ზურაბ გირჩი ჯაფარიძე: მოსახლეობის თითქმის ნახევარი, რომელიც სოფლის მეურნეობაშია დასაქმებული, ვერ ქმნის მშპ-ს 10%-საც კი
რეზიუმე: საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით, 2019 წელს საქართველოს მშპ-ში სოფლის მეურნეობის წილი 6,5% იყო. მაჩვენებელი 2020 წელს 8,4%-მდე გაიზარდა, რაც იმან განაპირობა, რომ ეკონომიკის დანარჩენი დარგების მკვეთრი შემცირების ფონზე, სოფლის მეურნეობის გამოშვება თითქმის იგივე დარჩა. საქართველოში მთლიანი დასაქმებული მოსახლეობის 39% სოფლის მეურნეობის დარგზე მოდის. შესაბამისად, მოსახლეობის თითქმის 40% მშპ-ს 10%-ს მართლაც ვერ ქმნის, რაც დარგის დაბალპროდუქტიულობაზე მიუთითებს.
აღსანიშნავია, რომ განვითარებულ ქვეყნებში სოფლის მეურნეობის წილი მთლიან მშპ-ში 2%-ის ფარგლებში მერყეობს, ხოლო ნაკლები ეკონომიკის ქვეყნებში (განვითარებად ქვეყნებში) დარგის წილი მშპ-ში უფრო მაღალია.
2021 წლის 13 მაისს ზურაბ გირჩი ჯაფარიძემ თავის ფეისბუქ-გვერდზე პოსტი გამოაქვეყნა, სადაც პრემიერმინისტრის ახალ მრჩეველს ვასილ ჰუდაკს მიმართავდა. აღნიშნულ პოსტში, პოლიტიკოსი წერს: „წლებია მილიარდებს ვხარჯავთ სოფლის მეურნეობაში მხოლოდ იმიტომ რომ ეს პოლიტიკურად მომგებიანია, მიუხედავად იმისა, რომ მოსახლეობის თითქმის ნახევარი, რომელიც ამ სფეროშია დასაქმებული, ვერ ქმნის მთლიანი შიდა პროდუქტის 10%-საც კი”
სოფლის მეურნეობაში 2013 წლიდან ბიუჯეტიდან 2 მლრდ ლარზე მეტია დახარჯული. ამის მიუხედავად, დარგის წილი მშპ-ში წლიდან წლამდე მცირდებოდა, თუ არ ჩავთვლით 2020 წელს, როდესაც საქართველოს მშპ-ში სხვა დარგების წილის რადიკალური შემცირების ფონზე, სოფლის მეურნეობის გამოშვება იგივე ნიშნულზე დარჩა. შესაბამისად, წილი მთლიან მშპ-ში გაიზარდა.
გრაფიკი 1: 2013-2020 წლებში საქართველოს სოფლის მეურნეობის წილი მშპ-ში და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ბიუჯეტი, მლნ ლარი
წყარო: factcheck.ge
დღეისთვის, სოფლის მეურნეობაში დასაქმებულია 659 ათასი ადამიანი, რაც მთლიანი დასაქმების 39%-ია. შესაბამისად, 659 ათასმა ადამიანმა 2020 წელს მშპ-ს 8,4% შექმნა.
ზოგადად, განვითარებულ ქვეყნებში სოფლის მეურნეობის წილი მთლიან მშპ-ში 2% არ აღემატება. განსხვავებული მდგომარეობაა განვითარებად ქვეყნებში, მათ შორის საქართველოშიც. გრაფიკ 2-ზე წარმოდგენილია 2020 წლისთვის, სოფლის მეურნეობის წილი მშპ-ში. განვითარებული ქვეყნების მაგალითად წარმოდგენილია: შვედეთი, ნიდერლანდები, საფრანგეთი, ნორვეგია და იტალია, ხოლო განვითარებადი ქვეყნები - მოლდოვას, ტუნისის, ჰონდურასის და მონღოლეთის, სახით არის წარმოდგენილი
გრაფიკი 2: სოფლის მეურნეობის წილი მშპ-ში, ქვეყნების მიხედვით [1].
ზემოთქმულიდან გამომდინარე, ზურაბ გირჩი ჯაფარიძის განცხადება არის სიმართლე.
[1] სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ბიუჯეტის გარდა, დარგში ასევე იხარჯება აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ბიუჯეტიდან და ადგილობრივი თვითმმართველობიდან თანხები. შესაბამისად, სოფლის მეურნეობაში დახარჯული ფული გაცილებით მეტია, ვიდრე მხოლოდ სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ბიუჯეტი.

Zurab Girchi Japaridze: “Nearly half of the population employed in agriculture cannot produce even 10% of the GDP.”
Resume: In accordance with the National Statistics Office of Georgia, the share of agriculture in the GDP was 6.5% in 2019. In 2020, this figure increased to 8.4% as agricultural output remained almost the same whilst other fields showed a sharp drop. The agricultural sector accounts for 39% of the total employment in Georgia.
Of note is that in developed countries, the share of agriculture in the GDP is within a 2% margin whilst the agriculture to the GDP ratio is higher in developing countries.
On 13 May 2021, Zurab Girchi Japaridze made a publication on his Facebook account, addressing Vasil Hudak, the new adviser to the Prime Minister. Mr Japaridze wrote in his publication: “It has been years that we are spending billions in agriculture only because of political expediency, although nearly half of the population employed in this field cannot produce even 10% of the GDP.”
Since 2013, over GEL 2 billion has been spent from the budget on agriculture. Nevertheless, the share of agriculture in Georgia’s GDP has been shrinking annually except for 2020 when agricultural output remained almost the same whilst other sectors showed a sharp drop. Therefore, its share in total GDP increased.
Graph 1: Georgia’s Agriculture Share in GDP and the Ministry of Agriculture Budget in 2013-2020, GEL Million
Source: factcheck.ge
Currently, there are 659,000 people employed in agriculture which constitutes 39% of the total employment. Therefore, 659,000 people created 8.4% of the GDP in 2020.
Generally, the share of agriculture in the GDP does not exceed 2% in developed countries. The situation is different in the developing countries, including Georgia. Graph 2 shows the agriculture to the GDP ratio in 2020 for developing countries such as Sweden, the Netherlands, France, Norway and Italy whilst Moldova, Tunisia, Honduras and Mongolia are shown as examples of developing countries.