ბიძინა ივანიშვილი: ჩვენ დასაბამი მივეცით პროგრესს და შევამცირეთ სიღარიბე...
რეზიუმე: საქსტატის 2019 წლის მონაცემებით, მოსახლეობის 19.5% სიღარიბის აბსოლუტურ ზღვარს ქვემოთ იმყოფება. ეს მაჩვენებელი 2012 წელთან შედარებით, 10.5 პროცენტული პუნქტით არის შემცირებული. 2012 წელს 2004 წელთან შედარებით, სიღარიბის მაჩვენებელი 4.3 პროცენტული პუნქტით შემცირდა. რიცხვები, რომელიც ღია წერილის დანართშია ასახული, ზუსტია. თუმცა ბიძინა ივანიშვილი სიღარიბის პრობლემას, როგორც მემკვიდრეობას ისე განიხილავს და ქართული ოცნების პროგრესზე საუბრობს. საქართველოში სიღარიბის შემცირების ტენდენცია, წინა ხელისუფლების პერიოდში, 2011 წელს დაიწყო. 2011-2012 წლებში, ორ წელში აბსოლუტურ სიღარიბის ზღვარს მიღმა მყოფი მოსახლეობის წილი 7.3 პროცენტული პუნქტით შემცირდა. ამასთან, თუ 2013 წელს შუალედურ წლად განვიხილავთ, რადგან ამ პერიოდში შემცირებულ სიღარიბეზე გავლენა უნდა ჰქონოდა, როგორც „ქართული ოცნების“, ისე წინა ხელისუფლების მმართველობის შედეგებს. ამ შემთხვევაში ვნახავთ, რომ სიღარიბის დონე 2011-2012 წლებში მეტად შემცირდა, ვიდრე 2014-2019 წლებში.
ამასთან, ბიძინა ივანიშვილი მხოლოდ საქსტატის მონაცემებს ეყრდნობა და Unicef -ის მონაცემებს უგულებელყოფს. „მოსახლეობის კეთილდღეობის“ ბოლო კვლევამ აჩვენა, რომ 2017 წელს 2015 წელთან შედარებით, ზოგადი სიღარიბის მაჩვენებელი 18.4%-დან 21.7%-მდე გაიზარდა. უკიდურეს სიღარიბეში მცხოვრები მოსახლეობის წილი კი გაზრდილია, როგორც 2015, ასევე 2013 წელთან შედარებითაც. Unicef-ის აღნიშნული კვლევის შედეგებს იმდროინდელი პრემიერ-მინისტრის გიორგი კვირიკაშვილის გადადგომა მოჰყვა.
“ქართული ოცნების“ თავმჯდომარე ბიძინა ივანიშვილი პოლიტიკიდან მიდის. ივანიშვილი საზოგადოებას ღია წერილით მიმართავს და „ქართული ოცნების“ მმართველობის 8 წელს აჯამებს. წერილში ავტორი ყურადღებას სიღარიბეზე, როგორც ქვეყნის მთავარ პრობლემაზე, ამახვილებს. „სიღარიბე ობიექტური რეალობაა, მაგრამ ვერ მივიღებ იმ ბრალდებას, რომ სიღარიბე, რომელიც მემკვიდრეობით გვერგო, „ქართული ოცნების“ მმართველობის შედეგია... დღევანდელი სიღარიბე იმ უწყვეტი დაღმასვლისა და კატაკლიზმების შედეგია, რომლებიც ჩვენმა ქვეყანამ დამოუკიდებლობის მოპოვებიდან ოცი წლის განმავლობაში გამოიარა. ჩვენ მოვახერხეთ და შევაჩერეთ ვარდნა, დასაბამი მივეცით პროგრესს და შევამცირეთ სიღარიბე“. ღია წერილს ახლავს დანართი, სადაც აღნიშნულია: „ქართული ოცნების მმართველობის დროს, 10.5 პროცენტით შემცირდა სიღარიბე. „ნაცმოძრაობამ“ თავის დროზე სიღარიბის შემცირება მხოლოდ 4.3 პროცენტით შეძლო“.
საქსტატის 2019 წლის მონაცემებით, 2012 წელთან შედარებით, აბსოლუტური სიღარიბის მაჩვენებელი 30%-დან 19.5%-მდე შემცირდა. აბსოლუტური სიღარიბე აჩვენებს, საარსებო მინიმუმს ქვემოთ მოსახლეობის რა ნაწილი ცხოვრობს.
