დეზინფორმაცია: საქართველოში, ვაქცინაციის შემდგომ, მხოლოდ ერთ კაბინეტში - დღეში მინიმუმ 3 ადამიანს, ანაფილაქსიური შოკი ემართება
სოციალურ ქსელში ანტივაქსერი ხათუნა საღინაშვილი ვაქცინირებულ ადამიანებში ანაფილაქსიურ რეაქციასთან დაკავშირებით დეზინფორმაციას ავრცელებს. ხათუნა საღინაშვილი მიმოწერის ფოტოს (ე.წ. სქრინს) აქვეყნებს, რომლის თანახმადაც, „COVID-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინაციის შემდგომ, ერთ კაბინეტში, დღეში მინიმუმ 3 ადამიანს ანაფილაქსიური შოკი ემართება“. აღნიშნული მტკიცება სიმართლეს არ შეესაბამება.
საკითხთან დაკავშირებით, „ფაქტ-მეტრი“ დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრს (NCDC) დაუკავშირდა. NCDC-ის მიერ მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, „საქართველოში, COVID-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინაციის დაწყებიდან 2021 წლის 6 ივნისის ჩათვლით, 173 345 აცრა ჩატარდა და მათ შორის მხოლოდ 4 (0.002%) შემთხვეევაში გამოვლინდა ანაფილაქსიური შოკი. ანაფილაქსიური შოკის ოთხივე დადასტურებული შემთხვევა წარმატებით იქნა მართული სამედიცინო პერსონალის მიერ და ყველა პაციენტი გამოჯანმრთელდა. ანაფილაქსიური შოკის სტატისტიკაში არ შედის ახალციხეში განვითრებული გახმაურებული შემთხვევა, რომელზეც ჯერ კიდევ მიმდინარეობს მოკვლევა“.
ანაფილაქსიური შოკი არის იშვიათი, მაგრამ მძიმე ალერგიული რეაქცია, რომელიც არასწორი მკურნალობის შემთხვევაში შესაძლოა, სიცოცხლისთვის საშიში იყოს. ანაფილაქსიური შოკი შეიძლება - საკვებზე, მწერის ნაკბენზე ან მედიკამენტებზე, მათ შორის, ვაქცინებზე, ალერგიისას განვითარდეს.
COVID-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინამ შეიძლება ანაფილაქსიური ალერგიული რეაქციები გამოიწვიოს. თუმცა მსოფლიოში გამოყენებული სხვადასხვა ვაქცინის შესწავლის საფუძველზე დადგენილია, რომ ვაქცინის კომპონენტებზე სისტემური ალერგიული რეაქციები ძალიან იშვიათია, მათ შორის - საქართველოშიც.
ვაქცინაციის პროგრამის დაწყებამდე, საქართველოში COVID-19 ვაქცინაციის შემდგომი ალერგიული რეაქციების მართვის პროტოკოლი დამტკიცდა. პროტოკოლში განსაკუთრებული ყურადღება დაუყოვნებელი და მძიმე ანაფილაქსიური რეაქციების პროფილაქტიკას, ანაფილაქსიის განვითარების შემთხვევაში, დროულ ამოცნობასა და შესაბამისი, დაუყოვნებელი სამედიცინო დახმარების აღმოჩენას ეთმობა. ვაქცინაციის დროს ანაფილაქსიის განვითარების რისკის სწორად შეფასების მიზნით, ასაცრელი პირისთვის კითხვარი მომზადდა, რომლითაც ექიმი მის კლინიკურ მდგომარეობას აფასებს და შესაბამისი სქემის მიხედვით, ვაქცინაციის გადაწყვეტილებას იღებს.
