დიმიტრი ლორთქიფანიძის მანიპულაცია მთავრობის მიერ ღირსების მარშის აკრძალვის შესაძლებლობასთან დაკავშირებით
09/07/2021
2021 წლის 3 ივნისს ულტრამემარჯვენე პლატფორმა „ალტ-ინფოს“ ეთერში, პრიმაკოვის სახელობის ქართულ-რუსული საზოგადოებრივი ცენტრის დირექტორმა, დიმიტრი ლორთქიფანიძემ 5 ივლისს დაგეგმილ ღირსების მარშთან დაკავშირებით საუბრისას, განაცხადა, რომ საქართველოს კონსტიტუციის მე-17 მუხლი, ასევე კანონები „სიტყვის და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ“ და „შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ მთავრობას უფლებას აძლევს შეზღუდოს უმცირესობების შეკრების უფლება და 5 ივლისს დაგეგმილი ღირსების მარში გააუქმოს. მისი თქმით, „როდესაც აშკარად დგება დღის წესრიგში საფრთხე იმისა, რომ შეიძლება გარკვეული, ღია, მით უმეტეს, იდეოლოგიის დონეზე დაფუძნებული წინააღმდეგობა მოხდეს და ამ წინააღმდეგობამ გამოიწვიოს მსხვერპლიც, ასეთი ტიპის შეზღუდვას უშვებს კანონი, როგორც კონსტიტუცია. ეს გახლავთ კონსტიტუციის მე-17 მუხლის მე-5 ნაწილი, შეკრებისა და მანიფესტაციის და სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ კანონები, სადაც წერია, რომ სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლება შეიძლება შეიზღუდოს საზოგადოების დემოკრატიული მიზნებიდან გამომდინარე, თუკი ასეთი საჭიროება არსებობს“. მსგავსი განცხადებები მან რადიო „Georgian Time-ის” გადაცემაშიც გააკეთა. დიმიტრი ლორთქიფანიძის განცხადება ასევე გამოქვეყნდა Patrioti-TV.ge-ის ვებგვერდზე.
საქართველოს კონსტიტუციის მე-17 მუხლი აზრისა და გამოხატვის თავისუფლებას იცავს, ხოლო 21-ე მუხლით შეკრების თავისუფლებაა განმტკიცებული. ეს უფლებები აბსოლუტურ უფლებებს არ წარმოადგენს და კონკრეტულ შემთხვევებში მათი შეზღუდვა შესაძლებელია. კონსტიტუციის მე-17 მუხლის მე-5 ნაწილის მიხედვით, დემოკრატიულ საზოგადოებაში აუცილებელი სახელმწიფო ან საზოგადოებრივი უსაფრთხოების ან ტერიტორიული მთლიანობის უზრუნველსაყოფად, სხვათა უფლებების დასაცავად, კონფიდენციალურად აღიარებული ინფორმაციის გამჟღავნების თავიდან ასაცილებლად ან სასამართლოს დამოუკიდებლობისა და მიუკერძოებლობის უზრუნველსაყოფად, ამ უფლებათა შეზღუდვა დასაშვებია. ასევე, კონსტიტუციის 21-ე მუხლის მე-3 ნაწილის მიხედვით, ხელისუფლებას შეუძლია შეკრების შეწყვეტა მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ მან კანონსაწინააღმდეგო ხასიათი მიიღო.
კონსტიტუციასთან ერთად, შეკრებისა და გამოხატვის უფლებებს „სიტყვისა და გამოხატვის შესახებ“ და „შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველო კანონები არეგულირებს. „სიტყვისა და გამოხატვის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-8 მუხლის მიხედვით, გამოხატვის უფლების შეზღუდვა შეიძლება მხოლოდ იმ შემთხვევაში დაწესდეს, თუ ეს ნათელი და განჭვრეტადი, ვიწროდ მიზანმიმართული კანონით არის გათვალისწინებული და შეზღუდვით დაცული სიკეთე, შეზღუდვით მიყენებულ ზიანს აღემატება. ამასთან, შემზღუდავი კანონი აუცილებელი უნდა იყოს დემოკრატიული საზოგადოების არსებობისათვის და მიემართებოდეს ლეგიტიმური მიზნის განხორციელებას. შემზღუდველი ნორმა არ უნდა იყოს დისკრიმინაციული, შეზღუდვა ლეგიტიმური მიზნის პირდაპირპროპორციული უნდა იყოს. იმავე მიდგომას იზიარებს „შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონიც. ამასთან, კანონის მე-2 მუხლში დაკონკრეტებულია, რომ შეკრების უფლების შეზღუდვა კონსტიტუციის მე-17 მუხლის მე-5 პუნქტით დაცული სიკეთეების მიღწევისაკენ უნდა იყოს მიმართული.
