ივანე მაჭავარიანი: ბოლო პერიოდში, საქართველოს ეკონომიკა 5 %-ით იზრდებოდა, რაც კარგი მაჩვენებელი იყო, მით უმეტეს იმ ფონზე, როცა ჩვენს სავაჭრო პარტნიორებში ეკონომიკური ზრდა დაახლოებით 1 %-ის ფარგლებში იყო
რეზიუმე: 2015-2019 წლებში, საქართველოს ეკონომიკა საშუალოდ 4.16%-ით იზრდებოდა, 2017-2019 წლებში 4.9%-ით. უახლესი 5 წლის მანძილზე საქართველოში 5%-იანი ეკონომიკური ზრდა ერთადერთხელ, 2019 წელს, დაფიქსირდა, 2017-2018 წლებში აღნიშნულ ნიშნულს (4.8%) მიუახლოვდა, 2015-2016 წლებში კი - შესაბამისად მხოლოდ 3% და 2.9%-ს შეადგინა. ამავდროულად, ფინანსთა მინისტრი 5% ეკონომიკურ ზრდას „კარგ“ მაჩვენებელს უწოდებს, რაც სუბიექტურ შეფასებას წარმოადგენს. იმის მიუხედავად, რომ ეკონომიკური ზრდის თვალსაზრისით, ბოლო წლებისა და საპროგნოზო მაჩვენებლების მიხედვით, საქართველოს, მეზობელ და სავაჭრო პარტნიორ ქვეყნებს შორის, ეკონომიკური ზრდის შედარებით მაღალი ტემპი აქვს არსებითი ეკონომიკური გაუმჯობესების მისაღწევად არსებული მაჩვენებლები არასაკმარისია. მიმდინარე ტემპი განვითარებადი ქვეყნისათვის ძალიან მცირეა. ამავდროულად უახლოესი წარსულში მეზობელი ქვეყნებიდან სომხეთსა და თურქეთს ცალკეულ წლებში 7.5%-იანი ეკონომიკური ზრდა უფიქსირდებათ. ასეთი ნიშნულისთვის საქართველოს ბოლო წლებში არ მიუღწევია.
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით, 2019 წელს, სავაჭრო ბრუნვის (ექსპორტისა და იმპორტის ჯამი) მიხედვით, ძირითად პარტნიორ ქვეყნებს წარმოადგენდნენ: თურქეთი, აზერბაიჯანი, სომხეთი, რუსეთი, გერმანია, ჩინეთი, აშშ, უკრაინა და ბულგარეთი. აღნიშნული სავაჭრო პარტნიორებიდან, 2019 წელს 1%-თან მიახლოებული ეკონომიკური ზრდა მხოლოდ რუსეთს (1.3%), თურქეთს (0.9%) და გერმანიას (0.5%) გააჩნდათ. 2019 წელს ძირითად სავაჭრო პარტნიორ ქვეყნებში ეკონომიკა საშუალოდ 3.1%-ით გაიზარდა, ხოლო უშუალოდ მეზობელ ქვეყნებში 2.9%-ით. 2015-2019 წლების განმავლობაში, საქართველოს სავაჭრო პარტნიორ ქვეყნებში ეკონომიკა საშუალოდ 2.7%-ით იზრდებოდა, ხოლო მეზობელ ქვეყნებში 2.5%-ით. იმის მიუხედავად, რომ ცალკეული წლისთვის, განხილულ ქვეყნებში 1% ან უფრო მცირე ეკონომიკური ზრდა ფიქსირდებოდა, საშუალოდ, 2015-2019 წლების განმავლობაში, ყველაზე მცირე საშუალო ზრდა სავაჭრო პარტნიორებში 2015 წელს დაფიქსირდა - 1.3%. შესაბამისად, განცხადება, რომ სავაჭრო პარტნიორ ქვეყნებში ეკონომიკური ზრდა 1%-ის ფარგლებშია, სიმართლეს არ შეესაბამება.
საქართველოს ფინანსთა მინისტრობის კანდიდატმა, ივანე მაჭავარიანმა განაცხადა: „ბოლო პერიოდში, საქართველოს ეკონომიკა 5 %-ით იზრდებოდა, რაც კარგი მაჩვენებელი იყო, მით უმეტეს იმ ფონზე, როცა ჩვენს სავაჭრო პარტნიორებში ეკონომიკური ზრდა დაახლოებით 1%-ის ფარგლებში იყო“.