2012 წელს, 2004 წელთან შედარებით, სიღარიბის მაჩვენებელი 4.3 პროცენტული პუნქტით შემცირდა. წინა ხელისუფლების პერიოდში სიღარიბის მაჩვენებლები იცვლებოდა როგორც ზრდისკენ, ასევე კლებისკენ. სიღარიბის მაჩვენებელი 2010 წელს მკვეთრად გაიზარდა, რაც მსოფლიო ფინანსურ კრიზისს და 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდგომ პერიოდს უკავშირდება, რომელთაც გამაღარიბებელი ეფექტი ჰქონდათ. 2011-2012 წლებში აბსოლუტურ სიღარიბის ზღვარს მიღმა მყოფი მოსახლეობის წილი 7.3 პროცენტული პუნქტით შემცირდა.
ბიძინა ივანიშვილი უგულებელყოფს იმ ფაქტს, რომ საქართველოში სიღარიბის შემცირების ტენდენცია, წინა ხელისუფლების პერიოდში, 2011 წელს დაიწყო და დადებითი ტენდენცია 2015 წლის ჩათვლით შენარჩუნდა. 2016 წელს სიღარიბის ზღვარს მიღმა მყოფი მოსახლეობის წილი გაიზარდა, 2017 წელს კი სიღარიბის დონე თითქმის იგივე ნიშნულზე დარჩა. 2018 და 2019 წლებში კი აბსოლუტური სიღარიბის მაჩვენებელი მცირდებოდა, თუმცა შედარებით დაბალი ტემპით.
ამასთან 2013 წელი შესაძლოა,შუალედურ წლად განვიხილოთ, იმდენად, რამდენადაც ამ პერიოდში შემცირებულ სიღარიბეზე გავლენა უნდა ჰქონოდა, როგორც „ქართული ოცნების“, ისე წინა ხელისუფლების მმართველობის შედეგებს. 2014-2019 წლებში, აბსოლუტური სიღარიბე 6.7 პროცენტული პუნქტით არის შემცირებული, რაც 2011-2012 წლების მაჩვენებელზე ნაკლებია.
გრაფიკი 1: სიღარიბის აბსოლუტურ ზღვარს ქვემოთ მყოფი მოსახლეობის წილი (%), 2004-2019 წლებში
სიღარიბის მაჩვენებლებზე საუბრისას, ბიძინა ივანიშვილი მხოლოდ საქსტატის მონაცემებს ეყრდნობა და Unicef-ის „მოსახლეობის კეთილდღეობის კვლევის“ შედეგებს, რომელიც 2018 წლის ივნისში გამოქვეყნდა, უგულებელყოფს. აღნიშნული კვლევის შედეგები ოფიციალური ვერსიით, „ქართული ოცნების“ პოლიტსაბჭოს სხდომაზე განიხილეს, რასაც იმდროინდელი პრემიერ-მინისტრის გიორგი კვირიკაშვილის გადადგომა მოჰყვა.
Unicef „მოსახლეობის კეთილდღეობის კვლევას“ ორ წელიწადში ერთხელ ატარებს. მოსახლეობის სიღარიბე და კეთილდღეობა სამომხმარებლო ხარჯების ანალიზის საფუძველზე ფასდება. უკიდურეს სიღარიბედ მიიჩნევა, როდესაც ადამიანი დღიურად 1.25 დოლარზე ნაკლებს მოიხმარს (რაც თვეში ერთ ზრდასრულ პირზე დაახლოებით 83 ლარს შეესაბამება). ზოგადი სიღარიბის ზღვრად მიჩნეულია 2.5 დოლარი დღეში (რაც ერთ ზრდასრულ პირზე თვეში 165.5 ლარს შეესაბამება). იუნისეფის ბოლო, 2017 წლის კვლევის თანახმად, სიღარიბის დონე გაიზარდა მოსახლეობის ყველა ჯგუფში, განსაკუთრებით კი - ბავშვთა სიღარიბე. 2017 წელს კი, 2015 წელთან შედარებით, ზოგადი სიღარიბის მაჩვენებელი 18.4%-დან 21.7%-მდე გაიზარდა. უკიდურეს სიღარიბეში მცხოვრები მოსახლეობის (მათ შორის ბავშვების და პენსიონერების) წილი გაზრდილია, როგორც 2015 წელთან, ასევე 2013 წელთან შედარებითაც. Unicef-მა სიღარიბის ზრდის გამომწვევ მიზეზად ეკონომიკური ზრდის ტემპის შენელება და გაზრდილი სამომხმარებლო ფასები დაასახელა(იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია).

