracy of facts in the video. Given below are each and every fact in the video together with the analysis of relevant statistical information.
Video Fact No. 1:  “It is disinformation that the CEC was very late in announcing the preliminary results. In fact, there was delay from the CEC and the initial results were announced as usual in an average announcement time.”
The CEC Chairperson, Tamar Zhvania, announced the preliminary results of the 31 October 2020 parliamentary election at 3:30 AM on 1 November 2020. Since 2012, the 2020 parliamentary election results have been announced with the biggest delay. According to Table 1, the average time for announcing preliminary results is six hours after the polls close. The preliminary results of the 31 October elections were announced after 7 hours and 30 minutes which is an hour and a half more as compared to the average time for announcing preliminary results. Therefore, the information in the video in regard to the announcement of the preliminary results of the 31 October 2020 parliamentary elections is MOSTLY FALSE.
Table 1:  Elections in 2012-2020 and Preliminary Results Announcement Timing (First Round Data Only)
Source:  Central Election Commission
This table clearly illustrates that since 2012, the CEC has not needed so much time to publish the initial results. Moreover, parliamentary election statistics are a good fit for comparison since different elections are held in different manners and vote tabulation may take different amounts of time. Therefore, if we compare the time the CEC took to announce the preliminary results of the 2016 parliamentary election and the 2020 parliamentary election, we find that the CEC had a two-hour delay in 2020 to publish the preliminary results as compared to 2016.
Video Fact No. 2:  “It is disinformation that the number of invalid ballot papers is high. In fact, since 2008, invalid ballot papers are within a 3-4% margin.”
According to the results of the 31 October 2020 parliamentary election, a total of 65,295 ballots were annulled in the proportional election whilst the number of invalidated ballots in the majoritarian election was 81,963. The number of invalid ballot papers in the proportional part of the election indeed does not differ significantly from the invalid ballot papers in previous elections.
The number of invalid ballot papers (81,963) in the majoritarian part of the 2020 election is 7,000 more as compared to same figure in 2016 and 14,000 more as compared to same figure in 2012 (see Table 2). Of note is that the Georgian Dream video contains no information about the highest number of invalid ballot papers in the majoritarian part of the election. Therefore, this claim is MOSTLY FALSE since the video only contains data which corroborates the Georgian Dream’s statement.
Table 2:  Number of Invalid Ballot Papers in Elections Held from 2008 to 2020 (First Round Data)
Here, we may reiterate the fact that it would be appropriate to compare data of the same type of elections – in this case that would be parliamentary elections. The table shows that the number of invalid ballot papers in 2020 both in real numbers and in the percentage share substantially exceed the same figures of the previously held elections. This includes the 2012 parliamentary election, which was followed by the change of power, and the 2008 parliamentary election which was protested and boycotted by the then opposition.
Video Fact No. 3:  “It is disinformation that there is a large number of correction protocols in 2020. In fact, there were 1,171 correction protocols in 2020 and the 2017 local election had almost the same number of correction protocols. In 2016, the number of correction protocols was lower but there were 23 registered subjects at that time whilst this year there were 50. In addition, the Ajara Supreme Council election was also held.”
According to the CEC’s data, there were 1,228 correction protocols in the first round of the 31 October 2020 parliamentary election which is 356 more as compared to the number of correction protocols in the 2017 local election (see Table 3). Therefore, the information in the video that the number of correction protocols in the 2017 and 2020 elections are almost equal is a LIE.
In the proportional part of the 31 October 2020 parliamentary election, 552 correction protocols were made at 507 polling stations. In the majoritarian part of the election, 664 correction protocols were made at 584 polling stations. The Table 3 clearly illustrates that both the number of correction protocols and the number of polling stations where the correction protocols were prepared significantly exceed the similar figures of the elections from the previous years.
Table 3:  Number of Correction Protocols and Polling Stations with Correction Protocols in Elections Held in 2016-2020 (First Round Data)
The authors of the video seek to explain the increased number of correction protocols by the holding of the Ajara Supreme Council elections in parallel and the participation of a large number of  electoral subjects (50). Of note is that such a claim is outright wrong and manipulative. Holding the voting process orderly and without irregularities is one of the CEC’s most important responsibilities. In the pre-election period, the CEC has to ensure the improvement of the qualification of election administration personnel and provide training to prepare them to properly handle the voting process irrespective of the number of electoral subjects or other factors. Therefore, the argument in the video underpins the public’s suspicions in regard to the parliamentary elections instead of dissipating those suspicions and raises more questions about the CEC’s competence. In addition, a comparison between the different parliamentary elections shows that the number of correction protocols in 2020 is significantly higher as compared to those in 2016.
Of additional note is that similar to 2020, the parliamentary election and the Ajara Supreme Council election were also held simultaneously in 2016. However, the claim in the video is formulated in such way that there was no Ajara Supreme Council election in 2016 and the increased number of correction protocols in 2020 can be explained precisely by the holding of the Supreme Council election simultaneously with the parliamentary election. Therefore, we may say that the claim in the video in regard to correction protocols is a MANIPULATION OF FACTS and aims to spread wrong information among the public.