ქვეყნის კეთილდღეობის აღმნიშვნელი საერთაშორისოდ მიღებული ინდიკატორი მთლიანი შიდა პროდუქტია (მშპ). მშპ არის წლის განმავლობაში ქვეყნის ფარგლებში წარმოებული პროდუქციისა და მომსახურების საბოლოო საბაზრო ღირებულება. მშპ-ს რეალური ზრდის გასაზომად საჭიროა ინფლაციის, ანუ ფასების ზრდის ეფექტის გამორიცხვა, რაც კონკრეტულ წელს წარმოებული საქონლისა და მომსახურების საბაზისო წლის ფასებში გამოსახვით მიიღწევა. საქართველოში მთლიანი შიდა პროდუქტის ცვლილების ტენდენცია წარმოდგენილია გრაფიკ 1-ზე.
გრაფიკი 1: საქართველოს მშპ-ს ცვლილების ტენდენცია 2015-2019 წლებში
2015-2019 წლებში, საქართველოს ეკონომიკა 4.1%-ით იზრდებოდა, 2017-2019 წლებში - 4.9%-ით. უშუალოდ 2019 წელს, ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი 5%-ს შეადგენდა. ფინანსთა მინისტრი 5% ეკონომიკურ ზრდას „კარგ“ მაჩვენებელს უწოდებს, რაც შეფასებას წარმოადგენს. იმის მიუხედავად რომ ეკონომიკური ზრდის თვალსაზრისით ბოლო წლებისა და საპროგნოზო მაჩვენებლების მიხედვით საქართველოს ეკონომიკური ზრდის შედარებით მაღალი ტემპი აქვს მეზობელ და სავაჭრო პარტნიორ ქვეყნებს შორის, ზრდის ამგვარი მაჩვენებლები არსებითი ეკონომიკური გაუმჯობესების მისაღწევად არასაკმარისია. ეკონომიკის ზრდის მიმდინარე ტემპი განვითარებადი ქვეყნისათვის ძალიან მცირეა. ამავდროულად უახლოესი წარსულში მეზობელი ქვეყნებიდან სომხეთსა და თურქეთს ცალკეულ წლებში 7.5%-იანი ეკონომიკური ზრდა ჰქონდათ. ასეთი ნიშნულისთვის საქართველოს ბოლო წლებში არ მიუღწევია.
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით, 2019 წელს, სავაჭრო ბრუნვის (ექსპორტისა და იმპორტის ჯამის) მიხედვით, ძირითად პარტნიორ ქვეყნებს წარმოადგენდნენ: თურქეთი, აზერბაიჯანი, სომხეთი, რუსეთი, გერმანია, ჩინეთი, აშშ, უკრაინა და ბულგარეთი.
ცხრილი 1: საქართველოს პარტნიორი ქვეყნები სავაჭრო ბრუნვის მიხედვით, 2019 წელი, მლნ აშშ დოლარი
სავაჭრო პარტნიორებიდან, 2019 წელს 1%-თან ახლო ეკონომიკური ზრდა მხოლოდ რუსეთს (1.3%), თურქეთს (0.9%) და გერმანიას (0.5%) გააჩნდათ. 2019 წელს, საქართველოს გარდა, ძირითად პარტნიორ სავაჭრო ქვეყნებში ეკონომიკა საშუალოდ 3.1%-ით გაიზარდა, ხოლო უშუალოდ მეზობელ ქვეყნებში 2.9%-ით. 2015-2019 წლების განმავლობაში, სავაჭრო პარტნიორ ქვეყნებში ეკონომიკა საშუალოდ 2.7%-ით იზრდებოდა, ხოლო მეზობელ ქვეყნებში 2.5%-ით.
ცხრილი 2: ეკონომიკური ზრდა საქართველოს ძირითად სავაჭრო პარტნიორ ქვეყნებში 2015-2019 წლებში, პროცენტული მაჩვენებელი
იმის მიუხედავად, რომ რიგ შემთხვევებში, განხილულ ქვეყნებში 1% ან უფრო მცირე ეკონომიკური ზრდა ფიქსირდებოდა, საშუალოდ, 2015-2019 წლების განმავლობაში ყველაზე მცირე საშუალო ზრდა სავაჭრო პარტნიორებში 2015 წელს დაფიქსირდა - 1.3%.

