ანა დოლიძე: 8-9 წლის შემდეგ [ქართული ოცნების მმართველობისას], საგარეო ვალი არის მშპ-ს ნახევარი
2012 წელს, სახელმწიფო საგარეო ვალი [1] 7.2 მლრდ ლარს უტოლდებოდა. ნომინალური მაჩვენებელი, 2020 წლისთვის 3.4-ჯერ, 24.7 მლრდ ლარამდე გაიზარდა. ანა დოლიძე, ვალის დინამიკის ანალიზისას ფარდობით მაჩვენებელს იყენებს, რაც ეკონომიკური თვალსაზრისით, მართებული მიდგომაა. 2020 წელს, საგარეო ვალი, პოლიტიკოსის განცხადების შესაბამისად, მშპ-ს 50%-ს შეადგენდა, რაც 2012 წელთან შედარებით, 23.5 პროცენტული პუნქტით ზრდას წარმოადგენს.
განცხადების კონტექსტი, ცალსახად მთავრობის კრიტიკას წარმოადგენს. თუმცა, მასში არ იკითხება ფაქტი, რომ 2020 წელს როგორც მთლიანი, ასევე სახელმწიფო საგარეო ვალის მკვეთრი ზრდა კორონავირუსით გამოწვეულ პანდემიას უკავშირდება, რომელმაც უპრეცენდენტო ეკონომიკური კრიზისი გამოიწვია. უშუალოდ 2020 წლამდე, სახელმწიფო საგარეო ვალი მშპ-ს 33.4%-ს შეადგენდა, რაც 2012 წელთან შედარებით 6.9 პროცენტული პუნქტით ზრდას წარმოადგენდა. 2020 წლისთვის, ვალის მაჩვენებლების მკვეთრი ზრდის თვალსაზრისით, საქართველო გამონაკლისი ნამდვილად არ ყოფილა. სუვერენული ვალის ზრდა მსოფლიო მასშტაბის პრობლემას წარმოადგენს.
ასევე, 2012-2020 წლებში გასათვალისწინებელი ასპექტი ლარის გაცვლითი კურსის დოლართან მიმართებით მერყეობაა. საგარეო ვალის ლარში გამოსახულ მოცულობაზე კურსის მერყეობა მნიშვნელოვან გავლენას ახდენდა. ამავდროულად, 2014 წლის შემდეგ, ლარის კურსის მკვეთრ გაუფასურებაში მთავრობას პასუხისმგებლობა შეიძლება მხოლოდ ნაწილობრივ დაეკისროს.
პოლიტიკური პარტია „ხალხისთვის“ ლიდერმა, ანა დოლიძემ, ვალთან დაკავშირებით განაცხადა: „რა მოიტანა გახარიას პრემიერობამ და არა პრემიერობამ, 8-9 წლის განმავლობაში იყო უმაღლესი დონის ჩინოვნიკი მთავრობაში და რას ჰგავს ჩვენი ეკონომიკა დღეს, საგარეო ვალი არის მშპ-ს ნახევარი“. ანა დოლიძე, აღნიშნულ განცხადებაში გიორგი გახარიას პოლიტიკურ მოღვაწეობას აფასებდა, მათ შორის, „ქართული ოცნების“ ეგიდით, სხვადასხვა თანამდებობებზე საქმიანობის ეკონომიკურ შედეგებს.
სახელმწიფო ვალი ბოლო წლების განმავლობაში მუდმივად აქტუალურ საკითხს წარმოადგენს. ინტერესი განსაკუთრებით ახალ კორონავირუსთან დაკავშირებული პანდემიის პირობებში გაიზარდა. სახელმწიფო ვალი შიდა, ეროვნულ ვალუტაში გამოსახული და საგარეო, შესაბამისად, უცხოურ ვალუტაში გამოსახული ვალისგან შედგება.
2012 წელს, სახელმწიფო საგარეო ვალი 7.2 მლრდ ლარს შეადგენდა. ნომინალური მაჩვენებელი, 2020 წლისთვის 3.4-ჯერ, 24.7 მლრდ ლარამდე გაიზარდა. ანა დოლიძე, ვალის დინამიკის ანალიზისას ფარდობით მაჩვენებელს აანალიზებს, რაც ეკონომიკური თვალსაზრისით, მართებული მიდგომაა, ვინაიდან კონკრეტული აბსოლუტური სიდიდე შესაძლებელია, იყოს ძალიან დიდი, როდესაც საქმე გვაქვს მცირე ეკონომიკასთან და იყოს ძალიან მცირე, შედარებით დიდი ეკონომიკის პირობებში. ვალის ტვირთის სრულფასოვნად შესაფასებლად მიღებულია მისი მთლიანი მოცულობის, მთლიან შიდა პროდუქტთან ფარდობის მაჩვენებელი, რაც ხშირად პოლიტიკოსებს სათვალავს მიღმა რჩებათ. 2020 წელს, საგარეო ვალი, პოლიტიკოსის განცხადების შესაბამისად, მშპ-ს 50%-ს შეადგენდა, რაც 2012 წელთან შედარებით, 23.5 პროცენტული პუნქტით ზრდას წარმოადგენს.
