გურამ ფალავანდიშვილი კორონავირუსისა და ვაქცინაციის შესახებ სოციალურ ქსელში დეზინფორმაციას ავრცელებს
საზოგადოებრივ-პოლიტიკური მოძრაობის - „ქართული იდეის“ - ლიდერი, გურამ ფალავანდიშვილი, სოციალურ ქსელში კორონავირუსის ვაქცინის შესახებ დეზინფორმაციას ავრცელებს. გამოქვეყნებული Facebook-პოსტი COVID-19-ისა და ვაქცინაციის შესახებ ყველაზე ხშირად გავრცელებულ ყალბ მტკიცებებს შეიცავს, რაზე დაყრდნობითაც, ფალავანდიშვილი ვაქცინის არასანდოდ წარმოჩენას ცდილობს.
მტკიცება: არცერთი ვაქცინა არაა სანდო, რადგან კორონავირუსის ვაქცინების მოქმედების ვადა სულ რამდენიმე თვეა
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, აღნიშნული მტკიცება არის ფაქტებით მანიპულირება.
გურამ ფალავანდიშვილი COVID-19-ის ვაქცინებს არასანდოს უწოდებს, რადგან ამტკიცებს, რომ მათი მოქმედების ვადა სულ რამდენიმე თვეა. სინამდვილეში, ჯერ არ არის ცნობილი, თუ რამდენ ხანს შენარჩუნდება ვაქცინაციის შედეგად მიღებული იმუნიტეტი. იმუნიტეტის ხანგრძლივობის დასადგენად, ვაქცინაციის პროცესის მუდმივი მონიტორინგია საჭირო. ჯერ მხოლოდ მეოთხე თვეა, რაც მსოფლიოში COVID-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინაციის პროცესი მიმდინარეობს. ამ ეტაპზე კი, შეიძლება ითქვას, რომ COVID-19-ის ვაქცინით აცრილ ადამიანებს, მინიმუმ 4 თვიანი იმუნიტეტი გააჩნიათ, დანარჩენი კი დროის საკითხია.
აღსანიშნავია, რომ პანდემიის შეჩერების ერთადერთი რეალური გზა მასობრივი ვაქცინაციაა. მიუხედავად იმისა, რომ ჯერჯერობით უცნობია, თუ რამდენ ხანს შენარჩუნდება იმუნიტეტი, ის ინფექციის გადადების ჯაჭვის გასაწყვეტად აუცილებელია. ზოგადად, პანდემიასთან გასამკლავებლად „ჯოგურ იმუნიტეტად“ ცნობილი „პოპულაციური იმუნიტეტია“ საჭირო. მსგავსი იმუნიტეტი მასობრივი იმუნიზაციით ან ინფექციის გადატანით გამომუშავდება. თუმცა „ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაცია“ (ჯანმო) ვაქცინაციით გამომუშავებულ პოპულაციურ იმუნიტეტს უჭერს მხარს, რადგან ამ დროს მასობრივი სიკვდილიანობა თავიდან იქნება აცილებული.
მტკიცება: კორონავირუსის ვაქცინები მოკლე დროში შეიქმნა, ამიტომ სანდო არაა
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, აღნიშნული მტკიცება არის ყალბი ამბავი.
გურამ ფალავანდიშვილის განცხადებით, „არცერთი ვაქცინა არა სანდო...რადგან ნაუცბათევია“. მართალია, COVID-19-ის ვაქცინები (ამ დროისთვის COVID-19-ის ვაქცინებზე საუბრისას, ვგულისხმობთ ვაქცინებს, რომელთაც აქვთ საერთაშორისო მარეგულირებლების ავტორიზაცია - BioNTech/Pfizer, Moderna და Oxford/AstraZeneca) შემჭიდროებულ ვადებში შეიქმნა და დამტკიცდა, თუმცა კვლევის არცერთი საფეხური, რომლითაც ვაქცინების ეფექტურობა და უსაფრთხოება დგინდება, გამოტოვებული არ ყოფილა.
