დავით სონღულაშვილი: თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმება ჩინეთთანაც და ევროკავშირთანაც მსოფლიოში მხოლოდ 7 ქვეყანას აქვს
ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით დავით სონღულაშვილის განცხადება არის სიმართლე.
რეზიუმე: საქართველოს ევროკავშირთან თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ ხელშეკრულება 2014 წლიდან აქვს, ხოლო ჩინეთთან კი 2018 წლის 1 იანვარიდან. ორივე ხელშეკრულების გაფორმებიდან, საქართველოს ექსპორტი მოცემულ ქვეყნებში გაიზარდა. 2014 წელს ევროკავშირში 624 მილიონი აშშ დოლარის პროდუქტი გავიტანეთ ექსპორტზე, 2020 წელს ამ მაჩვენებელმა 716 მილიონს მიაღწია, ხოლო ისტორიული მაქსიმუმი 2019 წელს დაფიქსირდა 825 მილიონი აშშ დოლარის ოდენობით. რაც შეეხება ჩინეთში საქართველოს ექსპორტს, ხელშეკრულების გაფორმების დროს 2018 წელს 198 მილიონი აშშ დოლარის პროდუქცია გავიდა საქართველოდან ჩინეთში, ხოლო 2020 წელს კი ეს მაჩვენებელი 476 მილიონ აშშ დოლარს გაუტოლდა.
ქვეყნების რიცხვი, რომელსაც როგორც ევროკავშირთან, ასევე ჩინეთთან აქვთ თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ ხელშეკრულებები, 8-ს უტოლდება. საქართველოს გარდა, მსგავსი ქვეყნებია: იაპონია, სინგაპური, ვიეტნამი, ნორვეგია, სამხრეთ კორეა, ჩილე და შვეიცარია.
2021 წლის 22 თებერვალს საპარლამენტო გამოსვლისას ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავჯდომარემ დავით სონღულაშვილმა განაცხადა: „მსოფლიოს 7 ქვეყანაში შევდივართ, რომელსაც როგორც ევროპასთან, ასევე ჩინეთთან აქვს თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმება.“
საქართველომ ევროკავშირთან თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმებაზე ხელი 2014 წელს მოაწერა და შეთანხმება ძალაში 2014 წლის 1 ივლისს შევიდა. შეთანხმება გულისხმობს იმას, რომ საქართველოდან შესაძლებელია ყოველგვარი ბარიერის გარეშე და დაბალი ტარიფებით, გარკვეული პირობების დაკმაყოფილების შემთხვევაში, ქართული პროდუქციის ევროკავშირში ექსპორტი. ხელშეკრულების ამოქმედებიდან დღემდე ექსპორტის დინამიკა მზარდია. 2014 წელს საქართველოდან ევროკავშირში 624 მილიონი აშშ დოლარის პროდუქტი გავიდა, უკვე 2020 წელს ამ მაჩვენებელმა 716 მილიონს მიაღწია, ხოლო მაქსიმუმი 2019 წელს დაფიქსირდა 825 მილიონი აშშ დოლარის ოდენობით.
იმ ქვეყნების რიცხვში, რომელთაც თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმება აქვთ ევროკავშირთანაც და ჩინეთთანაც, საქართველოს გარდა, იაპონია, სინგაპური, ვიეტნამი, ნორვეგია, სამხრეთ კორეა, ჩილე და შვეიცარია შედის. სულ მსოფლიოში 8 ასეთი ქვეყანაა.
ჩინეთთან თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ ხელშეკრულება 2018 წლის 1 იანვარს ამოქმედდა. ხელშეკრულება, როგორც ევროკავშირის ნაწილში, გულისხმობს იმას, რომ გარკვეული წინაპირობების დაკმაყოფილების შემთხვევაში, საქართველოდან ჩინეთში შესაძლებელია უბარიეროდ და დაბალი ტარიფებით პროდუქციის გატანა. ხელშეკრულების ამოქმედებისას (2018 წელი) საქართველოდან ჩინეთში ჯამში 198 მილიონი აშშ დოლარის პროდუქტი გავიდა, ხოლო უკვე 2020 წელს ამ რიცხვმა 476 მილიონ აშშ დოლარს მიაღწია.