აღნიშნულ საკითხზე დამატებით განმარტებისთვის, „ფაქტ-მეტრი“ საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივის სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების პროგრამის დირექტორ, მარი კაპანაძეს დაუკავშირდა. მისი განმარტებით, „გამოხატვის თავისუფლება ნამდვილად არ არის აბსოლუტური უფლება და მისი შეზღუდვა დასაშვებია, თუმცა როგორც საქართველოს კონსტიტუცია და სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ კანონი, ასევე საკონსტიტუციო სასამართლოს პრაქტიკა, ცალსახად მიუთითებს იმაზე, თუ რა შემთხვევაში შეიძლება ეს უფლება შეიზღუდოს. მნიშვნელოვანია, ხაზი გაესვას, რომ განსხვავებით ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციისგან, ჩვენი კონსტიტუცია არ ითვალისწინებს გამოხატვის შეზღუდვას საჯარო მორალის საფუძვლით. ასევე არ გვაქვს არანაირი ჩანაწერი იმასთან დაკავშირებით, რომ გამოხატვის შეზღუდვა დასაშვებია სხვისი რელიგიური გრძნობების დასაცავად. ის რომ ადამიანთა ჯგუფს შესაძლოა აღიზიანებდეს სხვა პირთა გამოხატვა და წინააღმდეგობაში მოდიოდეს მათ ღირებულებებთან, არაა საკმარისი გამოხატვის თავისუფლების შესაზღუდად არც ჩვენი კონსტიტუციით, არც ევროპულ ქვეყნებში და არც მით უმეტეს, აშშ-ში.
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო მუდმივად იმეორებს, რომ „[გამოხატვის თავისუფლება] მიემართება არა მხოლოდ ისეთ „ინფორმაციასა“ და „იდეებს“, რომელიც მოწონებულია და მიღებულია როგორც არაძალადობრივი ან ინდიფერენტული, არამედ ისეთებსაც, რომელიც შეურაცხმყოფელი, შოკისმომგვრელი ან შემაწუხებელი შეიძლება იყოს სახელმწიფოსათვის, ან მოსახლეობის რომელიმე სექტორისათვის.“[1] ხოლო საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო აღნიშნავს: „ზოგადად, სიტყვის მართლმსაჯულების ობიექტად ქცევა უკიდურეს შემთხვევაში უნდა ხდებოდეს, როდესაც ეს ობიექტურად აუცილებელია. არ შეიძლება გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვა მართლმსაჯულების გზით მხოლოდ იმის გამო, რომ არ ვეთანხმებით, გვეშინია, გვძულს, მიგვაჩნია, რომ საზოგადოების მორალისა თუ ტრადიციების შეუსაბამოა“.
საქართველოში მოქმედი გამოხატვის თავისუფლების სტანდარტი მიახლოებულია ამერიკულ სტანდარტებთან და ამ უფლების დაცვის მაღალ გარანტიებს გვთავაზობს. როგორც სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ საქართველოს კანონი, ისე საქართველოს კონსტიტუცია ცალსახად უშვებს პრაიდის ჩატარების შესაძლებლობას. მეტიც, მისი აკრძალვა შეუსაბამობაში მოვიდოდა თანამედროვე ადამიანის უფლებების სტანდარტებთან. სამართლებრივი სახელმწიფოსა და დემოკრატიის პრინციპი კი (რომელიც ჩვენი კონსტიტუციითაა გარანტირებული) ცალსახად ადგენს, რომ სახელმწიფო შეზღუდულია ადამიანის უფლებებით, რაც მას ავალდებულებს დაიცვას უმცირესობებიც, მათ შორის მაშინ, როდესაც მათი დაცვა უმრავლესობის ნების საწინააღმდეგოა.
ზემოხსენებულის მიუხედავად, დიმიტრი ლორთქიფანიძეს, კონსტიტუციისა და სხვა კანონების მანიპულაციური განმარტებით, საზოგადოება შეცდომაში შეჰყავს. აღნიშნული განცხადებით, იგი ცდილობს ძალადობრივი და ჰომოფობიური ჯგუფების მიერ სექსუალური უმცირესობების წარმომადგენელთა მიმართ გაცხადებული დისკრიმინაციული დამოკიდებულება საქართველოს კონსტიტუციის არასწორი ინტერპრეტაციით გაამართლოს.