ზოგადად, ვაქცინამ დამტკიცებამდე პრე-კლინიკური კვლევები და კვლევის სამი ფაზა უნდა გაიაროს. პრე-კლინიკურ ეტაპზე ვაქცინა ცხოველებზე იტესტება და მეცნიერები აკვირდებიან, ცხოველი იმუნურ რეაქციას გამოიმუშავებს, თუ - არა. კლინიკური ტესტირების I ფაზაში ვაქცინას ადამიანთა მცირე ჯგუფს აძლევენ, რათა მისი უსაფრთხოება დაადგინონ და მის მიერ გამოწვეული იმუნური რეაქცია უკეთ შეისწავლონ. II ფაზაში ვაქცინა ასეულობით ადამიანს უკეთდება და მეცნიერები ვაქცინის შესახებ დამატებით ინფორმაციას იღებენ. III ფაზაში ვაქცინაცია ათასობით ადამიანს უტარდება და ვაქცინის ეფექტიანობა, უსაფრთხობა და გვერდითი ეფექტები მოწმდება. იმ შემთხვევაში, თუ ვაქცინა დაავადების პრევენციას ვერ ახდენს, ან ძლიერი გვერდითი ეფექტები აქვს, რაც ჯანმრთელობისთვის სახიფათოა, ცდები ჩერდება. ქვეყნებში ან ქვეყნების ჯგუფში ვაქცინას, კვლევების საფუძველზე (რომლითაც ვაქცინის უსაფრთხოება და ეფექტიანობა დგინდება), შესაბამისი სააგენტო ამტკიცებს. ვაქცინის მონიტორინგი და გვერდითი მოვლენების შესახებ ინფორმაციის შეგროვება დამტკიცების შემდეგაც გრძელდება. ვაქცინისთვის ავტორიზაციის მინიჭება ნიშნავს, რომ მან კვლევის ყველა ფაზა წარმატებით გაიარა და მისი უსაფრთხოება და ეფექტიანობა კვლევებით დამტკიცებულია.
აღსანიშნავია, რომ 2021 წლის 10 მარტის მონაცემებით, ევროპის ეკონომიკურ ზონაში, AstraZeneca-ს ვაქცინით აცრილ 5 მილიონამდე ადამიანს შორის, თრომბოემბოლიის 30 შემთხვევა დაფიქსირდა, რის შემდეგაც ევროპის რიგმა ქვეყნებმა AstraZeneca-ს ვაქცინის გამოყენება დროებით შეაჩერეს. თუმცა ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაცია (WHO), ევროპის წამლის სააგენტო (EMA) და ბრიტანეთის მარეგულირებელი სააგენტო (MHRA) ადასტურებს, რომ AstraZeneca-ს ვაქცინასა და თრომბოემბოლიურ შემთხვევებს შორის კავშირი არ დგინდება.
ევროპის მთავარი მარეგულირებლის, EMA-ს, 16 მარტის განცხადებით, ამ დროისთვის, იმის მინიშნება, რომ ვაქცინაციამ თრომბების წარმოქმნა გამოიწვია, არ არსებობს. ამასთან, ევროპის მარეგულირებელი მტკიცედ დარწმუნებულია, რომ ვაქცინის სარგებელი, გვერდითი ეფექტების რისკს აღემატება. ვაქცინირებულ ადამიანებში თრომბის შემთხვევები უფრო ნაკლებია, ვიდრე ზოგადად მოსახლეობაში განვითარებული შემთხვევები. „ევროპის წამლების სააგენტომ”, ჩატარებულ კვლევებზე დაფუძნებით, 18 მარტს განაცხადა, რომ კორონავირუსის საწინააღმდეგო Oxford/AstraZeneca-ს ვაქცინა „უსაფრთხო და ეფექტურია“. ვრცლად AstraZeneca-ს ვაქცინის შესახებ იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატიებში (ბმული1, ბმული 2, ბმული 3).
მტკიცება: COVID-19-ის პანდემია გაზვიადებულია
გურამ ფალავანდიშვილი აცხადებს, რომ „საფრთხე გაბერილია“. COVID-19-ის საფრთხის უარყოფა პანდემიის დასაწყისიდანვე აქტიურად მიმდინარეობდა. ვრცელდებოდა დეზინფორმაცია, თითქოს პანდემიის გამოცხადების საჭიროება არ არსებობდა, COVID-19 გრიპის ვირუსის მსგავსი ვირუსია, ხოლო ინფიცირებულთა და გარდაცვლილთა რიცხვები ხელოვნურად გაზრდილია.