Video Fact No. 4:  “It is disinformation that there are many mismatched protocols. In fact, as of today, there are nearly 966 mismatched protocols. In the 2016 election, the number of mismatched protocols was nearly 900. This is typical technical fault which usually accompanies the elections.”
According to the CEC’s data, mismatched protocols were identified at 943 polling stations in the proportional part of the 2020 election as of 14 November 2020. The sums of invalid ballot papers and real votes exceed the total number of voters who turned out to vote at 19 polling stations. The sums of invalid ballot papers and real votes at 857 polling stations are less than the total amount of voters who voted.
Table 4:  Ballot Misbalance Figures in Elections Held in 2008-2020 [1]
According to the final results of the election, the number of lost ballot papers in the proportional part amounted to 3,062 (0.15%). Of note is that since the 2008 parliamentary election, the lost ballot paper figure is the highest in the proportional part of the 2020 election.
Both the Georgian Dream video and the CEC’s statement say that the ratio of mismatched protocols identified in the proportional part of the 2020 elections is the same as in the 2016 parliamentary election, is slightly less as compared to the 2014 and 2017 local elections and sharply differs from the figures in the 2008 presidential and parliamentary elections.
First and foremost, a comparison of identified irregularities with those in previous years and making an impression that “nothing exceptional happened” in the 2020 election is in essence wrong and aims to undermine the legitimate protest sentiment among the public. In regard to the argument in the video, it would have been right had there a been a directly proportional relationship between the mismatch figure and voter turnout. However, as shown in Table 4, there is no such correlation. For instance, voter turnout in the 2012 election was nearly 220,000 more as compared to 2020 whilst the number of lost ballot papers was 500 less. In the run-off of the 2018 presidential election, voter turnout is similar to the first round voter turnout in the 2020 parliamentary election, although the number of lost ballot papers is five times higher as compared to 2018. Therefore, as mentioned previously, the argument in the video and the CEC’s statement lacks ground. In addition, the lost ballot papers to the total number of polling stations ratio shows that there were eight ballot papers lost per ten polling stations on average in the 2020 parliamentary election. This has been the highest figure since the 2008 election.
Of importance is to analyse the missing ballot papers in the proportional part of the 2020 election in the wider context of election assessment. The observer organisations identified multiple gross violations during the 31 October election, including the so-called “carousels.” On 1 November 2020, the International Society for Free Elections and Democracy (ISFED) published results of the 31 October election parallel vote tabulation. According to the report:  “In the vote tabulation process, there was a tendency of mismatches in the summary protocols when the number of ballot papers cast exceeded the number of signatures in voters lists which represents a violation. Additionally, at certain polling stations the mismatch was significantly higher than individual cases. Such violations were reported at 8% of the polling stations and a tendency of this scale has not been documented in the past years and, hence, this requires particular attention. Although such a tendency could have had a certain influence on the results of electoral subjects, the PVT analysis shows that its maximum impact on election results would be less than 4.1%. This tendency endangers trust towards the electoral process and requires an immediate reaction from the electoral administration.” Given this assessment and considering the fact that the highest figure of lost ballot papers was registered in the 2020 parliamentary election further deepens public suspicion in regard to the reliability of the election.
Eventually, we may say that the video’s claim in regard to mismatches is a MANIPULATION OF FACTS.
Video Fact No. 5:  “It is disinformation that an unprecedentedly large number of complaints were filed. In fact, the number of complaints filed by NGOs in 2020 is 71 less as compared to 2016. Instead, political parties filed 738 more complaints.”
According to the CEC’s data, a total of 2,092 complaints were filed at the District Election Commission by local observer organisations and electoral subjects in regard to the 31 October 2020 parliamentary election on and after voting day. Of this amount, 633 complaints were filed by observer organisations and 1,459 by electoral subjects. In accordance with the 2016 election summary report, there were 1,168 complaints/statements filed at District Election Commissions in regard to the voting day (first round). Of this amount, electoral subject filed 507 complaints and observer organisations filed 635. The video highlights that as compared to 2016, observer organizations filed 71 less complaints in 2020. However, based on the CEC’s official data, complaints filed by observer organisations in 2016 and 2020 are almost equal. Of additional note is that in these circumstances the number of complaints is not that important. The opposition and NGO sector gave negative assessment to the 31 October election. As stated by the ISFED, 8% of polling station requires recounts. In addition, Georgia’s Young Lawyers’ Association (GYLA) and Transparency International Georgia demand the invalidation of 117 and 42 polling stations, respectively. Therefore, the content of the complaints and the identified irregularities are more important than the number of complaints. Therefore, the information in the video is a MANIPULATION OF FACTS. The video makes emphasis on the increased number of complaints from electoral subjects whilst it disregards the content of the complaints and the gravity of the irregularities identified by the electoral subjects and observer organisations during the voting process.
Table 5:  Number of Complaints/Statements Filed at the District Election Commission in Regard to Voting Days in Elections Held in 2016-2020
As a conclusion, we may say that the video released by the Georgian Dream is a MANIPULATION OF FACTS.  Some pieces of information in the video are true, however, the video mostly includes such claims which aim to undermine people’s support for protest and mislead the public.