Resume:  In 2015-2019, Georgia’s average economic growth rate was 4.1% whilst it constituted 4.9% in 2017-2019%. In the last five years, Georgia had a 5% economic growth rate only once in 2019; it was close to this figure in 2017-2018 (4.8% economic growth rate) whilst the economy only grew by 3% and 2.9% in 2015 and 2016, respectively. In this aspect, Ivane Machavariani’s statement is incorrect.
At the same time, the Minister of Finance says a 5% economic growth rate is a “good” figure which is a subjective assessment. Although Georgia had a relatively higher economic growth rate in the last years as well as better economic growth forecasts as compared to neighbour and trade partner countries, the existing figures are insufficient for a substantial economic progress. The current economic growth rate is very little for a developing country and it will take decades to catch up even with the least developed European country. At the same time, in the recent past Armenia and Turkey from Georgia’s neighbour countries achieved 7.5% economic growth rates for certain years. Georgia has not been able to achieve this result in the past years.
In accordance with the data of the National Statistics Office of Georgia, Georgia’s top trade partners are Turkey, Azerbaijan, Armenia, Russia, Germany, China, the USA, Ukraine and Bulgaria in terms of trade turnover (sum of export and import) in 2019. Of these countries, only Russia (1.3%), Turkey (0.9%) and Germany (0.5%) had their economic growth rate close to 1%. The average economic growth rate in Georgia’s trade partners in 2019 was 3.1% whilst the immediate neighbour countries had average economic growth rates of 2.9%. In 2015-2019, the economies of Georgia’s trade partners were growing by 2.7% on average whilst the economies of the neighbour countries were increasing by 2.5%. Although these countries had 1% or even less economic growth rates in certain years, the lowest average economic growth rate in Georgia’s partner countries was 1.3% (registered in 2015) in the years 2015-2019. Therefore, Ivane Machavariani’s statement that the economic growth in Georgia’s trade partners is close to 1% is not true. Moreover, many of Georgia’s trade partners are countries which are much more economically developed as compared to Georgia and their economic growth rate is usually lower as compared to those in developing countries.
The Minister of Finance of Georgia, Ivane Machavariani, stated:  “In the last period, Georgia’s economy was growing by 5% which was a good figure, particularly in light of the close to 1% economic growth rate of our trade partners.” The gross domestic product (GDP) is an internationally accepted indicator of a country’s well-being and reflects the final market value of the goods and services produced within the country for a year. In order to measure real GDP growth, we need to exclude inflation; that is, the price growth effect which can be done by expressing the value of goods and services produced in a certain year in the base year prices. Graph 1 shows the trend of Georgia’s GDP changes.
Graph 1:  Georgia’s GDP Change Trend in 2015-2019
In 2015-2019, Georgia’s average economic growth rate was 4.1% whilst it constituted 4.9% in 2017-2019. Specifically, the country’s economic growth rate was 5% in 2019. The Minister of Finance says that a 5% economic growth rate is a “good” figure which is a subjective assessment. Although Georgia had a comparably higher economic growth rate in the last years as well as better economic growth forecasts as compared to neighbour and trade partner countries, the existing figures are insufficient for a substantial economic advancement. The current economic growth rate is very little for a developing country and it will take decades to catch up with even the least developed European country. At the same time, in the recent past Armenia and Turkey from Georgia’s neighbour countries achieved 7.5% economic growth for certain years. Georgia, however, has not been able to achieve this result in the past years.
In accordance with the data of the National Statistics Office of Georgia, Georgia’s top trade partners are Turkey, Azerbaijan, Armenia, Russia, Germany, China, the USA, Ukraine and Bulgaria in terms of trade turnover (sum of export and import) in 2019.
Table 1:  Georgia’s Trade Partners in Terms of Trade Turnover, 2019, USD Million
Of Georgia’s trade partners only Russia (1.3%), Turkey (0.9%) and Germany (0.5%) had their economic growth rate close to 1%. The average economic growth rate in Georgia’s trade partners was 3.1% in 2019 whilst in the immediate neighbour countries it was 2.9%. In 2015-2019, the economies of Georgia’s trade partners were growing by 2.7% on average whilst the economies of the neighbour countries were increasing by 2.5%.
Table 2:  Economic Growth Rates of Georgia’s Top Trade Partners in 2015-2019, Percentage Figure
Although these countries had 1% or even less economic growth rates in certain years, the lowest average economic growth rate in Georgia’s partner countries was 1.3% (registered in 2015) in 2015-2019. Table 2 shows the annual economic growth rates of Georgia’s trade partners.