სინამდვილეში, მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაცია პანდემიას შემდეგნაირად განმარტავს: „ის წარმოადგენს გლობალური მასშტაბით გავრცელებად ეპიდემიას, რომელიც კვეთს საერთაშორისო საზღვრებს და გავლენას ახდენს მოსახლეობის დიდ რაოდენობაზე“. მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის განმარტებაში, რაიმე კონკრეტული რიცხვითი ზღვარი, რომლის გადაკვეთის შემთხვევაშიც პანდემიის გამოცხადება ლეგიტიმურია - არ ფიგურირებს. ჯანმოს მიერ შემუშავებული პანდემიის 6-ფაზიანი საგანგაშო ეტაპების (WHO phase of pandemic alert for Pandemic) მიხედვით, პანდემიის გამოცხადება მიზანშეწონილია, თუ ახალი ვირუსი მეექვსე ფაზას უახლოვდება. მეექვსე ფაზა დგება, როცა ვირუსი სწრაფი გავრცელებით ხასიათდება და წინა ფაზების დროს დაფიქსირებულ ქვეყნებთან ერთად დამატებით მინიმუმ ერთ ჯანმოს მიერ შესწავლად ქვეყანას ( სხვა რეგიონში) მოიცავს.
2020 წლის 11 მარტს ჯანმომ COVID-19 პანდემია მას შემდეგ გამოაცხადა, რაც მსოფლიო მასშტაბით 114 ქვეყანაში, 118 000-ზე მეტი დაინფიცირების და 4291 გარდაცვალების ფაქტი დაფიქსირდა. ვირუსის ფაქტები, 11 მარტის მონაცემებით, დედამიწის ყველა კონტინენტზე (ანტარქტიდის გარდა) იყო დაფიქსირებული. მათ შორის 4 ლოკაციაზე: ჩინეთში, იტალიაში, ირანსა და სამხრეთ კორეაში - მთელი შემთხვევების რაოდენობის 90% დაფიქსირდა.
რაც შეეხება COVID-19-ის სხვა, აქამდე არსებულ და ხშირად გაცილებით სუსტ ვირუსებთან, შედარება, ცალსახად არასწორია. COVID-19 ახალი კორონავირუსით (SARS-CoV-2) გამოწვეული ინფექციაა. ამ ეტაპზე ის გაცილებით საშიშია, ვიდრე გრიპის ვირუსები. იქიდან გამომდინარე, რომ COVID-19-ის პანდემია აქტიურ ფაზაშია, რთულია მისი სიკვდილიანობის ზუსტი კოეფიციენტის განსაზღვრა და ეს მხოლოდ პანდემიის დასრულების შემდეგ იქნება შესაძლებელი, თუმცა კანადის სამედიცინო ასოციაციის ჟურნალში გამოქვეყნებული მონაცემებით, COVID-19-ის სიკვდილიანობა, დაახლოებით, 3.5-ჯერ მაღალია, ვიდრე გრიპის შტამების უმეტესობისა. ინგლისსა და უელსში ჩატარებული კვლევები ცხადყოფს, რომ COVID-19 3-ჯერ უფრო მომაკვდინებელია, ვიდრე გრიპის ვირუსი ან პნევმონია. საფრანგეთში, დიჟონის საუნივერსიტეტო საავადმყოფოში გრიპის ვირუსისა და COVID-19-ის ლეტალობის მაჩვენებლების შედარებითი კვლევის შედეგად დადგინდა, რომ ეს უკანასკნელი 3-ჯერ უფრო მაღალი სიკვდილიანობის მაჩვენებლით ხასიათდება. ამასთან ერთად, კორონავირუსი გრიპის ვირუსთან შედარებით გაცილებით სწრაფად ვრცელდება. 2021 წლის 22 მარტის მონაცემებით, მსოფლიოში კორონავირუსით 123 902 672 ადამიანი დაინფიცირდა, რომელთაგანაც 2 728 634 გარდაიცვალა.