გრაფიკი 1: სახელმწიფო ვალის დინამიკა 2012-2020 წლებში (მლნ ლარი, მშპ-ს %)
წყარო: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო, საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური
მიუხედავად იმისა რომ პოლიტიკოსის მიერ დასახელებული მაჩვენებელი რეალობას შეესაბამება და ანალიზისთვის, ფარდობითი მაჩვენებელია გამოყენებული, ხაზი უნდა გაესვას ფაქტს, რომ განცხადების კონტექსტი, ცალსახად მთავრობის კრიტიკას წარმოადგენს. განცხადებაში ხაზი არ არის გასმული, რომ 2020 წელს როგორც მთლიანი, ასევე საგარეო ვალის მკვეთრი ზრდა კორონავირუსით გამოწვეულ პანდემიას უკავშირდება, რომელმაც უპრეცენდენტო ეკონომიკური კრიზისი გამოიწვია. უშუალოდ 2020 წლამდე, საგარეო ვალი მშპ-ს 33.4%-ს შეადგენდა, რაც 2012 წელთან შედარებით 6.9 პროცენტული პუნქტით ზრდას წარმოადგენდა. 2020 წლისთვის, ვალის მაჩვენებლების მკვეთრი ზრდის თვალსაზრისით, საქართველო გამონაკლისი ნამდვილად არ ყოფილა. კრიზისზე რეაგირების ერთ-ერთი სტანდარტული მექანიზმი, რასაც ბოლო პერიოდში, მსოფლიოს ქვეყნების სრული უმრავლესობა იყენებდა, საბიუჯეტო რესურსებით ეკონომიკის წახალისება და გაზრდილი სოციალური პრობლემების დაბალანსება იყო. სამთავრობო რეაგირების ფისკალური ნაწილი ქვეყნის ბიუჯეტზე ორი მიმართულებით მოქმედებს - ერთი მხრივ, ბიუჯეტიდან სოციალური დახმარებისა თუ ეკონომიკის სტიმულირების მიმართულებით გასაწევი ხარჯები იზრდება; მეორე მხრივ, ეკონომიკური აქტივობა მცირდება და შესაბამისად, ბიუჯეტში გადასახადები დაგეგმილზე ნაკლები მოცულობით შედის. აღნიშნულის გამო, დღის წესრიგში ვალის მკვეთრი მატების საკითხი დგება.
ასევე, ზრდაზე მითითებისას, გასათვალისწინებელი ასპექტია, ლარის გაცვლითი კურსის მერყეობა დოლართან მიმართებით. კერძოდ, კურსის ცვლილებისას, პერიოდის ბოლოს ახალი კურსით გადაიანგარიშება არა მხოლოდ ვალის ნაზრდი პერიოდში (აღებული ვალი წელიწადში), არამედ მოცემული მონაკვეთისათვის აკუმულირებული ვალის ნაშთიც (წარსულში აღებული ვალის გადაუხდელი ნაწილი). საგარეო ვალის ზრდა მნიშვნელოვანწილად წარსულში დაგროვილი ვალის ნაშთის ახალი კურსის შესაბამისად გადაანგარიშებამ გამოიწვია. გრაფიკ 2-ზე, წარმოდგენილია საგარეო სახელმწიფო ვალი, გამოსახული როგორც ლარში, ასევე დოლარში, ვალუტის კურსით გამოწვეული მერყეობის საილუსტრაციოდ. მეორე მხრივ, 2014 წლის შემდეგ, ლარის კურსის მკვეთრ გაუფასურებაში მთავრობას პასუხისმგებლობა შეიძლება, მხოლოდ ნაწილობრივ დაეკისროს (აღნიშნულთან დაკავშირებით, იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია).