შეკრებისა და გამოხატვის უფლების შეზღუდვა, მხოლოდ, მაშინ არის შესაძლებელი, როცა ამგვარი შეზღუდვა დემოკრატიული საზოგადოების არსებობისთვის არის საჭირო. მოცემულ შემთხვევაში, ღირსების მარშის გაცხადებულ მიზნებს საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლება, ჰომოფობიის, სტიგმისა და დისკრიმინაციის წინააღმდეგ ბრძოლა და სექსუალური უმცირესობების წარმომადგენლებისთვის თანასწორუფლებიანი გარემოს შექმნა წარმოადგენს. დემოკრატიული საზოგადოების ერთ-ერთი ძირითადი დამახასიათებელი ნიშანი, სწორედ სხვადასხვა ნიშნით უმცირესობების უფლებათა დაცვაა. ეს გულისხმობს, რომ სახელმწიფო ვალდებულია უმცირესობათა წარმომადგენლების მიერ მათი კონსტიტუციური უფლებების რეალიზება უზრუნველყოს. უმცირესობების მიმართ საზოგადოების ფართო მასებში არსებული ნეგატიური დამოკიდებულება, არ შეიძლება გახდეს თავად ამ უმცირესობათა უფლებების შეზღუდვის საფუძველი.
როგორც ზემოთ უკვე აღვნიშნეთ, შეკრებისა და გამოხატვის უფლების შეზღუდვისას, შეზღუდვით დაცული სიკეთე, შეზღუდვით მიყენებულ ზიანს უნდა აღემატებოდეს. საყურადღებოა, რომ განსახილველ შემთხვევაში, არ არსებობს დემოკრატიული საზოგადოების არსებობისთვის კრიტიკულად საჭირო ისეთი სიკეთე, რომელიც გაამართლებდა კონკრეტული ადამიანთა ჯგუფის უფლებათა შეზღუდვას. ღირსების მარშის მოწინააღმდეგეთა ძირითადი არგუმენტები, მათსავე სუბიექტურ აღქმებს, ირაციონალურ შიშებსა და განსხვავებული ორიენტაციის ადამიანების მიუღებლობას ემყარება. აღნიშნული ვერ ჩაითვლება ისეთი მნიშვნელობის სიკეთედ, რომელიც სხვა ადამიანების უფლებათა შეზღუდვის საფუძველს შექმნიდა. შესაბამისად, მოცემულ შემთხვევაში, გამოხატვის და შეკრების თავისუფლების შეზღუდვის არცერთი წინაპირობა ღირსების მარშის ჩატარებასთან დაკავშირებით, არ არსებობს.
ანტისემიტური
ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენცია
აკრძალვა
• აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტი 107 ქვეყანაში განხორციელდა. ექსპორტის მოცულობამ 1.7 მლრდ დოლარი შეადგინა, რაც რეკორდული მაჩვენებელია
• პარლამენტი მუშაობას ოფიციალურად 2 სექტემბრიდან იწყებს და კანონების გაუქმება ვერ მოხდება
• 2012 წლის შემდეგ, ჯანდაცვაზე სახელმწიფო დანახარჯები გაიზარდა 4-ჯერ… მოსახლეობის ჯიბიდან გადახდები  73%-დან 41%-მდე შემცირდა

On 3 June 2021 on air on the Alt-info far-right platform, the Director of the Primakov Georgian-Russian Public Centre, Dimitri Lortkipanidze, speaking about the March for Dignity scheduled for 5 July 2021, stated that Article 17 of the Constitution of Georgia, as well as the Law of Georgia on the Freedom of Speech and Expression and the Law of Georgia on Assemblies and Manifestations, allow the government to restrict the right of minorities to gather and to cancel the March for Dignity planned for 5 July. As stated by Mr Lortkipanidze: “When there is an obvious danger of some open, especially ideologue-based resistance and this resistance may potentially result in casualties, the law such as the Constitution allows such a type of restriction. This is Section 5 of Article 17 of the Constitution as well as laws on assembly and manifestation as well as freedom of speech and expression which say that the rights of manifestation as well as freedom of speech and expression may be restricted on the grounds of the public’s democratic aims if such a necessity arises.” Mr Lortkipanidze made similar statements during a broadcast on Georgian Times radio and his statement was also published on the website of Patrioti-TV.ge.