COVID-19-ით გარდაცვლილთა რაოდენობაზე ყალბი ამბები აშშ-ში ჯერ კიდევ 2020 წლის გაზაფხულზე გავრცელდა და მას ავტორიტეტული ფაქტების გადამმოწმებელი ორგანიზაცია Factcheck.org-იც გამოეხმაურა. Factcheck.org-ის მიხედვით, მიუხედავად იმისა, რომ Medicare-ის ფარგლებში საავადმყოფოები კორონავირუსით ინფიცირებულები პაციენტების მომსახურებისთვის შედარებით მაღალ ანაზღაურებას იღებენ, COVID-19-ით ინფიცირებულთა ან გარდაცვლილთა სტატისტიკის გაყალბებაში არც ერთი სამედიცინო დაწესებულება შემჩნეული არ ყოფილა. ამასთან, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის წარმომადგენლებმა სექტემბრის დასაწყისში განაცხადეს, რომ COVID-19-ით გარდაცვალების სტატისტიკის მონაცემები არა ხელოვნურად გაბერილი, არამედ, დიდი ალბათობით, იმაზე უფრო დაბალია, ვიდრე პანდემიით გამოწვეული ადამიანური დანაკარგის რეალური მასშტაბი.
მტკიცება: „ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაცია“ არაა სანდო, რადგან მან ლგბტ ნორმად გამოაცხადა
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, აღნიშნული მტკიცება არის მანიპულაცია.
გურამ ფალავანდიშვილის მტკიცება, რომ ვაქცინები სანდო არაა, რადგან მას ისეთი ორგანიზაცია უჭერს მხარს, როგორიცაა ჯანმო, მანიპულაციაა. 1993 წელს ჯანმომ ჰომოსექსუალობა დაავადების საერთაშორისო კლასიფიკაციის სიიდან ნამდვილად ამოიღო. მანამდე, 1987 წელს, ჰომოსექსუალობა მენტალურ დარღვევათა სიიდან ამერიკის ფსიქიატრთა ასოციაციამ (APA) ამოიღო. ავტორიტეტული სამეცნიერო წყაროები ნამდვილად თანხმდებიან, რომ ჰომოსექსუალობა დაავადება არაა. ფალავანდიშვილის განცხადება ჰომოფობიური შინაარსისაა. ვაქცინის სანდოობისა და აღნიშნული ფაქტის ერთმანეთთან დაკავშირება ლოგიკას მოკლებული აბსურდული მტკიცებაა.
მტკიცება: COVID-19-ის ვაქცინა არაა სანდო, რადგან ბილ გეითსი მოსახლეობის შემცირებას გეგმავს
გურამ ფალავანდიშვილი აცხადებს, რომ „არცერთი ვაქცინა არაა სანდო...რადგან ბილ გეითსი მოსახლეობის შემცირებას ხლართავს“. აღნიშნული მტკიცება სიმართლეს არ შეესაბამება. ის ბილ გეითსის ერთ-ერთი გამოსვლის კონტექსტის განზრახ დამახინჯებას წარმოადგენს. სინამდვილეში, გეითსი საჭირო ვაქცინების დროულად გამოგონების აუცილებლობას უსვამს ხაზს, რომელიც, თავის მხრივ, განვითარებად ქვეყნებში მოსახლეობის ჭარბი ზრდის ტემპის განმაპირობებელ მიზეზებს მოაგვარებს.
ბილ გეითსმა 2011 წლის თებერვალში, TED კონფერენციაზე სიტყვით გამოსვლის დროს, ნახშირორჟანგის გამონაბოლქვის ნულოვან დონემდე დაყვანასთან დაკავშირებით ისაუბრა. გეითსმა არა მოსახლეობის დეპოპულაცია, არამედ მოსახლეობის ზრდის ტემპის დარეგულირება იგულისხმა, რაც საჭირო ვაქცინების გამოგონებითა და გამართული ჯანდაცვის სისტემის შექმნით იქნება შესაძლებელი. როგორც ცნობილია, განვითარებად ქვეყნებში მრავალშვილიანობა დიდი რაოდენობის მუშახელის საჭიროებით და განუვითარებელი ჯანდაცვის პირობებითაც აიხსნება. იქიდან გამომდინარე, რომ განვითარებად ქვეყნებში არ აქვთ წვდომა გამართულ ჯანდაცვის სისტემაზე, ბავშვებში ხშირია ვაქცინის არ არსებობით გამოწვეული სიკვდილიანობა, რაც ოჯახებში მრავალშვილიანობასაც განაპირობებს. ბილ გეითსის თქმით კი ვაქცინების გამოგონება და მიწოდება მოწყვლადი ჯგუფებისთვის მეტი ბავშვის სიცოცხლეს გადაარჩენს, რაც მშობლებს ეკონომიკური და ჯანდაცვის გამოწვევების გამო, მრავალშვილიანობის აუცილებლობას აღარ შეუქმნის.