გრაფიკი 2: სახელმწიფო საგარეო ვალი, გამოსახული ლარში და დოლარში, 2012-2020 წლებში
[1] არ მოიცავს ე.წ ისტორიულ ვალდებულებებს. მთავრობის ვალისგან განსხვავებით, მოიცავს ეროვნული ბანკის ვალს.

Ana Dolidze: “After eight-nine years [of the Georgian Dream’s rule,] the external debt constitutes half of the GDP.”
In 2012, Georgia’s public external debt was GEL 7.2 billion. [1] The nominal figure increased 3.4 times and reached GEL 24.7 billion by 2020. Ana Dolidze employs relative figures whilst analysing the debt dynamic which is an appropriate approach economically speaking. In 2020, Georgia’s external debt was indeed 50% of the GDP as stated by Ms Dolidze which constitutes 23.5 percentage points of growth as compared to 2012.
The context of the statement is definitely intended to criticise the government. However, it makes no reference to the fact that the sharp growth of both the total and the national external debt in 2020 was stipulated by the COVID-19 pandemic which unleashed an unprecedented economic crisis. Prior to 2020, Georgia’s external public debt was 33.4% of the GDP which is 6.9 percentage points of growth as compared to 2012. In 2020, Georgia certainly has not been an exception in terms of a sharp growth of debt figures. The sovereign debt growth is a worldwide problem.
An additional aspect to take into account is the volatility of the GEL to USD exchange rate in 2012-2020. The exchange rate fluctuation significantly affected the GEL-denominated figure of the external debt. At the same time, the government can only be partially held responsible for the sharp depreciation of GEL since 2014.
The leader of the For People political party, Ana Dolidze, made the following statement in regard to pensions: “What benefits did Gakharia’s being a Prime Minister or not being a Prime Minister actually bring? He was the highest ranking official in the government for eight-nine years and look at the state of our economy today where the external debt constitutes half of the GDP.” In her statement, Ms Dolidze intended to evaluate Giorgi Gakharia’s political statesmanship, including the economic outcomes of his working in different positions in the Georgian Dream government.
The public debt has been a constantly pressing issue in the last years. Interest has surged particularly amid the novel coronavirus pandemic. The public debt consists of the domestic debt denominated in the national currency and the external debt denominated in foreign currency, respectively.
In 2012, Georgia’s external debt was GEL 7.2 billion. The nominal figure increased 3.4 times and reached GEL 24.7 billion by 2020. Ana Dolidze employs relative figures whilst analysing the debt dynamic which is an appropriate approach economically speaking since any specific absolute number can be very high vis-à-vis a small economy and very low against a larger one. To comprehensively assess a debt burden, the most widely accepted indicator is the total debt to the GDP ratio which politicians often overlook. The external debt in 2020, in line with Ms Dolidze’s statement, constitutes 50% of the GDP which shows 23.5 percentage points of growth as compared to 2012.
Graph 1: Public Debt Dynamic in 2012-2020 (GEL Million, GDP %).
Source: Ministry of Finance of Georgia, National Statistics Office of Georgia
Although Ana Dolidze’s figure is accurate and a relative indicator is used for the analysis, it should be emphasised that the context of the statement is definitely intended to criticise the government. The statement does not highlight that the sharp growth of both the total and the public external debt in 2020 was stipulated by the COVID-19 pandemic which unleashed an unprecedented economic crisis. Prior to 2020, Georgia’s external public debt was 33.4% of the GDP which is 6.9 percentage points of growth as compared to 2012. In 2020, Georgia certainly has not been an exception in terms of a sharp growth of debt figures. One of the standard crisis response mechanisms routinely used of late by the absolute majority of the world’s countries is to stimulate the economy with budget resources and counter-balance surging social problems. The fiscal component of the government response affects the country’s budget in two areas – on the one hand, the expenses for social assistance and stimulating the economy grow and, on the other hand, economic activity contracts and, therefore, the budget receives less tax incomes as compared to planned amount. Given these circumstances, a sharp growth of the debt was brought to the agenda.
Of additional note whilst speaking about debt growth is the GEL to USD exchange rate volatility. In particular, the new exchange rate is applied for the calculation of not only the added debt in a period (the debt taken in one year) but the balance figure of the debt previously accumulated (the unpaid part of the debt taken in the past) after changes in the exchange rate. Therefore, the growth of the government debt was largely stipulated by a recalculation of the previously accumulated debt balance in accordance with the new exchange rate. On the other hand, the government can only be partially held responsible for the sharp depreciation of the GEL exchange rate since 2014.
[1]This does not include the so-called legacy debts. As opposed to the government debt, the public external debt also includes the National Bank’s debt.