Resume: In accordance with the data of the National Statistics Office of Georgia for 2019, 19.5% of the population lives below the absolute poverty line. As compared to 2012, this figure has decreased by 10.5 percentage points. The poverty level in 2012 decreased by 4.3 percentage points as compared to 2004. These figures, provided in the appendix of Bidzina Ivanishvili’s open letter, are correct. However, Mr Ivanishvili considers the poverty problem as a legacy and speaks about progress achieved under the Georgian Dream’s rule. The poverty reduction trend in Georgia started under the previous government in 2011. In the course of two years, the share of the population living below the absolute poverty line shrank by 7.3 percentage points in 2011-2012. In addition, if we consider 2013 as a transitional year since poverty reduction was then affected by both the previous government and the Georgian Dream, we will see that the poverty level reduced more in 2011-2012 as compared to 2014-2019.
In addition, Bidzina Ivanishvili relies on the data of the National Statistics Office of Georgia alone and disregards UNICEF’s figures. The latest Welfare of the Population of Georgia survey demonstrated that the general poverty figure rose from 18.4% to 21.7% in 2017 as compared to 2015. The share of the population living in extreme poverty increased both as compared to 2013 and 2015. The then Prime Minister of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, resigned after the publication of UNICEF’s aforementioned survey results.
The chairperson of the Georgian Dream, Bidzina Ivanishvili, decided to quit politics and addressed the Georgian public with an open letter, summarising the Georgian Dream’s eight-year-long rule. In his letter, Mr Ivanishvili highlighted poverty as the country’s major problem: “Poverty is an objective reality, although I cannot accept the accusation that the poverty we inherited is the result of the Georgian Dream’s rule… Today’s poverty is the result of the continuous decline and cataclysms that our country has endured for 20 years since gaining independence. We have managed to stop the decline, we gave rise to progress and we reduced poverty.” The open letter includes an appendix which reads: “Under the Georgian Dream’s rule, poverty decreased by 10.5%. The UNM, under its rule, managed to reduce poverty by only 4.3% only.”
According to the data of the National Statistics Office of Georgia for 2019, absolute poverty dropped from 30% to 19.5% as compared to 2012. Absolute poverty shows the part of the population which lives below the subsistence minimum.
As compared to 2004, poverty reduced by 4.3 percentage points in 2012. Under the previous government, poverty figures were changing in both directions – rising or declining. Poverty in Georgia increased sharply in 2010 which was stipulated by the world financial crisis and the August 2008 war which brought impoverishment. In 2011-2012, the share of the population living below the absolute poverty line shrank by 7.3 percentage points.
Bidzina Ivanishvili disregards the fact that the poverty reduction trend in Georgia started in 2011 under the previous government and that the positive trend was kept until 2016. In 2016, the share of the population living below the poverty line increased and the poverty level remained the same in 2017. Absolute poverty declined in 2018 and 2019 albeit at a comparably slower rate.
In addition, 2013 can be considered as a transitional year since poverty reduction then was affected by the performance of both the Georgian Dream and the previous government. In 2014-2019, absolute poverty declined by 6.7 percentage points which is less as compared to the figure for 2011-2012.
Graph 1: Share of the Population Below the Absolute Poverty Line (%), 2004-2019
Bidzina Ivanishvili relies on the data of the National Statistics Office of Georgia alone when speaking about poverty figures and disregards the results of UNICEF’s Welfare of the Population of Georgia survey which was published in June 2018. The results of the aforementioned survey were discussed at the Georgian Dream’s political council meeting which was followed by the resignation of the then Prime Minister Giorgi Kvirikashvili.
Research on the well-being of the Georgian population is carried out every two years. The population’s poverty and well-being are assessed on the basis of a consumer prices analysis. If a person spends less than USD 1.25 per day (which is approximately GEL 83 per month for an adult), he is considered to be living in extreme poverty whilst the general poverty level is less than USD 2.5 per day (which is GEL 165.5 per month for an adult). In accordance with UNICEF’s latest survey in 2017, the poverty level increased in every group of the population whilst child poverty increased the most. The share of the population living in general poverty increased from 18.4% to 21.7% in 2017 as compared to 2015. The share of the population living in extreme poverty (including children and pensioners) has increased as compared to both 2015 and 2013. In accordance with UNICEF, the increase in poverty is associated with a slowing down of the economic growth rate and a significant increase in consumer prices (see FactCheck’s article).