მტკიცება: აცრებში მასალად აბორტირებული ბავშვების ნაწილებს იყენებენ
გურამ ფალავანდიშვილის მტკიცება, თითქოს ვაქცინა აბორტირებული ბავშვების ნაწილებს შეიცავს, ყალბია. AstraZeneca-ს ვაქცინის წარმოების პროცესში ადამიანის ემბრიონის თირკმლის უჯრედების, HEK293 cells, კლონირებული ვერსიები გამოიყენება, რომელიც საბოლოო პროდუქტში აღარ გვხვდება. კონკრეტულად, HEK-293 cells 1970-იან წლებში ნაყოფის უჯრედული ხაზებია და ორსულობა, სამედიცინო მიზნებისთვის, ხელოვნურად არ შეწყვეტილა. ხოლო უჯრედები, რომლებიც ვაქცინის წარმოებისას გამოიყენება (Genetically modified human embryonic kidney (HEK)) არა ორიგინალი უჯრედული ხაზები, არამედ მისგან ხელოვნურად გამრავლებული, კლონირებული ვერსიებია. ერთი უჯრედული ხაზიდან კლონირებული ვერსიების უსასრულოდ მიღება შეიძლება. ვექტორული ვაქცინის შექმნის პროცესში აღნიშნული კლონირებული უჯრედები გამოიყენება, რადგან კონკრეტულ უჯრედებში ვაქცინისთვის საჭირო ანტიგენის გამრავლებისთვის ხელსაყრელი გარემოა. აღსანიშნავია, რომ წარმოების პროცესში პროდუქტი იფილტრება და მის საბოლოო ვერსიაში კლონირებული უჯრედული მასალები აღარ ხვდება.
აღნიშნული უჯრედული ხაზები მედიცინასა და ფარმაკოლოგიურ ინდუსტრიაში ფართოდ გამოიყენება, განსაკუთრებით, კიბოს კვლევაში. ის მეცნიერებს დაეხმარა, შეექმნათ წითელა-წითურა-ყბაყურას, ჩუტყვავილას, A ჰეპატიტის ვაქცინები და ისეთი წამლები, როგორიცაა, რევმატიული ართრიტის, ჰემოფილიის და ცისტური ფიბროზის სამკურნალო მედიკამენტები.
ვრცლად, AstraZeneca-ს ვაქცინის შემადგენლობაზე, იხილეთ აქ.
აღნიშნული გარემოებების გათვალისწინებით, გურამ ფალავანდიშვილის მტკიცებები კორონავირუსისა და მისი საწინააღმდეგო ვაქცინების შესახებ ფაქტობრივ საფუძველს მოკლებული მიზანმიმართული დეზინფორმაციაა.

Guram Palavandishvili Promotes Disinformation on the Coronavirus and Vaccination Through a Social Network
The leader of the Georgian Idea socio-political movement, Guram Palavandishvili, promoted disinformation in regard to the COVID-19 vaccine via a social network. Mr Palavandishvili’s Facebook publication on COVID-19 and vaccination contains the most widespread falsehoods based on which he attacks the vaccine as untrustworthy.
Guram Palavandishvili:
None of the vaccines are trustworthy:
1. They provide protection for several months only.
2. They are hastily made.
3. The threat is overblown.
4. The WHO is the organisation which declared LGBT to be a norm.
5. Bill Gates is plotting the reduction of the population.
6. Foetal cells of aborted children are used as vaccine ingredients.
Claim: None of the vaccines is trustworthy since the COVID-19 vaccines only provide protection for several months.
Verdict: FactCheck concludes that the aforementioned claim is a MANIPULATION WITH FACTS.
Guram Palavandishvili claims the COVID-19 vaccines are untrustworthy because the protection they provide only lasts for several months. In fact, the duration of the immunity acquired after vaccination is not yet known. In order to know the duration of the immunity, a constant monitoring of the vaccination process is needed. It has only been four months since the start of COVID-19 vaccination across the world. Currently, we may say that people who have received the COVID-19 vaccination have at least a four-month long immunity and time will tell the rest.