Article 17 of the Constitution of Georgia protects the rights to freedom of opinion and expression whilst Article 21 safeguards the freedom of assembly. These rights are not absolute rights and they may be restricted under specific circumstances. According to Section 5 of Article 17 of the Constitution, the restriction of these rights may be allowed insofar as is necessary in a democratic society for ensuring national security, public safety or territorial integrity, for the protection of the rights of others, for the prevention of the disclosure of information recognised as confidential or for ensuring the independence and impartiality of the judiciary. In addition, according to Section 3 of Article 17, authorities may terminate an assembly only if it assumes an unlawful character.
Apart from the Constitution, the Law of Georgia on Freedom of Speech and Expression and the Law of Georgia on Assemblies and Manifestations also govern the rights of assembly and expression. According to Article 8 of the Law of Georgia on Freedom of Speech and Expression, any restriction of rights may be established only if it is prescribed by a clear and comprehensive as well as narrowly tailored law and the benefit protected by the restriction exceeds the damage caused by the restriction. At the same time, a law restricting rights should be:  critically needed for the existence of a democratic society and directly intended to attain a legitimate aim. Furthermore, the restrictive norm should be non-discriminatory and proportionally restrictive vis-à-vis the legitimate aim. The Law of Georgia on Assemblies and Manifestations also shares the same approach. In addition, Article 2 of this law specified that the restriction of the right to assembly should be aimed at attaining benefits protected by Article 17 of the Constitution of Georgia.
To obtain further clarification on this issue, FactCheck reached out to Mari Kapanadze, Director of the Civic and Political Rights Programme at the Georgian Democratic Initiative. As clarified by Ms Kapanadze: “Freedom of expression is indeed not an absolute right and it may be restricted. However, the Constitution of Georgia and the Law on Freedom of Speech and Expression as well as the practice of the Constitutional Court are unequivocal when can this right be restricted. It is important to emphasise that in contrast to the European Convention of Human Rights, our Constitution does not envision a restriction of expression on the grounds of public moral. In addition, we have no clause whatsoever that the restriction of expression is allowed in order to protect the religious sentiments of others. The fact that a group of people gets irritated by other people exercising their right of expression and this contradicts their values is not sufficient ground to restrict the freedom of expression neither by our Constitution nor in European countries and, moreover, in the USA.”
The European Court of Human Rights regularly reiterates that:  “Freedom of expression is applicable not only to ‘information’ or ‘ideas’ that are favourably received or regarded as inoffensive or as a matter of indifference, but also to those that offend, shock or disturb.” The Constitutional Court of Georgia states:  “Generally, speech should be a subject of justice under extreme circumstances only when it is objectively unavoidable. The right to freedom of expression should not be protected by the force of law only because we disagree with it, fear, hate or believe that it contradicts public morals or traditions.”
The standard of the freedom of expression, currently employed in Georgia, is close to the American standards and offers strong guarantees for safeguarding this freedom. Both the Law of Georgia on Freedom of Speech and Expression and the Constitution of Georgia explicitly allow the possibility for holding the Pride event. Moreover, banning it would have contradicted modern human rights standards. The principle of the legal state and democracy (which is guaranteed by our Constitution) unequivocally says that the state is restricted by human rights which oblige it to protect minorities, even when protecting them contradicts the will of the majority.
Despite the aforementioned, Dimitri Lortkipanidze misleads the public through a manipulative interpretation of the Constitution and other laws. With this statement, he seeks to justify the discriminatory attitude on the part of violent and homophobic groups vis-à-vis sexual minorities by wrongly interpreting the Constitution of Georgia.
The restriction of the rights to assembly and expression is allowed when such a restriction is necessary for the existence of a democratic society. In this case, among the declared goals of the March for Dignity were raising public awareness, fighting against homophobia, stigma and discrimination and ensuring an equal environment for the representatives of sexual minorities. One of the major characteristics of a democratic society is to protect the rights of different minorities. This means that the state is obliged to ensure that minorities have an opportunity to exercise their constitutional rights. The negative attitude which wider masses of the public have vis-à-vis minorities should not be a ground to restrict the rights of these very minorities.
As mentioned earlier, the benefit protected by restricting the rights to assembly and expression should be higher as compared to the damage brought about by such a restriction. Of note is that in this case, there is no such benefit critically needed for the existence of a democratic society which would justify the restriction of the rights of specific groups of people. The main arguments of the adversaries of the March for Dignity are based on subjective perceptions, irrational fears and the inadmissibility of people of a different orientation. This cannot be considered as a benefit of such an importance which would provide a ground for restricting the rights of other people. Therefore, in case of the holding of the March for Dignity, there is not a single pre-condition to restrict the freedom of expression and assembly.