გრაფიკი1: ჩინეთში და ევროკავშირში ექსპორტი 2011-2020 მლნ აშშ დოლარი, ექსპორტის წილი მთლიან ექსპორთან, %
წყარო: forbes.gebm.ge
ევროკავშირში ექსპორტის აბსოლუტური მაჩვენებლების ზრდის მიუხედავად, ევროკავშირის წილი საერთო ექსპორტში აღარ გაზრდილა. ამის ძირითადი გამომწვევი მიზეზი ის არის, რომ ხელისუფლების ცვლილების შემდგომ, გაიხსნა რუსული ბაზარიც, რომელმაც საქართველოს საექსპორტო პარტნიორებში მნიშვნელოვანი წილი დაიკავა.
ამ მონაცემების მიუხედავად, ევროკავშირისა და ჩინეთის ბაზრებზე პერსპექტივა ბევრად უფრო დიდია, ვიდრე საქართველო ამჟამად არის წარმოდგენილი. შესაბამისად სამუშაო კიდევ უფრო მეტია იმისთვის, რომ საქართველომ უფრო მეტი პროდუქტის ექსპორტი შეძლოს ევროკავშირისა და ჩინეთის ბაზრებზე და შეამციროს დამოკიდებულება რუსეთზე, რომლის ბაზარიც გამოირჩევა არასტაბილურობით და არ არის თავისუფალი პოლიტიკური ზეგავლენისგან.

Davit Songhulashvili: “Georgia belongs to those seven countries of the world which have free trade agreements both with Europe and China.”
Verdict: FactCheck concludes that Davit Songhulashvili’s statement is TRUE.
Resume: Georgia has had a free trade agreement with the EU since 2014 and with China since 1 January 2018. After signing both agreements, Georgia’s exports to these respective countries have increased. In 2014, Georgia’s total exports to the EU were USD 624 million, peaking in 2019 at USD 825 million and reaching USD 716 million in 2020. When the China-Georgia agreement was concluded in 2018, the value of Georgia’s export goods to China amounted to USD 198 million whilst it reached USD 476 million in 2020.
There are indeed eight countries which have free trade agreements both with the EU and China. This list includes Japan, Singapore, Vietnam, Norway, South Korea, Chile and Switzerland in addition to Georgia.
On 22 February 2021, Chairperson of the Sector Economy and Economic Policy Committee of the Parliament of Georgia, Davit Songhulashvili, stated: “Georgia belongs to those seven countries of the world which have free trade agreements both with Europe and China.”
Georgia signed a free trade agreement with the EU in 2014 and the agreement went into force on 1 July 2014. The FTA means that if Georgia meets certain conditions, Georgian products can be exported to the EU without any barriers and with lower tariffs. Since the FTA went into force, Georgia’s export dynamic to the EU has been growing. In 2014, Georgia’s total exports to the EU were USD 624 million, peaking in 2019 at USD 825 million and reaching USD 716 million in 2020.
There are eight countries which have free trade agreements with both the EU and China. The list includes Japan, Singapore, Vietnam, Norway, South Korea, Chile and Switzerland in addition to Georgia.
The China-Georgia free trade agreement went into force on 1 January 2018. The agreement, similar to the EU-Georgia FTA, means that exporting Georgian products to China would become possible without barriers and with lower tariffs if Georgia meets certain condition. At the date of the agreement entering into force (2018), the value of Georgian exports to China was USD 198 million whilst it exceeded USD 476 million in 2020.
Graph 1: Exports to China and the EU in 2011-2020, USD Million Export Ratio to Total Exports %
Source: forbes.ge bm.ge
Despite these figures, the potential of both markets is much bigger as compared to Georgia’s current foothold. Therefore, more work needs to be done to make sure that more Georgian products reach the existing markets.