Of note is that the only real instrument to curb the pandemic is mass vaccination. Although it is still unknown how long vaccinated people will keep their immunity, vaccination is vital in order to break the infection transmission chain. Generally, “collective immunity,” popularly known as “herd immunity,” is needed to cope with the pandemic. Such immunity is acquired with mass immunisation or recovering from the infection. However, the World Health Organisation (WHO) supports vaccine-acquired collective immunity since it enables the avoidance of mass fatalities.
Claim: The COVID-19 vaccines were made in a short period of time and, therefore, they are untrustworthy.
Verdict: FactCheck concludes the aforementioned claim is FAKE NEWS.
As stated by Guram Palavandishvili, “none of the vaccines is trustworthy… since they are hastily made.” The COVID-19 vaccines (in speaking about the COVID-19 vaccines, we refer to those being authorised by international regulators such as BioNTech/Pfizer, Moderna and Oxford/AstraZeneca) have indeed been made and approved within a tight timeframe, although none of the phases which determine the efficacy and safety of the vaccines has been omitted.
Generally, vaccines have to undergo pre-clinical trials and three phases of research prior to approval. At the pre-clinical stage, the vaccine is tested on animals and scientists observe whether or not the animals generate an immune response. At the first stage of the clinical trials, the vaccine is given to a small group of people in order to understand the vaccine’s safety and the immune response it generates. At the second stage, the vaccine is given to hundreds of people where scientists can also collect additional information about the vaccine. At the third stage, thousands of people are vaccinated and the vaccine’s efficacy, safety and side-effects are tested. If a vaccine fails to prevent a disease or shows that it is hazardous to health or has strong adverse effects, the trials are stopped. A respective authority of a country or a group of countries approves the vaccine based on the trials (which determined the vaccine’s safety and efficacy) whilst the vaccine monitoring and information gathering about any side effects continue after the vaccine’s approval. If a vaccine is authorised, this means that it successfully passed all of the stages of the trials and its safety and efficacy are proven by research studies.
Of note is that as of 10 March 2020, there were 30 thromboembolic cases among some five million people who were vaccinated with the AstraZeneca vaccine in the European Economic Area. As a result, some European countries suspended administering the AstraZeneca vaccine. However, the World Health Organisation (WHO), European Medicines Agency (EMA) and the UK’s Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA) confirm that there are no links between the AstraZeneca vaccine and thromboembolic events.
On 16 March 2021, the EU’s chief regulatory authority, the European Medicines Agency (EMA), stated that currently there was no indication that vaccination causes blood clots. At the same time, the EMA is firmly convinced that the vaccine’s benefits outweigh the risks of adverse reactions. The number of thromboembolic events among vaccinated people is less as compared to thromboembolic events among the general population. On 18 March 2021, the EMA also stated that based on trials, the COVID-19 Oxford/AstraZeneca vaccine is “safe and effective.” See FactCheck’s articles (link 1, link 2 and link 3) for more information about the AstraZeneca vaccine.
Claim: The COVID-19 pandemic is overblown.
Verdict: FactCheck concludes that the aforementioned claim is FAKE NEWS.
Guram Palavandishvili stated that the “threat is overblown.” The threat coming from COVID-19 has been vigorously discarded since the very outbreak of the pandemic. The disinformation purveyors claimed there was no need to declared the pandemic and that COVID-19 is similar to the flu and the numbers of those infected and those deceased have been manipulatively increased.
In fact, the World Health Organisation provides the following definition of a pandemic: “An epidemic occurring worldwide, or over a very wide area, crossing international boundaries and usually affecting a large number of people.” The WHO’s definition does not include any numerical threshold whose passing would render the declaration of a pandemic as legitimate. According to the WHO, the declaration of a pandemic is warranted if the new virus is close to reaching the so-called sixth phase which is when the virus is spreading rapidly and includes at least one other country in a different WHO region in addition to the criteria defined in the fifth phase.
On 11 March 2020, the WHO declared the outbreak of COVID-19 as a pandemic following over 118,000 confirmed cases and 4,291 deaths in 114 countries worldwide. As of 11 March 2020, there were confirmed coronavirus cases on every continent (except Antarctica) whilst four countries – China, Italy, Iran and South Korea – accounted for 90% of the total confirmed cases.