NCDC „ფაქტ-მეტრთან“ განმარტავს, რომ ყველა ალერგიული რეაქცია ანაფილაქსიურ შოკს არ წარმოადგენს. ანაფილაქსიური შოკის პირველი სიმპტომებია - მკვეთრი ადგილობრივი რეაქცია, ქავილი, სუნთქვის გაძნელება, გამოხატული სიფერმკრთალე, არტერიული წნევის ვარდნა. კოვიდის საწინააღმდეგო ვაქცინაციისას სამედიცინო პერსონალის მიერ ანაფილაქსიური შოკის დიაგნოსტირება, დამტკიცებული გაიდლაინით განსაზღვრული სპეციალური კრიტერიუმების შესაბამისად, ხორციელდება.
NCDC-ის ინფორმაციით, „ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის რეკომენდაციის შესაბამისად, ექიმი დეტალურად აფასებს პაციენტის ანამნეზს იმის დასადგენად, აქვს, თუ - არა პაციენტს COVID-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინაზე მძიმე ალერგიული რეაქციის რისკი. იმუნიზაციის პროვაიდერი კლინიკის სამედიცინო პერსონალი სათანადოდაა მომზადებული, რომ დროულად ამოიცნონ მძიმე ალერგიული რეაქციები და ასეთი რეაქციების სამკურნალოდ გადაუდებელი ზომები მიიღონ. ამიტომ, მნიშვნელოვანია, ასაცრელმა პირმა ექიმს სრულყოფილად მიაწოდოს ინფორმაცია იმის შესახებ, ჰქონდა, თუ - არა სიცოცხლის განმავლობაში, მწვავე ალერგიული რეაქცია, განსაკუთრებით, თუ მდგომარეობამ ადრენალინის/ეპინეფრინის გამოყენება ან ჰოსპიტალიზაცია მოითხოვა“.

Khatuna Saghinashvili, an anti-vaxxer activist, disseminated disinformation about anaphylactic reactions among vaccinated people through social networks. Ms Saghinashvili published a photo (screenshot) of a conversation which says that “after the COVID-19 vaccination, at least three persons per vaccination room have anaphylactic shock every day.” This claim is not true.
FactCheck reached out to the National Centre for Disease Control and Public Heath (NCDC) in order to verify this claim. According to the information provided by the NCDC, “173,345 shots have been administered as of 6 June 2021 and there have only been four (0.002%) cases of registered anaphylactic shock since the beginning of the COVID-19 vaccine rollout in Georgia. Health workers successfully handled all four confirmed cases of anaphylactic shock and all of the patients recovered. The statistics of the anaphylactic shocks do not include the tragic case in Akhaltsikhe which is still being probed.”
Anaphylactic shock is rare but it is a severe allergic reaction which can be life-threatening if wrongly treated. Anaphylactic shock may be caused by allergy to food, an insect bite or by medication, including vaccines.
The COVID-19 vaccine may spark anaphylactic allergic reactions. However, studies on the different vaccines administered across the world show that systemic allergic reactions to vaccine components are very rare everywhere, including Georgia.
Prior to launching the vaccination programme, Georgia approved a protocol for handling post-vaccination allergic reactions. The protocol pays particular attention to the prevention of immediate and severe anaphylactic reactions, the timely detection of anaphylactic shock and delivering proper and immediate medical assistance. In order to properly assess anaphylactic reaction risks during the vaccination, a special questionnaire was prepared for individuals before administering the shot. A doctor assesses a person’s clinical state based on the answers and makes a decision on the vaccination.
The NCDC clarified with FactCheck that not all allergic reactions are anaphylactic shocks. The first symptoms of anaphylactic shock are a sharp localised reaction, itching, difficult breathing, visible paleness and low blood pressure. Anaphylactic shock during the COVID-19 vaccination process is diagnosed in line with special criteria defined in the authorised guideline.
According to the NCDC’s information, “based on the WHO’s recommendation, a doctor makes a detailed assessment of the patient’s medical records to learn whether or not he has risks of a severe allergic reaction to the COVID-19 vaccine. Health workers of immunisation provider clinics are properly trained to timely detect severe allergic reactions and take immediate measures to treat such reactions. Therefore, it is important that a person give comprehensive information to the doctor before vaccination; particularly, whether or not he has ever had a severe allergic reaction, especially if his medical condition necessitated the administering of adrenaline/epinephrine or hospitalisation.