In regard to the comparison of COVID-19 with other already existing and often much weaker viruses, this is outright wrong. COVID-19 is an infectious diseases caused by the novel coronavirus (SARS-CoV-2). At this stage, this is a much more dangerous disease as compared to flu. Given the COVID-19 pandemic being in its active phase, it is hard to have a precise mortality ratio and this would only be possible after the pandemic ends. However, according to a study published in the Canadian Medical Association Journal, the risk of death from COVID-19 was 3.5 times higher than from most of the influenza strains. The studies carried out in England and Wales demonstrated that COVID-19 is three times as fatal as either influenza or pneumonia. According to the study on the comparison between the lethality of COVID-19 and influenza carried out in a Dijon hospital in France, the COVID-19 mortality rate is three times higher as compared to that of influenza. Moreover, the coronavirus spreads much more rapidly as compared to influenza. As of 22 March 2021, there were 123,902,672 confirmed cases in the world of which 2,728,634 have died.
Fake news on the COVID-19 death toll in the USA started to be disseminated as early as spring 2020 and it was investigated by the FactCheck.org, a trusted fact-checking source. According to FactCheck.org, although hospitals are paid more for treating coronavirus-infected patients, none of the medical facilities were found to be manipulating the statistics of the number of COVID-19 infections or deaths. At the same time, WHO officials stated at the beginning of September 2020 that the COVID-19 death toll figures were not manipulatively inflated but most likely are lower as compared to the real scale of the pandemic-caused human loss.
Claim: The World Health Organisation is not trustworthy since it declared LGBT as a norm.
Verdict: FactCheck concludes that the aforementioned claim is a MANIPULATION.
Guram Palavandishvili’s claim that vaccines are untrustworthy since they are backed by an organisation such as the WHO is a manipulation. The WHO did indeed remove homosexuality from the International Classification of Diseases. Prior to that, the American Psychiatric Association (APA) removed homosexuality from the list of mental disorders. Authoritative scientific sources agree that homosexuality is not a disease. Mr Palavandishvili’s statement is homophobic and his attempt to link the trustworthiness of the vaccine to the aforementioned fact is absurd and illogical.
Claim: The COVID-19 vaccine is untrustworthy because Bill Gates plans to reduce the population.
Verdict: FactCheck concludes that the aforementioned claims is FAKE NEWS.
Guram Palavandishvili stated that “none of the vaccines is trustworthy… because Bill Gates plots to reduce the population. This claim is not true and aims to deliberately distort the context of one of Mr Gates’ statements. In fact, Bill Gates highlights the necessity of the timely invention of the needed vaccine which in turn will address the overpopulation issues in developing countries.
In February 2011, Bill Gates delivered a speech at a TED conference and talked about zero carbon emission plans. Instead of depopulation, Mr Gates was in fact referring to the regulation of the population growth rate which would be possible with the invention of needed vaccines and the creation of functioning healthcare systems. The reasons behind having large families with many children in developing countries are the needs for large workforces and the nascent healthcare systems. As developing countries lack access to functioning healthcare systems, there is higher child mortality because of the lack of vaccines which in turn results in societies with large families with many children. Bill Gates stated that the invention and delivery of vaccines to vulnerable groups will save the lives of many children which would eliminate the need to have large families within the reality of economic and healthcare challenges.
Claim: Foetal cells of aborted children are used as vaccine ingredients.
Guram Palavandishvili’s claim that the vaccine contains the cells of aborted children is false. AstraZeneca uses cloned versions of human embryonic kidney (HEK293) cells which no longer feature in the final product. In particular, HEK-293 cells are cell lines of embryos aborted in the 1970s where pregnancy was not terminated artificially for medical reasons. At the same time, the cells which are used for vaccine production (referred to as a genetically modified Human Embryonic Kidney - HEK) are not original cell lines but cloned versions which were artificially reproduced. There could be endless cloned versions from one cell line. These cloned cells are used to make a vector vaccine since particular cells provide a favourable habitat for the multiplication of the antigens needed for the vaccine. Of note is that the product is filtered in the production process and the final vaccine does not contain cloned cell materials.
These cell lines are widely used in medicine and the pharmacological industry; in particular, for cancer research. This helped scientists create vaccines for MMR, chicken-pox, hepatitis A and medications to treat rheumatic arthritis, haemophilia and cystic fibrosis.
For more information on AstraZeneca’s ingredients, please see here.
Given the aforementioned circumstances, Guram Palavandishvili’s claims on the coronavirus and the COVID-19 vaccines constitute deliberate disinformation which lacks any solid ground.